OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 19:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 07.07.2019, 11:11 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
SD-ROM Modul je moderná periféria k PP01, ktorá slúži ako plnohodnotná náhrada pôvodných ROM modulov a pridáva nové možnosti záznamu a čítania súborov z SD karty štandardnej veľkosti. Pripája sa k počítaču ako štandardný ROM Modul cez rozširujúci konektor v ľavej hornej časti počítača.

Vydali sme novú verziu 0.B ovládacieho programu pre SD-ROM Modul: https://pp01.borik.net/index.php?pg=sdrom

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 07.07.2019, 17:46 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Treba kontaktovať Ikona. Neviem ale, čo má ešte k dispozícii.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 21.02.2021, 17:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Další můj dárek pro PP-01 co oddaně leží na stole je právě SD-ROM modul - klíč ke všem dalším upgradům a rozšířením tohoto zajímavého stroje s výbornou (protože rozměrově PC a spolehlivou) klávesnicí :-). Díky Ikonovi jsem nedávno získal nejen krásné pcb ale i tištěnou krabičku za velmi příznivou cenu a protože dnes bylo volné odpoledne, začal jsem si modul stavět. Když jsem si četl návody a popisy konstrukce na sindik.at apod., tak jsem se dočetl že prakticky nelze získat originální lištu s piny Tesla a že se musí vyrábět poměrně komplikovaný nástavec. Tak se chci podělit s úskalími a výhodami při použití originálního řešení...

Plnému pýchy (co samozřejmě předchází pád) se mi originál Tesla podařilo sehnat, byť ve verzi 64 pinů. Už když jsem to řezal na potřebných 48, tak jsem pochopil že mě karma trestá, protože takový prvotřídní smrad, co se vygeneroval z toho plastobakelitu nebo co to je i při pomalém řezání pilkou na železo, to jsem tedy ještě nežral. Tehdy se do toho musel sypat toxický odpad ze Spolany Neratovice co zbyl ještě po výrobě Agent Orange nebo já nevím...

Druhý trest, ten pravý, ovšem přišel když jsem chtěl nožky zasunut do pcb. Jak by řekl klasik - nápad dobrý ale provedení nebylo dobré. Kulaté díry v pcb totiž mají 1 mm v průměru a ta Tesla originalita má nožičky obdélníkovitého tvaru s vyšší stranou 1,3 mm což dohromady prostě ne a nejde. Takže nastoupila stará dobrá cesta upnout do svěráčku a ručně kontakty zvrchu opilovat jeden po druhém na kýženou výšku jehlovým pilníčkem. Musí se to dobře podložit a potom být s pilníkem značně trpělivý a moc netlačit. Pilovat se musí zásadně kolmo na plast, jinak to ty nožky vzdají a postupně se zohýbají a ulámou. Výhodou je ale poměrně masivní konstrukce konektoru, blátivé moderní konektory z číny by to určitě nedaly :mrgreen:. Abych to zkrátil tak po cca hodince a půl pilování máte konektor co se do pcb už dostane a je vyhráno. Odměnou za pilování ale bude to, že už nemusíte shánět žádné tištěné podložky, letovat prodlužovací nožičky apod. protože ten konektor je správně vysoký a skutečně pevný. A budete mít na boku obligátní "Tesla" ;).

Zbytek už je běžná a musím říct že velmi komfortní pájecí práce. Po zkušenosti se smd součástkami na zxcygnusově redukcích a díky dobrému rozvržení součástek od autorů jsem si to vysloveně užíval. Za mě máte za pohodlí jedničku s hvězdičkou :like:. Pár součástek jsem v zásobách nenašel, tak si je musím ještě doobjednat ale většinou se jedná o obvody, tak bude stavba už rychlá.

Jako SRAM jsem použil 15 ns 32kB cache modul z PC, kterých mám dost. Předpokládám že bude pořád ještě dostatečně rychlý když to patrně celé běží na 16 MHz a na fotkách rombor použil 12 ns SRAM. Když se 15 ns osvědčí, zkusím i 20 ns verzi co to udělá (hádám že nic ale proč ne když to otestovat nic nestojí, 15 ns se hodí víc k nějaké naspeedované 386 :-) ).

Už se těším až budu moct modul doosadit, oživit a PP-01 dostat z počítačového dávnověku do moderní doby :-).


Přílohy:
Konektor.JPEG
Konektor.JPEG [ 213.31 KiB | Zobrazeno 5221 krát ]
SD-ROM 1.JPEG
SD-ROM 1.JPEG [ 363.45 KiB | Zobrazeno 5221 krát ]
SD-ROM 2.JPEG
SD-ROM 2.JPEG [ 292.48 KiB | Zobrazeno 5221 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 21.02.2021, 22:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 28.11.2014, 18:29
Příspěvky: 1493
Bydliště: Milovice
Has thanked: 12 times
Been thanked: 369 times
Tak Českému humanovi prajem veľa šťastia a hlavne toto nieje koniec ale začiatok už aby si začal navrhovať veci sám :shock:

_________________
STbrigáda
Atari 800XL, POFO, Atari Mega 2/4Mb Ram, Atari Mega STe, Atari TT 030


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 21.02.2021, 22:33 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Díky :-). To si asi ještě počkám se svými znalostmi... ale taky na to doufám dojde, jak se prokoušu touto úvodní fází rozběhat základy. S PP mám velké plány co se rozšiřování týká s externím modulem, fyzicky ve formátu ISA a připojeným přes Multibus, obsahujícím externí RAM a jiné lahůdky ve spolupráci s EC1045.01 :-).

Ovšem narazil jsem na drobný zádrhel jménem 74HC148N/74148N, který nemají v GME. Existuje na to ekvivalent nebo musím koukat jinam? To by mi zdrželo stavbu ale co bych mohl dělat. Případně pražští nemáte tenhle šváb za úplatu v zásobách (nejlépe nejmenovaný rEVERz :mrgreen:)?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 15:12 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Konečně mi dorazil čip, tak jsem mohl SDROM modul dokončit. Sice nic nesvítí ale po zapnutí a příkazu ROM se přeci jen něco děje - dohraje se podpora malých písmen. Jenže hned na začátku PP vyhodí hlášku chyba 254 což je výraz toho, že očekávaný bajt nepřišel do 5 ms. A když zkusím spustit MNG, tak vyhodí chyba komunikace, chyba A9 (?) a tím to zhasne. Pak zase slušně skočí zpět do Basicu dle uživatelské příručky. Tedy vypadá to že mi nefunguje komunikace přes V.24 konektor... Dá se to nějak otestovat? Skoro bych po zkušenostech s MUSE řekl, že ta část PP týkající se konektorů má nějaký problém... :shrug:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 21:25 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Tu sa dá poradiť jedine to, že treba skontrolovať najprv prepojovací káblik medzi SD-ROM a počítačom. Mne osobne sa niekoľko krát podarilo na strane SD-ROM zasunúť ten káblik opačne.
A potom, samozrejme, preveriť káblik vo vnútri počítača od dosky ku konektoru.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 21:35 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Zapojený ten kabel je číselně naopak, že? Pin 1 a 3 na desce SDROM modulu je pin 3 a 1 DIN konektoru. Pin 2 je GND v obou případech.Použil jsem trochu silnější tranzistor 639 místo té 547 ale oba jsou to NPN kousky a pak BC557 místo BC558 ale opět oba PNP ve voltovém limitu, tak snad by to neměl být problém?

Atmega a SRAM patrně fungují když se příkazem ROM modifikuje Basic a jde psát malými písmeny, ale holt ta obousměrná komunikace tam nějak drhne... Blbé je, že ty obvody co Ikon doporučoval v PP vyměnit ohledně MUSE (a použitelné třeba i v tomto případě?) jsem objednal u Bučka, takže teď si musím počkat. Škoda že nemám čím to testovat, už si budu muset nějakou výbavu pořídit protože je to hrozný opruz, být slepý v temnotách.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 21:56 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 429 times
Been thanked: 265 times
Číselné označenie na DPS pri pinovej lište zodpovedá číslovaniu pinov na konektore V.24.
Pokiaľ to teda máš naopak, tak to môže byť dôvod popísaného chovania.
Na tie tranzistory nie sú kladené žiadne kritické požiadavky, takže aj tie spomenuté typy sú vyhovujúce.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 17.03.2021, 22:07 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Popravdě jsem to nejdřív zapájel podle čísel pinů - 1:1 2:2 a 3:3. Nefungovalo to, jen se dioda běhu dat trvale rozsvítila při zasunutí do konektoru. Pak jsem si přečetl ty boční označení 102, 103 a 104 a podíval jsem se na konektor. Tam jsem zjistil, že dle těchto čísel co značí signály to patrně mám naopak. Tak jsem to zase přepájel. Tentokrát dioda nesvítí a data neběhají dál. Prostě selanka pokračuje :-D.

Edit: tak jsem to přepájel na patici abych se s tím nemusel pořád drbat a ejhle, druhá kombinace funguje :-). Díky za nakopnutí správným směrem :thumbup:


Přílohy:
Hotovy SDROM.jpg
Hotovy SDROM.jpg [ 428.49 KiB | Zobrazeno 4916 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PP 01 SD-ROM Modul
PříspěvekNapsal: 19.03.2021, 15:11 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Neodolal jsem a sletoval jsem i druhý modul, když jsem na něj měl díly a programátor s firmwarem v cache :). Fungují oba, tak teď mám jeden záložní. ;) Kupodivu Tesla MH7400 není dost dobrá aby modul fungoval, musel jsem ji vyměnit za Texas Instruments SN74LS00N, s ním běhá modul jako víno.

Počítal jsem si schválně pilování konektoru a každý pin potřeboval 140 tahů pilníčkem, pinů je 48 takže výsledek je poměrně dobrý trénink rombických svalů - 6720 "pilnutí" :mrgreen: .


Přílohy:
2xSDROM.png
2xSDROM.png [ 826.12 KiB | Zobrazeno 4880 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 11 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz