OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 09:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 22:39 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Osobně mám 99.9% věcí v obyčejných paticích a nemám s tím problém, ono některé ruské obvody ani do těch precizních patic nejde strčit. Pak je tu ještě jedna lapálie aneb a zlato a cín umí za určitých okolností utvořit materiál, který má srovnatelné elektrické vlastnosti s porcelánem.

Ale je pravda že i ty obyčejné už nejsou co bývaly ale zase to ne ní tak hrozné jako u těch precizních.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 22:39 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Ja som vsadil na kolíkove dutinky, ktoré som si nalámal podľa potreby, a to z dôvodu väčšieho odberného množstva rovnakého materiálu za nižšiu cenu :) Neriešil som tak koľko akých pätic potrebujem, ale netuším aký to bol výrobca.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 14.02.2021, 22:52 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Raději jsem ještě objednal dalších 5ks těch plošňáků na Colorace, takže asi nepochybí a bude jich dost. Objednal jsem je spolu s miniaturními plošnými spoji redukcí pro použití plochého kabelu a konektorů IDC ke klávesnici PMD 85. Jedna redukce je FRB20<>MLW20 a druhá, rovněž s konektorem MLW20, se "osadí" na plošný spoj klávesnice ze strany tlačítek. Sám jsem zvědav... Ty ublemcané kabely mě jednou zničí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 15.02.2021, 22:52 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 288
Bydliště: Košice
Has thanked: 31 times
Been thanked: 119 times
Každopádne, Libor, dobrá práca, hlavne tá minimalizácia počtu obvodov vďaka vhodnej kombinácií hradiel a registrov.
Je to rovnako vhodné aj na PMD 3-ku, kde je dokonca už vyriešené pripojenie signálu /MOD z výstupu hradla DD38C.
Vo ver. 2A, tak ako Libor spomínal, treba prerušiť jeden spoj, presnejšie rozdeliť vstupy hradla IC60A, kde jeden ostane na pôvodnom signáli MOD (výstup B/IC57) a druhý sa zapojí na /ZAT (výstupy IC54E,F).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 05:39 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Já jen doplním, že včera jsem v UTSource objednal součástky a dnes mám v mailu echo, že je posílají. Nakonec jsem objednal TMS4164-120ns a TMS4464-150ns. Objednané rychlosti v PMD 85 vyhoví. Vybíral jsem hlavně skladové věci, a pak taky podle výrobce a samozřejmě ceny. Tak trochu v rozporu s tím, co jsem výše napsal, ona mi v PMD 85-2A kdysi jela i HM4864-20 (což by měla být 200ns verze). Včera jsem hledal (ale nenašel) informaci o tom, jakou přístupovou dobu mají bílozlaté keramické K565RU5G, použité právě ve verzi 2A. Nevíte někdo?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 06:59 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2601
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 621 times
https://eandc.ru/pdf/mikroskhema/k565ru5.pdf
Jestli to luštím dobře, tak taky 120ns.

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 11:10 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Díky za info. Já ty ruské weby navštěvuji velice nerad. Předsudky...

Případné zájemce o desku Colorace musím ještě upozornit, že systém Colorace jako takový není v detailech kompatibilní ani s MONITORem ani s BASICem PMD-85. Pokud například zvolím inverzní zobrazování a přepnu barvu ze základní na kteroukoliv jinou, bude dialogový řádek lemován shora a zdola mikrořádkem odlišné barvy. Nebo úsečka, nakreslená v BASICu jinou než základní barvou, může mít na koncích pixely odlišné barvy. Atd. Ale ty základní hry z rané éry přepíšu do Colorace. Slibuji. Časem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 11:30 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Nojo to je klasika, vždyť je to jen "hloupé" sčítání dvojřádků. PMD o žádném ColorAce nemá ani šajnu :-). Jen je škoda že se nemyslelo na použití inverzních režimů pro jiné barvičky, mohlo jich být dostupných víc. Být autor té implementace, opačné kombinace bych se snažil použít na víc barev protože colorace režim ve 4 barvách stejně vypadá poněkud vyblitě ale na odpovídajícím monitoru by to bylo ještě hezčí :-). Ale bylo by to samozřejmě zase celé složitější.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 14:38 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Na monitoru ty barvy vypadají nádherně, tak osmibitově saturované... Jinak nemám problém využít 4 atributové bity pro zavedení do mého oblíbeného RAMDAC a vytvořit tak SuperColor režim, kde každý blok 6x2 pixely bude mít svou unikátní (jednu ze šestnácti možných) kombinaci barvy pozadí a barvy popředí. Celkem by tak ve statickém režimu bylo na obrazovce až 32 barev. Nabízí se ale otázka, k čemu by to bylo dobré. Žádná stávající hra to nepodporuje a těch dalších her k případné implementaci už moc nezbývá...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 16:04 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
No k čemu - bylo by to hezčí. :jump: Mohly by vznikat SuperColor edice těch samých programů a her, to je ve světě PC her oblíbené že se recykluje jeden námět několikrát ;). Využití by to mělo třeba v grafice, úvodní obrázky, barevnější pozadí statických programů apod. Takový 8bitový Prince of Persia v 16/32 barvách... to by asi zaselo semeno nenávisti zbytku 8bitových komunit k majitelům PMD 85 :lol:

Na realizaci by asi bylo jednodušší rekombinační ColorAce II, kdy kombinace řádků by byla pevně určená v matici 6x2 jako nyní a použily by se i aktuálně nevyužité kombinace - to by dalo k dispozici také 16 barev, než nějaké další režimy. Velkou výhodou by byla zpětná kompatibilita - aktuální 7barevné hry by vypadaly stejně pěkně na obou rozhraních bez jakýchkoliv úprav. Jistě by se k tomu mohli vyjádřit i autoři ColorAce jako takového, jaké důvody je vedly k 7 barvám, je možné že na implementaci by to bylo o dost složitější. Ale 16 barev je 16 barev :-).

Aktuálně mě dex ještě seznamuje i s možnostmi VGA převodníku Faudraj, který obsahuje už obdobný barevný režim HexaC, byť tedy tam je to 6x4 což je poněkud nižší rozlišení 60*48, ale díky tomu je k dispozici 32 barev. O tomto rozhraní ale nevím že by vůbec nějaký program používal, myslím že PMD jím vybavených zrovna moc nebude a je to realizované na hradlovém poli, které už se nevyrábí tak bych to s replikací neviděl tak optimisticky.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 16:24 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Osobně si myslím, že Colorace je přímo geniálním průsečíkem:

1) hardwarových dispozic PMD-85
2) principu aditivního mísení barev a kompatibility s prokládáním různobarevných mikrořádků základních barev R-G-B
3) využití součástkové základny (dvě doplňkové jednobitové DRAM)

Jistě, Colorace je možno jako každý jiný systém neustále vylepšovat. Až budu velký, chci si postavit PMD-85 se svou verzí videoprocesoru. A já tam plánuji ten RAMDAC z jiného důvodu. On má totiž programovatelnou paletu barev. Takže se dá programově nastavit pro emulaci prvotní černo-šedo-bíle-blikající grafiky, režimů RGBM, WGRA, a v podstatě všech myslitelných systémů. Pak si půjde nakonfigurovat libovolnou paletu. A do rozšířených 4kB MONITORu chci dát příkaz SETCOLOR, který nastaví některé nejpoužívanější palety. Ovšem každá hra si bude moci tu paletu změnit. Ovšem jestli Colorace přinesl 80% efektu, tak ten supersystém přinese toho efektu už jen pomyslných zbývajících 20%. Naštěstí ta realizace nebude moc drahá. Je to jen o výměně kódovacích hradel 7402+7408 za zmíněný RAMDAC.

A ještě obrázek důsledků nekompatibility BASICu se systémem Colorace, aby si šlo udělat reálnou představu u míře té nekompatibility.


Přílohy:
ace@basic.png
ace@basic.png [ 27.61 KiB | Zobrazeno 3824 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 16:42 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Podle mě je použití hw colorace na 4barevném programu, který s tím nepočítá, blbost. To nikdy nebude dobře fungovat, protože na všech sudých řádcích kde dojde ke změně barvy bude problém a holt je to cena za to řešení jaké je. Stejně tak program používajíci Colorace režim na PMD jen ve 4 barvách s převodníkem a LCD taky vypadá všelijak jen ne hezky protože barvy se neslijí. Chápu že na analogovém RGB monitoru to může vypadat skoro jako Colorace ale kolik lidí takový displej má? Stejně daleko nejpohodlnější je emulátor s nechutnou digitálnó ostrostí :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 17:02 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 790
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 132 times
Been thanked: 99 times
Ono si stačí přečíst toto zde, zde a zde. Už je už dost dlouho co jsem to četl, ale těch 7 barev v ColorAce je zvoleno proto, aby byla zachována na neupraveném PMD co největší zpětná slučitelnost.

Ještě dodatek pokut je ta logika pro ColorAce navržená dobře tak jde vypnout tak je pak možno provozovat i původní 4 barevný režim.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 18:43 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
U PMD-85 by asi bylo dobré mít Colorace vypínatelné (a degradovatelné na 4-barevný RGBM), protože na tomto počítači existuje historický software, neslučitelný s kódováním Colorace. Z tohoto pohledu jsem to vypínatelné udělat mohl.

Na stávajícím plošném spoji lze degradaci na 4 barvy realizovat následovně:

1) vytáhnout 2x 4164 a v každé z obou patic spojit vývody 2 a 14 (nelze dělat online za provozu)
2) odpojit signál /WE z dekodéru 74151 a patřičný vstup uzemnit (to už je sice online snazší, ale mávat v luftu signálem /WE se mi nelíbí)
3) doufám, že někdo přijde na takové řešení, kde stačí staticky přivést někam nějaký řídicí signál (kdybych tam tak nechal to zatracené hradlo EXOR... kdyby)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 ColorAce
PříspěvekNapsal: 16.02.2021, 19:08 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 932
Has thanked: 43 times
Been thanked: 414 times
Czech Human píše:
No a co využít výstup 4 barev na desce? Stačí třípolohový DIP s 5 piny a je to. Pojede to všechno, jen spínačem vyberete jaká strana projde ven. No a tranzistor je taky vlastně spínač no ne ;-).

Přepínat mechanickým přepínačem signály s frekvencemi řádově jednotek MHz je velice nekulturní. Bude to časem nespolehlivé, odměnou Ti však bude kvalitní rušení rádiového spektra. Nedávno jsem zkoušel následující věc. Vydělil jsem vysílací frekvenci jedné rádiové stanice třemi nebo pěti nebo nějakým takovým vhodným poměrem a tuto frekvenci jsem nastavil na generátoru frekvence. Bez toho, abych připojoval jakoukoliv anténu, tak jsem v okolí generátoru příjem zcela zrušil. Stačilo se odladit o cca 1/3000 nastavené hodnoty a příjem se obnovil. Co z toho plyne? Že vysoké frekvence se nemají vést pomocí drátů příliš daleko a už vůbec ne na obyčejné (tj. k tomu neurčené nízkofrekvenční) přepínače. Vyšší harmonické obdélníkových signálů velice rychle vyšplhají do oblasti frekvencí rádia a TV. A tam je nechceme.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 318 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 22  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 59 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz