OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 21:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Prišiel som znížit priemerý vek :p
PříspěvekNapsal: 14.07.2023, 09:59 
Offline
Tichošlápek
Uživatelský avatar

Registrován: 14.07.2023, 09:45
Příspěvky: 2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Čaute,

Toto fórum som objavil asi pred týždnom a dnes som sa rozhodol že sa aj zaregistrujem lebo vidím že ste tu super komunita :)

Som 17 ročný chlap z Južného Slovenska a o retro techniku sa zaujímam od mlada, mohol som mať tak 10-11 rokov keď som videl prvé video od LGR a odtiaľ to išlo len dolu vodou :D

Rád sa s vami pobavím o hočicom čo je retro a som veľmi rád že sa mi podarilo nájst CZ/SK komunitu retro fanúšikov, práve aj preto lebo o československých počítačoch viem strašne málo.

Ešte taká otázočka na koniec, podarilo sa mi vybrať procesor Z80 (Z0840004PSC) zo starého PCBčka a chcel by som poskladať s ním nejaký mikropočítač na ktorom si môžem programovať v BASIC a Assembler a poprípade si niečo zahrať. Máte nejaké tipy že aké PCB si mám k nemu zaobstarať?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.07.2023, 11:51 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
bananiky77 píše:
Ešte taká otázočka na koniec, podarilo sa mi vybrať procesor Z80 (Z0840004PSC) zo starého PCBčka a chcel by som poskladať s ním nejaký mikropočítač na ktorom si môžem programovať v BASIC a Assembler a poprípade si niečo zahrať. Máte nejaké tipy že aké PCB si mám k nemu zaobstarať?
Některý z mnoha klonů ZX Spectrum? Třeba Harlequin 48k (příp. 128k), ale problém je asi v tom, že desku seženeš buď samotnou a k ní budeš muset dokoupit všechny ostatní součástky, nebo můžeš sehnat kit, kde už je vše včetně té Z80.

https://www.bytedelight.com/?product_cat=harlequin48

Z80 počítačů existují spousty, ale pořád budeš mít problém samotné PCB vs kompletní kit. A ZX Spectrum je z nich asi nejtuctovější s širokou podporou, spoustou her atd... Harlequin 48k je dobrý mimo jiné proto, že "grafický čip" ULA je tam rozložený do diskrétních TTL obvodů a dá se na nich měřit a zkoumat, co se děje uvnitř. Klony jednodušší ZX81 jsou na můj vkus příliš ořezané, sice není potřeba o mnoho víc než ta Z80, ale zas ten počítač poskytuje mnohem méně než pozdější ZX Spectrum. Jiné minimalistické stroje se Z80 jsou vhodné třeba jen na CP/M (https://www.hackster.io/michalin70/cp-m ... ter-cecaf7) a předpokládám, že si chceš zkusit i nějakou hru a netrávit večery u textového terminálu s dBase, WordStar...

Taky můžeš zkusit koupit vrak ZX Spectra a opravit ho. Ale je otázka, jak moc bude nekompletní (bude-li bez Z80, bude nejspíš i bez ULA a s kdovíjakými dalšími závadami) a taky to asi není dobrý začátek pro nezkušeného začátečníka.

Tj. raději bych šel cestou nějaké osvědčené stavebnice.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.07.2023, 17:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Spectrum je možná, na první pokus, trochu moc zbytečně složité.
Koukni se třeba na "Simple Z80" Granta Searla. Je to pár součástek, klidně si to můžeš zadrátovat na univerzálce, nebo nepájivém poli.
http://searle.x10host.com/z80/SimpleZ80.html

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.07.2023, 18:37 
Offline
Prvnička

Registrován: 19.01.2023, 15:03
Příspěvky: 20
Has thanked: 10 times
Been thanked: 6 times
AgonLight2
https://www.olimex.com/Products/Retro-C ... e-hardware


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.07.2023, 20:02 
Offline
Tichošlápek
Uživatelský avatar

Registrován: 14.07.2023, 09:45
Příspěvky: 2
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times
Ďakujem za všetky vaše tipy. Nakoniec si asi nechám vyrobiť DPS Harlequina, predsalen je to najviac kompenentný počítač z vašich návrhov. Assembler si môžem rovnako zapnúť na každom z nich len pri Harlequine s rozdielom že si na tom aj niečo zahrám a budem mať prístup k veľkej zbierke softvéru.

Ešte taká zaujímavosť čo som zabudol ale vás určite poteší je že moj strýko vlastní 2 PP06ky, jednu sme dali dokopy do takého stavu že vie exekuovať kód a máme aj obraz ale určite je na ňom veľá závad, najďalej čo sa dostane je výpis chybových kódov, potom tam bliká kurzor a nič sa mu nepodarí načítať, v POSTe vie načítať len 64 KB pamäte. Rád by som ho skúsil opraviť, žialbohu doma naň nemám miesto ani osciloskop aby som vedel skontrolovať logiku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.07.2023, 07:50 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
Ještě bych měl dva tipy. Stone1 a nebo ZX81+38. Na druhej z nich můžu nabídnout i desku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.07.2023, 22:41 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Koncem 80 let vyšel v NDR (přesnou citaci ani kopii článku nemohu najít) kompletní mikropočítač na bázi U880D (Z80 klon z NDR). Tehdy jsem jej postavil, oživil, ale mechanicky nedokončil. Kdyby někdo věděl citaci a našel se tak popis včetně firmware (monitor i basic), mohl bych nedokončenou stavebnici přenechat.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.07.2023, 00:22 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
S tou PP06 to nebude podle mého úplně velké trápení. Důležité je pořádně očistit všechny kontakty a zkontrolovat desky, zda někde nejsou přerušené/zkorodované spoje. Přecijen je to už PCčko a krom toho, že by se teoreticky mohla "odmazat" část epromek, tam není moc co zkazit.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.07.2023, 01:05 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
jjilek píše:
Koncem 80 let vyšel v NDR (přesnou citaci ani kopii článku nemohu najít) kompletní mikropočítač na bázi U880D (Z80 klon z NDR). Tehdy jsem jej postavil, oživil, ale mechanicky nedokončil. Kdyby někdo věděl citaci a našel se tak popis včetně firmware (monitor i basic), mohl bych nedokončenou stavebnici přenechat.

Třeba je to něco, co mají zdokumentované tady: https://hc-ddr.hucki.net/wiki/doku.php/start
Já jsem si postavil JU+TE TINY - https://hc-ddr.hucki.net/wiki/doku.php/tiny, ale to nemá Z80, ale jednočip UB8830D...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.07.2023, 09:59 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Ano zdá se, že je to ten BCS 3. Skutečně byl popis včetně plošných spojů v RFE. Dokonce mám filmové podklady 1:1 profesionálně zpracované pro výrobu plošných spojů fotocestou. Bohužel bez prokovů.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz