OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 10:16

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 12:29 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
O čem hovoříme, o konci skutečně "domácích" computerů, které uživatel miloval a znal
do detailů a nástupu generace "spotřební univerzální výpočetní techníky" ?

Já bych řekl, že to celé odpálil DOOM. Nástup 386 DX/40 a 3D grafiky byla první smrtelná rána pro lidi co měli doma Atari ST a Amigu (tam bylo více gamesníků). Potom příšlo 3Dfx - druhá rána...
...a nástup (relativně levného) PSX pohřbil 16 bity zcela (většina lidí z Amigy co znám přešla právě na PSX)...(byl to rovněž počátek konce SNES a Sega MD - skvělé mašiny na úrovni 16 bitů s Motorolou pod kapotou :clap: )

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 15:09 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
PCčko není dostatečně domácí počítač? Ono se to zákonitě muselo někam posunout hned z několika důvodů. Vývoj her se posunul od nadšeneckého do plně komerčního a jenom blázen by investoval peníze do vývoje titulu na platformu spjatou s jedinou firmou navíc ne v příliš dobré kondici. Proto přesun na nezávislou "opensource" PC platformu byl naprosto logickým krokem, jakkoli to byl z počátku ten nejméně vhodný herní hardware. Rozhodoval počet potenciálních kupců produktu a ten byl obrovský. Na to se pak nabalili výrobci hardware a bylo vymalováno. Commodore to navíc ještě urychlil tím, že od roku 1985 s ničím opravdu převratným nepřišel a podle mě i kdyby přišel, tak to stejně s odstupem času nic nezměnilo. Atari vynechávám úplně, to se stáhlo z pozice herního stroje mnohem dřív. On ten trend byl úplně zřejmý už od začátku 90. let, akorát my zarytí Amigisti jsme to tehdy nechtěli vidět. Dokonce v té době vyšel i článek v Guru, který tento trend přesně popisoval a jasně tam psal, že budoucnost hraní je PC a konzole a Amiga tam žádné místo mít nebude. My tehdy nad tím kroutili hlavou, ale měl 100% pravdu.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 21:39 
Offline
Radil

Registrován: 12.05.2013, 21:24
Příspěvky: 300
Has thanked: 10 times
Been thanked: 47 times
Nechápeš jak to myslím...PC to je nástroj, univerzální, výkonný, možná domácí, ale NIKDY to nebude
už tak "osobní". ....je to stejná kategorie jako DVD, krásná HP kalkulačka, nebo LCD TV...prostě super, ale jen nástroj, kdežto Atari, Amiga, Sharpík či "64 Komouš" to byla srdeční záležitost !!!!!!
..... no možná něco podobného dokáže budoucnost, mašinky na ARM jako třeba Malina a komunita kolem ní, nebo nějaká hw emulační platforma - já osobně (mám MZ800/ZX fpga) a moc se těším na chystané SAM Coupé v tomto provedení

_________________
ex-STklub BRNO,SEGA Mega Drive, Sharp MZ 800, ZX emul,Commodore C64 kalkulátory HP/TI/FX, (PSP, PS2, X360)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 21.11.2013, 21:50 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Chápu jak to myslíš. Taky vnímám PC jako bezcenný šrot, který ve chvíli, kdy je nahrazený novějším a výkonějším modelem, jde uklizen do světa za zbytkovou cenu. Ale je otázka, jakou roli v tom hraje nostalgie. Znám lidi, a budou i na tomhle fóru, kteří začínali už na PC a taky mají ve vitrínce vystavenou nějakou starou 386 a uroní slzu, když se někde zmíní AWE32 nebo Gus, jakkoli je to pro mě nepochopitelné.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 08:33 
Offline
Kecka

Registrován: 21.09.2013, 21:19
Příspěvky: 35
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
podle pramenů co jsem nastudoval byly poslední pokusy a křeče uchovat takovou komunitu jako Amiga právě Atari Jaguar, zůstat s vývojáři a dát jim do ruky nástroje, já se v té době smál, měl jsem amigu a 3DO a Jagur mě krom temepestu nezajímal, ale když jsem to pak všechno znova přečet a přepsal, tak Jaguar byl poslední pokus vzdorovat marketingov ým hrám pro JRy a ne pro hráče. PSX to přev álcov atl a psx 2 dočet, pak už se nic nedělo, to už je jen pokus oživovat něco coumřelo..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 12:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:03
Příspěvky: 1045
Bydliště: Praha
Has thanked: 205 times
Been thanked: 123 times
ctirad píše:
PCčko není dostatečně domácí počítač? Ono se to zákonitě muselo někam posunout hned z několika důvodů. Vývoj her se posunul od nadšeneckého do plně komerčního a jenom blázen by investoval peníze do vývoje titulu na platformu spjatou s jedinou firmou navíc ne v příliš dobré kondici. Proto přesun na nezávislou "opensource" PC platformu byl naprosto logickým krokem, jakkoli to byl z počátku ten nejméně vhodný herní hardware. Rozhodoval počet potenciálních kupců produktu a ten byl obrovský. Na to se pak nabalili výrobci hardware a bylo vymalováno. Commodore to navíc ještě urychlil tím, že od roku 1985 s ničím opravdu převratným nepřišel a podle mě i kdyby přišel, tak to stejně s odstupem času nic nezměnilo. Atari vynechávám úplně, to se stáhlo z pozice herního stroje mnohem dřív. On ten trend byl úplně zřejmý už od začátku 90. let, akorát my zarytí Amigisti jsme to tehdy nechtěli vidět. Dokonce v té době vyšel i článek v Guru, který tento trend přesně popisoval a jasně tam psal, že budoucnost hraní je PC a konzole a Amiga tam žádné místo mít nebude. My tehdy nad tím kroutili hlavou, ale měl 100% pravdu.


mas naprostou pravdu, ale podivej se treba na Apple. Amiga byl nadhernej stroj, ale Commodore to tlacil do herniho stroje pro domacnosti, pritom to melo vynikajici predpoklady jako profesionalni komp - coz prave vyhral Jobs, protoze timto smerem sel. Napr Zorro III sloty v A4000 byly ve sve dobe prevratne - ale strasne drahe. A kdyz uz si nekdo kupuje tak drahy pocitac, potrebuje na ni profesionalni software pro nasazeni v profesionalnim prumyslu. Co si ale vzpominam, tak treba 24bit graficka karta a 16 bit zvukovka prisly az po krachu Commodoru. S grafikou a zvukem na urovni A1200 A4000 proste konkurovat nemohla, zvlast, kdyz stala snad 100k...

_________________
Uz jen emulator... FS-UAE a Fuse


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 13:34 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Tak Amiga se orientovala na profi pole daleko dříve, než přišla A4000. Problém byla ale obchodní politika (my to nabízet moc nemusíme, zákazníci přijdou sami - porovnejte agresivní reklamy Apple VS "spotíky od strejdy z vesnice", co měl Commodore) a také ceny. Tehdy nebyl moc úspěšný ani model "umí to něco v základu" a kdo potřebuje víc, ten si to dokoupí. Dneska má GK a zvukovku na sobě každá základní deska, ale využívá je málokdo. Většinou si bez žbrblání koupíme lepší GK i zvukovku.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 16:52 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Amize hlavně na profesionální nasazení chyběl nějaký ergonomický grafický režim. ST taky nikdo marketingově netlačil a v profi ovlasti se ujalo výborně. Toho si byl dobře vědom i samotný Commodore a ve snaze ukousnout si svůj kus koláče zabudoval do ECS režim Productivity, který měl konkurovat ST high. Do A3000 dokonce zabudoval scan doubler. Nějak se to ale minulo účinkem. Obdobně dopadlo i Atari, které se zase snažilo s vylepšeným STE konkurovat Amize ve hrách a multimédiích.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 17:31 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Tak to si dovolím oponovat. Amiga kralovala především ve střižnách a pro efekty do filmů a seriálů. I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP. To bylo prostě pole Maců.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 17:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Atari v DTP bych nehanil, Calamus pro něj se stále dá pořídit.
Ono se používalo, co bylo, v jednom tom DTP studiu (cca 1994, 1995) jsem viděl i desktopovou Amigu a PageStream (i když ten interlace by mi asi vadil).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 17:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:03
Příspěvky: 1045
Bydliště: Praha
Has thanked: 205 times
Been thanked: 123 times
misticjoe píše:
Tak to si dovolím oponovat. Amiga kralovala především ve střižnách a pro efekty do filmů a seriálů. I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP. To bylo prostě pole Maců.


Atari se diky zabudovanemu MIDI a softu jako Cubase dlouho pouzivalo na profesionalni tvorbu hudby (nebo alespon na komponovani). Amize myslim soft jako Cubase chybel... Amiga se v DTP prosadit nemohla diky nizkemu rozliseni a pomale grafice - tady kralovaly Macy, protoze se na ne delaly profi 24bit karty (true color a high res + VGA frekvence)

_________________
Uz jen emulator... FS-UAE a Fuse


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 18:01 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
looke píše:
misticjoe píše:
Tak to si dovolím oponovat. Amiga kralovala především ve střižnách a pro efekty do filmů a seriálů. I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP. To bylo prostě pole Maců.


Atari se diky zabudovanemu MIDI a softu jako Cubase dlouho pouzivalo na profesionalni tvorbu hudby (nebo alespon na komponovani). Amize myslim soft jako Cubase chybel... Amiga se v DTP prosadit nemohla diky nizkemu rozliseni a pomale grafice - tady kralovaly Macy, protoze se na ne delaly profi 24bit karty (true color a high res + VGA frekvence)


A co jsem asi napsal já?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 18:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:03
Příspěvky: 1045
Bydliště: Praha
Has thanked: 205 times
Been thanked: 123 times
misticjoe píše:
looke píše:
misticjoe píše:
Tak to si dovolím oponovat. Amiga kralovala především ve střižnách a pro efekty do filmů a seriálů. I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP. To bylo prostě pole Maců.


Atari se diky zabudovanemu MIDI a softu jako Cubase dlouho pouzivalo na profesionalni tvorbu hudby (nebo alespon na komponovani). Amize myslim soft jako Cubase chybel... Amiga se v DTP prosadit nemohla diky nizkemu rozliseni a pomale grafice - tady kralovaly Macy, protoze se na ne delaly profi 24bit karty (true color a high res + VGA frekvence)


A co jsem asi napsal já?


ber to jako upresneni toho, co jsi napsal :) mne zmatlo toto: "I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP". Amiga Atari konkurovat v hudbe IMHO nemohla a v druhe vete mne zmatlo to "ani"... Takze se omlouvam, jestli jsem to spatne pochopil.

_________________
Uz jen emulator... FS-UAE a Fuse


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 18:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 20:03
Příspěvky: 1045
Bydliště: Praha
Has thanked: 205 times
Been thanked: 123 times
I kdyz je pravda ze OctaMEDPro7 s multisync monitorem a MIDI interfacem uz byla silna kombinace... Ale porad to byl tracker.

_________________
Uz jen emulator... FS-UAE a Fuse


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: lachtan
PříspěvekNapsal: 10.12.2013, 18:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1029
Has thanked: 450 times
Been thanked: 155 times
misticjoe píše:
Tak to si dovolím oponovat. Amiga kralovala především ve střižnách a pro efekty do filmů a seriálů. I v hudební branži má pár zářezů, i když to bylo spíš pole Atari. Atari ostatně snad nikdo profesionálně nepoužíval ani na DTP. To bylo prostě pole Maců.

Potvrzuji,že Amiga udělala spoustu práce v naší místní kabelové televizi. Ve výbavě měli několik A500,A1200 a také slušně vybavenou A4000. Hádejte kdo má Amigy v současnosti v pazourech? :-)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 63 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz