OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 02:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Aleister
PříspěvekNapsal: 13.09.2014, 14:05 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.02.2014, 16:05
Příspěvky: 14
Bydliště: VT, Slovensko
Has thanked: 524 times
Been thanked: 7 times
Ahojte.

Moje prvé stretnutie s mikropočítačmi bolo ešte na základnej škole, keď spolužiak dostal od rodičov na narodeniny ATARI 1200XL. Býval na dedine, dochádzal som k nemu bicyklom. Mal len jeden cartridge s horu, ktorú sme hrávali dlhé hodiny. Aká to bola hra, už si nespomínam. Potom na škole sa zriadil počítačový krúžok, kde som nesmel chýbať. Mali sme tam iba PMD 85, verzie 1 a 2. Po určitej dobe sa krúžok presťahoval do Pionierskeho Domu, kde pribudlo pár kusov PMD 85 2A a 3. Neskôr aj mikropočítač MAŤO, ale ten akosi skončil v skrinke aj s mikropočítačom ONDRA. Vedúca nám ich občas iba ukázala, zapla, a ďalej sa nepoužili, keďže nebol k ním softvér, resp. prioritou boli PMDčka. Na tých sa totiž súťažilo v programovaní. Aj som chodieval na okresné súťaže, neskôr do Košíc, kde som prvýkrát uvidel SHNEIDER CPC 464. Samozrejme tam boli aj iné počítače. Uvidel som tam ja ZX Spectrum 48k Gumáka, ktorý sa mi zapáčil a túžil som ho mať doma. Bohužiaľ, rodičia mi ho nemali kde zakúpiť, na ATARI v tuzexe nechceli vyhadzovať BONY :( A tak som si vystačil aj s PMDčkami na krúžku, odkiaľ ma často nevedeli vyhodiť domov. V povinne odoberaných časopisoch ZENIT a ELEKTRÓN som čítaval a hltal informácie o PCčkach, PMD, ZX a informatike. U nás sa začal predávať DIDAKTIK GAMA 88, po ktorom som zatúžil, no opätovne mi ho rodičia nedovolili kvôli vysokej cene. Nakoniec som po rokoch ukecal mamu, ktorá mi potom neskôr kúpila DIDAKTIK GAMA 89, no ešte za cca 6.000,- korún. A tak to bol môj prvý 8-biťák, čo som mal doma. Časom na strednej škole som získal kontakty na Spectristov, s ktorými sme si požičiavali kazety. Ségrin mgf samozrejme slúžil na nahrávanie a prehrávanie kaziet, bol to dvojkazeťák. Neskôr som si zakúpil už z vreckového tlačiareň BT100 aj so zdrojom, potom prišiel na rad magneťák KP311. Od kamaráta sa zakúpil aj druhý DIDAKTIK GAMA 89 na súčiastky, už ho nechcel, bol pokazený. Neskôr som zakúpil lacno aj DIDAKTIK M od ďalšieho známeho.

Počas strednej školy (SPŠE) som sa stretol aj s PC 286, 386 a 486 (ten mal iba profesor ako hlavný). Zatúžil som doma mať aj PCčko, tak sa zháňalo nejaké lacné. Podarilo sa mi kúpiť PC 386DX, ale čosi bolo asi so zdrojom, skrinka kopala jako sviňa  Pribudla tlačiareň D100, soft T602 kvôli písaniu referátov do školy a tlačeniu. Tento PC „umrel“ spoločne s tlačiarňou pri zapnutí, keď prerazilo 220V zo skrine PC do D100vky a vybil som poistky v dome. Nahradil ho časom iný PC, novší, ľahší a rýchlejší – 486DX. No a ten potom slúžil dlho, dlho... Dnes mám doma viacero PCčiek, od dosiek 386, funkčnej 486, Pentia, až po AMD AM2...

Samozrejme, vždy som sa hrával s DG, programoval, prepisoval programy z časákov, a užil si s ním kopec zábavy.
Potom mi učarovala Amiga A600, jej hry a hlavne možnosť titulkovania svadobných videí. No zakúpila sa ale A500, tú som po čase vymenil za A600. Neskôr sa kúpila aj A1200 (bez turbo karty, verzia 1B PCB, tú mám dodnes doma).

Neskôr som zakúpil ATARI 800XE, ktoré mi učarovalo možnosťou rozšírenia pamäte a inými ďalšími vymoženosťami, keďže moje obe DG umŕtvil kamarát ešte dávnejšie, a nebol čas ich opravovať, ani skúsenosti s opravou som nemal :( A tak som sa po čase dokopal aj k ich oprave. Vďaka Zoomovi, Velesoftovi, DarkBytovi a iným, ktorí uverejnili na internete mnoho článkov, schém a pod., sa mi podarilo upraviť si jeden DG na 128k, druhý zostal ako DG 80k. Samozrejme, chybou boli EPROMy, odpálené a vadné kondíky, logika, ramky...

Ok, dnes už vlastním pár kusov ATARI 800XE, XL (vďaka Vik), Didaktiky GAMA 2ks, DIDAKTIK KOMPAKT, ako aj M, zopár Commodore C64, disketovku D40, Commodore 1541-II a zdroj, A1200 s turbo kartou ACA1220, Commodore C16, kazeťáky XL12, ako aj ku Commodorkám, no a ešte ATARI FDD XF551 (tú som upravoval podľa IGIho návodov, vďaka). Pribudli nedávno do zbierky gumák ZX Spectrum 48k issue 2, ako aj ZX SPECTRUM 48k+. Obe boli pokazené, tak som si ich opravoval (vymenené DRAM, membrány klávesnice, ULA a iné súčiastky).
Stal sa zo mňa zberateľ 8-biťákov, občas niečo opravujem, upravujem, programujem, hrám sa a podobne. Vlastním ešte v zbierke Nintedno GC, NES, SNES, SEGA MD v1 a v2, XaviX port (bez príslušenstva), Wii, zopár NTSC PSX, PS2 (mechanika je v keli). K opravám som si zakúpil UV mazač EPROM, programátory Willem Eprom SIVAVA verziu, TL866A. A skoro som zabudol na 4ks PMD 85 2A, zdroj PMD 10 :)

Ok, toť vsio o mne ;) Snáď som Vás neznudil čítaním :)

Prajem pekný deň, mnoho zábavy s 8-bitmi.

_________________
Amiga 1200 rev. 1B, rev. 2B; ZX Spectrum, ZX Spectrum+, DivIDE; Didaktik Gama, M, Kompakt; C64+1541-II+SD2IEC; Commodore C16; Atari 800XE, 800XL, XF551, SIO2SD, SIO2PC-USB, XC12; PMD 85-2A+PlutoTV+PMD10; ZVT PP01; Sega Genesis-model 1+model 2; Nintendo NES, SNES; Gamecube; PSX; PSP; PS2; Xbox Original; Wii; XBOX 360;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 13.09.2014, 17:03 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Tož vítej :)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 13.09.2014, 21:15 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Mě zaujal ten návrat z A500 a dokonce A1200 zpět k Atari XE. To se jen tak nevidí :ataracek:

Samozřejmě vítej :beer:

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 13.09.2014, 21:24 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 04.02.2014, 16:05
Příspěvky: 14
Bydliště: VT, Slovensko
Has thanked: 524 times
Been thanked: 7 times
Nuž, na A1200 maximálne zahrám nejakú hru, púšťam si muzičku, demká... na ATARI som si robil doma úpravy rozšírenia RAM, dobastlil si RESET tlačítko, spravil si SIO2SD, zabudovával STEREO od Lothareka, ako aj SpartaDOS, upravoval XF551... a podobne :D Čiže viac HW zábavy v domácích podmienkach ;) Preto ten návrat k atárkam. Aj demká sú pekné. Ak mám čas, tak oprašujem počítače a konzolky, niečo zahrám, popozerám demká a vrátim na policu. Občas sa podarí niečo nového aj zakúpiť :D

_________________
Amiga 1200 rev. 1B, rev. 2B; ZX Spectrum, ZX Spectrum+, DivIDE; Didaktik Gama, M, Kompakt; C64+1541-II+SD2IEC; Commodore C16; Atari 800XE, 800XL, XF551, SIO2SD, SIO2PC-USB, XC12; PMD 85-2A+PlutoTV+PMD10; ZVT PP01; Sega Genesis-model 1+model 2; Nintendo NES, SNES; Gamecube; PSX; PSP; PS2; Xbox Original; Wii; XBOX 360;


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 13.09.2014, 22:00 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 22:31
Příspěvky: 535
Has thanked: 0 time
Been thanked: 62 times
ataricka idu?:)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 14.09.2014, 10:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
zxretrosoft píše:
Mě zaujal ten návrat z A500 a dokonce A1200 zpět k Atari XE. To se jen tak nevidí :ataracek:

Aleister píše:
Nuž, na A1200 maximálne zahrám nejakú hru, púšťam si muzičku, demká... na ATARI som si robil doma úpravy rozšírenia RAM, dobastlil si RESET tlačítko, spravil si SIO2SD, zabudovával STEREO od Lothareka, ako aj SpartaDOS, upravoval XF551... a podobne :D Čiže viac HW zábavy v domácích podmienkach ;) Preto ten návrat k atárkam.

To mi přijde být zajímavý moment - že osmibit může být atraktivnější, protože se na něj snáze dá bastlit, a taky je víc věcí, které má smysl bastlit, kdežto na šestnáctibit už toho tolik bastlit netřeba, a když už, je to mnohem náročnější. To jsou paradoxy... :P

Aleister: A jinak samozřejmě vítej ;) Máš tu svou počítačovou historii fakt pestrou, sám jsem zvědav, ve kterém fóru tě člověk nejvíc potká 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Aleister
PříspěvekNapsal: 14.09.2014, 11:18 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 10:52
Příspěvky: 1669
Bydliště: Mliecna draha
Has thanked: 19 times
Been thanked: 124 times
Jiiira píše:
To mi přijde být zajímavý moment - že osmibit může být atraktivnější, protože se na něj snáze dá bastlit, a taky je víc věcí, které má smysl bastlit, kdežto na šestnáctibit už toho tolik bastlit netřeba, a když už, je to mnohem náročnější. To jsou paradoxy... :P


no hlavne 8bity su predvydatelne. 16/32bity robia dost veci inak ako vyznieva z datasheetou. (Boboo by vedel rozpravat pri tych svojich akceleratoroch)

_________________
Amiga 600 + a602, Amiga 600 PCB only, Commodore 64+ZZ-RAM V1.0 512k+C1541(18k RAM)+sd2iec +9.600 Rs232, Commodore 116 + 64k upgrade, ZX 81 ISSUE1 + ZX81XRAM

http://zz-indigo.mavipet.sk/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 7 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz