OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 14:25 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
danhard píše:
Asi jste nezažili generaci programovatelných kalkulaček :)
Ale jo, zažil. A byl jsem dost malej, takže jsem to nesledoval. Navíc, programovatelné kalkulačky vlastně ani nepovažuju za součást vývoje počítačů. (Někdo jiný třeba ano...)

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 14:46 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
I já jsem existenci programovatelných kalkulaček okrajove zaznamenal, semtam to někdo měl na druhém stupni základky. Vzpomněl jsem si ale díky tomu na další "počítačové" zařízení pochybného charakteru - databanky. Nevím, jestli se to tak ofiko nazývalo ale mezi lidmi to bylo nejčastější pojmenování.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 15:51 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
Příloha:
canon_f-800p.jpg
canon_f-800p.jpg [ 51.62 KiB | Zobrazeno 8004 krát ]
Starej_Mraf píše:
danhard píše:
programovatelné kalkulačky vlastně ani nepovažuju za součást vývoje počítačů. (Někdo jiný třeba ano...)


Na střední škole jsem měl prgm kalkulačku, Canon F800P (doba Didaktiků, Atari XL/XE, C64) a musím uznat, že třeba na Kvadratické rovnice, nebo výpočty do Technické mechaniky (krut, ohyb, torzní tyč) to bylo skvělé. Kamarád měl TI 66, ještě o kousek lepší mašinka.
Ale pravdou je, že mnoho ing. používalo modely TI 57 a TI 59 na vážné, profi práce. Ona TI 59 s magnetickým štítkem, nebo HP 41 s moduly byla třeba v geodézii úžasná mašinka.

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 20:51 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Vracím se zpět časem někdy na začátek roku 2003. 85% mého času na počítači jsem se stále věnoval hrám. Měl jsem v tu chvíli docela v oblibě adventury, na střílečky jsem ještě neměl dostatečné reflexy a koordinaci pohybů s myší a klávesnicí a docela mě bavilo řešit je. Většinou se jednalo o české komerční i amatérské projekty. No a samozřejmě automobilové simulátory, ve kterých jsem byl taky rád, že auto udržím na silnici ale líbili se mi. Dále jsem se rozhodl pořídit si skener, byl to Medion MD 6471 za asi 1700 Kč z Tesca. Dnes už těžko chápu své myšlenkové pohnutky ale lákalo mě naskenovat si nějaké fotografie a v případě potřeby si v kombinaci s tiskárnou udělat kopii nějakého dokumentu. Otázkou je, k čemu mi to jako žákovi ZŠ bylo =). Poté nastala komplikace. Jednoho dne počítač odmítl nastartovat. Windows začal nabíhat, reset, a vše znova. Věděl jsem, že když půjdu za rodiči nebude to kladná reakce, nejspíš by PC odvezli IT technikovi co ho skládal a ten by to určitě nezprovoznil zadarmo, to mi bylo jasné. Napadlo mě se ještě optat souseda, co by s tím provedl a ten zavolal chlápkovi, co měl u nich v práci na povel počítačový park. Ten po telefonu slíbil, že mu druhý den předá instalační CD Windows a bude nás po internetu navigovat. Následujícího dne večer soused dorazil s instalačním CD Windows ME a jakousi disketou. Dnes nevím, z jakého záhadného důvodu jsme započali instlaci právě přes ni. Do karet nám nahrálo, že BIOS byl nastaven na bootování 1) disketa 2) hdd 3) nic. Kdyby se totiž po vložení spouštěcí diskety nic nestalo, asi bychom své snažení ukončili. Nám se však podařilo spustit počítač s podporou jednotky CD ROM. Soused vytáhl z kapsi ručně napsaný papírek a začal cosi psát. Syntaxe pravděpodobně nebyla správná, nic se nedělo, vždycky jen neznámý příkaz nebo tak něco. Soused tedy zavolal tomu jejich kolegovi a ten nás již správně navedl. Pamatuji si, že jsme formátovali disk příkazem Format C: na nic dalšího si nevzpomínám, takže jsme pravděpodobně nic dalšího nedělali. Pak jsme jen z příkazového řádku spustili instalační program na CD. Pak už jsme jen pokračovali stylem další další ano pokračovat. Za další půlhodinu mě již přivítala pracovní plocha systému Millennium Edition. Jenže rozlišení bylo 640x480 s 256 barvama, nešel zvuk a vlastně skoro nic. Soused znovu zavolal svému příteli na telefonu a ten řekl, že asi chybí ovladače. Vybavil jsem si instalaci SW ke skeneru, kde byla jedna z voleb instalovat pouze ovladače zařízení a tak jsem se dovtípil toho, že ovladače najdu na CD co se k zařízením dávají. Jenže já jsem ke svému počítači žádné CD neměl. Dnes si trošku paranoidně myslím, že je stopil ajťák od mámy z práce aby jsme odvezli počítač jemu v případě, že s ním něco bude. Přemýšlel jsem jak na situaci vyzrát a napadlo mě zajít ke kamarádovi, který byl nedávno obdarován počítačem z penny marketu a zeptat se, jestli on ke svému stroji nějaké CD dostal. Odcházel jsem s balíkem CD. Možná se teď ptáte, proč jsem od něj nevzal i instalačku Windows. On měl totiž na svém počítači OEM verzi Windows XP a já jsem všude slýchával, jak jsou XP zlá a špatná. Soused navíc přišel s informací, že se musí aktivovat nebo co, tak jsem je zavrhnul úplně. S ovladači mi štěstí přálo. Měli jsme docela podobné konfigurace, on měl sice chipset intel 845 a já 815, CD s ovladači bylo ale stejné. To samé platilo pro grafické karty společnosti nVidia a integrovanou zvukovku Realtek. Zanedlouho jsem měl tedy počítač plně funkční. Druhý den jsem to sousedovi oznámil a ten měl pro mě tajný typ, jak udržet PC dlouho v kondici. Jeho kolega z práce mu ukázal správce souborů - Servant Salamander a vysvětlil mu, že je dobré udělat si na disku adresáře a neinstalovat vše do program files, to samé pak platilo o dokumentech. Vytvořil jsem si tedy na disku složku "hry", "programy" atd. Možná jsem to ještě nějak dále rozděloval, to už si nepamatuji. Každou instalaci jsem pečlivě vybíral cestu abych je nainstaloval na správné místo. Také zbytek dokumentů jsem začal třídit a od té doby už se nikdy nestalo abych měl plnou plochu bordelu. Dnes sice instaluju většinu aplikací kromě her do výchozí složky, stále však zásadově držím učitý řád v datech, včetně jejich pojmenování atd. Tak zas pokračování příště...

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 20:57 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
PS: když už tu byla řeč o kalkulačkách, tak mojí partnerkou byla prakticky vždy takhle paní v letech. Je sice v cikánském stavu, ale nedám na ní dopustit. Největší úspěch jsem s ní měl na VOŠce, matikář měl totiž stejnou a byl docela překvapen, že někdo v mém věku ji ještě používá.

Obrázek

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 21:28 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
volf-m píše:
Windows XP bylo každým nenáviděno a pomlouváno

A to právem, protože na začátku to byl zabugovaný paskvil a nedodělek. Použitelné začaly být až se SP2, který původní XP vlastně nahradil vykuchanými střevy z Windows Server 2003...

Se stejnou MR 610 známá letos odmaturovala! Je jí přes čtyřicet (té známé, kalkulačka je o něco mladší :lol: ).

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 22:42 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Já bych ty XP zas tolik nahaněl. Používal jsem je od nějak první leaknuté verze a to bez nějakých problémů.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 06:02 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Je vidět, že WinXp jsou opravdu nadčasový systém, když dokáží rozpoutat diskuzi ještě dnes - 13 let od vydání. Ne, teď trochu vážně. Nedokážu objektivně posoudit jak na tom systém byl když vylezl. Mezi nejznámější problémy patřil nějaký ten virus co po připojení k internetu spustil odpočet vypínání PC, bylo to dokonce i ve zprávách v TV. No a pak nekompatibilita starších aplikací. To taky byl podle mě asi to, proč s raným systémem byly problémy. Životní cyklus aplikací byl daleko kratší než dnes a tak 3 roky starý sw (z roku 98) mohl představovat problém, protože byl nejspíše primárně určen na systémy 9x. Také ovladače zařízení mohli dělat problémy. Určitě se něco našlo, po vydání nástupců se vždycky projevily dětské nemoci, ale žádná tragédie to dle mě nebyla - pořád lepší než Win 98 atd. Našim příbuzným jsem dokonce před 4 lety přinesl desktop od Dellu vyřazený z jedné firmy, kde byla právě XP bez jakýchkoliv SP a dodnes běží bez reinstalu a nikdy si nestěžovali. Mají to sice jako druhé PC v rodině určené pro děti. Spíš jsem tu čekal reakce na Millennia a zatím nic. Stejně je ale obdivuhodné, že jsou XP po tolika letech stále použitelným systémem i pro denní použití.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 08:58 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 06.08.2013, 10:49
Příspěvky: 220
Bydliště: Praha
Has thanked: 232 times
Been thanked: 67 times
faraon píše:
Se stejnou MR 610 známá letos odmaturovala!

Já ji také někde v šuplíku mám. Pamatuju si, jak jsem zkoušel, jaký nejvyšší faktoriál vypočítá. Bylo to tuším 69! a výpočet trval snad půl minuty.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 10:54 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Těch drsnějších virů u XP bylo víc (asi 3-4, co vyžadovaly trochu toho laborování v safe-módu). "vypínač" snad ani nebyl regulérní virus - co si pamatuji, tak jen přidal na několik míst příkaz shutdown -t-(něconěco)"Hláška o viru". To se dalo samozřejmě přerušit, když si rychle napsal v cmd "shutdown -a".

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 11:24 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
WinXP bez SP byly neoblíbený. A nebylo to ani tak nestabilitou, ale tím, že v nich nebyl už DOS. A taky tím, že většina kompů v době vydání XP měla 64 nebo 128MB, protože na tom W98 běžely poměrně svižně. No a na 128MB se ani první XP pořádně provozovat nedaly. Navíc SPčkama se dostaly XP do sakra použitelný podoby, a proto dnes ten stesk.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 11:57 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
misticjoe píše:
Těch drsnějších virů u XP bylo víc (asi 3-4, co vyžadovaly trochu toho laborování v safe-módu). "vypínač" snad ani nebyl regulérní virus - co si pamatuji, tak jen přidal na několik míst příkaz shutdown -t-(něconěco)"Hláška o viru". To se dalo samozřejmě přerušit, když si rychle napsal v cmd "shutdown -a".


Jo, to vím, ale bylo kolem toho velké halo, tak jsem si na to vzpomněl.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 12:48 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
mop píše:
faraon píše:
Se stejnou MR 610 známá letos odmaturovala!

Já ji také někde v šuplíku mám. Pamatuju si, jak jsem zkoušel, jaký nejvyšší faktoriál vypočítá. Bylo to tuším 69! a výpočet trval snad půl minuty.


No jasně MR 610 jsem měl na základce, když se začaly brát zlomky apod - a v prváku na střední, do té doby mi věrně sloužila MR 4130


Přílohy:
MR 4130.jpg
MR 4130.jpg [ 17.1 KiB | Zobrazeno 7907 krát ]

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 06.11.2014, 13:01 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Tu jsem měl taky... Možná i mám, ale nevím kde... :|

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 07.11.2014, 20:52 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Budu pokračovat tam kde jsem skončil, takže... ...po reinstalaci systému jsem zjistil, že při vypalování CD se již neobjevuje chyba. Přesto vše nebylo ve 100% pořádku, téměř na všech audio CD se ozývalo prasknutí při začátku stopy, nezávisle na použité rychlosti nebo médiích. Po experimentech s různými obchoďákovými značkami jsem stejně skončil o značek Verbatim a Sony, což platí vlastně dodneška i když si toho už moc nevypaluji. Jak už jsem psal v předchozím příspěvku, seznámil jsem se s adresářovou strukturou a začal v PC udržovat větší pořádek. Stále jsem nesmyslně hromadil každý software a každou hru. Pořád jsem totiž tápal, kam bude moje počítačová budoucnost směřovat a jakým způsobem se tedy budu rozvíjet. Místo kancelářského balíku 602 jsem začal používat Office 2000, jehož součástí byl FrontPage, se kterým jsem si docela vyhrál. Vytvořil jsem si pomocí něj menu na CD podobné těm z příloh časopisů, na kterém jsem měl sbírku prográmků které jsem v té době používal. Rozšířil jsem je mezi své kamarády, u každé aplikace byl screen a krátký popisek. V té chvíli mi to případalo cool, setkal jsem se docela s obdivem. Opět věc, kterou dnes nechápu. 15MB prográmek přeci bezproblémů stáhnete z internetu, je to doslova sekundová záležitost. Jenže v té době nikdo z naší party intenet neměl, nebo pouze v podobě vytáčeného přípojení kam se mohl podívat maximálně na půl hodiny vždy večer po sedmé. Hardware mi v té době plně dostačoval, koupil jsem si pouze nějakou noname optickou myš, která kupodivu funguje doteď. Začal jsem se více orientovat na akční hry. Mohla za to česká Mafia, pořád je to pro mě jedna z nejlepších her vůbec. Poutavý příběh, na svoji dobu skvělé vizuální zpracování a hratelnost. Do té doby jsem nic podobného neviděl. Následovalo období, kdy se toho zas tak moc nedělo. Můj počítačový vývoj tak trošku zamrzl. Protože se mi čímdál víc začal líbit Windows XP, který používal můj kamarád, přešel jsem na něj také. Na svém prvním počítači jsem dohrál hry jako Splinter Cell, Half-Life 2 nebo Far Cry. První věc, se kterou si můj hardware absolutně nedokázal poradit byl Doom 3. Spustit šel, ale běžel jen na nějnižší detaily v rozlišení 640x480 a více jak 15 FPS jsem měl jen, když jsem koukal do země. Na kámošově sestavě z Penny marketu se pořád častěji a častěji projevovali různé artefakty v grafice. V místním PC servisu mu MX440 vyměnili za Radeon 9200 a kromě toho, že odezněli problémy s grafikou, všiml jsem si, že ve hrách přibili detaily jako ryby ve vodě v případě Far Cry. Nechápal jsem, jak je to možné. I když jsem nastavil svoji grafiku na max, stále hra nevypadala tak dobře jak na Radeonu. Dal za něj asi 3000. Pak se ke měl dostal novodobý Prince of Persia a ten se mi nedařil spustit vůbec. Chybová hláška vypisovala cosi o Shader Modelu. Tak jsem se začal zajímat co to vlastně je. Informace jsem sháněl jen obtížně, v časopisech typu Level nebo Score se hardwaru věnovali spíše okrajově a na internet jsem se dostal maximálně při hodinách informatiky ve škole. Zanedlouho jsem si ale udělal představu o čem je hruba řeč a řekl jsem si, že si musím také koupit grafiku. V ruce jsem měl ceník z domažlického IT obchodu a už ani nevím jak mě napadlo zadat názvy grafik do 3000 Kč do vyhledávače. Jako jedna z prvních stránek mi vyskočil web CZC a tam jsem zjistil, že vše je zde minimálně o 500 levnější. Byl jsem rozhodnutý, že by mi Radeon 9200 také stačil, ale Radeon 9600 stál mírně nad 3000, což bych ještě dohromady jakžtakž dal a větší číslo musí být zákonitě lepší. Následující týden jsem brouzdal znovu a objevil Radeon 9600 s přívlastkem SE, kterému jsem nějak nepřikládal pozornost za asi 2700. Neváhal jsem a objednal. V krabici dorazila pasivně chlazená karta velikosti větší šíťovky =). Zezačátku jsem netušil, že SE verze je poměrně dost ořezaná, například má pouze 64bitovou sběrnici. Hry které nešli spustit spustit šli a FPS ve hrách se znatelně zlepšili. Objevil jsem na nějakém CD 3D Mark 2001, ve kterém jsem dosáhl asi 5000 bodů. Zkusil jsem ho také na kamarádově Radeonu 9200 a ten dosáhl sice o něco horšího výsledku, ale opravdu ne o moc. Svými moudry jsem naočkoval dalšího kámoše, který vlastnil Duron 1.2 GHz v kombinaci s MX440 a ten si ale objednal ne SE verzi Radeonu 9600 a výkon byl o dost lepší. Začal jsem tedy zkoumat proč a zajímat se tak pokročileji o parametry grafické karty. Do té doby mě zajímalo jen označení a velikost grafické paměti. To je vlastně taky věc, proč si druhý kamarád objednal Radeon 9600 v ne SE verzi, chtěl totiž 256MB paměti aby byl víc cool. Když jsme takto společně cestou pokus omyl trochu prozřeli na poli grafických karet došlo nám, že se zbytkem HW také díru do světa neuděláme. Socket A i socket 478 nabízeli v té době určitou možnost upgrade. Já s PGA370 a SDRAM pamětmi takové štěští neměl. Oba kámoši našetřili na další 256MB paměťové moduly a procesory. V případě socketu A to byl Sempron 2200+ a u socketu 478 to byl Celeron 2.6 GHz (místo 1.7). Oběma jsem pomohl flashnout BIOS, aby desky jejich procesor správně rozpoznali. Hlavně v případě socketu 478 jsme měli víc štěstí než rozumu, protože jsme si dopředu neověřili jestli nové CPU základovka "požere". Bral jsem to prostě tak, že když to tam fyzicky narvu tak to musí fungovat. No a zbývala otázka co se mnou. Rodiče mi na upgrade přispět odmítly a tak jsem si začal vydělávat sbíráním staršího jakžtakž použitelného HW ze kterého jsem skládal sestavy a ty pak prodával. Také jsem zprostředkovával prodej staršího HW, co zbyl kamarádům a známým po upgradu. Prostě takový nezletilý PC kšeftař. Naučil jsem se ale díky tomu opravdu spoustu věcí. Také nás již nebavilo hrát každý zvlášť a tak jsme se složili na 5 portový switch od Edimaxu a síťové karty (žádná z našich historických desek neměla integrovanou) a takto ve 3 jsme trávili prázdniny u mě v pokoji. Se sítí to taky byl masakr, nevěděl jsem, že musím nastavit nějakou IP adresu atd., tak jsem prostě čekal až naskočí ve WinXP omezené nebo žádné připojení a šlo se hrát. Call of Duty, Counter-Strike, NFS... dozblnutí X hodin denně. Rodiče to sice začalo dost štvát ale co se mnou. V té době to tady na vesnici nebylo zdaleka tak normální jako dnes.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz