OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 17:05

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 12.12.2013, 11:42 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Mám teď trochu času, takže pokračování. Po počáteční euforii jsem zjistil, že mi hry moc nejdou. Neměl jsem ještě ten grif na ovládání, QAOPM jsem prostě ještě v ruce neměl. A tak jsem začal řešit připojení joysticku. Problém byl, že redukci nikde neměli (aspoň v obchodech, které jsem znal) A tak jsem oslovil svýho bratránka, aby sehnal matroš. To nebyl až takový problém a pak jsem ještě dohnal kamaráda, zběhlejšího v mikroelektronice, aby mi ji zapájel podle schématu z "Pripojenie periférií". Takže redukci jsem měl, nicméně joystick ne a u nás byly docela drahé. Takže jsem si tehdy sestrojil něco podobného jako dodův legendární tlačítkopad. Bylo to z mikrospínačů, směry uspořádané podobně jako na PC klávesnici a pod nimi fire. Celé to bylo z jakéhosi žlutého plastu, po doladění zalepené odvědčeným "Lepí M". Mnohem později přišel i joystick, ale mezitím jsem se na klávesnici docela naučil, takže už to nebyla taková hitparáda. (dodnes nejradši pařim na klávesnici nebo myší). V létě roku 1991, o prázdninách mezi základkou a gymplem, jsem ještě navíc získal SP210-T. Samozřejmě problémem byl kabel, který mi sehnal bratránek někde v Praze. Rozchodil jsem ji až na konci prázdnin, nicméně v prváku na gymplu jsem udivoval všechny svým tištěným rozvrhem hodin vytvořeným v artstudiu, posléze v Desktopu. Ve škole měli síť s IQ151 a CP/M a jedno PC, 286/12 a EGA. Nicméně k němu jsme neměli přístup. Celé první pololetí jsem vesele pařil, jen mně štvalo, že jsem jediným "spectristou" (čti též šílený didaktista) ve třídě. Ostatní kluci a dokonce jedna holka měli Atari 800 (někdo XL někdo XE). Ve škole si vyměňovali kazety s hrama, a já, jak ten blbec, obcházel (pěšky) a objížděl (považte, na kole!!!) Mnichovo Hradiště a okolí jak ten blbec, abych si moh půjčit něco od místních spectristů. Později to zachránily 15. narozeniny, fichtl a řidičák na něj. Začátkem roku 1992 byla proměna dokončena a ze mně byl klasický počítačový závislák. Také ve škole se leccos změnilo a nespolehlivá IQ151 byla nahrazena moderními 286. Tehdy poprvé jsem zatoužil po lepším počítači, ale tušil jsem, že je to mimo mé možnosti. Ikdyž ve škole byla písíčka, tak já chtěl Amigu (kterou jsem v té době nikdy neviděl ani na obrázku, natož v chodu). Amiga totiž měla i zvuk a víc her. Nikdo z nás tehdy netušil, že zrovna v té době PC nastoupilo svoji cestu majoritní platformy, kterou opouští asi až nyní. V létě jsem kápnul na velice slušně placenou brigádu a tak někdy v půlce srpna se vedle Didaktiku gama na stole objevila D80. Dodnes nejsem schopen rozdýchat to, co se stalo o pár týdnů později. Jeden můj známý měl amigu 500 a moc na ní nehrál. Tehdy jsem ji u něj viděl poprvé a on ji ani nezapnul. A tak jsem ho ukecával, že bych si někdy přišel zahrát. Slíbil, že by to šlo, ale až někdy začátkem října, protože o víkendech jezdí na kole a chodí na brigošku, aby měl na lepší (horské). Když byl konec září, tak jsem ho potkal a ptal jsem se ho, kdy se můžu zastavit. Už ne, zněla jeho překvapivá odpověď. Já amigu prodal, abych měl na to kolo, to víš mně počítače tak nějak neberou. Myslel jsem si, že mně z toho trefí, ale to nebylo všechno. Všichni jsme věděli, že amigu má od své tetičky z Říše. Ale když jsem se zeptal, za kolik, že ji prodal, tak odvětil, že za 4500Kčs. Prostě za tolik, kolik potřeboval na to pitomý kolo!!! To byla cena tehdy neuvěřitelně suprová a rozhodně bych si amigu mohl dovolit. Ikdyž bych si musel půjčit od našich a prodat didaktika... Byl jsem z toho asi měsíc mimo. Díky tomu mi byl více než 8bitový svět ještě necelé dva roky uzavřen. Pak už to extra zajímavé není, 1993 byl pro mě rokem bez významnější události. Ovšem v roce 1994 to zase začalo! A o tom zase jindy...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Musím se pochlubit ;-)
PříspěvekNapsal: 27.12.2013, 20:13 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Ježíšek byl letos zase frajer.

Příloha:
Poznámka: AmigaOS4 classic
aos4classic.jpg
aos4classic.jpg [ 83.21 KiB | Zobrazeno 14325 krát ]


Příloha:
Poznámka: AmigaOS3.9 a WOS
aos39wos.jpg
aos39wos.jpg [ 106.63 KiB | Zobrazeno 14325 krát ]

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 27.12.2013, 20:47 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Hezky! To vypada, ze ses nikdy nenaucil zlobit... :mrblue:
Mam dve otazecky... Na cem ti bezi ten OS4? Co je to ten WOS? Web of Science to asi nebude, co?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 27.12.2013, 22:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
A1200, BlizzardPPC 603e+ 040/25 a 603e/175, BlizzardVisionPPC. Vse v klasickem casu. WOS neni dokonce ani worldofspectrum ale WarpOS (jinde take nazyvany WarpUP), coz je nadstavba 68k amigaosu pro provoz PPC.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 28.12.2013, 00:04 
Offline
Profík

Registrován: 12.05.2013, 19:31
Příspěvky: 694
Bydliště: České Budějovice
Has thanked: 738 times
Been thanked: 53 times
Dik! U toho OS4 me zmatl ten emulovany procesor 68020 a WarpOS me nevim proc nenapadl :). Ktery OS mas radeji, 3.9 nebo 4?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.02.2014, 16:26 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak už se to začíná rýsovat! Právě se mi podařilo zakoupit A4000D. Nedávno jsem sehnal, Goldengate 386SX (zatím běží s jistými problémy, 060/72MHz je na obslužný soft prostě moc) v A3000. Já už se těším, teď hlavně váhám jestli Gravise nebo nějaký SB...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 19.02.2014, 18:07 
AWE64GOLD si kup... Gravis je super ale je to len sample a wavetable... SB16 az AWE64 ma v sebe FM synth... To doda ten spravny feeling dos gameskam...


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 20.02.2014, 21:39 
Offline
Prvnička
Uživatelský avatar

Registrován: 07.02.2014, 02:37
Příspěvky: 13
Bydliště: ČR: Vysočina - Havlíčkův Brod
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times
Starej_Mraf píše:
Tu hru už jsem nikde nenašel a kazety jsou fuč... (Jo a nebyl to jumping Jackson ale Jumping Jack) Ta paměť, no...


Jedna z mých prvních her, co jsem hrál na ZX Spectru. Zde máte několik verzí lišících se asi jen nahráním. Hraji na emulátoru: Spectaculator 5.3.0.0371 - při nastavení klávesnice: Tools > Options > Keyboard > Issue 3 keyboard + Match physical layout of 48k Spectrum keyboard - jsou klávesy: , . (čárka, tečka) pro pohyb do stran a klávesa: Shift pro skok ...

Jumping Jack (1983) >>> http://uloz.to/xqV5JL76/jumping-jack-1983-rar

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=iKyyKVUm5DA[/youtube]



Z malých autíček (na jedné obrazovce) doporučuji i Iron Man, 4 autíčka, může hrát více hráčů současně, nitra, vylepšování aut za peníze, různé drahy ... neskutečná zábava (hlavně při hře více hráčů), jen ty hořící postavičky nemá. Hra je předělaná pro spouštění na Sam Coupé ...

http://uloz.to/xi7FoLPh/iron-man-4-male ... -nitra-dsk

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=vW-qMqQNvD4[/youtube]

_________________
Hardware: ZX Spectrum 48K * ZX Spectrum +3 * Sam Coupé 1,5 M (original SamBus + RAM) * PlayStation 2 (slim, 9000x, Mars HD 816) * 2 PC
Emulace: Amiga * Game Boy * Automaty (MAME, Neo Geo) * PlayStation 1 * Sam Coupé * ZX Spectrum * Exonix


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 23.02.2014, 17:25 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Nojo, ale Gravise mám a od SB mám jen SB16 Vibra...
Matej píše:
AWE64GOLD si kup... Gravis je super ale je to len sample a wavetable... SB16 az AWE64 ma v sebe FM synth... To doda ten spravny feeling dos gameskam...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 07.05.2014, 10:09 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Někdy o vánocích r. 1993 jsem šel na povinnou návštěvu k příbuzným. Shodou okolností tam byl i bratránek, který v té době již měl malou PC firmu. Jeho mladší brácha seděl u jakéhosi žlutě svítícího monitoru (hercules) a hrál Defender of the Crown. A já jen tupě zíral, co to jako... Asi o dva měsíce později jsem se stavoval u nich znovu a to už monitor svítil šedivě a na počítači jela Duna 2. A tak jsem si sedl na nabízenou židli, tiše bledl závistí a pak si i chvíli zahrál. Ovšem netrvalo dlouho a stavil se u nás ten strší bratránek a viděl jak stále sedím u didaktika. A tehdy to přišlo. Vykládal jsem mu jak chci amigu a podobně. Tehdy mi řekl, že s amigou mi nepomůže, já se s ním hádal že PC jsou ale drahá. Nicméně mi nedošla jedna možnost - postavit PC z použitých levných dílů. Zeptal se mně za kolik jsem schopný prodat didaktika, něco přihodili naši a rázem jsem měl cca 10000Kč. Samozřejmě tam bylo i trochu charity od bratránka, ale hodilo to na sestavu: 386SX/16 s koprem, 2MB ram, 256kB VGA, ČB vga monitor, 40MB disk, 3,5"HD FDD a 5,25"DD FDD. Někdy koncem května jsem obrdžel v krabičkách a pytlíkách v podstatě celý počítač, jen chyběl ten HDD, který měl být až později. Vše se ale o týden zdrželo, protože po zásahu mladšího bratránka v case jaxi nefungoval zdroj ;). Nicméně PeC tu byla a já mohl hrát věci, co se vešly na 1,44MB disketu (s doublespace i třeba civilizace a EOB1). Někdy v půlce prázdnin jsem obdržel i 40MB HDD, bohužel jsem si ho ale neužil, protože jsem na něj s něčím natáhl OneHalf. Tehdy ještě nezkušený jsem si s tím nedokázal poradit, takže počítač mi byl na celý měsíc odvezen. Vrátil se mi až poslední prázdninový víkend. Už vylepšený na 386SX/25, ale bez kopru a na desce prostě nešel speaker(což mně tehdy štvalo, protože ten komp byl úplně bez zvuku). Zatro grafika byl pro mně tehdy impozantní Tseng ET4000, 1MB RAM. Během týdne jsem z peněz našetřených z brigád koupil hned ještě adlib kompatibilní kartu a myš. Do konce roku se mi povedlo ještě našetřit na další 2MB ram a k vánocům jsem si přál jen peníze, takže v lednu jsem koupil nějaký SB clone. Nakonec na jaře 1995 jsem sehnal ještě 386DX/40 i s koprem IIT. Pak už to šlo ráz na ráz a následovaly drobné a někdy i významné upgrady. Situace se zlomila v září 1995, kdy jsem nastoupil na VŠ do Prahy a začla brigádničit ve firmě výše uvedeného bratránka. Tehdy jsem se dostal k novému HW, měl si možnost vydělat jako technik a občas jsem něco i trhnul na nějakých obchodech. Bylo to celkem dost na tehdejší dobu a brzo jsem měl snad nejlepší PC v Mnichově Hradišti.
Tohle období upgradů trvá svým způsobem dodnes. Nicméně poslední stolní PC jako hlavní počítač jsem si naposledy stavěl v roce 2005. Později jsem už zůstal u notebooků.
Nicméně v tomto mezidobí se událo ještě pár věcí. 1996 jsem získal první amigu (500), měl jsem ji pár týdnů, možná měsíců na koleji a pařil. V roce 1999 jsem měl zase nějakou dobu A1200 na koleji. V roce 2003 jsem si pořídil A500+ u které jsem se rozhodl, že si ji definitivně nechám. Spolu s Didaktikem M, který mi věnovala jedna dobrá duše někdy v roce 1998 to byl začátek mého systematického věnování se oldcompům...

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 07.05.2014, 10:30 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 24.04.2014, 15:56
Příspěvky: 174
Bydliště: Fable town
Has thanked: 17 times
Been thanked: 7 times
Starej_Mraf píše:
Někdy v půlce prázdnin jsem obdržel i 40MB HDD, bohužel jsem si ho ale neužil, protože jsem na něj s něčím natáhl OneHalf.


Inak na tomto by sa dala spraviť nejaká štúdia - ako sa dokázal rozšíriť vírus z Košíc až do Čiech :lol:

_________________
http://www.denniksialenehonerda.jecool.net - Miniblog o všeličom
Alebo aj na FACEBOOKU:
https://www.facebook.com/8bit16bit
Programovanie v R (alebo v S):
http://www.redoc.mablog.eu/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 07.05.2014, 10:31 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Citace:
...a občas jsem něco i trhnul na nějakých obchodech!

Jen se přiznej! No přiznej se! Prý nějakých obchodech... :neener: :jump: :whist: :mrblue: ;)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 07.05.2014, 10:42 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Budeš se možná divit, ale většina mých tehdejších zisků plynula z prodeje HW, servisu, odvirování a přeinstalací Widlí.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Starej Mraf
PříspěvekNapsal: 07.05.2014, 10:47 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Dyť já vim. Jsem to taky myslel ze srandy.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.08.2014, 08:38 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Co v těchto dnech odvádí moji pozornost od oldcompů... :mrgreen:
Příloha:
IMG_0749.JPG
IMG_0749.JPG [ 3.94 MiB | Zobrazeno 13748 krát ]

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 113 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz