OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:57

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 18:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
diky,
musim si rozsirit obzory, uz to studuji
https://pmd85.borik.net/wiki/Joystick_4004/482

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 20:37 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ano na MPH-1 plánuji konektor shodný s JPR-1x/X2 a svrbí mně prsty tam dát MH3212 ať je to 1:1, samo sebou ten konektor bude adresován na jiných adresách než na JPR-1x. K napájení je použit P0-STB na kolíku 12, je potřeba použit k danému účelu vstupní signál. Px-/INT je výstupní signál a je na něm LOG0 při zápisu do MH3212 tj. MW či IOW nebo pokut se zatahá za STB se na INT objeví LOG0 do doby než je MH3212 přečtená (této vlastnosti MH3212 se využívá v úpravě pro klávesnici CONSUL 262.3). S tím napájením jsem to myslet tak že ta ANK-1M se bude napájet pouze a jedině přes datový kabel tj. úplně stejně jak klávesnice CONSUL, tím ti odpadne starost s druhým kabelem. Dost desek JPR-1x tu úpravu pro napájení má (a to i již z výroby) a je taky zmiňována v oficiální dokumentaci.

Ta klávesnice se bude hodit např. u her, kde bude hrát souběžně více hráčů např. červy, …. Pokut vím tak PMD85 zatím nemá podporu pro více křížových ovladačů (pokut se nepletu tak na COMODORu nebo ATARI :?: umí až 8 křížových ovladačů).

Klávesnice CONSUL si neporadí s vice stisknutými klávesami najednou, dále nejde zjistit, zda je klávesa trvale stisknutá, tudíž pro hry až na výjimky nepoužitelná proto ta herní klávesnice …. Ne vždy křížových ovladač či myš musí stačit nebo všem vyhovovat.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 21:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Právě pin č.12 (na konektoru X2 desky JPR-1x to je P0/INT) se mi moc nelíbí, protože hned vedle je zem. A jak se ty dva blízké vodiče dotknou, budou barvy i bez desky BGP-1. A u plochého kabelu ten zkrat může přijít raz dva. Na druhou stranu, pokud to je nějaký zavedený standard, tak to asi tak uděláme. Ale kam napojíme tlačítko RESET? Prozatím jsem to na desce udělal tak, že má vzadu přepínač, kterým se volí, z kterého konektoru se bere napájení. Protože pokud bude ANK-1M sloužit jako systémová klávesnice, tak zrovna tlačítko RESET by na ní být mělo. Pokud není na bedně SAPI..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 22:10 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Pardon P0-STB je na koliku 22 ne 12 :oops: a to napájení pro klávesnice CONSUL je standard. Na čelním krycím panelu je tlačítko RESET (ISOSTAT plus svítivka pro indikaci zapnutí SAPI-1 a na hlavním vypínači je prodlužující nástavec). No těch panelu se ale moc nedochovalo, aneb vadil k přístupu k deskám. Klávesnice CONSUL neumožňují reset. Do protikusu konektoru co je v SPN-1 tj. zásuvky WK 180 28 jde zapájet mikrospínač WN 559 00 nebo jemu podobny. Případně na kousek kabelu jde přidělat jakékoliv spínací tlačítko. Osobně mám jako hlavní reset tu kombinaci WK 180 28 - WN 559 00. Ale pak taky i originál reset se svítivkou ale bez toho panelu.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 22:29 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Mám to chápat tak, že tlačítko RESET na ANK-1M vůbec nedávat? A tím pádem opravdu bude osazen jen konektor K3? Protože pak bych do volného prostoru, kterého bude najednou nějak moc, dal alespoň ten stokrát mnou zavržený konektor pro joystick (nebo softwarově čtenou myš), což je jen přeprodaný port P1/IN.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 22:56 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Asi tak nějak. Nechat na ANK-1M je ten X3 a +5V pro zvedací odpory bát z JPR-1x/X2-22 (ono na všech vstupních signálech na JPR-1x u konektoru X2 a X3 jsou zvedací odpory 4K7). Pokut se vytáhne ten zbytek nepoužitých signálu co je u originál ANK-1 na DSUB 9 s nějakým standardem pro křížový ovladač /myš tak to bude druhý port. Na MPH-1 plánuji, že bude přímo port s konektorem DSUB 9 pro křížový ovladač/myš a na tu kopii X2 z JPR-1x se bude dát připojit druhy bud např. přes redukci FRB/DSUB nebo přes herní klávesnici (ANK-1M) aneb PMD85 taky umožňuje připojit dva křížové ovladače.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 23:10 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak to dává nějaký rozumný smysl. Přístup k oběma "hracím" portům tak bude identický, budou se lišit jen adresou. OK. Zapracuji.

A +5V pro ANK-1M beru definitivně z pinu 22 konektoru K3.

Protože ta deska je skoro prázdná, tak jsem tam nakonec dal zpět ty invertory 74LS05 a tím pádem se mohou osadit i ty nejobyčejnější LEDky, co žerou 10-20mA. Přiznávám, že použitím obyčejných LEDek se ušetří více peněz než vypuštěním toho 74LS05.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 16:55 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak, ANK-1M5 je naroutovaná.

Ve vrstvě 51/tDocu je šedou barvou nakreslen nejen obrys krabičky (cca 3mm tlustá čára) ale i pozice 4ks rohových montážních sloupků a taky obrys "upadlé" plochy pro klávesnici. Pozici rohových kotevních šroubků jsem nastavil tak, aby byly ve středu poloměru zaoblení rohů, ať to vypadá tak nějak kulturně. Ale v zásadě počítám s variantou, že plošný spoj by byl 6ks šroubků kotven do horního dílu krabičky s přiznáním hlav šroubků na ploše vedle kláves.

Co ještě vylepšit? Nebo změnit?


Přílohy:
ANK-1M5.png
ANK-1M5.png [ 95.43 KiB | Zobrazeno 3250 krát ]
ANK-1M.zip [75.61 KiB]
230 krát
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 17:53 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ty nevyužité piny na tom K3 konektoru bych použil pro napájení tj. dva jako zem a dva pro Vcc aneb ta licna AWG28 je dost tenká … ono u klávesnice CONSUL 262.3 se k napájení taky používá licna AWG28 ale pro GND i VCC to jsou dvě. Není to nic moc, ale stačí to, odběr C262.3 je … dokumentace mlčí :cry: :roll: :evil: ale na jednom změřeném kusu to je něco lehce přes 200mA.

Jinak krásná práce jen cena těch tlačítek ….

A za mne bych tam radši viděl FRB/SUR …. jaksi to patří k SAPI-1 a nemusel bych dělat kabel.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 18:21 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Jak jsi to myslel, že se u CONSUL 262.3 používá licna AWG28 "...ale pro GND i VCC to jsou dvě". To jako že ta dvě napájení jsou tažena každé dvěma vodiči? U GND bych to bral, tam jsou použity piny 11 a 21, ale co to VCC? Myslel jsi to tak, že je využit jen jeden pin (č. 22) ovšem je spojen paralelně dvěma žílami?

Co se týče GND, tak u JPR-1 a JPR-1Z je přívod k pinu č.21 silnějším spojem, ten bych primárně považoval za napájecí, pin č.11 už je dotažen jen tenkým spojem, to bych bral spíše jako "stínění". Dodatečně asi ten pin č.11 na ANK-1M odpojím.

Jinak já nemám problém tam hodit FRB/SUR ale mechanická robustnost spojení konektorů v tomto případě jednoznačně vyznívá pro PFL/PSL plus plochý kabel. A to se nebavíme o ceně FRB. Raději nechme na trhu FRB/SUR pro aplikace, kde je nahradit nelze.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 19:48 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ano pro GND u CONSUL 262.3 je použité jak dutinku 11 tak 21, pro VCC jsou ty dvě licny připájené na dutinku 22 aneb z toho plochého vodiče jsou dva „drátky“ GND a dva „drátky“ VCC ten plochý kabel má průřez vodičů AWG28 nebo jeho ekvivalent. Kabel KB-17 pro CONSUL 259.11 vychází z kabelu KB-01 (30x vodic 0,25mm2??) kdy všechny nepoužité vodiče jsou připojené k dutinkám 21 a 22 s dutinkou 11 si nejsem jist, zda je použitá. Pokut se ale podíváš na spoj, co vede ke kolíku 22 tak je to jak pojistkový drátek aneb je místo odporu jen drátová propojka a ono to kupodivu funguje (osobně mám na JPR-1x mezi X1 a X2 natažené navíc extra napájecí vodiče).

Jasně chápu proč tam je použito samořezné PFL/PSL a ona je i TESLA koncem 80 let taky začala dělat a to konkrétně 34 pólové tj. TX 541 6610, TY 541 6611/2, takže ono to jaksi i dobově je použitelné. Já jen že mně osobně se tam více líbí ty FRB/SUR ale nikoho do toho nutit nebudu.

Ještě dodatek, z CONSUL 262.3 vede 13 žilový plochý vodič z čehož je 8 dat 1 STROBE a zbytek je napájení.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 20:11 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Původně jsem myslel, že pin 11 odpojím. Kvůli zemních smyček. Jenže potom jsem si řekl, že zapojím těch zemí a +5V naopak více kvůli spolehlivosti a menšímu odporu. A pokud to bude někomu dělat paseku, no tak si holt přeruší na desce ty paralelní napájecí cesty. Z tohoto důvodu jsem ty paralelní napájecí cestičky GND a VCC vytáhl dál od konektoru, aby šly přerušit, než se napojí na centrální rozvod.

Nakonec tedy GND je na pinech 11, 21, 31 a VCC je na pinech 22, 33, 34.

Joystick je samozřejmě kompatibilní se standardem a bitová odezva je stejná jako na PMD-85. Bohužel případná myš se bude muset bitově přizpůsobit v ovladači, ale to je jednorázová úprava knihovny. Prozatím neřeším dilema s přepínačem typu paralelní myši ATARI/COMMODORE, to lze udělat i softwarově, je to jen nějakých 256 bajtů navíc.

Jinak na desce stále dělám, spíše se ale jedná o optimalizace a estetické úpravy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 20:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Libor L.A. píše:
..... PFL/PSL plus plochý kabel.......
......... FRB/SUR pro aplikace, kde je nahradit nelze.

Na FRB SUR existuje slušná mechanicky odolna krytka...
Obrázek

Kdežto ten PFL/PSL to je jen ten samořezný konektor na konci kabelu? Takový jako na Ide disky v PC?
Prominte nemám s tím zkušenosti,ale nezdá se mi to moc mechanicky ok jako kabel k provozování :(
Jen nacvaklý ten konektor a hotovo mi příjde trapně špatný.. oproti tomu FRB v krytce.
pozn. kabel se sice pájí pracně, ale jednou.
Nebo prosím ilustrační foto, jak to bude vypadat ten konec káblu, třeba jde jen o mou neznalost druhů konektorů.

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 20:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Libor L.A. píše:
Tak, ANK-1M5 je naroutovaná.

Mechanicky vyměřené parádně :like: :like: :like:

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 07.11.2020, 21:03 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ten PFL/PSL kabel vypadá opravdu přesně jako kšanda od IDE disku. Ale pro danou platformu mi to přijde přiměřené. Což se ovšem nemusí líbit ostatním, to je mi jasné. Výhodou je nalisování kabelu na jedné straně maximálně do pěti minut i s vypitím kávy.

Na první pohled vypadá ten FRB s krytem pěkně. Ostatně tuším, že první dvě verze ANK-1M jsem měl s FRB a dokonce i se sofistikovanějším krytem, než je na obrázku. Vypadá hodně podobně, jen má takové dvě napružené packy zboku, které konektor zafixují v čelní stěně cílové aplikace. Nevýhoda: při výrobě a opakovaném utřepání drátků morbidní práce s pájením.

Jenže (a to jsem si uvědomil až teď z toho obrázku): posledního půl metru toho kabelu s koncovkou váží srovnatelně jako ta klávesnice. Když pominu ekonomicko estetické pojetí, tak ten kabel bude té klávesnici neustále zvedat předek a ona bude plavat na stole za tím kabelem, a vy ten kabel budete muset něčím podepírat.

Tolik rozbor, pokud bude zájem a shoda, dáme tam FRB30.


DOPLNĚNO: Mimochodem mám ve výrobě redukci z FRB30 na PFL34, takže klidně tam dejme FRB a já si tam hodím tu redukci na plochý kabel.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz