OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:32

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 29.09.2013, 11:38 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 23:26
Příspěvky: 326
Has thanked: 21 times
Been thanked: 22 times
zz_indigo píše:
JOeAim píše:
No tak to byla chyba. :) Nechci se Azora nijak dotknout, ale myslím, že si dělá jen srandu. A co jsem takhle koukal na Tvoje příspěvky, dema atd. tak je vidět, že programování opravdu rozumíš, tak mně řekni sám, má smysl něco takového vyvíjet na ZX Spectrum? K čemu to bude? Pro zábavu? Jo tak to bych chápal. Ale jinej účel to mít nebude.


Proco sa vobec zahadzujes z Retro pocitacmi? Ma to nejaky zmysel?

Ked si odpoves mozno pochopis preco ma zmysel robit OS pre jednehpo cvloveka, Lozit na kopce vysielat, Hladat krabicky od potravyn z GPS .....

Vsetko je to pre okolie zahodeny cas a minanie penazi.


Tak ještě jednou :) Samo ,že pro něj to bude zábava, to jsem v příspěvku napsal. A to je v pořádku. Každého uspokojuje něco jiného. Pokud bych uměl programovat tak si taky budu hrát. On se celý příspěvek ale odráží od http://zxm.speccy.cz z fóra, které už teď ale nefunguje, protože je linkované sem.. Kdo to tam nečetl, tak to asi nepochopí. Anebo podle toho jak to tady pojede, tak třeba pochopí :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 29.09.2013, 12:17 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Já jsem jeden z těch, co to plně chápe. Člověk si to prostě bude programovat pro vlastní radost. A když to náhodou bude používat i někdo jiný, tak to je jenom plus. Mám to stejně se svými textovkami :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 30.09.2013, 01:32 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Ty pises nejake vlastni textovky? Tak to je skoda se s nimi nepodelit ;) , to mne celkem zajima.

Btw. informace pro Busyho prilozim pozdeji, az bude vice casu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 30.09.2013, 09:41 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
JOeAim píše:
On se celý příspěvek ale odráží od http://zxm.speccy.cz z fóra, které už teď ale nefunguje, protože je linkované sem..
Nie je niekde to forum zaarchivovane ? Alebo neslo by nejak spristupnit ? By som si to rad precital...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 30.09.2013, 09:54 
Busy píše:
JOeAim píše:
On se celý příspěvek ale odráží od http://zxm.speccy.cz z fóra, které už teď ale nefunguje, protože je linkované sem..
Nie je niekde to forum zaarchivovane ? Alebo neslo by nejak spristupnit ? By som si to rad precital...



Poslal jsem ti na email odkaz.


Nahoru
  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 30.09.2013, 12:47 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Neslo by to poslat i me? Byli tam uzitecne informace od Velesofta (jedine co jsem si z tama zkopiroval byla ta rutina na praci se sektorem), ktere nemam nikde zalohovane a to forum zmizlo bez varovani ze dne na den. :)

Jinak uz bych se nerad vracel dal do temne historie a delal neco konstruktivniho, takze kdyby zase neco, uz se k tomu nebudu dale vyjadrovat, nema to smysl :bang:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 30.09.2013, 14:15 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
azorasoft píše:
Ty pises nejake vlastni textovky? Tak to je skoda se s nimi nepodelit ;) , to mne celkem zajima.

Btw. informace pro Busyho prilozim pozdeji, az bude vice casu.


Ale já se o ně dělím :-) Jsou na textovky.cz - vesměs jsou pro Amigu. DL ratio od 200 do 1200 hitů :-) Ale jedna věc je, že si je někdo stáhne - druhá, jestli hraje :mrblue:

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 01.10.2013, 00:44 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Aha, Amiga, tak to je pro mne trochu mimo misu :lol: .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 06.10.2013, 13:58 
Offline
Kecálek

Registrován: 27.09.2013, 19:59
Příspěvky: 91
Bydliště: Havirov
Has thanked: 0 time
Been thanked: 11 times
Busy píše:
JOeAim píše:
A jejda. Tady bude za chvíli zase sranda :D
Preco ? (viem ze bola o tom nejaka diskusia v knihe hostov na zxm.speccy ale necital som to)
azorasoft píše:
... Chtel bych to napsat jako opravdu univerzalni system pro Z80 CPU, kteremu se akorat rekne v jake pametove oblasti by mel system umistit jadro a jak je organizovana pamet cilove platformy. ...
Aha, no to vyzera zaujimavo, aj ked velke prakticke pouzitie to v dnesnej dobe mat asi nebude. Ale mam zopar otazok:
1. Ake zaznamove media bude system podporovat ? (napr. kazety/diskety/harddisky+CF karty/SD karty/USB mass storage/PC pripojene cez kabel)
2. Mas vymysleny nejaky vlastny filesystem, alebo budes podporovat uz existujuce ? (bsdos/trdos/d40-80/fat16/fat32/ntfs/ext2,3...) ?
3. Bude system umoznovat spustanie beznych programov na danej platforme (napr. pre ZX Spektrum umozni load/save spusty uz existujucich programov) alebo budu musiet pre tento system podporovat len specialne aplikacie vyvinute pre tento system (ako napr. u CP/M) ?
4. Ako budes riesit situaciu, ak sa system nevojde do pameti (samotne jadro a aj pamet pre jadro), ktoru bude mat k dispozcii na danej platforme ?
5. Ako budes riesit situaciu ked nemas k dispozicii naraz nastrankovane jadro a pamet pre jadro ? T.j.ak sa jadro nachadza niekde ale pamet ktoru moze vyuzivat, treba pristrankovat na ukor jadra ?
6. Neuvazujes port systemu aj pre 8080 a 6502 ? Platforiem s tymto procesorom je tiez dost.
7. Niektore platformy umoznuju umiestnit obrazovku na viac miest v pameti (popr. uplne mimo zakladnych 64kB adresovanych procesorom) - budes aj toto nejak podporovat v systeme ?
8. A vobec, budes v systeme podporovat aj viac ako 64kB pameti ? Ako v tom pripade zabezpecis univerzalne ovladanie roznych pametovych layoutov na roznych platformach ?


1. Plně diskový systém, tedy to, co připojím k DivIDE. Nic víc.
2. Pokud ne vlastní, tak FAT16. Závisí na funkcích OS. Pokud nebude stačit FAT16 (např. metadata souborů), tak vlastní.
3. Jednoznačně upravit, žádná kompatibilita.
4. Pamět zde nebude hrát roli. Lehce přiblížím architekturu. Na disku budou soubory *.RUT, což budou relokovatelné strojové rutiny, které budou součástí OS (nebo vlastní, typická struktura programu pro tento OS tedy bude složka se spouštěcím souborem a hromadou souborů *.RUT). Bude existovat jakýsi BIOS se službami, takže v programu pouze řeknu, zavolej tuhle rutinu, předej ji takto data a vrať výsledek. V takovém případě se rutina načte z disku, provede se a paměť se opět uvolní. Dobře navrženému programu tedy těžko dojde paměť :jump: . A i kdyby tak v pozdějších verzích lze implementovat odkládání kódu na disk. Program si můžeme představit jako strom, horní uzel je hlavní (spouštěcí kód), hrany vedoucí od uzlů k uzlům od jeden level níže představují volání služeb OS pro volání dílčích rutin. V paměti nebude nikdy více větví stromu (cesta/část cesty od horního uzlu ke konkrétnímu listu). Pokud bude větev příliš dlouhá, odloží se její část na disk.
5. Moc nechápu dotaz. Ale snad se odpověď skrývá v popisu bodu č.4. Systém bude hodně dynamický.
6. Určitě ne.
7. Ano, toto je jeden ze základních požadavků, mít paměťové oblasti plně konfigurovatelné, neomezovat se na architekturu Spectra.
8. Nebude zapotřebí vzhledem k tomu, že systém nebude s ničím zpětně kompatibilní. Navíc v době Divide a systému popsanému v bodě č.4 nebude zapotřebí žádná "extended" pamět.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: azorasoft
PříspěvekNapsal: 06.10.2013, 18:55 
azorasoft píše:
Neslo by to poslat i me? Byli tam uzitecne informace od Velesofta (jedine co jsem si z tama zkopiroval byla ta rutina na praci se sektorem), ktere nemam nikde zalohovane a to forum zmizlo bez varovani ze dne na den. :)

Jinak uz bych se nerad vracel dal do temne historie a delal neco konstruktivniho, takze kdyby zase neco, uz se k tomu nebudu dale vyjadrovat, nema to smysl :bang:



No nevím. Zatím nemám v plánu to obnovovat nebo zvěřejňovat.


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz