OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 11:31

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 18:35 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2569
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 604 times
Mě vlastně nedošlo, že je to docela velké :roll: U Kohouta by to taky bylo přes 300 za jeden... Takže holt čína jako vždycky...

Výkon rezistoru podle pouzdra poznáš obtížně, zvlášť u starších věcí. Buď najít co je to za tip v katalogu, nebo podle schématu...

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 19:44 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 782
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ono dost záleží na typu rezistoru aneb MLT 0,25 ala TR151 mají 0.25W ale dnešní rozměrově cca stejné 0207 mají 0.6W ale pokut nejsou ideálně chlazené tak jsou reálně zatížitelné stejně jak ty MLT 0.25 ala TR151. Aneb kup odpory tak aby měli cca stejný rozměr jak v původním zdroji a bude to tak akorát. Pokut jsem nakousl ty MLT ala TR15x tak ty jsou podle typu od 250V do 750V ale ty dnešní mají, mám pocit max. 300V.

Pokut se povede identifikovat typ odporu tak se dá v katalogu dohledat i jeho wattáž.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 20:01 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
vanthomas píše:
Mě vlastně nedošlo, že je to docela velké :roll: U Kohouta by to taky bylo přes 300 za jeden... Takže holt čína jako vždycky...


S tím zdrojem to na nějaké prototypy moc není, rozměrově to je 300x95mm, PCB jako kráva. Ale třeba Keyface se do toho 10x10 cm pohodlně vejde, tam se ta cena 2$ á 5 kusů bude hodit.

EC1045.v1 píše:
Pokut se povede identifikovat typ odporu tak se dá v katalogu dohledat i jeho wattáž.


To je průs..kak že tu žádné značení není, jen proužky a z nich toho moc nevyčtu. Ta R3 vypadá jako uhlíkový - obdobné taky tak vypadají. Asi to bude 0,25W malé, 1W ty větší na trafu a okolo 2-3W ten R3 největší. S rezistory je potíž že když budou moc žravé tak bude problém nebo bude zdroj zbytečně topit a když budou málo odolné, rychle až hned se spálí...

I sehnat kondenzátory je docela čočka, všechno je axiální a tedy brutálně naceněné. To PCB by chtělo zmodernizovat jako prase drbání. A SU 169 jsem našel jen za nějakou absurdně vysokou částku asi 85 Kč za kus no kde to jsme že bolševikovy součástky budou stát násobky těch nových...

Diody i originální a keramické kondenzátory se ale shání ještě dobře. Trafa se mimo TR1 musí vyrobit ale taky na ně všechno je ještě k dispozici.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 20:14 
Offline
Kecálek

Registrován: 24.02.2019, 08:59
Příspěvky: 88
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Přestaň brečet a koukej se po součástkách na http://www.denkl.cz SU169 za nějakých 75kaček atd. Pokud neumíš barevnej kód rezistorů tak si vygoogluj kalkulačku zadáš tam barvy klikneš a jeto.

A pokud se ti nechce dělat prototypovej plošňák v číně tak postrádám smysl tvého snažení, nikde ho levněji totiž nevyrobí. A jestli ho chceš prasit ručně doma tuží leptat a vrtat a pak napatlat kalafunou ... tak to máš divnou libůstku

V té číně vyjde kus něco přes stovku , to na takhle velikej plošňák přeci nejsou žádné peníze


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 21:00 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Nebrečím ani nad cenou desky, která je pro mě v obou případech zela snesitelná když jich nepotřebuju tisíc ale jednu či dvě ani nad barevným značením rezistorů.

Já si v tom zdroji prošel všechny rezistory podle barev ručně, díky tomu taky vím všechny rozdíly oproti schématu starší verze co se potlouká po internetu. Ale nezjistil jsem co potřebuju - proužky ti neřeknou kolik wattů ty rezistory snesou. To mě zajímá, jejich hodnoty odporu znám a proto se možná jako blbeček dokola ptám, jenže nic moc o problematice nevím tak nechci dělat hurá akce. Aby to nějak blbnulo protože se buď budou přehřívat nebo naopak propustí moc málo proudu a bude to celé zbytečně žrát ztrátovým teplem to snad není potřeba.

S Denklem jsem skončil, tam mi nebyli schopni za měsíc telefonů, mailů a urgencí zaslat ani platební údaje k objednávce za skoro tisíc Kč nebo alespoň blbou větu "sorry, není skladem." Jediné co jsem se dozvěděl bylo "že je doba dovolených" a potom "ještě dnes balíček odesíláme" když jsem chtěl poslat platební údaje. Mají možná líbivé ceny ale reálně jsem z nich nedostal ani ťuk, to takový Hadex naopak zvládne objednávku vyřídit do pár dnů, to je úplně jiná kategorie obchodníka. Taky jsem co se dalo do zdroje objednal tam, svoje peníze nutit těm co je nechtějí nebudu.


Naposledy upravil Czech Human dne 26.08.2019, 21:09, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 21:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Co myslíš tím "propustí málo proudu"? :shock: Hodnotu odporu říkáš že znáš, výkon použiješ stejně velký odpor podle rozměrů a víc nepotřebuješ. Když snese větší zátěž než ten původní, tak se nic neděje. Vyzářené teplo bude vždy stejné (když se dodrží hodnota odporu), mění se jen teplota součástky, zda stihne vyzářit dostatek tepla než se přehřeje a to je dáno především plochou povrchu (=rozměr).

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 21:10 
Offline
Kecálek

Registrován: 24.02.2019, 08:59
Příspěvky: 88
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Já mám s denklem jenom ty nejlepší zkušenenosti, co jinde neseženu tak tam jo,ryhle levněji atd.

Na internetu jsou katalogy Tesly online i ke stažení najdi si v nich odpory a podle obrázků a příslušné hodnoty a rozměrů zjistíš i watty.

Pokud tedy budeš nechávat udělat desky v Číně,tak od tebe nějaké koupím. Jestli ne tak tě poprosím o podklady a nechám si je někdy udělat já (až na to přijde řada)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 26.08.2019, 21:32 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Panda38: Aha, v tom případě je to v pohodě. Protože neznám přesné proudy co v těch obvodech jsou tak jsem si netroufal ty hodnoty moc odhadovat a zajímalo mě pokud existuje jednozačný systém proužků zda existuje i jednoznačný systém tepelného výkonu. To jsem zjistil že tedy ne a člověk se musí prokousat katalogem. Možná jsem jen přespříliš opatrný a schází mi určitě praktické zkušenosti. Vím že to jsou otázky do fyziky tak na pomezí základní školy a průmyslovky ale tímhle jsem si prostě nikdy neprošel. Tak se mnou mějte trpělivost. :suicide:

Ickx: Může být že jsem narazil na nějakého letního jouzu a normálně to tam funguje dobře. To zase já nekřičím do telefonu, neposílám nadávky, jednám slušně. Je pravda že co jinde mají možná uvedené v katalogu bez dostupnosti tady mají skladem a cenovky jsou rozumné. Ale ve chvíli kdy jsem to časově měl napnuté způsobili mi spoustu starostí okolo a taky měsíční časové zdržení. Prostě trestuhodně selhali s obyčejnou tuctovou objednávkou, ať už tedy z jakéhokoli důvodu.

Desku dofinalizuju, musím se porozhlédnout po výrobcích a pak se uvidí. Podklady sem až to bude hotové klidně dám, je to přes týden práce co si můžou ostatní ušetřit. Taky mi tu spousta lidí pomohla když jsem se na spoustu věcí ptal. Jenže co starým pardálům trvá 5 minut a kliknutí na známé odkazy a mohou začít debatění o rozdílu deseti korun na kusu a zlodějích zlodějských tak to mě trvá několik hodin studia protože o tom nic nevím.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 27.08.2019, 08:40 
Offline
Kecálek

Registrován: 24.02.2019, 08:59
Příspěvky: 88
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Czech Human píše:
Jenže co starým pardálům trvá 5 minut a kliknutí na známé odkazy a mohou začít debatění o rozdílu deseti korun na kusu a zlodějích zlodějských tak to mě trvá několik hodin studia protože o tom nic nevím.



Tak si nech od starých pardálů poradit,neobjevuj již dávno objevené a ušetři si tak několik hodin studia :D


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 28.08.2019, 16:32 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak PCB je hotové a učesané. Kdo chce, může si ho nechat vyrobit přesně tam, kde a jak bude chtít. V ČR to vyjde asi na 650-750 Kč za kus, čína bude nejspíš levnější.


Přílohy:
PMD-10-A2.7z [14.63 KiB]
528 krát
PMD-10.png
PMD-10.png [ 73.29 KiB | Zobrazeno 9657 krát ]
PMD-10 popisky.png
PMD-10 popisky.png [ 66.82 KiB | Zobrazeno 9657 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 23.09.2019, 09:32 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak už se někdo dostal na sestavení a zprovoznění tohoto zdroje z nových součástek? ;)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 23.03.2021, 14:41 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:40
Příspěvky: 1920
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 895 times
Been thanked: 693 times
Prave mi v primem prenosu bouchnul kondik v PMD 10. Docela rana a vsude plno koure, ale PMD jelo furt v pohode dal, jako by se nic nestalo. Hned jsem ho ale vypnul a koukam do zdoje. Roztekl se kondik hned u primaru. Mate nekdo zkusennost cim ten starej teslackej nejlepe nahradit?


Přílohy:
15207B65-9AF6-4067-A703-97337C1D1331.jpeg
15207B65-9AF6-4067-A703-97337C1D1331.jpeg [ 132.24 KiB | Zobrazeno 7397 krát ]

_________________
www.krupkaj.cz ~ www.atariportal.cz ~ jaysoft.atari.org
:busybee:
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 23.03.2021, 14:54 
Online
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Jo to je klasická závada :-). Dej tam fóliovej WIMA MKS4 0,1uF 1000V, taky mi vybublal :-D. I když nevybouchnul ale vysyčel a tím parafínem mi pěkně zalepil desku od PMD 10.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 23.03.2021, 17:49 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
krupkaj píše:
Prave mi v primem prenosu bouchnul kondik v PMD 10. Docela rana a vsude plno koure, ale PMD jelo furt v pohode dal, jako by se nic nestalo. Hned jsem ho ale vypnul a koukam do zdoje. Roztekl se kondik hned u primaru. Mate nekdo zkusennost cim ten starej teslackej nejlepe nahradit?
jj, stalo se mi totéž
https://egalerie.net/index.php/opravy/PMD-85-3/IMG_7648

Koupil jsem v GME, ale pn. už si nepamatuju a u fotky zapsaný nemám. Spolu s ním jsem měnil i diody a pár dalších kondenzátorů.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: zdroj PMD-10
PříspěvekNapsal: 28.01.2023, 18:59 
Offline
Prvnička

Registrován: 01.01.2023, 03:21
Příspěvky: 13
Bydliště: poblíž Havířova
Has thanked: 0 time
Been thanked: 7 times
Trošku oživím toto zapomenuté téma, protože si myslím, že si to zaslouží.
Czech Human píše:
Tak už se někdo dostal na sestavení a zprovoznění tohoto zdroje z nových součástek? ;)

Kolik lidí se tento zdroj pokoušelo postavit by mě taky zajímalo, ale kolik lidí ho zprovoznilo je naprosto jasné. Nikdo.
Obecně vůbec není dobrý nápad, aby se člověk neznalý elektroniky pokoušel postavit pulzní zdroj a už vůbec ne napájený z veřejné sítě. Toto vlákno to jen potvrzuje. Ale nechci kritizovat. Spíše ukázat, proč se případní stavitelé nemohli dočkat úspěchu a jakým směrem se vydat, pokud by ho přece jen, na vlastní nebezpečí, chtěli dotáhnout do zdárného konce.
Krom bezpečnosti jsou zde opomenuty dvě podstatné věci. Vůbec zde nejsou zmíněny začátky a konce vývodů cívek. Ve schématu jsou vyznačeny černými tečkami u vinutí. Není tím myšlen začátek a konec cívky podle toho jak jste ji navíjeli, ale to, že všchny cívky se od těchto vývodů stáčejí v hrníčkovém jadérku stejným směrem. Pokud smysl vinutí nedodržíte, zdroj nepoběží, nebo nepoběží správně, podle toho které cívky budou mít vývody opačně zapojené. Pokud nedodržíte smysl vinutí u TR4 (i ten provlíknutý drát je vinutí a je důležité kterým směrem jím proud teče), nebude správně fungovat proudové omezení. Pokud ho nedodržíte u TR2, SU160 se může prorazit a vzít s sebou i další součástky. Stejně tak je nutné dodržet smysly vinutí u TR3, je tam mnoho kombinací jak cívky zapojit a jen dvě z nich jsou správné. Pokud někdo nepochopil o čem píšu, tak ještě stručněji - u pulzního zdroje nelze jen tak prohodit vývody nějaké cívky, musí být správně zapojena vůči ostatním. Není tedy jedno který vývod je který, podobně jako u baterie se určuje + a -. U cívek transformátorů se místo toho rozlišují začátky a konce. U běžných síťových transformátorů je to obvykle jedno, ale ne vždy. Pokud máte např. trafo s dvěmi sekundárními vinutími, např. 9 a 12V a potřebujete 21V, zapojíte sekundáry do série. Ovšem tady už o začátky a konce jde. Sekundární vinutí musíte zapojit tak, aby se jejich napětí sčítalo. Pak dostanete 21V. Pokud vývody jednoho ze sekundáru vzájemě prohodíte, napětí se budou odečítat a místo 21V dostanete 3V. Stejně to platí, pokud trafo nemá jeden primár na 230V, ale dvě vinutí po 115V. Musíte je zapojit správně, jinak budou lítat jističe. Pokud to bude trafo na C jádru, nesprávným zapojením cívek primáru se z něj stane obří elektromagnet a kromě jističů bude lítat i všechno kovové, co bude poblíž. Nyní už je to snad každému jasné a pokud ne, ví co v případě zájmu nastudovat.

Druhý zádrhel u vaší repliky je zákeřnější. Poloviny feritových jader nesmíte slepit přímo na sebe, pokud jejími cívkami protéká stejnosměrný proud. U PMD10 se jedná o hrníčky TR2 a TR3. Hrníček L1 je součástí filtru, stejnosměrný proud jím neteče a proto mezeru mít nemusí. Mezeře se obvykle říká vzduchová, ale může být vyplněna jakýmkoli nemagnetickým materiálem. Obvykle se mezi poloviny hrníčků vloží jedna nebo několik fólií, aby mezeru vymezily ve správné šířce a takto se zalepí. Mezera je to malá, většinou se pohybuje v desetinách milimetru, takže pokud o ni nevíte, snadno se přehlédne. Může se zdát, že tato mezera není nijak významná, ale ona je. Rozhoduje o tom, jestli vám zdroj při prvním zapnutí pod rukama okamžitě shoří, nebo bude desítky let spolehlivě fungovat. Některá jádra mají střední sloupek o něco nižší než okraj. Tímto mají mezeru již vytvořenou z výroby a pokud má správnou velikost (potřebnou mezeru je nutné spočítat), můžete jádra slepit bez fólie. Ovšem pozor, mezera okraje a vnitřního sloupku se sčítá. Pokud mezi dvě jádra bez mezery vložíte fólii 0,1mm, jedná se o mezeru 0,2mm. Pokud je mezera vytvořena zkrácením středního sloupku, počítá se jen tato, protože mezera okraje je nula. Ona to tedy není úplně nula, vždycky tam nějaká mezera je, někdy může mít i znatelný vliv, ale v případě že na sloupku jsou dvě desetinky mm, ta nepatrná mezera okraje už je proti tomu nepodstatná.
No a pak je tu ještě bezpečnostní hledisko. I pokud se jedná o malý hrníček, izolace mezi primárním a sekundárním vinutím musí vydržet 4000V. Vyrobený hrníček je tedy více než vhodné nechat si před montáží přeměřit, jestli tomuto požadavku vyhoví. V případě PMD10 se jedná o TR2, TR3 i TR4. TR1 je továrně vyrobený, tam se předpokládá že uvedenou podmínku splňuje.
No a to by bylo zhruba tak všechno. Snad ještě jen, že vzdálenost mezi spoji galvanicky spojených se sítí a spoji na sekundární straně by na plošném spoji nikde neměla být menší než alespoň 6 mm.

Doufám, že nevhodné zájemce jsem od stavby odradil, ty vhodné podpořil a především všem osvětlil důvody, proč jim to neběželo či dokonce jiskřilo a pouštělo dým, když všechno přece udělali přesně podle návodu.

Pokud by přece jen někdo zdroj postavil a chtěl vyzkoušet, nedělá se to tak, že se zdroj hned natvrdo vrazí do zásuvky, ale nejprve se opatrně připojuje alespoň přes žárovku. Kdo se dostane do této fáze, určitě už si zjistí co a jak. Tak hodně štěstí!


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 135 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz