OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 23.04.2024, 11:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 03.11.2014, 20:15 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Jmenuji se Milan a je mi 23 let. Vyrůstal jsem v malé vesnici nedaleko Domažlic. V mém dětství to byl technikou relativně nedotčený kraj. Všichni jezdili v žigulech a škodovkách, největším luxusem byl Favorit a kdo měl doma počítač byl jednoduše někdo. Tím nechci říct, že bych z toho byl nějak flustrovaný, ale s žádnou populární platformou na zdejším fóru jsem se nikdy na živo nesetkal. První 3 ročníky základní školy jsem absolvoval v nedaleké vesnici, kde fungovala jednotřídka právě pro tyto první tři stupně. Byl jsem posledním z těch, kteří měli tu čest tuto školu navštěvovat. Protože zde nebylo moc co dělat, trávil jsem většinu svého volného času venku, kde jsem se věnoval klasickým klukovským aktivitám. Snad jedinou mojí zvláštní zábavou bylo navštěvování skládek a okupování různých svozů nebezpečných odpadů atd. Tam jsem sbíral všemožnou elektroniku, hlavně kazeťáky, "hifi věže", videa, televize atd... Tuhle veteš jsem si vozil domů do zahradního domečku a zkoušel jejich funkčnost, pak jsem je většinou rozebral do součástky, protože jsem byl zvědavej, co je uvnitř. Tím jsem získal určitý minimální pojem o tom, co je to transistor, kondenzátor, odpor... a že téměř vše má v sobě nějaký transformátor a funguje to na stejnosměrné napětí. Sehnal jsem i pár historických publikací o elektrotechnice, ale chyběl mi jakýkoli úvod do téhle problematiky a ve věku cca 8 let jsem z toho zas tak moc nepobral. Moje konstrukční snažení té doby skončilo u různých vybrakovaných zesilovačů z televizí a stavbě reprobeden z toho co se našlo. Nevzpomínám si, kde přesně jsem poprvé viděl počítač. Pravděpodobně u tety v práci, ta zadávala zboží do jakéhosi dosovského programu. Samozřejmě mě na něj nenechala ani sáhnout. Moji spolužáci na základní škole na tom nebyli většinou o moc lépe. Jediný kluk ze třídy vlastnil společně se svým starším bratrem Pentium 133Mhz s 32MB RAM, který podědili po svém bratranci, který byl širokodaleko znám jako jeden z mála počítačových nadšenců. Dále měl jen jeden kluk kterého jsem znal jakýsi stroj s procesorem 286 v kombinaci s monochromatickým monitorem, ale to jsem viděl v akci snad jen jednou. Bohužel nikdo z nich neuměl nic jiného než spustit hry, které jim někdo nainstaloval. Občas jsem po škole šel obdivovat výše zmíněné Pentium, ale pak jsme ukončili třetí třídu základky a já nastoupil do školy do Domažlic a již nebyla příležitost. Následovala minimálně roční odmlka od IT techniky. Jediné, co lze vzdáleně považovat za počítačové zařízení byla vietnamská kopie Nintenda NES, které jsem dostal na Vánoce. Díky své chatrné konstrukci a neopatrném zacházení se ale doslova rozpadala pod rukama. Musel jsem sehnat jiné trafo a vyměnit spínač a tlačítko reset a "lépe" připájet konektory na AV výstup. Také ovladače měli běžnou životnost cca 3 měsíce.
Poté se v Domažlicích se otevřel jakýsi počítačový kroužek na místní ekonomce určený pro děti mého věku a já přemluvil rodiče, aby mě tam přihlásili. Chtěl bych se vyhnout ve svém psaném projevu vulgarismům ale upřímně, bylo to o hovně. 10 minut nám tam učitěl něco vykládal a zvývající čas nás nechal koukat na internet. Naučili jsme se tak maximálně něco ve Windows 98 zkopírovat na disketu, napsat dokument ve Wordu bez jakékoli formátování a pustit Explorer. To bylo opravdu všechno za celý rok. Nicméně přineslo to své ovoce a podařilo se mi rodiče přesvědčit, aby mi pořídili počítač. Doma se rozbilo prasátko a za částku překračujících 30 tisíc korun se pořídilo opravdové pořádné PC. V to jsem ani nedoufal, byl bych v tu chvíli vděčný i za nějakou repasovanou PII. V tu chvíli jsem si totiž myslel, že se označení Pentium *něco* je jakýsi performance rating počítače a že PII dostačuje a PIII už je masakr. No a PIV byla neskutečně drahá novinka. Cokoli pod tím tzn 386, 486 atd byl pro mě prostě šrot a jedinou výjimku představovalo ozvačení Athlon, protože nějakého vlastnil v té době bratranec mého kamaráda z prvních ročníků ZŠ. Doma ale nechtěli žádný starší PC pořizovat s tím, že by to stejně nefungovalo a byly by s tím problémy a tak matka oslovila IT technika u nich v práci s prosbou o sestavení nějakého vhodného stroje. Netrvalo dlouho a chlápek přijel k nám domů s množsvím krabic. Začnu tedy příslušenstvím - 17" plochý monitor Hyundai Q770, tiskárna HP DeskJet 845c, klasická klávesnice Chicony se kterou lze přivodit i vzrostlému chlapovi smrtelné zranění v kombinaci s kuličkovou myší Genius a repro Encore P-160. V nenápadné šedé skříni se pak skrýval Celeron Tualatin o frekvenci 1.3GHz, 256MB SDRAM 133MHz, nějaká deska MSI s chipsetem P815, grafická karta GeForce 2 MX400 32MB, 60GB disk seagate a CD-RW mechanika Teac. Počítač byl vybaven OS Windows 98 SE, kancelářským balíkem 602, vypalovacím SW Nero a hrami Colin McRae Rally 2.0 a Commandos 2. No a o tom, jak jsem se s PC seznamoval a jaké byli moje první kroky s PC zase příště.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 03.11.2014, 21:31 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
To je vskutku zajímavé čtení. Od zjištění, že existuje místo, které bylo oproti mému okolí deset let pozadu s IT, až po krásné oškubání "technikem", který si řekl skoro dvojnásobek toho, za co se daná konfigurace dala v roce 2004 (hádám rok dle popisu) pořídit :-) Vlastně až na ten 60GB disk, to byla už v té době děsivá plečka. :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 03.11.2014, 21:49 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Určitě existovali lidé v okolí, co na tom byly líp. Třeba v mém vlákně o C64 jsem se dozvěděl, že pár km od mého bydliště žije jeden místní člen. Všichni ale byly o generaci nebo dvě starší. Obecně jsme tu ale takový zvláštní kraj. Vím, že to nesouvisí s IT, ale minulý týden byly moje dvě kolegyně z práce fascinovány tím, že se v mém autě nemusí řadit a necouvá při rozjezdu do kopce. A to je jedna ještě mladší jak já. Jinak to PC bylo pokud si dobře pamatuji z roku 2002.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 01:11 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
Ááá, panáček má automat. Tomu já říkám "lízat zmrzlinu přes sklo" :-) ;-) Já prostě potřebuju řadit, honit motor, kvičet turbo... Pak jsem spokojenej.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 09:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Tyjo já sem ale starej. :scratched: 8 let mi bylo v roce 1985, Gorby začínal s perestrojkou a počítač jsem znal tak maximálně z nějakého TKM a nebo VTM. Vlastně tak úplně ne. V Liazu měly sálový počítač a nějakou 286 s barevným monitorem. Tehdy se tím hrozně chlubili, že to stálo asi 200000 devizových korun. A já ho tehdy viděl naživo. Taky na exkurzi do Agrodatu v MB jsem viděl nějaké PC, taky s barevným monitorem. Taky jeden příbuzný v si tom roce pořizoval ZX81. Přijde mi hodně zvláštní, že v roce 1999 a 2000 byly ještě počítačově nepolíbené oblasti... :o
Jo a jinak koukal jsem na archive.org na nějaký ceníky kompů z roku 2002 a ono těch 30k za tu sestavu včetně daně bylo poměrně adekvátní, resp. větší firmy zhruba tyhle sestavy za ty peníze prodávaly. Jen motherboard, kterej uměl Tualatin stál v roce 2002 4k i s daní a ty trochu lepší i 5k. https://web.archive.org/web/20020204171 ... on=sestavy Navíc mně zarazilo (vždycky jsem bral MX440 jako levňáckou grafárnu), že stála cca 4500-5500!!!

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 09:56 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:23
Příspěvky: 510
Bydliště: Plzeň
Has thanked: 20 times
Been thanked: 284 times
V grafice se dalo utopit hodně peněz, pamatuji si, jak jsem si kupoval 3Dfx Voodoo 4MB za 8500,- Kč :-)

_________________
www.bytefest.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 14:15 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
Starej_Mraf píše:
...Jo a jinak koukal jsem na archive.org na nějaký ceníky kompů z roku 2002 a ono těch 30k za tu sestavu včetně daně bylo poměrně adekvátn...


No v roce 2002 více-méně jo. Já si myslel 2004 - proto jsem se nad tou cenou pozastavoval.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 20:50 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 02.11.2014, 21:01
Příspěvky: 78
Bydliště: Domažlice
Has thanked: 7 times
Been thanked: 11 times
Vracím se zpět ke svému prvnímu počítači. Mezitím se zde objevili nějaké reakce, na které se v úvodu pokusím reagovat. Prvním je obecné rozšíření IT technologií. Spousta domácností na vesnici prostě neměla jakoukoli potřebu si počítač pořizovat. Masivní rozšíření stylem počítač do každé rodiny přineslo až cenově dostupné ADSL nebo Wifi připojení k internetu a rozmach zařízení jako jsou digitální fotoaparáty či kamery. Nejméně důležitou věcí byl postupný přesun PC a příslušenství ze specializovaných prodejen do běžných elektech a obchdoďáků. Ano, v roce 2002 už se dal počítač koupit i v Tescu, ale nebyl tak na očích jako dnes, nesvítila u něj cedule sleva, nestál pod 10 tisíc a nebyl hned vedle brambor. Specializovanou skupinou jsou pak lidé, co si pořídili rovnou notebook, protože to v nich evokovalo jednoduší zařízení "vše v jednom". Dále se budu věnovat již zmíněnému prvnímu PC v naší domácnosti. Co se týče ceny, tak z mého pohledu cena nebyla nasazená na svoji dobu extrémně, nicméně technik a jeho kámo co pracoval v místní IT prodejně si na pár tisícovek přišli. Bězné marže a poplatky za služby spojení s IT technikou byly v té době samozřejmě vyšší než dnes. To by se ale dalo odpustit, protože stejně nikdo doma netušil, na čem ušetřit a kde raději pustit korunu a všechny parametry znamenali jen hustě znějící souhrn písmenek a čísel. Samozřejmě první reakce byli pozitivní, hry na takové úrovni jsem nikdy neviděl a Windows 98 jsem do té doby viděl téměř na všech počítačích se kterými jsem se setkal, takže se mi to zdálo tak nějak normální a standartní. Kolem operačních systému v té době probíhalo obecně hrozné flame, Windows XP bylo každým nenáviděno a pomlouváno a dnes je to nejvíce opěvovaným systémem od MS. To jsem ale tak trošku odbočil. První seznamování probíhalo tak, že jsem zkoumal každou aplikaci a každý nástroj ve Windows. Například jsem do počítače vložil audio CD a jako autorun se spustil nějaký přehrávač dodávaný k integrované zvukovce. Vypadal divně a neuměl ani MP3, což jsem v té době stejně netušil co je. Obecně jsem nevěděl, jak se vůbec na CD dostat, pokud nenaběhlo nějaké autorun. Netušil jsem, že textové soubory mají příponu .DOC nebo aplikace .EXE, orientoval jsem se podle toho, že text který jsem si uložil měl podobnou ikonku jako textový editor. Namaloval jsem si nějaký šišatý obrázek v malování, ten pak zkoušel vytisknout atd. Nevěděl jsem, že na PC existuje nepřeberné množství specializovaných aplikací na každou činnost. Tohle vše mi zabralo asi měsíc. Cestou pokus omyl jsem změnil tapetu na ploše a podobné nesmysly. Pak mi přestal obsah mého počítače stačit a tak jsem se rozhodl, že rozhodím sítě a zkusím sehnat nějaké nové hry. Otec znal někoho, od koho si vypůjčil NHL 2000, Rayman 2 a GTA 2. S prvními dvěma nebyl problém, rozběhl se autorun a já jen klikal na next next next a na konci procesu se na ploše objevila ikona. Nikdy jsem neměl strach, že něčemu oblížím, žil jsem v přesvědčení, že počítač je blbuvzdorné zařízení a rozbít ho lze jen fyzicky. S GTA 2 nastal problém, potřebovalo klasicky zkopírovat pirátský .EXE soubor ze složky crack, což jsem v té době samozřejmě netušil, že vůbec existuje. Přesto jsem si vytvořil vlastní kopii s tím, že mi s tím později někdo zkušenější pomůže. Vypalování CD byla kapitola sama pro sebe. Počítač byl sice dostatečně výkoný a obsahoval na tu dobu moderní mechaniku Teac, která zapisovala až 40x, ale v počítači byla nějaká SW chyba a ani samotná mechanika asi nebyla úplně v pořádku a tak se stalo, že asi 1 z 5 CD bylo použitelných. V Neru se prostě zapsala zaváděcí stopa a konec, počítač zamrzl a nic. V průběhu vypalování jsem nic nedělal, IT technik od mámy z práce to totiž zdůrazňoval. Jen jsem se držel pokynů SW. Primární problém byl SW rázu, ale proč si myslím, že byla i mechanika nějak nemocná vysvětlím později. Díky novému SW - konkrétně hrám se stal počítač pro mě znovu zajímavý a snad ještě zajímavější než předtím. Chytlo mě to a tak jsem se pokoušel "něco" schánět a začal jsem si na doporučení souseda kupovat časopis "Počítač pro každého". Soused doma počítač neměl, ale už se s ním setkal a měl jej v práci (je asi o 15 let starší než já). Časopis jsem se vždy pokusil přečít od začátku do konce. Byl sice určen pro začátečníky a technicky nepolíbené lidi, přesto když prolistuju čísla z té doby nemyslím si, že by byl napsán stylem "pro jedinec s IQ 60" jako později vydávané publikace pro začátečníky. Myslím to samozřejmě pochvalně, jakože to určitou vzdělávací úroveň mělo. Počítač byl jak bylo v té době zvykem umístěn v obýváku a čas, který jsem u něj mohl strávit byl přísně regulován. Máma s tátou se také pokoušeli o jakési první krůčky, ale kromě pár specifických činností je to až tak nechytlo. Za několik měsíců jsem nasbíral docela slušné množství SW, z dnešního pohledu šlo o samý bordel. Většinou šlo o věci z CD příloh časopisů jako různá dema her a software na kdeco. Často mě také navštěvoval můj nejlepší kamarád z vesnice a já mu nadšeně ukazoval plody mého snažení. Díky tomu, že doma neustále vykládal o mém kouzelném stroji a díky akci v penny marketu - několika kusům PC sestav, byl brzy majitelem vlastního stroje. Byl to Celeron 1.7 GHz, deska nějaká lowend čína, 256MB DDR266, GF4 MX440 64GB, 60GB HDD, DVD-ROM a pochybný monitor a ještě pochybnější klávesnice a myš. Schodou okolností nebyl jediný, kdo byl stejnou sestavou obdarován, ten samý počítač dostal ještě můj další kamarád z vesnice od vedle. Oba jsem nadšeně navštívil a zapůjčil jim svůj naschromážděný sw bordel. Kamarád od nás ze vsi byl bystřejší a zorientoval se podobně jako já, ten druhý na to moc buňky neměl a platí to vlastně dodnes. I tak jsem byl ale rád, že mám vedle sebe spřízněné duše. Naplno jsem propadl počítačům. Jak to půjde napíšu zase další pokračování mé velké IT story.

_________________
Amiga CD32; Apple Mac Mini G4 - 1.2 GHz PowerPC, 1GB RAM, 40GB HDD ; Atari 800XL + XC12 ;Commodore 64 + Disk Drive 1541; Compaq Armada 7770DTM - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, 4GB CF; Compaq Deskpro - Pentium MMX200MHz, 64MB RAM, CD-ROM 48x, 4GB CF, LAN + USB; Compaq Portable 486c/66 - 486DX2 66MHz, 32MB RAM, 500MB HDD, LAN; Nintendo Wii Softmod; Playstation 2 Slim Softmod; PMD 85-2A


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 21:12 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
To je ta výhoda mladé mysli. Já si absolutně už nejsem schopný vybavit, co že jsem měl v roce 2002 za comp (myslím PC - určo už jsem v nastalé sběratelské mánii měl vytuzenou A500 + nějakou A1200), natož parametry komponentů (ale také si vybavuju, že lidi, co netušili, z čeho se jejich PC skládá, jsem považoval za podřadné :-D ).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 22:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Je to velmi zajímavé čtení, mně osobně to připomíná v podstatě "druhou historii", kterou člověk mého věku musel po 8-bitech a 16-bitech prožít s PC. Taky máš pravdu s těmi XP.

Nezávidím nicméně ten kroužek v Domažlicích. Já chodil do elektrotechnického kroužku a dneska zpětně vidím, že jsem se tam naučil mraky věcí, které bych se už dnes asi nenaučil.

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 04.11.2014, 23:15 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
misticjoe píše:
To je ta výhoda mladé mysli. Já si absolutně už nejsem schopný vybavit, co že jsem měl v roce 2002 za comp (myslím PC - určo už jsem v nastalé sběratelské mánii měl vytuzenou A500 + nějakou A1200), natož parametry komponentů (ale také si vybavuju, že lidi, co netušili, z čeho se jejich PC skládá, jsem považoval za podřadné :-D ).


:angel: Já mám to štěstí, že si od roku 1986 vedu deník, kam jsem si vše podstané zapisoval, takže mám (víceméně) celou svou computerovou historii zaznamenanou docela přesně, včetně datumů, cen a komponentů! :-)
Jinak zlatá éra PC u mě byla někdy v dobách P3+3Dfx ...a potom Celeron 900+ATI 9100 - jsem velkej fanda na 2D strategie (DUNE 2000 prostě miluju - vše od Westwood mám doma originál) a celkově ta doba CD z Level+Score (ty začátky) to bylo super. Schválně KDO dohrál poctivě třeba celej Quadrax, nebo Total Anihilation...Gabriel Knight...atd? :drunk: /

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 12:55 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2395
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 427 times
Been thanked: 446 times
Zajímavé a čtivé. Lidsky nás dělí necelá jedna generace, počítačově ale několik generací. Přede mnou byly 2 skupiny lidí, které se zabývaly výpočetní technikou. První skupinou byly profi programátoři a operátoři sálových počítačů, vyznačovali se tím, že programy nosili v krabičkách na děrných štítkách. Druhou skupinou byli první osmibiťáci,kteří si vystačili mnohdy s 1kB paměti, 16kb pro ně byl už nabušený stroj. Data přenášeli na kazetách. Většina z nich vlastnila ZX81 nebo od něj odvozený stroj. Pak pamatuju "moji generaci", tj počítač už byl barevný, stále osmibitový, stále dominovaly kazety, začaly se objevovat diskety. Další "genaerací" byla 16 a prvních 32bit počítačů. Kazety skončily, byly téměř výhradně diskety. Počítače byly Atari ST, Amiga, PC 8088-80386 Paměť se pohybovala někde mezi 512kB - 8MB. Další generací byla první generace Windowsáků, počítač už měl obvykle 16MB a více, počítače byly 486 a vyšší s maximálním taktem zhruba do 300MHz. Další generací byly pecka (a macy) s taktem 300-1000MHz, tady už disketu nahrazuje CD a první flashky. Objevují se první uživatelé WinNT a Win2000, kralují W98. Další generací je Procesor nad 1GHz, dominují NT based Windows, zejména XP, W98 jdou do útlumu. Další generací jsou ještě stále jednojádrové procáky, zcela vyjímečně vícejádrové. Převládají WinXP a Visty, Občas se setkáme s PPC OSX. No a Současná generace skončí možná už s Windows 10, typickým znakem je vícejádro, W7 a W8...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 13:28 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3677
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Asi jste nezažili generaci programovatelných kalkulaček :)

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 14:01 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
danhard píše:
Asi jste nezažili generaci programovatelných kalkulaček :)

Tu bych časově zařadil k té Mrafově "první generaci" - k lidem od sálových počítačů. Někdy (ale ne vždycky!) to byli i titíž lidé... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Volf-M moje digitální historie
PříspěvekNapsal: 05.11.2014, 14:14 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10131
Bydliště: Praha
Has thanked: 1960 times
Been thanked: 1522 times
danhard píše:
Asi jste nezažili generaci programovatelných kalkulaček :)


Paradoxně tu jsem zažil v jiné generaci (než nejspíš myslíš) někdy kolem toho roku 88/89. Našlo se pár maníků, co z nich byli vydření u nás na základce, ale protože já měl ZXko, tak jsem je absolutně nechápal :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 46 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz