OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 10:06

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 20:15 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Hele :poke: SAPI-1 je v RACK 19“ 4U v RACK 19“ 3U je TNS ?? ale určitě MS-80 … v tom MS-80 je ISA sběrnice na DIN 41612 a to MS-80 je pajcnuty SIMENS.

Zrovna cpát něco pod to PP-01 mi přijde jako :bang: totální úlet aneb kdo na tak vysoko posazené klávesnici :suicide: bude psát ???

A ta RACK bedna není podmínkou, jen když už se použije standardizovaný formát tak tu máš i standardizovanou bednu a navrhl jsem k ní i alternativu ….. a těch 8 pozic :hammer: je proto aby byli volné pozice až je bude potřeba.

A taky to řešení co jsem navrhl tak je to zmenšená varianta originálu :angel: ....

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 22:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ehm chm chm, mám takový pocit že se nám to stáčí, chrchly chrchly, trochu stranou od tématu, ugh ugh, hepčí! :neener:

K těm 8 slotům - kolik je vlastně v PP na takové věci volných adres? V popisku I41 jsem se na str. 3 dočetl že ta umožňuje adresaci až 4096 adres zařízení ale tam je to zamíchané 8 a 16 bitů dohromady s důrazem spíš na 16bitové počítače, u 8 bitu je to klasických 256... tak aby bylo na co to připojit :-).

A jaké moduly se tam vlastně momentálně dají připojit? Není ten počet náhodou dost blízko nule s tím že když to půjde moc dobře, bude jeden alias SRAM? :scratched:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 22:49 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Citace:
K těm 8 slotům - kolik je vlastně v PP na takové věci volných adres?

Multibus uadresuje 1 MB RAM a 1 M portů, max. 3 master moduly na jedné sběrnici.

Citace:
A jaké moduly se tam vlastně momentálně dají připojit?

Něco takovéhohle.
A mohl by s tím fungovat příkaz monitoru Y.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 22:58 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
PP-01 je SM50-40 slisováno do klávesnice a SM50-40 je iSBC-80 přetaveno na součástkovou základnu RVHP tj. najdi pět rozdílu. Takže tam asi nebude adresace ala :speccy: či :heilpmd: ale úplná adresace takže těch adres bude volných asi tak cca sejně jako v SAPI-1 což je hodně přes 128 adres. Z těch 8 slotu bude reálně dostupných jen 7, aneb v tom osmém bude deska s budiči. A už tu máš jedno rozšíření a to zvukovku ta tvá RAM je druhé, pokut si někdo dá tu práci tak by tam mohl být řadič FDD či spíše jeho SD emulátor. A zbudou ti 4 sloty a k tomu hromada volných adres takže nachytáno pro možné další moduly aneb trocha velkorysosti.

Jinak do toho originál rozšiřujícího modulu se strkali karty s MS50-40 a řadič FDD byl na dvou deskách a postaven na žezu I3000 a byl to vlastně počítač, na podobném principu funguje i PMD 32/PMD32-SD. Takže jo soudruzi opajcovali opajcovanou mašinu dali ji do vínku 1MB paměťového prostoru, mutipocesorovou sběrnici na kterou jde pověsit rozšiřující bedna do které jde strkat desky z opajcované mašiny (SM50-40) a zabijí to tím, že tam použili lineární adresaci portu, aby ušetřili nějaký ten IO a taky vyrobili exot, který nemá porty. Technický popis PP-01 mám na webu takže za domácí úkol si můžeš projit kolik adres vlastně má PP-01 volných.

Jen tak na okraj v SAPI-1 do jednotky JPN-1 kudu strkat do poslední volné pozice desku převodníku co zabírá 16 adres a pořad mi zbude něco přes 128 volných adres pro porty …

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 29.09.2020, 23:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Hehe, dneska jsem se na ni koukal když jsem si četl novinky o Multibusu:-).

Ten příkaz monitoru Y mě hodně láká, udělat si nějaký bootovací "hard disk." Nicméně to vytvořit je nad mé skromné síly. Zbavit se "rychlosti" a přístupové doby kazeťáku by ale bylo super i kdyby jen s jakoby floppy diskem, díky velké RAM už by to zvládlo docela dost na 8bit "profi" věcí.

No teď už těch 8 patic dává smysl, pokud je adres že se dají vidlemi přehazovat :-). Zvukovka (MUSE) je zapojená na paralelním portu přes 8255, ne na I41. Ale asi by nebylo příliš těžké ji tam pověsit, za to že by za to byl volný port pro tiskárnu by to myslím stálo. Byť tedy současné hudební kreace by se na ní bez úprav pak asi trochu zadrhly :-). Zkusím si ty volné adresy najít ať mám přehled, nicméně za odkaz budu vděčný, raději si čtu než hledám.

Mimo tu virtuální FDD mě napadá ještě variace na nějakou myš m602 pro PP01, ta je taky přímo přilepená na systémový konektor u PMD 85, tak by třeba ten ovladač nebylo příliš nutné přepsat a s myší, to už je velký počítač :-).

Asi by pak stálo za to nějak trvale komunitně přiřadit určité adresy na předem definované periferie a toto vystavit u bratří Bóriků aby v tom nebyl maglajs [optimismus_on] když by někdo kupříkladu přišel s další novou periferií. [/optimismus_off]

EC, schéma na desku s budiči bys v rukávu měl? Bude jich tam 7, je 56 cest... To bude patrně znamenat i aktivní napájení, PP nemá kdovíjak silný zdroj a hlavně ven jde jenom +5V, některá periferie může chtít víc než tam může reálně protéct. Asi by byl vhodný zdroj 12V, srážený do hlavní větve na 5V a těch 12V by se taky dalo na něco třeba využít, nebo 24V a vice versa.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 08:56 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ty DIN 41612 jsou tedy opravdu drahé... 80 Kč za kus na desku sběrnice a samice na kartu dokonce 130 Kč. Naproti tomu taková správně výprodejová 16bit ISA, ze které se dá 8bit ISA vcelku lehce vyštípnout, stojí 0,64 $ za kus a ty kontaktní plošky na pcb se dají vyrobit "v ceně" pcb, dokonce si je za příplatek můžeš nechat pozlatit a máš to pak stejně odolné jako PC karty... To máš 8 $ vs 0,64 $ na jeden pár, obsaď 8 portů a máš náklady 80$ vs 6,4 $. A protože signálově to PP-01 na první pohled signálově neodpovídá provedení sběrnice SBK-1/7 v SAPI, tak moc nevidím důvod používat tak drahé konektory... Já bych se držel ISA konektoru. https://www.peconnectors.com/edgecards-and-centronics/hws15454/ Jasně, DPH a přepravné ale koupit jich víc naráz, tak by to nebylo tak hrozné...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 09:03 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Czech Human píše:
Já bych se držel ISA konektoru.

Ešte môžeš vsadiť na dvojradovú pinovú lištu a nebudeš ďaleko od FRB. Alebo skombinovať, aby šlo osadiť jedno aj druhé.
M1


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 09:10 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ještě jsem našel toto https://www.amazon.com/ICP-BP-10S-Industrial-10-Slot-Backplane/dp/B081X8GHK7#descriptionAndDetails deset pozic pro ISA, tedy když bude jeden port osazený posilovači, jeden port na redukci na kabel do PP-01 a zbývá šťavnatých 8 kousků na přídavné karty... Napájecí body integrované pomocí šroubků +/-12V, +/-5V a GND, montážní díry, profi pcb, už to nemůže být lehčí...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 09:12 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Obsadenie portov na PP 01 je popísané tu: https://pp01.borik.net/index.php?pg=portmap
Floppy disková jednotka na dvoch doskách SM 2151 a SM 2154 využíva cez I41 zbernicu porty 78h až 7Fh. (Povel Y v Monitore.)

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 10:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1509
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Citace:
A už tu máš jedno rozšíření a to zvukovku

Citace:
Zvukovka (MUSE) je zapojená na paralelním portu přes 8255, ne na I41.

Citace:
za to že by za to byl volný port pro tiskárnu by to myslím stálo.

Citace:
Mimo tu virtuální FDD mě napadá ještě variace na nějakou myš m602 pro PP01, ta je taky přímo přilepená na systémový konektor u PMD 85

Myš je ale další ideální kandidát pro paralelní port.
Nějak se nám to na tom paralelním portu množí (MUSE, volno pro tiskárnu, myš) a na I41 není nic.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 10:02 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Super zpracovaný popis, díky za to!

Co ty posilovače signálu 8286/7, je na to nějaké složitější schéma nebo je to jen suše napájení, GND a pak jednotlivé vstupy/výstupy jsou 1:1 ekvivalentní všem signálům? Logicky bych řekl že to posílení musí být mezi kabelem do PP a zbytkem konektorů pro přídavné karty aby to mělo smysl. Nebo se umisťuje až na konec té sběrnice? A bude pro HIGH a LOW aktivované signály odlišný čip nebo to zvládne jeden všechno, že automaticky zesiluje?

dex: No ale tomu se dá pomoct :-). Zvukovku předělat místo paralelního portu pro rozhraní I41 a i myš by šlo přidat taky na samostatnou kartu s vlastní 8255, umístěnou na I41... Když je dost volných adres i konektorů, lze na I41 navěsit spoustu zařízení a mimo té FDD snad nic dalšího nemusí být Master, jsou to čistě pasivní vykonávači příkazů.

Co mě u externí skříňky ale trápí je galvanické oddělení, protože po kabelu napájet X karet nebude asi moc efektivní či vůbec možné, zdroj v PP má svoje limity. Lehce by se to vyřešilo externím zdrojem ve skříňce ale zase jak napájet PP... A ta sběrnice je hrozně široká na nějaké optrony, to lze udělat u pár drátů ale u 56? Všechny takové součástky jako číslicové izolátory, optrony apod. jsou pekelně drahé a mají veliké zpoždění v řádu stovek ns :-(.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 10:42 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Martin1 píše:
Ešte môžeš vsadiť na dvojradovú pinovú lištu a nebudeš ďaleko od FRB. Alebo skombinovať, aby šlo osadiť jedno aj druhé.
M1

No vzhledem k tomu že FRB/SUR je v rastru 2.5mm a pinová lišta, DIN 41612 i ten „ISA“ konektor mají rastr 2.54mm což na těch 31 pinech délky dělá 1.24 mm což je už dost. Rozumný způsob jak osadit oboje na desku a mít možnost mí kombinaci cca stejného počtu desek na jednotku délky je mít konektory v metrickém rastu a v imperiálním rastu mezi sebou posunuty o 10mm ale jednotlivé typy rastru mít z roztečí 20mm ale já ten magor co to bude kreslit, nebudu :hang: . To už je jednoduší udělá sběrnici i desky tak aby bylo možno osadit něco z pinová lišta, DIN 41612 i ten „ISA“ konektor.

Czech Human píše:
... Já bych se držel ISA konektoru ...

Přímé konektory nejsou zrovna ideál pokut jsou desky zasunuty jen tak volně např. na stole bez bedny (vodítek) skoro jakýkoliv nepřímý konektor je v tomto řádové lepší.

Czech Human píše:
EC, schéma na desku s budiči bys v rukávu měl? Bude jich tam 7, je 56 cest... To bude patrně znamenat i aktivní napájení, PP nemá kdovíjak silný zdroj a hlavně ven jde jenom +5V, některá periferie může chtít víc než tam může reálně protéct. Asi by byl vhodný zdroj 12V, srážený do hlavní větve na 5V a těch 12V by se taky dalo na něco třeba využít, nebo 24V a vice versa.


dex píše:
....
Myš je ale další ideální kandidát pro paralelní port.
Nějak se nám to na tom paralelním portu množí (MUSE, volno pro tiskárnu, myš) a na I41 není nic.


Czech Human píše:
dex: No ale tomu se dá pomoct :-). Zvukovku předělat místo paralelního portu pro rozhraní I41 a i myš by šlo přidat taky na samostatnou kartu s vlastní 8255, umístěnou na I41... Když je dost volných adres i konektorů, lze na I41 navěsit spoustu zařízení a mimo té FDD snad nic dalšího nemusí být Master, jsou to čistě pasivní vykonávači příkazů.

Nemám ale, z větší části to bude shodné s tím co je v PP-01. A mám pocit, že ten řadič FDD bude přímo přistupovat do PP-01 aneb stane se MASTR na sběrnici I41 takže ta implementace budičů musí být plnohodnotná …. Ideální by bylo schrastit tu desku nebo její vzor s budiči co byla v té rozšiřující bedně. Případně někdo kdo se v problematice vyzná a dokázal by vyseparovat ty budiče z PP-01 tj. včet té logiky okolo, já to nedám.

A pokut se už bavíme o externí bedně na I41 tak proč tam nedaat něco ala DPP-1 tj. 2x 8255.

I kdyby ten FDD řadič nevyžadoval být MASTR i tak musíš řídit směr datového budiče.

Samo ta externí sběrnice bude muset mít svůj zdroj :( .

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 11:14 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To by tam samozřejmě musela být alespoň improvizovaná lišta, na kterou by se karty přidělávaly, něco jako u PC. Jen tak to válet po stole, to by nešlo. Ale s lištou to pak má už výhody, je to cenově dostupný a též na výrobu konektoru na kartě velmi snadný typ spojení. Ta 8bit ISA má na délku kolem 93 mm, což už je dobrá velikost pro většinu uvažovatelných pcb desek a zároveň není na šířku omezená, tak se tam dá umístit i o hodně širší plachta když je potřeba.

Ty 2 zdroje na jednom písečku - nebude to dělat neplechu? Aby něco suše nevyhořelo a bude po testech...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 11:27 
Offline
Kecka

Registrován: 25.05.2015, 22:30
Příspěvky: 34
Bydliště: Prešov
Has thanked: 20 times
Been thanked: 8 times
PP 02 mala byť pôvodne osadená 2x 5,25" disketovkami ako PP 03, teda radičom mali byť dosky SM 2151/M a SM 2254. Reálne ale neviem o tom, že by sa tieto dosky zachovali (skončilo to iba pri prototypoch). PP 03 sa dočkala aspoň čiastočnej realizácie v podobe TEXT 01 (pozor, netreba si to mýliť s TEXT 01.M1), kde boli nedostupné 5,25" mechaniky nahradené samostatnou jednotkou s 8" floppy. V prípade TEXT 01 boli využité sériovo vyrábané radiče pre 8" jednotky pozostávajúce z kariet SM 2151 a SM 2152. Radič so SM 2151 a SM 2152 bol okrem iného použitý napríklad v MVS.

K dvojdoskovému radiču pre 8" jednotky SM 2151 a SM 2152 mám kompletnú dokumentáciu a mám ho aj vo fyzickej podobe. Na pripojenie tohto radiča je PP 01 pripravená.

Ďalšou alternatívou by mohol byť jednodoskový radič s i8272 pre I-41, ktorý mal označenie SM 2296. Ten bol určený pre 16-bitové systémy s i 8086, ale mám pocit, že mohol byť využitý aj v starej SM 50/40. Zachovaný kus je k dispozícii a asi by sa našla aj časť dokumentácie.

Či by bolo možné použiť radič z TEXT 01.M1, ktorý má zverejnený EC1045.01 na svojom webe http://sapi.cz/klony_sm5040/text01m1.php#odkaz5 , nech sa vyjadria iní, ale pravdepodobne v TEXT 01.M1 nebola zachovaná zbernica I-41.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Externí RAM pro PP-01
PříspěvekNapsal: 30.09.2020, 11:48 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 898
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Martin8bity píše:
Já vám tedy nechci narušovat kruhy, chápu, že prvotní plán byl využit šuplíkové cache SRAM, ale mě by se líbila malinká lehká destička na výšku, která by držela v konektoru v pohodě. Taková CY62167E v režimu 2Mx8 by snadno vyřešila situaci. Ovšem někteří lidi neradi tu TSOP48 pájí :-( a taky není nejlevnější.

Asi takto?
92x35mm. Ešte by to šlo aj zrkadlovo obrátiť, aby súčiastky boli z vonkajšej strany, ale pri 1mm hrúbky to nemá zásadnejší význam.


Přílohy:
PP01-1M-smd.jpg
PP01-1M-smd.jpg [ 54.1 KiB | Zobrazeno 3542 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 196 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12 ... 14  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz