OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 10:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 27.06.2020, 23:18 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ono navrhnout DPS je poslední problém, celé vlákno jsem nečetl ale, jak si to PMD 85-4 představuješ. Bude v nové bedně nebo v původní, pokut v původní, bude dodrženo dělení na vlastní počítač a desku rozhraní nebo se spojí do hromady. Jak moc se bude držet původních IO např. použijí se do čítacích kaskád 7493 nebo 74LS393, jako RAM se použije DRAM nebo SRAM, u ROM se použiji 2716 nebo 2764/2864, … Tak i tak ta deska bude dost veliká a tím pádem dost drahá na výrobu. Jak to vypadá tak zájem moc není. A pokut chceš, aby tu DPS někdo navrhl tak bez schémat se do toho nikomu nebude chtít.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 27.06.2020, 23:31 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Nejedná se o celý nový počítač, pouze o desku přibližných (ideálně stejných) rozměrů původního ROM modulu pro PMD 85 se stejným 30 pin FRB konektorem, mimo variace megaROM části rozšířenou o další hw periferie. A to FPU Am9511A, MIF85 a COM port + RTC. Na začátek by stačila studie zda taková kombinace může v K1 konektoru fungovat nebo ne a případně jaké adresy lze použít. Pokud by přes K1 nebylo možné vše připojit tedy alespoň něco a zvážit obdobnou desku pro konektor K2 případně jako náhradu desky periferií uvnitř PMD v rozměrech stejných resp. aby se dovnitř vešla je tam maličký prostor mezi deskami k dobru. Deska PMD 85 by hardwarově zůstala pořád stejná, krabice též :-).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 00:22 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Na desku rozhraní se už toho moc nevejde jedině kde je trochu místa a to ještě tak u modelu 2/3 je oblast obvody pro MGF ale tam pouzdro v DIL 24/28 těžko dostaneš. Pokut je o DPS co bude uvnitř tak jak její připojení bude na drátkách a to zrovna není to pravé ořechové. Pokut nechceš dělat novou DPS celého počítače a také nechceš dělat zásahy do původního stroje tak jedině K1 nebo K2. Obsazení adresného prostoru je známo tak co ti brání v tom najit volné adresy. U PMD je to blbé v tom že skoro všechny adresy vyplýtvá samo na sebe obdobně jako ZXS. Ta přídavná deska ale neumožňuje COLOR ACE, …. Pokut ale máš vlákno pojmenované PMD 85-4 tak to evokuje stavbu nového počítače a pokut by šlo o novo stavbu tak jako zaklad bych vzal PMD 85-3 a doplnil bych standardní rozšíření (COLOR ACE, MIF85 ….) Pokut by se udělala úplná adresace nebo aspoň u nějakého IO tak tam by se dalo schovat i to FPU, RTC, … Pokut jde o COM port tak v PMD je už 8251 takže pokut ti bude stačit 3 drát tak je o doplnění budičů (MAX232) nějaký ten přeškrab aneb nahradit ty optrony za budič pro RS232C, nebo upravit modul sítě PMD 71.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 08:35 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
K tomu FPU - nevidím to připojení moc růžově. Pokud jsem datasheet pochopil dobře, tak je ten obvod docela líný v komunikaci s CPU. A 8238 to řeší jen částečně. Např. během čtení instrukcí IN se sběrnice přepne na videoprocesor, s tím padá i signál /RDIO, který má zůstat aktivní několik taktů, než si to Am9511 převezme. A i kdyby ho něco drželo aktivní, dojde ke kolizi mezi daty z videoprocesoru a FPU. Řešit se to určitě dá, ale dávat to hromady... no hodně štěstí.

Taky přicházím s návrhem, že místo nové desky interfejsů stačí udělat nový "ROM" modul. Konektor pro ROM modul je stejný jako ten na interfejsovou desku. Takže se tam mohou doplnit funkce PMD, současně nikde nebude čouhat - zapadne do designu, půjde pohodlně přenášet mezi počítači, ale hlavně - nikdo PMD nemusí rozebírat a narušovat jeho interní zapojení. A to FPU tam může taky být, byť ne přímo na sběrnici, ale prostřednictvím 8255 - i přes sw řízení komunikace to může přinést slušné nakopnutí výkonu.

_________________
http://maximalne.8u.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 09:27 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ano COM port se dá přilepit na místo smyčky, minimálně bratři Bórikové takovou kombinaci mají v chodu. Jenže se musí permanentně vyřadit proudová smyčka a tím padá síť v původním provedení a všechny periferie smyčku používající (a že jich je :-D ale důvod ji neničit snad je pochopitelný). Navíc se musí řezat do desky což mi přijde škoda. Mnohem příhodnější mi přijde připojit COM jako novou samostatnou periferii. Ona ta konverze vyrobí jen úplně základní port zatímco samostatně by to mohl být plnotučný hw řízený COM což by se pozitivně projevilo na náročnosti na CPU takty, 8080 není žádný svižník.

Ad FPU - proto se ptám protože o problematice nic nevím a za funkční návrh jsem ochotný jeho tvůrci poslat finanční odměnu. Stejně tak PCB. Vím že FPU je asi čistě moje obsese ale když ho může mít Sharp tak proč ne PMD :-D.

Stejně tak RTC je samo o sobě ne moc přínosné ale v OS má velice důležitou roli. I výpis času na obrazovku je fajn...

U té zvukovky - mohla by si i na modulu udržet adresy na kterých je připojena dnes přes K2? Kdyby ano bylo by to velké plus.

Ten ROM modul II by se přesně z těchto důvodů hodil - další konektory volné, hezky integrovaný do PMD i s napájením a mechanicky spolehlivý. Periferie připojené vzadu do pár portů jako viklavé karty mi moc nevyhovují. A modul vezmete a zapojíte do druhého PMD a je hotovo. Drátěná hnízda jsou naproti tomu zcela nepřenosná a je vysoká šance něco pokazit. Takto každý by si mohl lehce PMD rozšířit o několik užitečných periferií a mít myš, tisk apod. naráz. Prostě by se překonal ten mrtvý bod kompromisů že buď tisknete nebo hrajete nebo máte myš...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 09:48 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
Czech Human píše:
U té zvukovky - mohla by si i na modulu udržet adresy na kterých je připojena dnes přes K2? Kdyby ano bylo by to velké plus.


Ano, mohla, a to jen díky tomu, že se jedná o čistě výstupní zařízení. Trochu komplikace přinese to, že na původním konektoru se propojují interní časovače kvůli vyvolávání přerušení, ale tohle si myslím (takový teoretický nápad), že by šlo vyřešit druhou "stínovou" 8253, pověšenou také na porty 5C..5F, která by neměla zapojený signál /RDIO pro čtení a starala se právě o generování přerušení. Tj. původní programy by nevědomky programovaly oba čítače současně a vše by fungovalo bez nutnosti úpravy sw.

_________________
http://maximalne.8u.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 10:01 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To by bylo ideální řešení, protože by fungovala jak integrovaná tak případně externě připojená zvukovka beze změn v softwaru. To je zcela zásadní vlastnost, zpětná kompatibilita. Pokud by to tak mohlo fungovat tak první část by byla ideově vyřešená.

COM port, FPU i RTC by si to mohli smolit už podle sebe, tam buď žádný ovládací nebo tyto funkce využívající program pro PMD mimo toho COMu co stejně použilo jen minimum lidí, neexistuje. Tak by se začínalo na jedné startovací čáře.

A ROM modul by měl to co už používá dnes.

V první linii funkčnosti by měl být ROM modul, MIF a COM port, v druhé RTC a FPU. Na FPU je potřeba do PMD přidat drahé a velice obtížně získatelné 8238 (ačkoliv pokud by to běhalo po 8255 tak asi ne) tak prvně ať běhá to co může běhat všem a všude.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 11:01 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ten „ROM“ modul řeší pouze vnější rozšíření, ale zase je přenositelné na všechny modely. Jenže to neumožňuje COLOR ACE a KEYFACE. Což taky neřeší připojení zobrazovala, pokut vím tak moderní TV mají dost často problém zobrazit ten TV signál, co leze z těch 8 bytu a na plnohodnotné RGB pro moderní TV se musí udělat zásah do PMD.

Na druhou stranu stavba „nového“ stroje umožní použit i vnitrní rozšíření a úpravy ale aspoň za mne bych se držel u novostavby co nejvíce původního, aby nevznikl další neslučitelný model aneb než PMD 85-4 by šlo spíše o PMD 85-3+ (nacpat na DPS stávající rozšíření a úpravy).

Jo ten „ROM“ modul je schůdnější a přenositelný.

Se SAPI-1 je to díky jeho stavebnicové koncepci jednoduší aneb nevyhovuje něco tak se předělá jen konkrétní deska/y. Mám takto předěláno již několik DPS ale tak aby byla zachována zpětná programová slučitelnost což umožnilo ušetřit nějakou tu pozici v roštu (sloučení dvou desek na jednu) nebo oblbnout Z80 aby spolupracovala s 8259 aneb je na ZDP-1 v JPN-1.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 11:21 
Offline
Kecka

Registrován: 08.06.2016, 18:25
Příspěvky: 48
Has thanked: 5 times
Been thanked: 21 times
EC1045.01 píše:
Jenže to neumožňuje COLOR ACE


Představ si, že umožňuje. Na konektoru se pravidelně objevují videodata. Už jsem to někde psal - mám v takovém modulu Parallax Propeller a ten tato data odchytává a generuje VGA signál v COLORACE (vlastně těch barevných režimů tam je více). Vše bez zásahů do útrob PMD.

Přikládám náhled prototypu, dělám si druhou verzi - zatím to umí generovat VGA signál, připojit SD kartu, simulovat ROM Modul (tím se načte zavaděč pro SD kartu). Vpravo je místo - tam přijde MIF85, pro FPU už není na té prototypové desce místo, ale v modulu je místa ještě dost.
Obrázek
Jediné, co by na tom mohlo někomu vadit je, že se tu míchá něco moderního s něčím hodně starým. To jako argument beru, říkám si ale, že proto tam ty konektory konstruktéři dali, aby se k nim v budoucnosti dalo něco nového připojit, ne? ;-)

Keyface bez otevření udělat nejde, to je pravda. Na externí desce by mohl být, ale musel by se zevnitř vytáhnout 8255 nebo ji deaktivat /CS.

_________________
http://maximalne.8u.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 11:38 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Keyface je díky malému rozměru umístitelné dovnitř skříňky. Když je služební 8255 v socketu (u verze 3 není ale vypájel jsem, přidal socket a bylo u verze 2 obvykle v socketu je) tak se to dá udělat mimo 3 pinů na RESET a napájení z konektoru klávesnice lehce vyndatelné, zbytek drátů je naletovaný na tu 8255. Na konektor klávesnice se to navíc dobře pájí, je velký a piny jsou daleko od sebe. A když se umístí PS/2 samice pro klávesnici do dírky po TV modulátoru, nemusí se vůbec nic vrtat ani řezat a vypadá to zvenku moc pěkně.
Přeci jen RGB je poněkud kvalitnější výstup než TV signál.

ColorAce bez vrtání do vnitřku to by bylo něco :-). Přilepit na to ještě plnotučný COM port a v koutě u FPU drobné RTC a bude to ultimátní modul pro PMD :-). S tím by se dalo uvažovat o PMD-DOSu, Busy takový hezký OS pro Spectrum udělal ale jistě by běhal i na PMD :-). Disketovka pro PMD je, PMD samo z ní bootuje... Moc pěkný multimediální 8bit by ten modul vytvořil.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 12:48 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Jo pokut do bude něco na principu unikarty z MZ800 aneb bude tam sedět mohutný CPU tak klidně s toho může lézt HDMI v 4K. Já nejsem zastáncem přídavných rozšířeni které svým výkonem dokážou v mezičase emulovat stroj ke kterému jsou připojené. Ale ten PARALAX bych toleroval aneb je THT a hlavně v DIL40, obecně nemám problém pokut tam bude něco moderního (CPU/MCU, …) v dobovém pouzdře (DIL v nejvyšší nouzi PLCC v THT patici) ale s výkonem tak aby to stačilo na obsluhu moderního rozhraní, viz PMD 32-SD. Jinak pokut to jde vyřešit drobovými obvody tak tomu dávím přednost.

S tím že to nejde, bylo míšeno to vyřešit bez použití CPU/MCU/FPGA aneb jen klasickou TTL, 82xx, … a vejít se do rozměru ROM modulu.

On už pomalu začíná bit problém i s tím VGA aneb na nových TV se přestává objevovat.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 28.06.2020, 22:19 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Jak tu padlo více grafických režimů než Colorace co přesně za režimy "navíc" tam je možné využít?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 29.06.2020, 11:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
K obsadeniu I/O priestoru platí v podstate to, čo tu napísal Dex a je uvedené v spomenutej tabuľke.

Avšak, pokiaľ sa budeme baviť o oblasti, ktorá je za aktuálnych okolností obsadená ROM Modulom, tak tá je taká veľká (32 I/O adries namiesto postačujúcich štyroch) len kvôli neúplnej adresácii 8255 v ROM Module. Tým chcem povedať, že ak by sme chceli vlastný zásuvný modul s "čímkoľvek", tak pri zúplnení adresácie bude k dispozícii tých 32 adries, resp. 28, ak ponecháme adresy 0F8h až 0FBh pre ROM Modul, ktorý na tej doske samozrejme môže byť spolu s ďalšími perifériami - záleží len na tom, čo sa na dosku danej veľkosti vlezie. A naviac, ako je opäť uvedené v tom spomenutom článku, keďže tento konektor pre ROM Modul nemá, na rozdiel od aplikačného konektora, obmedzenia na rozsah I/O adries, takže je možné použiť aj adresy z užívateľskej oblasti alebo z oblasti interných interfejsov, ktoré ešte nie sú použité.

K APU Am9511A.
Ak som z datasheetu správne pochopil spôsob komunikácie s CPU, je táto komunikácia silne závislá od READY signálu CPU, teda že CPU musí čakať po každom IN/OUT na APU, kým čítané/zapisované dáta pripraví/spracuje. A to sa deje práve prostredníctvom signálu READY CPU, na ktorý sa pripája signál /PAUSE z APU. Vzhľadom na to, že na PMD 85 nie je signál READY z vonku prístupný (a naviac je práve na podobný účel interne využívaný Video Procesorom), tak to s pripojením APU nebude priamočiare.
Aby sa zachoval požadovaný časový sled signálov /RD, /WR a /CS pre APU v spojení so signálom /PAUSE, muselo by to byť zrejme o dosť zložitejšie a zároveň komplikovanejšie na programové ovládanie, pretože by to vyžadovalo dodatočný SW "polling" toho "interného" stavu špecializovaného interfejsu pre APU. Ale môžem sa mýliť.
Osobne ale stále nevidím nejaký prínos takéhoto APU pre PMD 85. Počíta zrejme (omnoho) rýchlejšie, ale tá réžia okolo toho zostane. Naviac, toto APU má nižší rozsah FP čísel (10^-20 až 10^+18), ako ho má SW samotný BASIC (10^-38 až 10^+38). A vôbec, úprava BASICu tak, aby využíval APU, by nebola úplne triviálna, už len preto, že na to treba disassemblovať a pochopiť celý ten pôvodný kód FP kalkulátora.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 29.06.2020, 11:33 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
zdenek6 píše:
EC1045.01 píše:
Jenže to neumožňuje COLOR ACE
Představ si, že umožňuje. Na konektoru se pravidelně objevují videodata. Už jsem to někde psal - mám v takovém modulu Parallax Propeller a ten tato data odchytává a generuje VGA signál v COLORACE (vlastně těch barevných režimů tam je více). Vše bez zásahů do útrob PMD.
Tak tohle mě vskutku zaujalo. ColorAce se mi líbí velmi, ale do svého jediného a zachovalého PMD zasahovat nechci. Rozšiřující kartu, která by v sobě sdružovala ColorAce, MIF85 a výběr nejdůležitějších ROM (BASIC mi stačí) bych bral všemi deseti.

Nic proti replice PMD 85-3, měl bych docela chuť si jeden kousek postavit, ale kromě drobných vylepšení jako je kvalitní deska s nepájivou maskou, s dobře udělanými popisky, RAM v méně čipech, kvalitní napájení s nějakou duplicitní ochranou proti výpadku +12/-5V a předimenzovanou filtrací... bych byl raději, kdyby se to od originálu moc nevzdalovalo a přinejmenším to bylo 100% kompatibilní.

Mimochodem, jaký je problém s RS232 v PMD? Já sériák na PMD nikdy nepoužíval, ale zajímá mě to... vím, že tam je V.24 konektor, jen nevím, jestli to je jako proudová smyčka, nebo TTL USART, nebo čím a jestli se liší od klasické RS232.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: PMD 85 - 4
PříspěvekNapsal: 29.06.2020, 12:04 
Offline
Radil

Registrován: 16.11.2013, 20:07
Příspěvky: 270
Has thanked: 0 time
Been thanked: 103 times
EC1045.01 píše:
... pokud vím tak moderní TV mají dost často problém zobrazit ten TV signál, co leze z těch 8 bitu...
On už pomalu začíná bit problém i s tím VGA aneb na nových TV se přestává objevovat.

Já myslím, že to není tak hrozný. Dost jsem si s generováním videa hrál a často velice "modifikoval" PAL normu a i na "moderních" TV je to v pohodě. Moderní TV je pro mě pochopitelně 8-10 let staré LCD :D Myslím, že teď je ideální doba si do bastlířské dílny pořídit právě takový televizor k osmibitům, TV hrám apod. Lidi jsou zjančený z DVB-T2, UHD, 4K a podobnejch nesmyslů a zbavujou se svých starých televizí za pár šušňů. Zrovna nedávno jsem na Aukru koupil solidní TV (DVB-T) a má snad všechny myslitelný vstupy, co milovník starých počítačů potřebuje. Zkoušel jsem, co si nechá líbit a bez problémů si poradí i s hodně znásilněnou PAL normou. Mám ji sice jen do dílny, ale vůbec bych se nestyděl to se set-top-boxem používat jako normální TV :)

Ale pravověrný oldcompák by pochopitelně měl stále někde mít v záloze klasickou skleněnou CRT. Bez toho to nejde :D


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 95 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz