OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 10:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: mz821
PříspěvekNapsal: 11.02.2016, 02:07 
Offline
Nemluva
Uživatelský avatar

Registrován: 01.02.2016, 03:33
Příspěvky: 5
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times
Sharp MZ-821 byl můj první počítač. Naši ho přivezli někdy v roce 1987 ze Západního Německa. Tehdy jsem chodil asi do páté třídy na základce. K počítači byla originál kazeta s hrou Advoka. Byla to první a dlouho jediná hra, kterou jsme na Sharpa měli a dlouho trvalo, než jsem našel někoho dalšího, kdo má nějaké hry, Sharpa tu tehdy mělo hodně málo lidí oproti tehdy hodně rozšířeným ZX Spectrum, Didaktik Gama, Commodore, apod.

Když se mi po nekonečném hraní omrzelo hraní Advoky, našel jsem kazetu s Basic. Měl jsem k tomu velkou A4 knihu v němčině, z které jsem se naučil programovat. Programoval jsem různé textovky, grafický editor i jednoduché grafické hry.

Když se mi programování v Basicu už trochu omrzelo, zkusil jsem programování v Assembleru. Problém byl, že jsem neměl překladač. Takže jsem si napsal prográmek v Assembleru na papír a pak jsem ho podle instrukčního kódu Zilog Z80 přeložil do strojového kódu a ručně naťukal v tzv. Monitor mode do paměti a spustil. Po čase jsem už skoro ani nepotřeboval příručku Z80, ale pro většinu nejpoužívanějších příkazů v assembleru jsem si už pamatoval hexa kódy strojového kódu procesoru. Tehdy jsem měl pocit, že jsem si (jak Arnold říká) sáhnul na surové železo :) Později jsem konečně také sehnal překladač Assembleru, pak už to šlo jedna dvě.

Když jsem nastoupil na střední školu, tak jsem začal programovat v jazyku Pascal, který se mi na Sharpa též povedlo sehnat. Tou dobou jsme s tátou sehnali do Sharpa také rozšiřující kartu - řadič Floppy disku a připojili jsme k ní 5,25 distekovou mechaniku. Tehdy jsem používal operační systém CP/M, předchůdce MS-DOSu. Neměl jsem tiskárnu, ale připojili jsme k Sharpovi plotter Aritma a já jsem udělal prográmek, kterej uměl na tom plotteru tisknout - něco jako jednojehličková tiskárna.

Jak jsme se na střední škole učili Pascal, tak mě programování v něm chytlo. Naprogramoval jsem v roce 1994 PC verzi hry Advoka https://www.youtube.com/watch?v=570irxwL6Js Protože jsem neměl nikdy barevnou televizi u Sharpa a tehdy ještě nebyl internet a Google images, tak jsem barvy udělal nějak podle sebe. Je tam ale i dost jiných odlišností - některé k lepšímu, některé k horšímu. Schválně jestli najdete 10 rozdílů?

Vaše stránky jsem objevil před pár týdny. Zaujal mě projekt STMZ800 a rád bych někde sehnal jednu funkční krabičku. pokud míváte někdy nějaké srazy, rád se stavím na pokec a zavzpomínat na zlaté 8-bitové časy.

Jmenuji se Pavel Niederle a programování mi už zůstalo.

Pavel
http://www.niederle.eu/

_________________
Sharp MZ-821 (Advoka & Basic, Assembler, Pascal)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz