OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 15:29

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 22.05.2023, 09:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
A já už myslel, že máš prototyp.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 25.05.2023, 08:10 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 03.05.2017, 11:50
Příspěvky: 403
Bydliště: Ústí nad Labem
Has thanked: 56 times
Been thanked: 118 times
jirka_holub píše:
To CzechHuman: kupuješ tu kartu? Stále tam je. Jestli ne, tak bych si zkusil přestavět svého Merkura .


Svítí tam pořád že mají jeden kus, tak to zkus objednat taky... :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 25.05.2023, 10:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Karta dorazila, po chvilce formátování kondíků se obraz ustálil a televize funguje jako by se nechumelilo. Takže výměnu mohu jen doporučit, kombinace TV/kompozit vstup v jednom je super věc :-). Teď už jen ty barvičky... :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 26.05.2023, 14:25 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
MilasPce píše:
Problém je, že se hlasitost řídí napětím v IO1 A220D (je to kvůli připravenosti na dálkové ovládání) na desce 6PN 052 03. Z této desky vystupuje zvuk z FM demodulátoru na pin 8 a vnější propojkou se vrací na stejnou desku pin 3 odkud jde do vstupu NF zesilovače s MBA810. Tady místo této propojky by mohl být řešený vstup a regulace hlasitosti.
Příloha:
Audio TV Merkur v01.png


Vyzkoušel jsem připojit externí zvukový zdroj na pin 3 (a využil jsem i zem na pinu 4) ale kdovíjaké zesílení se zrovna nekoná :-(. I při maximálním výkonu na vstupu je zvuk na reproduktoru velice tichý, dalo by se říct že to hraje "na pozadí." Čím by to mohlo být? Použil jsem stíněný audio kabel tak kabelem to snad není. Nechce ten zesilovač poněkud vyšší voltáž a proudy? :twisted:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 26.05.2023, 14:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Zem je na 2, na 4 je nějaká zpětná vazba. Ale to asi máš dobře jen čísla píšeš špatně.
Dal bych místo červené propojky odpor tak 4k7.
A dáváš tam ten vstup přes kondík? Dal bych 10uF stejně jako je to z té A220D.
MBA810 stačí na plné vybuzení tak 200mV signálu.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 26.05.2023, 15:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tak to byla klasická závada - zkrat na kabelu :-D. Zatracené kovové konektory, shiitové plasťáky tím netrpí. Nicméně teď mám opačný problém - zvuk je vysoce hlasitý a nejde regulovat hlasitost. Ne že by mě to nějak zásadně prudilo, když 8bity stejně zvuk ven obvykle ke kompozitu nemají. Ale mít možnost to regulovat víc by se hodilo :-). Kondenzátor jsem neosazoval, kam přesně by se měl dát a jak na polaritu?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 26.05.2023, 17:13 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
https://www.poradte.cz/picture/2012/754443.jpg
http://www.eleccircuit.com/wp-content/uploads/2013/07/to-connect-potentiometer.jpg

Ta hodnota potenciometru není kritická vyhoví od 4k7 po 100k

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 18.11.2023, 12:39 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 955
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Za mrzký peníz jsem na Aukru zakoupil přenosný TV Pluto. Doprava přes Balíkovnu tentokrát proběhla v pořádku - nepovedlo se jim nic rozmlátit.

Po zkontrolování vnitřku a zapnutí se zobrazoval jen vodorovný pruh. Výměna MDA1044 problém vyřešila a měl jsem zrnění přes celou obrazovku.

Přestavbu na PMD60 jsem zrealizoval podle tohoto článku. Návod je napsaný dobře, narazil jsem jen na jednu záludnost - na které piny konektoru Z5 připojit kompozitní vstup. Dalo se to ale snadno vystopovat na základní desce - na pinu 3 je kompozit, na 4 je zem. Vše šlapalo na první dobrou. Ještě chci trochu doladit geometrii a rozměry obrazu, ale jinak je to super.

Zvukový modul jsem zatím nechal na místě, zvažuji vyvedení jeho vstupu na konektor vzadu pro jeho snadné využití s 8-mi bity.

Sice je to jen "znásilněné" Pluto, ale v podstatě plně funkční PMD60... Jen upozorňuji, že doplněný modul P je trochu jiný než pro TV Merkur - má jiný připojovací konektor.

Petr


Přílohy:
PLUTO.jpg
PLUTO.jpg [ 80.67 KiB | Zobrazeno 718 krát ]
Pluto_uvnitř.jpg
Pluto_uvnitř.jpg [ 165.14 KiB | Zobrazeno 718 krát ]
DPS_TOP.jpg
DPS_TOP.jpg [ 88.78 KiB | Zobrazeno 718 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 18.11.2023, 17:55 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 27.06.2021, 15:15
Příspěvky: 113
Has thanked: 32 times
Been thanked: 178 times
Ahoj já vyvedl zvuk taky na zadní konektor, místo 12V vstupu. Natáhl jsem to rovnou na potenciometr hlasitosti a pak rovnou před MBA810, kde jsem jen odškrábl spoj. Už to mám tak ve dvou Merkurech. Není to bůhví co, ale zvuk linoucí se z MBA810 z Merkuru je prostě originál.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 20.11.2023, 21:22 
Offline
Nemluva

Registrován: 11.02.2019, 05:39
Příspěvky: 5
Bydliště: Prievidza
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
RaceSoft píše:
Přestavbu na PMD60 jsem zrealizoval podle tohoto článku. Návod je napsaný dobře, narazil jsem jen na jednu záludnost - na které piny konektoru Z5 připojit kompozitní vstup. Dalo se to ale snadno vystopovat na základní desce - na pinu 3 je kompozit, na 4 je zem. Vše šlapalo na první dobrou. Ještě chci trochu doladit geometrii a rozměry obrazu, ale jinak je to super.
Petr


Vďaka za postreh, článok som upravil. Zapojenie konektora Z5 som síce popísal v článku o úprave Merkura ale pridal som to aj k Plutovi nech je to názornejšie.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: monitor PMD 60
PříspěvekNapsal: 27.11.2023, 17:34 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Tak se také pochlubím. Na sběrném dvoře jsem se smiloval nad špinavým Merkurem. Měl už ustřiženou napájecí šňůru. Po vyfoukání stlačeným vzduchem celkem prokoukl, i když bílá škatule už dávno bílá není a asi ani nebude. Po chvilce laborování s obrazem jsem si říkal, že jediné použití u mě hrozí skutečně jen s videovstupem. Tak jsem zbastlil P modul za jeden podvečer na činské basltdesce a výsledek se dostavil.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

A teď zásadní otázka - nechcete ho někdo? Já jsem si rád pohrál, ale skladovat to asi nebudu ... Merkuru znovu hrozí sběrný dvůr.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 71 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz