OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 12:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 16:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Pamätám, sa, že som mal asi 6 rokov a išli sme domov. Pýtal som sa, kde je oco. Že vraj je v Bratislave. No a večer sa začala moja budúcnosť. Oco prišiel, rozbalil Sharpa, jeden jeho známy doniesol legendárnu hru Flappy, ako inak, na kazete a nahrávali a nahrávali. Až na konci kazety vyplo kazetu a pamätám sa ako som sa vtedy naplašil, ale nič nenahrali.

No dobre, prejdem k veci. Na druhý deň ráno som sa dozvedel, že hru sa podarilo nahrať a všetci z nej boli uchvátení. Keď som sa dostal k počítaču konečne aj ja, tak som sa samozrejme hral, ale zaujímal ma aj ten program, čo sa nahrával z kazety a doňho sa museli nahrávať ďalšie programy. Konkrétne sa jednalo o BASIC (toto je jeden z mála počítačov, čo si BASIC pýta z kazety) a demo napísané v BASICu. Bol som vtedy prekvapený, že ako tí múdri ľudia rozumejú tým písmenkám. Asi tak za 2-3 roky som tomu rozumel aj ja. Anglicky som nerozumel ani slovo, ale v mauále boli aj príklady, ktoré som prepisoval a videl som čo robia, takže som význam príkazov pochopil.

Na strednej sme sa konečne dostali aj k 386, takže som sa začal vŕtať v Quick Basicu. V druhom ročníku sme sa mali začať učiť Pascal. Vypýtal som si ho od učiteľa, že sa budem s ním ihrať aj doma a kým prišla prvá hodina skutočného Pascalu, tak ja som bol už Pascalista.

Na nadstavbe sme brali Delphi, takže som sa aj to začal učiť, lenže to som už doma skúšať nemohol, lebo počítač nevládal a navyše som ho nemal odkiaľ zohnať (v tej dobe už myslím 486). Po pár rokoch som si kúpil vlastný počítač a neskôr som bol nútený naučiť sa PHP.

Sharpíka už nemám, tak ho aspoň kvalitne emulujem. Len škoda, že emulátor nie je s uvoľneným zdrojovým kódom, možno by som na ňom pár vecí vylepšil. Ale keďže som strávil veľa času v DOSe (doma už všetci vtedy vo Windows 95, len ja jediný som ostal verný DOSu), tak nedopustím ani naň.

Pre Sharpa som nevytvoril nič mimo BASICu, ale pričuchol som k čistému strojovému kódu (assembler (v zmysle programovacie prostredie) bol pre mňa zbytočnosť), takže, keď som potreboval nejakú pár bajtovú rutinku, tak som si ju vedel spraviť. V každom prípade takých expertov, čo pre 8-bity programujú obdivujem, žiada si to veľa trpezlivosti.

To je o mne v skratke asi všetko.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 17:54 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 06:28
Příspěvky: 231
Bydliště: Handlova
Has thanked: 118 times
Been thanked: 44 times
Tak teda vitaj medzi svojimi.

_________________
MiST | Amiga 600 Furia II | Amiga 1200 ACA1231 | Sharp MZ800 | ZX Spectrum 48k | Didaktik M | Didaktik Gama | C64 U1541II | Atari 800XL | Atari 130XE U1MB+SIDE2.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 18:37 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10124
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Vítej, vítej. Také jsem patřil mezi ty, co se drželi DOSu, dokud to šlo. :-) Ještě v roce 98 jsem na 375Mhz PC primárně pouštěl DOS a Windows málokdy jen z donucení, když jsem chtěl na internet.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 19:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
My sme pár mesiacov približne v roku 1997 mali Packet Radio. Oco bol rádioamatér. Bolo to celkom fajn, len strašne pomalé. My sme išli cez PR modem 1200 Bd, ale existovala aj implementácia na zvukovú kartu 9600 Bd. Internet bol vtedy drahý (dial up 56 kBd).

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 21:00 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10124
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Nebyl drahý, když si věděl, jak na to :-)
1) Přístup k lince, která ještě nepočítala impulsy, aby si nemusel řešit drahé telefonní účty. (v mém případě Strossmayerovo náměstí u tehdejší přítelkyně, ke které jsem se nastěhoval na pár měsíců :-) )
2) Interní modem (byly daleko levnější) - já měl tehdá myslím už 33,6k (ale také jsem prošel přes externí klasické 2400b - ještě u Amigy, 19,2k, 28,8k - to bohatě stačilo na BBSky)
3) Sehnat backdoor na poskytovatele netu - v mém případě se zadařil CesNet: login: aeking, passwd: jenata
:mrblue: :dcod:

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Milsa
PříspěvekNapsal: 11.12.2013, 23:24 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3662
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 796 times
misticjoe píše:
Vítej, vítej. Také jsem patřil mezi ty, co se drželi DOSu, dokud to šlo. :-) Ještě v roce 98 jsem na 375Mhz PC primárně pouštěl DOS a Windows málokdy jen z donucení, když jsem chtěl na internet.
Pridavam sa do klubu :) Msdos som bezne pouzival este do roku 2008 a aj v sucasnosti sem-tam bootnem do dosu ked potrebujem spustit nieco co z principu nemoze bezat v multitaskingovych systemoch snaziacich sa izolovat aplikaciu od realneho zeleza.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz