OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:26

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Speedead
PříspěvekNapsal: 28.03.2018, 20:30 
Offline
Tichošlápek
Uživatelský avatar

Registrován: 28.03.2018, 19:41
Příspěvky: 1
Bydliště: Praha
Has thanked: 0 time
Been thanked: 4 times
Zdravím. V srpnu roce 1987 přivezli naši od strýce z NSR Schneider CPC464 s barevným monitorem, externí disketovou jednotkou a tiskárnou. Měli jsme k tomu pár her na kazetách a pár 3" disket. Německy jsem neuměl (a v podstatě neumím ani dnes), ale z manuálu jsem si začal opisovat programy v Basicu. Časem jsem začal tvořit i vlastní celkem i rozsáhlé programy v Basicu. Záhy jsem potkal na poviné školní brigádě (tuším na drátkování chmelu) spolužáka z druhé třídy strojárny, kam jsem tenkrát chodil a ukázalo se, že chodí do Amstrad klubu. Ten se konal každou sudou sobotu nejdříve v Národním technickém muzeu a pak se přesunul do Dejvic do ulice Pod Juliskou. Chodil jsem tam až do úplného zániku klubu, kdy jsme se tam ke konci sešli třeba jen dva. Tam jsem získal kontakty na další lidi a hlavně tam byla vcelku velká klubová sbírka programů, jenž jsem si časem překopíroval. Pamatuju si, jak jsem vymámil na rodičích 700 Kčs na dvě 3" diskety (dnešní ekvivalent by byl tak 5000 Kč ), jenž měli v bazaru ve Skořepce. Po nějaké době jsem sehnal před kluka v klubu 5,25 mechaniku a tu připojili k CPC jako druhou. Tenkát jsem kupoval každou chvíli 5,25 diskety 10ks za 250Kč, což byla diametrálně odlišná cena, než za použité 3", jenž tu nešly u nás běžně sehnat. Nemám to ověřený, ale rozhraní by mělo být stejný jako u PC, ale datové piny jsou kvůli tomu, aby nebyla kompatibilní, zrcadlově otočený. Alespoň to tenkrát říkal ten kluk, co tu 5,25 disketovku zprovoznil. Byla jednostranná a tak se diskety musely otáčet. Aby se využily i z druhé strany, tak se musel obal proděravět. časem jsem sehnal oboustranou mechaniku a tak se strana diskety místo fyzického otáčení dala přepínat tlačítkem. Ale diskety co byly nahrány jednostranně a fyzicky se otáčely, tak se musely otáčet dál a nebo se musely přehrát, jelikož data na druhé straně byly nahrány v "protisměru". Tiskárnu jsme společně s bráchou zničili, jelikož jsme to jednou při recyklaci barvící pásky jsme použili příliš mnoho razítkové barvy a z tiskárny se po zapnutí lehce začoudilo a od té doby nefungovala. Časem jsem k CPC pořídil upravený Aritmácký plotr a podařilo se mě koupit i originální přídavnou paměť tuším, že 256kb. Poté, co nám druhý strýc z NSR daroval starý XT i s tiskárnou, takjsme ji provozovali na CPC. Momentálně mám plně funkční počítač Schneider CPC464, přídavnou paměť, barevný monitor a obyčejný a letecký joystik. Jeden známý z klubu nám dal CPC664, jenž ale nechce fungovat a na půdě venku je ještě k němu zelený monitor, jenž jsem ale nezkoušel, zda funguje. Někde by se měl potulovat joystik Speedkin, jenž jsme s bráchou hodně používali a joystik Maverick, jenž je dosti zánovní, stejně jako letecký joystik. Externí disketová jednotka je nejspíš venku na půdě, ale když jsem ji před lety zkoušel, tak nechtěla fungovat - datová kšanda byla dost ztvrdlá a asi se nějaký ten drátek ulomil. Kam se poděly mechaniky 5,25 a hlavně vcelku velká sbírka programů na disketách 5,25 nevím. Pouze tuším, že teoreticky můžou být venku na půdě, jenž je ale bohužel hodně rozlehlá a je tam spoustu dalších, především nepočítačových věcí. Na půdě při hledání jsem našel i kopii manuálů k CPC včetně servisních schémat.

Příloha:
Poznámka: Vlevo od monitoru je vidět Joystik Speedkin a kartotéka programů z děrných štítků- Na zdi jsou vytištěné úvodní obrazovky z her. Mimo záběr, dole na polici ve stole pod počítačem byla externí 3" disketovka a 5,25 disketovka a tiskárna byla vlevo na malém stolku. Stolek vyrobil táta.
comp-1.jpg
comp-1.jpg [ 69.73 KiB | Zobrazeno 7364 krát ]

_________________
Google ví skoro vše. Ale někdy je problém co tam napsat, aby to našlo to, co hledám.
Pokud se to nepovede, vypadne tuna nepoužitelných odkazů a nebo taky nic.
------------------------------------------------------------------------------------------------
Schneider CPC464


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Speedead
PříspěvekNapsal: 28.03.2018, 21:06 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2773
Has thanked: 224 times
Been thanked: 601 times
No, blíží se léto, takže by na půdě mělo být déle vidět. Doufám že je suchá a moc na ní nemrzlo :)

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Speedead
PříspěvekNapsal: 30.03.2018, 11:42 
Offline
Kecka

Registrován: 24.03.2018, 13:37
Příspěvky: 37
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times
Ahoj, Amstrad se v mém okolí prakticky nevyskytoval, měl ho jen jeden kamarád (tuším, že má dodnes, CPC464). Měl k němu zeleno-bílý monitor, tudíž jsem získal dojem, že jednak Amtrady víc než tyhle barva neumí a že moje Atari 800XE připojené k barevné TV je proti tomu Mercedes. Hodně jsem se pletl :-) Chodil jsem k němu na tu zelenou barvu koukat, měl všechno na kazetách (kazeťák byl jestli si dobře pamatuju pevnou součástí počítače) a věci typu Feud, Ikari Warriors nebo Dizzy si pamatuju dodnes. Diskety mě u 8bitů minuly, netušil jsem, že byly až tak drahý.

_________________
Atari 800XE, Amiga 1200 Tower, SMS, SMD + Sega CD, Sega GG, SNES, GamePark32, GP2X, Dingoo, PS2, PS4Pro


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Speedead
PříspěvekNapsal: 30.03.2018, 13:39 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 15.05.2013, 19:17
Příspěvky: 391
Has thanked: 22 times
Been thanked: 93 times
Z hlediska herního je vlastnictví GT64/GT65 vyloženě tragédie, CPC má skvělé barvy - i když uznávám, že pro někoho možná až příliš jedovaté :) Navíc ty monitory jsou i po těch 30 letech překvapivě v kondici, můj CTM644 pořád ukazuje báječně :)

_________________

high-voltage.cz - staré hry, hry pro DOS, retrogaming
retropolis.cz - agregátor počítačově-herního retra

1701.cz - retro podložky pod myš, hrnky, podtácky, placky, samolepky


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 4 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz