OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 635 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 17.12.2022, 18:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1584
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Do FDD se pustím až dodělám repliku.
Příloha:
FK-1 MilasPce old v01s.jpg
FK-1 MilasPce old v01s.jpg [ 350.19 KiB | Zobrazeno 3693 krát ]

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 27.12.2022, 21:47 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Trochu si hraju, trochu se vrtám. Zkusil jsem rozchodit FSED - bez problémů. Musí se ale použít novější BIOS verze 3.0/3.2 (je v image disket, nikam se nevypaluje), pak to chodí, zdá se, v pohodě. BIOS jsem si částečně rozpitval a analyzoval. Třeba znakový generátor obsahuje znaky až do hodnoty 255 - jsou tam i jednoduché, dvojité a kombinované rámečky. Díky pitvání jsem přišel i na to, jak se přepíná klávesnice na psaní českých znaků (a zpět) a jak se čeština zadává. Zajímavé je, že se nepoužívají oddělené symboly čárka, háček, stříška a přehláska, ale vše je pod jednou klávesou - ;/+ bez ohledu na SHIFT. Například Ě je dosažitelné stiskem ;/+ a následně E (bere se ohled na malá/velká písmena). Ale É je dostupné stiskem ;/+ a klávesy W. A podobně jsou namapovány i ostaní a exotické znaky s diakritikou (např i ŔÄÔ).

Protože mám připojenou BT100 přes HW chytristiku, chtěl jsem, aby tiskla správně české znaky. Spáchal jsem malou modifikační rutinku, která jednak "povolí" českou tiskárnu v systému (definuje se při generování systémové diskety - ve skutečnosti jeden byte ve funkci semaforu) a pak odchytává znaky na tiskárnu a překlápí je na české znaky, které chytristika umí. Co neumí, z toho diakritiku odstraní. Tiskne to pěkně, ale dlouho.

Jinak animované logo není součástí BIOSu, i když se s ním natahuje z diskety. Systémové stopy se načtou od adresy 08000h, uprostřed obrazovky se vykreslí jeden znak (není problém počet znaků zvětšit) - někde je to něco jako @, jinde jen plný obdélníček, BIOS se překopíruje na cílovou adresu 0E000h a předá se mu řízení. BIOS během své inicializace zavolá vykreslení animovaného loga a úvodních textů o verzi systému (adresa 09580h), pak dokončí inicializaci, načte CPM3.SYS (kde je mimochodem ještě i část generátoru znaků) a předá řízení systému CP/M. Některými věcmi v BIOSu se pomalu prokousávám, některé nechávám na později, některým nerozumím vůbec. Nevím proč, ale jsou tam, například, 3 různé tabulky pro rozskoky na rutiny obsluhující řídící znaky (000h až 01Fh) a jsou vzájemně přepínatelné přes nějakou ESC sekvenci. A takových "špeků" je tam docela dost - nejvíc me dostává žonglování s návratovými adresami volaných podprogramů - to je vůbec lahůdka.

Lepší fotky jsou tady.

Petr


Přílohy:
Poznámka: Pracoviště s FK-1, dvojnásobným Gotekem a BT100 s chytristikou
FK-1_pracoviště.jpg
FK-1_pracoviště.jpg [ 351.69 KiB | Zobrazeno 3576 krát ]
Poznámka: FSED na FK-1
FSED_FK1.jpg
FSED_FK1.jpg [ 329.75 KiB | Zobrazeno 3576 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 27.12.2022, 22:15 
Offline
Profík

Registrován: 26.11.2018, 16:59
Příspěvky: 580
Bydliště: Holešov
Has thanked: 13 times
Been thanked: 90 times
kdyby si napsal, že se v tom chceš hrabat poslal bych ti moje částečné disassemblingy s poznámkama a nemusel by si to objevovat znovu sám...
umí to víc druhů terminálových řídících kódů, proto ty 3 tajemné tabulky (SCP,SCP-VS,... někde je to popsané)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 27.12.2022, 22:22 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
l00k píše:
kdyby si napsal, že se v tom chceš hrabat poslal bych ti moje částečné disassemblingy s poznámkama a nemusel by si to objevovat znovu sám...

Díky za nabídku, ale to bych přišel o tu posloupnost nepochopení-svítání-rozbřesk a musel bych se věnovat něčemu jinému. Ale cením si Tvé nabídky a možná ji využiju.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 28.12.2022, 10:26 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Stejný princip psaní češtiny/slovenštiny je i u SAPI-1 s klávesnicí CONSUL 259.11, (klávesnice nemá o češtině ani potuchy) tam se k psaní diakritických znamének požívá klávesa „CLEAR“. Cely trik je v tom že ona klávesa „CLEAR“ udělá jen +80H (zapojení kabelu). Pro tento typ psaní češtiny/slovenštiny se používá kódování KOJ8-ČS2, kdy diakritická znaménka jsou +80H, pro znaky co mají více diakritických znamének tak ty méně často používané jsou na sousedních klávesách aneb na znacích co nemají diakritická znaménka viz ten přiklad s „E“. To kódování KOJ8-ČS2 je vymyšleno dobře, aneb umožňuje elegantně psát československy i na trojích které s diakritikou nepočítají a také vymazání nejvyššího bitu zachovává poměrně rozumnou čitelnost textu.

To FK-1 používá kódování KOJ8-ČS2 pro diakritiku??? Vzhledem k době vzniku asi jo.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 28.12.2022, 17:48 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Jaká je to norma nevím, ale kódování češtiny je následující:
Kód:
DEL      07Fh
"Č"      080h
"ü"      081h
"é"      082h
"ď"      083h
"ä"      084h
"Ď"      085h
"Ť"      086h
"č"      087h
"ě"      088h
"Ě"      089h
"Ĺ"      08Ah
"Í"      08Bh
"ľ"      08Ch
"ĺ"      08Dh
"Ä"      08Eh
"Á"      08Fh
"É"      090h
"ž"      091h
"Ž"      092h
"ô"      093h
"ö"      094h
"Ó"      095h
"ů"      096h
"Ú"      097h
"ý"      098h
"Ö"      099h
"Ü"      09Ah
"Š"      09Bh
"Ľ"      09Ch
"Ý"      09Dh
"Ř"      09Eh
"ť"      09Fh
"á"      0A0h
"í"      0A1h
"ó"      0A2h
"ú"      0A3h
"ň"      0A4h
"Ň"      0A5h
"Ů"      0A6h
"Ô"      0A7h
"š"      0A8h
"ř"      0A9h
"ŕ"      0AAh
"Ŕ"      0ABh
"1/4"      0ACh
"§"      0ADh


Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 28.12.2022, 18:27 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Tak to KOJ8-ČS2 není, ale vypadá to na bratry kameničtí aneb neoficiální standart čeští pro IBM PC tj. upravená kódová tabulka č. 437 aneb standart USA. To KOJ8-ČS2 je kódováno tak že znaky s diakritikou jsou posunuty +80H a ještě k tomu jsou přihozená malá a velká písmena (jde tak poznat kde bylo diakritické znaménko při 7bit výpisu), výpis znakového generátoru s KOJ8-ČS2 mám zde.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 21:28 
Offline
Profík

Registrován: 21.10.2018, 08:27
Příspěvky: 559
Has thanked: 278 times
Been thanked: 139 times
Není to úplně k tématu, ale rád bych se zeptal, jak vlatně překreslujete staré desky? Jak měříte rozměry, vzdálenosti, nebo máte starý návrh nebo desku jako předlohu - vrstvu v kreslícím programu? Jak potom rovnáte díry z předlohy, aby to "sedělo"? Přiznám se, že je mi tohle záhadou, zkušel jsem pár překreslování začít, ale byla to vždy strašná práce bez finálního výsledku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 21:51 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Nebudu odpovídat za EC1045, protože to je, alespoň za mě, mistr v překreslování, ale máš pravdu, je to pakárna. Ale základem je schéma které se rodí dost těžce - tedy pokud se v nějaké dobové někde nevyskytuje. A ani tehdy není vyhráno, protože "papír snese hodně" - výkres neodpovídá realitě a pak jsi... no, víš kde. Pokud schéma chybí, tak je to další level. Na začátku tvorby desky je nutné rozeznat, jestli je to v mm nebo palcích. Pak rozměry desky a obvody "nastřílet" na správná místa a pak už je to docela brnkačka. Deska se dá případně oskenovat a vložit do editoru desek, což taky práci usnadní. Obecně vzato je to neuvěřitelný žrout času. A ocelové pravítko, multimetr, silná baterka a případně šuplera jsou stále v permanenci. A to nemluvím o vlastních knihovnách součástek a tomu náhled na věc, který se s každou překreslenou deskou zlepšuje.

Ale pokud jsi už něco překreslil, tak na to svůj názor určitě máš.

Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 21:59 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Překreslovat desku je bolest v ( ! ). Zejména s naletovanými součástkami. To je ta nejhorší varianta. Jinak platí vše výše řečené a EC1045.01 má můj nehynoucí obdiv za to kolik toho už udělal. Zásadní je mít správný pinový rozteč a knihovnu součástek i konektorů a umět s nimi "čarovat" podle potřeby. Bez skutečně dobrého zvládnutí návrhového programu a pravidel tvorby projektu je velice obtížné vytvořit funkční a dále dobře použitelný návrh.

Mé zkušenosti s Z256 potvrzují že nemusí sedět ani schéma ani pcb a musí se být v podstatě vysoce vytrvalými fanatiky detailů.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 22:15 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2571
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 607 times
Co jsem překresloval, měl jsem nějak naskenovanou prázdnou desku, takže to byla celkem brnkačka :) . Tu jsem si dal do nějaké pomocné vrstvy, pouzdra umístil co nejpřesněji podle skenu a znovu naroutoval. K tomu jsem si průběžně kreslil schéma, tak aby odpovídalo desce - původní schéma samozřejmě nesedělo, minimálně přeházená hradla v pouzdrech, přeházená adresová sběrnice....

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 22:26 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Trochu OT aneb překreslování DPS.
V každém případě to chce mít po ruce desku (z fotek to fakt nejde … snad vyjma jdnostraných DPS nebo mít klišé DPS), která se překresluje nebo klišé DPS. Ideál je mít schéma a klišé DPS. Pokut není schéma tak nejlepší kamarád je šlus metr a schéma je potřeba vypískat.

Pokut osazená deska tak bez masek a bez patic. Aneb bez masek jde řadově snadněji šlus metrem dohledat, kam vede spoj a pod IO je vidět takže jde vytušit, jak jsou spoje pod IO, aneb pod patice není vidět … (naštěstí že TESLA děla typ patic co jde svlíknout)

Jako pravítko používám DIL20 aneb součástky jsou v 99% případech v rastu poloviny rozteče DIL pouzdra (pokut je klišé DPS a není v měřítku tak si udělám na kousek papíru pravítko podle rozteči DIL pouzdra). Aneb usazovat se začne do jednoho rohu a postupně se odměřuje jedna součástka od druhé. Aby v tom byl řádně zmatek tak v RVHP se dělali DPS v rastru 2.5mm ale občas i palcovém rastru 2.54mm , takže to chce zjistit v jakém rastru DPS je a podle toho také překreslovat aneb na 150mm to dělá rozdíl už cca 2.5mm aneb pokut je deska našlapaná na doraz tak je nutno překreslit v metrickém rastru aneb se pak nevejde do rozmeru. A jako bonbonek jsou tu hybridní deky kdy základ je v milimetrovém rastru ale velká pouzdra (DIL40) jsou palcovém rastru ale středěná na milimetrový rastr … ty komplet překresluji v milimetrovém rastru.

Pokut jde o obecné otvory tak klasické pravítko a doufat že ty otvory jsou v nějak rozumně aspoň na celé mm případně pasují na rastr součástek.

Pouzdra ruských IO jsou v milimetrovém rastru (až na výjimky).

Jo to překreslování je docela slušná pakárna.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 29.12.2022, 22:38 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ještě dodatek.

Pokud nesedí DPS se schématem tak se držím, veze dle DPS aneb ta chodila, takže tam to bude dobře aneb podle DPS upravím schéma. Další bonbónek jsou různě našikmo pasivní a aktivní součástky, atypicky vývody polovodičů s drakovými vývody (tranzistory, IO, ….) pak kapitola sama pro sebe jsou konektory (hlavně FRB aneb nemají pevné osazení pinů) aneb editor knihovny součástek je taky velký kamarád. A spousta dalších součástek hlavně z produkce RVHP.


_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 30.12.2022, 11:34 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 11:54
Příspěvky: 359
Bydliště: Vyškov, ČR
Has thanked: 312 times
Been thanked: 52 times
EC1045.01 píše:
Ještě dodatek.

Pokud nesedí DPS se schématem tak se držím, veze dle DPS aneb ta chodila, takže tam to bude dobře aneb podle DPS upravím schéma. Další bonbónek jsou různě našikmo pasivní a aktivní součástky, atypicky vývody polovodičů s drakovými vývody (tranzistory, IO, ….) pak kapitola sama pro sebe jsou konektory (hlavně FRB aneb nemají pevné osazení pinů) aneb editor knihovny součástek je taky velký kamarád. A spousta dalších součástek hlavně z produkce RVHP.



Smekám klobouk, :like:

_________________
Asus Zenbook Prime UX32VD, Ubuntu 21.04
Amiga 600, 2MB chip, Fúria EC020, WB3.1.4, Powerbook v58, MOS 3.13 reg.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: FK-1 překreslení
PříspěvekNapsal: 17.01.2023, 20:08 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
Tak 3WN16605 konečně dorazila a CARANI.COM funguje. Kolíky na FRB konektoru u FK-1 je třeba nastavit do pozice A1.

Petr

P.S.: Kdyby byl zájem, mám oskenovaný (300 DPI) originální návod, který se k myšce dodával. Je to 1xA3 (přeložená napůl) a 1x A4 (vložená do kapsy z přeložené A3). Rozlišení pro případné fajnšmekry můžu zvednout až na 600 DPI.

P.S.S.: Pořád mám ještě k disppozici 2 desky na stavbu neupravené repliky FK-1 (bez masky, potisku, s FRB a pájecími ploškami pro video a napájení). O DPS pro EKL-FK ani nemluvě...

P.


Přílohy:
Myška.jpg
Myška.jpg [ 310.73 KiB | Zobrazeno 3032 krát ]
CARANI.jpg
CARANI.jpg [ 204.24 KiB | Zobrazeno 3032 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 635 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 39, 40, 41, 42, 43  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz