OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 12:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Aktualizujeme?
Určitě, je mi fuk, že hafo informací zařve 11%  11%  [ 4 ]
Jasně, ale udělejte všechno pro to, aby informace zůstaly 74%  74%  [ 26 ]
Nevím, je mi to jedno 3%  3%  [ 1 ]
Nechal bych to, jak to je - česká fóra nikdo nehackuje 11%  11%  [ 4 ]
Ne! Ani omylem! Já nechci přijít o lajky! 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 35
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 27.01.2021, 17:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Hlavne nech nie su mena diskutujucich v pravej casti tabulky odpovedi. To vie vytocit na mobile neskutocne.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.01.2021, 20:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ale, aby som aj odpovedal na tvoju otázku: Buď sa nepýtaj a neaktualizuj alebo sa nepýtaj a aktualizuj, pretože takto dáš len info o tom, že stránka je stará a na SK a CZ weby chodia rôzni roboti, ktorí si svoju prácu vykonávajú dosť dobre. Takže rozhodne aktualizuj. Odporúčam ale na nečisto a ak to vyjde, tak preklopiť. Prípadne spraviť zálohu tohto starého, ak by to nevyšlo podľa tvojich predstáv. Rozhodne ale aktualizuj, lebo to neskôr môžeš ľutovať.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.01.2021, 21:30 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
OK, takže se zítra poradím s Mrafem. Určitě bych šel cestou to nejdřív někde vyzkoušet nanečisto. Co si myslím, že zařve určitě, jsou poděkování...

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.01.2021, 23:21 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Za mě?

Updatovat. Šmejdi na webu nečekají. Boti se pokoušejí a automaticky hledají slabá místa, lokalizace je nezajímá. Nejde jen o spam a falešné registrace.

Ale opatrně, velmi dobře zálohovat předem, určitě zkoušet na testovací instalaci vč. oddělené databáze, pokud to snese změnu URL, nebo ve virtuálu s vlastní DNS.

Jsme staromilci. Nemáme rádi velké změny, ale spíš pozvolný rozvoj k lepšímu.

Rozhodně nemáme rádi frikulínizaci v jakékoli podobě včetně plíživé :)

Druhá možnost je udělat fork a starat se o bezpečnost vlastními silami, ale to je pravděpodobně neudržitelné, příliš pracné... (vím jaké jsou potíže provozovat staré weby na novém PHP).

Nezničit linky - odkazy na diskuzní vlákna jsou nejenom napříč diskuzemi, ale i zvenku z jiných webů.

Ad poděkování - udělal jsem si screenshot, dám si je na nástěnku :P Hlavně aby byly dohledatelné informace v diskuzích stejně jako dosud. Na tom fórum vyrostlo a tím je zajímavé a cenné - lidmi a informacemi, co jsme tu nashromáždili.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.01.2021, 19:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ano, nedávno som čítal článok o tom, ako sa strácajú informácie na internete, ktorý "nezabúda". A súhlasím s jeho obsahom, že linky sa často strácajú práve prechodom na novšiu verziu. Ono to hlavne zamrzí pri weboch, ktoré boli na "pochybných" doménach zadarmo. Majiteľ príde na iné myšlienky, na stránku zabudne, čítatelia na dlho neaktualizovanú stránku neprídu, reklama sa nezobrazí a hosting zmaže. Často sú na týchto stránkach cenné informácie. Zaniklo takto aj mnoho MZ-800 webov a čo je škoda, ak stránka jedného kedysi dosť aktívneho Sharpistu Romana Dolejšiho.

Takže, ak nová verzia bude mať inú syntax linkov, tak cez htaccess nastaviť presmerovanie na nové linky, aby sa ich naučil aj Google a prípadné staré linky v ďalekých útrobách internetu boli naďalej funkčné. Toto ale treba riešiť s aktualizáciou, lebo ak sa to odloží na neskôr, veľa linkov sa môže z Googlu stratiť, prípadne ich vymažú ich autori, len čo zistia, že nefungujú.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2021, 11:59 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
zxcygnus píše:
Jsme staromilci. Nemáme rádi velké změny, ale spíš pozvolný rozvoj k lepšímu.
Skor by som napisal, ze ani velke zmeny nam nevadia, pokial to nesposobi nefunkcnost (alebo prilisnu pomalost) na nasich staromilnych systemoch (napr. Firefox 3.6.26) ;)
Milsa píše:
Ano, nedávno som čítal článok o tom, ako sa strácajú informácie na internete, ktorý "nezabúda". A súhlasím s jeho obsahom, že linky sa často strácajú práve prechodom na novšiu verziu. Ono to hlavne zamrzí pri weboch, ktoré boli na "pochybných" doménach zadarmo. Majiteľ príde na iné myšlienky, na stránku zabudne, čítatelia na dlho neaktualizovanú stránku neprídu, reklama sa nezobrazí a hosting zmaže. Často sú na týchto stránkach cenné informácie. Zaniklo takto aj mnoho MZ-800 webov a čo je škoda, ak stránka jedného kedysi dosť aktívneho Sharpistu Romana Dolejšiho.
Uz sam velky Vladimir Iljic hlasal: ZALOHOVAT, ZALOHOVAT, ZALOHOVAT !!! Preto napriklad ja mam vsetky svoje weby pekne odzalohovane a kedykolvek sa mi na hostingu zmazu, tak ich viem inde obnovit.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2021, 21:11 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
To je jasné, že obnovíš. V článku, o ktorom píšem sa píše, že problémy sú často aj v tom, že nová technológia na stránke funguje inak a niečo nepodporuje a nemá význam to prerábať. Tak vraj skončila, napr., databáza napaľovačiek na cdr.cz. Písal to niekto z administrácie cdr.cz na stránke root.cz.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2021, 22:50 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tu funkčnost na starých compech budu muset ještě prověřit. Faktem je, že OCF jede pěkně i na DOS/Amiga/Atari prohlížečích. Jestli by nová verze phpBB znamenala, že tohle padne, pak je asi lešpí se vydat cestou častého zálohování a v případě attacku prostě jen obnovit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 12:28 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
misticjoe píše:
Tu funkčnost na starých compech budu muset ještě prověřit. Faktem je, že OCF jede pěkně i na DOS/Amiga/Atari prohlížečích. Jestli by nová verze phpBB znamenala, že tohle padne, pak je asi lešpí se vydat cestou častého zálohování a v případě attacku prostě jen obnovit.
Útok může znamenat nejenom ztrátu dat od poslední zálohy, ale hlavně kompromitaci osobních dat (seznam funkčních a ověřených emailů), slabě zahashovaných hesel (já používám unikátní,nejenom tady, ale prakticky pro každý web, kde se přihlašuju mám jiné a náhodné), případně zneužití webu pro útok proti návštěvníkům (malware útočící na prohlížeče), poškození reputace...

1. pravidlo - zálohovaný stroj/web nesmí mít přístup k záloze jakýmkoli způsobem, zálohování pomocí skriptu na napadeném stroji je cesta k zničení zálohy a případnému vydírání. Já to obvykle řeším tak, že skrz VPN povolím RSYNC a úplně jiný stroj v jiné lokalitě si to skrz RSYNC zálohuje k sobě a řeší historii záloh (denní/týdenní, víc fyzických úložišť). Taková záloha je hůř dostupná, takže k tomu ještě mívám i tu lokální. Důležité je, že to je duplicitní, nebo triplicitní. A samozřejmě ve všech případech se dělá nejenom sync souborů, ale i dump databáze nezávisle na ostatních (ne kopie dumpu z lokální zálohy).

Btw... současný vzhled i fungování fóra mi zcela vyhovuje. Nemám pocit, že by cokoli mělo být vylepšováno, ale taky to může být tím, že nepoužívám matlací placky a pohlížím na ně stylem "když jste si to pořídili, tak neotravujte ostatní, aby se vám přizpůsobili".

Měřítkem kvality frontendu webu je pro mě široká použitelnost - tj. poslední FF, Chrome, Microsoftí nesmysl, stejně dobře jako o pár let starší verze a ideálně i Lynx, W3M a další textové prohlížeče, protože když to funguje ve W3M, je slušná šance, že si s webem poradí i slepci, nebo vyhledávací boti. A když to funguje i na mobilech taky dobře, jen bych je neuvažoval jako primární. Vzhledem k vysokým rozlišením a větším rozměrům obrazovky, výkonu CPU... už nejsme v situaci, aby se generoval frontend omezenější/odlišný než pro desktop. Nanejvýš větší tlačítka, do kterých se dá trefit prstem. Ale ani to bych nepřeháněl, některé weby jsou kvůli tomu hnusné a nepoužitelné.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 14:54 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
zxcygnus píše:
já používám unikátní,nejenom tady, ale prakticky pro každý web, kde se přihlašuju mám jiné a náhodné


A to si je všechna pamatuješ? Spíš si je zase někam ukládáš že...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.01.2021, 15:33 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
tommik píše:
zxcygnus píše:
já používám unikátní,nejenom tady, ale prakticky pro každý web, kde se přihlašuju mám jiné a náhodné
A to si je všechna pamatuješ? Spíš si je zase někam ukládáš že...
Nepamatuju. Ukládám. Na šifrovaný disk na jiném počítači, než používám pro přístup na internet. A samozřejmě zálohuju. Jen velmi malý zlomek hesel mám uložených v prohlížeči.

Ve skutečnosti si pamatuju pár desítek nejpoužívanějších hesel, která píšu často (passfráze k RSA/ECDSA klíčům a hesla k PC i některým webům), ale hesel, která potřebuju, je mnohonásobně víc.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.01.2021, 22:34 
Offline
Radil

Registrován: 26.05.2013, 14:18
Příspěvky: 521
Bydliště: Šalingrad
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Dump databáze a aktualizaci udělat na localhostu. Minimálně kvůli úpravě DB to na serverech dost často padá na timeout..


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz