OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 18.04.2024, 17:36

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Ctirad
PříspěvekNapsal: 12.01.2014, 01:01 
Offline
Profík

Registrován: 27.07.2013, 13:24
Příspěvky: 903
Has thanked: 25 times
Been thanked: 125 times
Už nevím co bylo první, jestli výstava interkamera někdy kolem roku 1985, kde jsem viděl hru Manic miner zřejmě na počítači Consul, nebo nějaký stánek s coin-up automaty, kdy jsem se prvně potkal s počítačovou hrou, ale každopádně jsem byl uchvácen a polapen. Jakmile se pak někde poblíž objevila pouť a maringotka s automaty, házel jsem tam jednu dvoukorunu za druhou. Pak jednou k příbuzným bydlícím v sousedství přinesl tehdejší přítel mé sestřenice gumáka a já byl opět unešen. Navíc měli zrovna fungl novou TV Tesla která byla dokonce barevná! Tehdy mi došlo, že je možné takové věci mít dokonce i doma, ale u nás bohužel nic takového v té době nepřipadalo v úvahu.

Po nějaké době si bratranec koupil Atari 800XL, byť původně měl našetřeno na Pionýra, ale rodiče mu to zatrhli. To byl posun opět někam dál. Hry se ovládaly joystickem, úplně jako na automatu a namísto pípání odněkud zpod klávesnice to hrálo kulervoucí songy přímo z TV (spectristi prominou, ale o existenci ZX 128 tehdy opravdu neměl nikdo z nás tušení). Hudby z Internatinal karate a dalších her jsem si tehdy nahrál na zbrusu nový monofonní kazeťák Unitra a doma do zblbnutí pouštěl. Pro mě bylo tehdy o platformě rozhodnuto a stupňoval jsem svůj tlak na rodiče, že následujících několik let nechci žádné dárky, když mi pořídí mé vlastní Atari. Trvalo to sice ještě nějaký ten rok, ale nakonec už toho asi měli plné zuby a tak jsem nakonec dostal příslib, že pokud si ho sám za rozumné peníze seženu (samozřejmě na inzerát), tak mi ho koupí a budeme ho mít dohromady s mladším bratrem. A tak se taky stalo.

Můj první počítač bylo tedy krásné Atari 800XE s kazeťákem s turbo úpravou. Objevil jsem basic a následně turbobasic, ve kterém jsem i něco napsal, ale už nevím co. Za nějakou dobu přibyla tiskárna BT100 a na to konto jsem se naučil ripovat obrázky z her a následně tisknout. V zacházení se strojovým kódem a assemblerem jsem se ale nikdy nedostal dál než hledání a cheatování počtu životů. A jak to tak bývá, člověk se toho co má doma nabaží a kouká po něčem novém. V mém případě to bylo spolužákovo C64, které bylo v mnohém velmi podobné Atari a při tom tak jiné. Navíc v té době z nějakého důvodu byla větší poptávka po Atari než C64, takže se mi podařilo prodat Atari (a tiskárnu), kupit C64 a ještě mi zbylo na slušného walkmana.

Můj druhý počítač byl tedy C64-II, bohužel opět pouze z kazeťákem, takže spíš než o upgrade šlo o důvěrné seznámení s alternativní platformou a hrami, které mi byly na Atari zapovězeny. Taky mi docela chyběl nějaký ekvivalent turbobasicu a monitorů takže jsem prakticky kromě her nic jiného nedělal. Hrozně to chtělo disketovku, ale to už pak celá sestava vycházela na podobné peníze co .... Amiga.

Už v mezičase jsem měl samozřejmě ponětí o existenci strojů jako Amiga a Atari ST, ale spíš v tom smyslu, že to nedostižný sen ze západoněmeckých katalogů. Ale najednou bylo po roce 1990 a začínaly se rýsovat jisté možnosti. Ty nakonec vyústily v to, že jsem si ze západního Německa přivezl Amigu 500 s TV modulátorem, hned si jí u místního všuměla nechal rozšířit čipy přímo na desce na 1MB RAM (a později si svépomocí dobastlil přepínač chip/fast RAM). A je třeba říct, že tentokrát se dostavil stav naprostého uspokojení. Ty hry! Ta dema! Ty barvy! Ta hudba! Ten Protracker! Nádhera! Tohle překonávalo jakýkoliv tehdejší videoherní automat po všech stránkách. Vypadalo, že ta idyla vydrží na věky. Bohužel ale nevydržela. I když člověka nezajímalo nic moc víc než hry, dema, protracker moduly a nějaké to málo užitkového software, aby si ty hry, dema a protracker moduly mohl zkopírovat, přece jen po čase narazil na jisté limity. Navíc se začali objevovat jistí divní lidé zvaní PCčkáři, kteří po mnoha letech, kdy se nezmohli na nic jiného, než přesouvání souborů z jednoho panelu do druhého, hraní kostrbatého Prince of Persia a Test drive (tuhle hru jsem nikdy nepochopil, na začátku tam cosi začne pochodovat a pak praskne přední sklo), začali disponovat i poměrně zajímavými gameskami, které na Amize nebyly a dokonce měli tu drzost disponovat nějakými zvukovými kartami, co dokázaly hrát i moduly. Bylo tedy zjevné, že i Amigu je potřeba omladit a upgradovat, což se zdálo být velmi snadné, jenže....

---pokračování příště.

_________________
Atari 600XL, 800XL/XE, 130XE, ST, STE, MegaST, 7800, JaguarCD, Commodore C64, Amiga 500/Plus, 1200, CDTV, Sinclair QL + GC, Sharp MZ800, Sord M5, CPC 6128, Spectravideo SVI X'Press, Sony HB-750, Philips CDi 370, Ohio Scientific Challenger, Eureka.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ctirad
PříspěvekNapsal: 12.01.2014, 14:15 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10123
Bydliště: Praha
Has thanked: 1956 times
Been thanked: 1521 times
Test Drive je takové NFS preAlpha :-) Si drsný ganxta závodník, který přece nebude drtit asfalt někde na okruhu, ale jedině v běžném provozu. Navíc, aby to mělo pořádné koule, tak se úsekové závody odehrávají na silničkách, kde by si zdravý jedinec nedovolil jet víc, než 50. Náplň samozřejmě není nic moc, ale musíš si uvědomit, že šlo o rok 1987. Hlavní tahák spočíval v tom, že si řídil značně exotická a finančně nedostupná auta.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ctirad
PříspěvekNapsal: 12.01.2014, 14:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1404
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Keď si spomenul ten ProTracker, spomenul som si ako som kedysi pred maturitou vytváral Up Down od Vengaboys v DigiTrackeri v DOSe. Podarilo sa mi to skoro ako originál. Keď sa k tomu súboru dostanem, hodím ho sem na fórum.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ctirad
PříspěvekNapsal: 12.01.2014, 14:53 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 23:38
Příspěvky: 541
Bydliště: Praha
Has thanked: 393 times
Been thanked: 122 times
Citace:
Navíc se začali objevovat jistí divní lidé zvaní PCčkáři, kteří po mnoha letech, kdy se nezmohli na nic jiného, než přesouvání souborů z jednoho panelu do druhého, hraní kostrbatého Prince of Persia a Test drive (tuhle hru jsem nikdy nepochopil, na začátku tam cosi začne pochodovat a pak praskne přední sklo), začali disponovat i poměrně zajímavými gameskami, které na Amize nebyly a dokonce měli tu drzost disponovat nějakými zvukovými kartami, co dokázaly hrát i moduly.

Přesně takhle jsem to také vnímal :) Jeden PCčkář (a to nebyl úplně nejmladší) mě dokonce v době nastupující Amigy a kdy jsme měli běžně už odrovnané kurzorové klávesy 5,6,7,8 a hlavně 0 na Didaktiku, vylámané joysticky a v Basicu za sebou ručně přepsaných miliony řádek z časopisů, pozval k sobě domu, aby mi ukázal, jak naprogramoval v jakémsi hnilobou seberozkládajícím pascalu nějaký geometrický útvar (nic složitého, myslím, že to byla kružnice :) ).

Já tehdy žel bůh Amigu neměl, ale znal jsem jí z časopisů a všude z nich na člověka dýchala nebeská krása a magická atmosféra, takže jsem na tu jeho kostkatou monochromatickou kružnici koukal jak po první ráně a čekal, co ještě vyběhne, páč příkaz CIRCLE ze ZX jsem už samozřejmě znal leta :speccy:

Ale potenciál v té komerční masovýrobě a marketingové masáži hlav samozřejmě byl, zejména pak ten další rozvoj...

_________________
https://zxretrosoft.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ctirad
PříspěvekNapsal: 13.01.2014, 19:48 
Milsa píše:
Keď si spomenul ten ProTracker, spomenul som si ako som kedysi pred maturitou vytváral Up Down od Vengaboys v DigiTrackeri v DOSe. Podarilo sa mi to skoro ako originál. Keď sa k tomu súboru dostanem, hodím ho sem na fórum.


Ja som stredoškolskú prácu venoval trackerom :).
Vengaboys to bola klasika lepšie ako Gangnam Style...


Nahoru
  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz