OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Butterfly
PříspěvekNapsal: 16.05.2013, 07:58 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:39
Příspěvky: 61
Has thanked: 16 times
Been thanked: 7 times
Jmenuju se Zdeněk, a výpočetní technice se věnuju zhruba od čtrnácti let. Trapný začátek, ale to je jedno...
Co se mě a videoher týče, úplně první kontakt byl někdy v dětství - Ruský handheld z hračkárny Jen počkej zajíci!
Později jsem měl klon Atari 2600 od rákosky z tržnice, nazývané Rambo TV games :-) ...až poté konečně Famicom a Super Nintendo, to byli první stroje na kterých jsem pařil pecky jako; Mario bros, Contra, Street Fighter 2 atd. taky jsem dlouho toužil po GameBoy, ale nikdy neměl.

První domácí počítač se kterým jsem opravdu užil zábavy i nějaké té vlastní tvorby byla Amiga.
Amigu A600 jsem koupil od spolužáka na základní škole za celkem těžce našetřené peníze, někdy v roce 1995. Věděl jsem (a stále vím) že je to skvělý stroj, a také jsem na ní znal mnoho her ze svojí sbírky herních časopisů Excalibur apod., byla to klasická A600 německá verze v naprostém základu, bez monitoru a jakéhokoliv dalšího příslušenství. Amču jsem proháněl zpočátku velice vydatně, především hraní skvělých her, kreslení či tvorba animací v Deluxe Paint mě bavilo nadmíru. Na základce jsme měli počítače Consul 2717 od výrobce Zbrojovka Brno, tehdy už dost zastaralé stroje (dnes bych ho bral do sbírky), taky jsem chodil do kroužku výpočetní techniky, tam byly upatlané 386ky, programovací jazyk Karel, ale taky třeba adresáře Wolf3D či Stunts :-) Ve třídě nás bylo maximálně pět co měli doma počítač, někteří včetně učitelů na nás koukali jako na exoty, dnes by to bylo zřejmě naopak.

Později (r.96 nebo 97) jsem dostal tehdy vytoužené ne zrovna levné PC 486/DX2/66. Amiga šla (ne)logicky trošku do ústraní, používal jsem jí svým způsobem stále, ale hlavně jako konzoli na hry ve zkušebně/klubovně, dovedete si představit jakou chytla barvu v izolované místnosti kde bylo kouření povoleno (MasterBlaster, All terrain racing na denním pořádku). Nicméně dnes mám šasí i klávesy na A600 "nové" a bíle...V okolí jsem neměl, a vlastně stále nemám anebo o něm prostě nevím, žádného přímého amikolegu, tzn. tehdy jsem měl stále jen těch pár desítek disket a adres lidí, kteří za nějaký ten pěníz potřebný software poslali. Dodnes si pamatuju jak jsem se seznamem běžel volat z tel. budky, a týden se těšil až dorazí nové hry a programy. Kdežto na fofrem se rozmáhajícím a všude roztahujícím se PC, bylo softu všude kolem dost. Vlastně někdo s Amigou byl akorát kamarádův táta (Atarista, nebo spíše tahač veškerého elektra z němec :-)) měl myslím A2000 a Atari ST a kdo-ví co ještě, později jsme od něj měli půjčený monitor ve zmíněné klubovně. Když jsem pak monitor (taky pěkně zažloutlý :-)) s těžkým srdcem vracel, šla vlastně moje Amiga do ústraní ještě více. Nedávno jsem si tentýž monitor [C= 1084s] opět sehnal + ještě Philips CM8833-II.

Takže jsem začal lítat jen na PC, hrál doomovky adventury i strategie, neustále upgradoval, a snažil se trochu i o tu grafiku (Photoshop) a midi hudbu (Cakewalk). Taky jsme celkem hojně pořádali síťové pařby, ještě přes starý kolaxiální kábel a IPX protokol v DOSu.
O pár let později jsem u jedné zdejší firmy pracoval "na dílně" PC hw/sw servis. Docela mě pobavilo když jsem nedávno zjistil, že tato firma po těch cca třinácti letech se stejným názvem stále funguje, ale zabývá se zahradnictvím :-D Takže jsem nasbíral mnoho PC, především notebooky ale prakticky všechno možný, obdivuju manželku která tyhle vraky doma docela toleruje.
Co se dalšího hraní týče, PC začalo být pro old-school gamery trochu fádní, samá "bomba" s grafikou až na půdu, to mě chvíli fascinovalo (poslední byl asi source engine), ale už delší dobu mám jiný názor. Rád se podívám jak je to udělaný a vymakaný, ale sázet neustále headshoty, nebo kupovat donekonečna nové komponenty mi nepřijde ultra zábavné, a už vůbec nijak přínosné...taky jsem časem pořídil PSX (+později PS2) a tím se odlišoval od zarytých PC fanatiků...ovšem například starého tak stokrát dohraného Dooma, si klidně zahraju i dnes.

Kolem roku 2004 při pořízení internetu, jsem se začal opět zajímat o legendu jménem Amiga. Byl jsem nadšen tím že přežívá, zároveň nebyl příliš okouzlen potřebou dokazování toho, že Amiga zvládne v té době staré PC hry typu Quake apod. Zajímala mě více nostalgie zachovaná jako vzpomínky na probdělé herní noci v obýváku u televize (Cannon Fodder, Swiv, Alien Breed, Barbarian 2 atd.) V roce 2011 jsem u rodičů na půdě oprášil kufr se zmíněným strojem, odvezl si domu, a začal se více zajímat o stále věrnou komunitu. Asi po roce šperkování A600 (paměti, cf hdd), jsem pak konečně pořídil i A1200 a nehodlám přestávát, naopak mám pocit že mě pohlcuje stále víc a víc (ten pocit má i manželka)...nebráním se však žádným dalším klasickým platformám. Celkově vzato, jako svého hlavního koně považuju retro hardware a staré hry. A to mě přátelé, dostalo až sem mezi Vás.

_________________
AMIGA PC PSX PS2 PS3 PS4


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvek: 1 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz