OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 01:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 05.11.2020, 17:24 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Martin8bity píše:
...nebylo by lepší propojit horní a dolní desku přímo pinovými lištami M-F aby se to jen zacvaklo do sebe bez nutnosti výroby kabelu?

K tomu bych se priklanel, pokud to pujde... Jestli dobre chapu, tak stejne budou i v krabicce nad sebou sesroubovane ....
Diky J

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 05.11.2020, 18:04 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Už při routování té poslední verze mi začalo docházet, že to asi bude jen další cvičení. Začínám si uvědomovat jednu věc. Ta klávesnice svým rozsahem, a v originále i svou ergonomickou kvalitou, naprosto nesplňuje požadavky na klávesnici kladené. A přitom si dělá ambice na další funkce, jako postoupení volných V/V linek dalším zařízením a podobně. Ale třeba na připojování V/V obvodů slouží k tomu určené karty. V minimální variantě zbývá dokonce i na desce procesoru volný konektor s 24 V/V linkami.

Já tuto debatu vítám jako prostředek k vyčištění stolu a stanovení toho, co by ta klávesnice měla zachovat, a co odhodit jako historický balast.

Já osobně bych zachoval samotnou standardní matici kláves 10x4, připojenou přes plně zachovaný datový konektor K3. LEDky by se zapojily přímo na výstupy 3212, ty dnešní LEDky mají už tak malý příkon, že je ty 3212-ky utáhnou i v log. 1. Kvůli zachování tlačítka RESET a nutnosti napájet reproduktor v klávesnici bych zachoval z původního konektoru K2 jen tu část pro SPN-1 (v mém posledním návrhu jsou GND, +5V a tl. RESET napojeny na K1). Těch pár volných bitů by možná stálo za to vyvést na joystick. Ale jen těch pět na standardní SUBD. Nedělal bych z toho další sběrnici.

A vynechal bych:

- Tlačítka "INT" a "T" s jejich klopnými obvody. Představa ruční aktivace přerušení je z pohledu programátora dost ujetá a rovněž funkce "T" je zbytečně dělána hardwarově - na to je software. Takže vypadnou dvě tlačítka a obvod 7400.
- Z výše uvedeného plyne, že mohu vynechat i 7405.
- Z toho všeho plyne, že když klávesnici připojím jen přes K3 tak ona pojede včetně LEDek. Jen nebude pípat a nepojede tlačítko RESET. Ale samozřejmě po přípojení K1 se pípání a RESET rozjedou.

Otázka zní: je v nějaké aplikaci používáno vestavěných bezzákmitových tlačítek INT nebo T? Pokud ne, udělejme tu klávesnici tak, ať se z ní odstraní to, co doteď využíváno nebylo, a do budoucna už ani nebude.

Když si tedy řekneme, jak bude vypadat ten interface, tak tlačítková matrice je už jen otázka vkusu a chuti. Pokud ořežeme ty suché větve, tak se to bohatě vejde na jednu desku, kde "elektronika" se hravě umístí dozadu za tlačítka, ať už zvolíme jakákoliv. Pak může následovat debata o designu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 05.11.2020, 19:00 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Pokut je mi známo tak MIKROBASIC 2.4 tak MINITOR V4.0 nepoužívá tlačítka INT a T na ANK-1 a pokut se připojí klávesnice C259.11 (MIKROBASIC 3.1, MINITOR V4.1, a zbytek) tak tam teoreticky by šlo udělat obdobnou funkci, ale není tam využitá aneb kabel KB-17 tak zapojen není a u C262.3 to snad nejde ani teoreticky a pak taky Consul klávesnice využívají celí port P1-IN pro data.

Ta telefonní vložka u ANK-1 je hlavně kvůli indikaci stisknuté klávese takže pokut se použiji mechanická tlačítka tak primární funkce té telefonní vložky je řešená tou mechanikou.

A pak 3212 má výstupy srovnatelné s 74S či jejich výkonovou verzí takže bych neměl strach tu telefonní vložku i LED dát na „přímo“. …. Místo té telefonní vložky bych dal něco modernějšího a taky bych tam tešete dal jumper aby se dalo do vřískátko odpojit.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 05.11.2020, 20:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Ořezat, souhlasím.
Neumístíme třeba LED Shiftu přímo do tlacitka shift, když existuje tlačítko ledkové?
Nebo si je tam pak ručně nadrátuju.
Obrázek

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 05.11.2020, 20:30 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Měl jsem takové myšky s tou LEDkou do tlačítek. Zelenou SHIFT do tlačítka SHIFT, červenou ERR někde do CR. Jen nevím, jak to bude vypadat pod těmi hmatníky s průhledným plexi. Moc esteticky asi ne, i když ty hmatníky tam díru na LEDku mají. Naopak fantasticky by to vypadalo u těch hmatníků s miskovitou prohlubní, kde by se dal vygravírovat nebo natisknout popis. Ale to nikdo nebude chtít platit..

Nedalo mi to a vyzkoušel jsem to. Fakt to svítí blbě. A nejde o výkon LEDky. Ona není moc dobře umístěna v soklu. Ale naroutovat tam ty signály pod tlačítka paralelně můžu. Snad tam bude místo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 16:12 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Přikládám studii minimalistického pojetí ANK-1M s tlačítky Marquardt 6425. Zde ve verzi OPEN FRAME. Na každém prozatím uvedeném řešení je něco dobrého. Jen to zkombinovat. Budu vděčný za postřehy typu: z téhle verze se mi líbí toto a tam z té toto. Tohleto naopak ne.

Rozměr plošného spoje v této variantě je 170x98mm. LEDky integrovány do tlačítek SHIFT a LF.


Přílohy:
ANK-1M4View.png
ANK-1M4View.png [ 61.85 KiB | Zobrazeno 3094 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 16:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Me se to moc libi :like: .

Ledky v klavese se mi libi, ale jak pises že se ti zdá, že to sviti mizerne, tak myslím že se vzdycky daji kablikem vyvest ven a navrtat do karbicky s objimkou
Obrázek


Tady jsem nasel klavesnicovitější krabičku nez puvodne zminovana Z37 KRADEX
https://www.tme.eu/cz/details/z-37/pult ... 4PEALw_wcB
Obrázek


je ale uz trochu trochu rozmernejsi
https://www.gme.cz/krabicka-plastova-kp15
Obrázek

_________________
....


Naposledy upravil jirka_holub dne 06.11.2020, 17:02, celkově upraveno 3

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 16:59 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Anebo podobná, jen o něco menší a kompaktnější Z33, na tu mám v Eagle knihovnu. A taky jsem ji už přiměřoval k ANK-1. Ta poslední deska už by do té krabičky Z33 vešla, ovšem konektory by ze zadní strany trčely pod stejným úhlem, jaký má horní plocha.

Nicméně teď si uvědomuji, že se začínám točit v kruhu. U těchto krabiček musí být dva plošné spoje. Tlačítka jsou nízká na to, aby se "pod střechu" vlezly i vyšší součástky. To jsme s EC1045 řešili vlastně hned na začátku..


Přílohy:
Z33.jpg
Z33.jpg [ 10.17 KiB | Zobrazeno 3081 krát ]


Naposledy upravil Libor L.A. dne 06.11.2020, 17:01, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 17:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
jéé ta je super....

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 17:04 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Libor L.A. píše:
Tlačítka jsou nízká na to, aby se "pod střechu" vlezly i vyšší součástky.....


A/

Oboustranný PCB by to neresil... soucastky zespoda... ?

B/
v podstate jde jen to ty konektory,spíkr a reset ?
Rezistory snad nejsou vysoké, to přece vyjde...

Tak PCB nech jak je... .a konektory se použijí nějaké panelové na zadní stěnu krabičky a na PCB se spojí drátama... to samé reset na panel vzadu... a spikr se take někde přichytí..

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 17:23 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Jsi o hodně rychlejší než já. Ale popořádku. Protože z desky zmizely obvody v paticích a jiná havěť, která se ze strany spojů nedává, tak přesně jak říkáš, těch pár vyšších součástek se osadí ze strany spojů.

Krabičku Z33 jsem teď vzal do ruky a vidím, že zadní strana horní poloviny krabičky je naštěstí kolmá na horní plochu. Takže konektory budou čučet zezadu z krabičky pěkně kolmo.

Mírně utopená obdélníková plocha na horní straně krabičky má šířku 170mm, sestava tlačítek M6425 má 166mm. Tento kritický rozměr naštěstí vyjde úplně těsně. Zbytek má rezervu.



Joo, takže zítra touto dobou snad verze ANK-1M5...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 17:28 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 785
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 98 times
Jak jsem psal tak základní systémy (MIKROBASIC 2.4 a MONITOR V4.0) ty tlačítka (INT a T) nepoužívají (kdo nevěří, může prostudovat zdrojové kódy) a na CONSUL klávesnicích reset není, takže bych nechal jen vlastní matici kláves s nutnou bižuterií a to vřískátko, LEDky bych radši dal (i) extra. A s tou klávesnici počítám i jako s herní co se bude připojovat k MPH-1 aneb na systémové (CONSUL) klávesnici z principu některé typy her prostě, nepůjde hrát a to ani s křížovým ovladačem nebo myší.

Pokut jde o napájení tak to bych vyřešil stejně, jak to řeší CONSUL klávesnice … aneb ta bižuterie. CONSUL 259.11 si řekne jen o 0.95A :D a tahá se to oficiálně přes celou desku JPR-1x … jen se přemostí odpor u signálu, co se nepoužívá.

A budu se opakovat s konstrukci bez krabičky nemám problém.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 18:05 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Já zkusím připravit tuto jednoduchou verzi s Marquardt 6425 do krabičky Z33. Na tom bych ověřil ta použitá zjednodušení, a pokud vše pojede, udělal bych verzi s Cherry MX. Do té verze se zcela jistě promítnou připomínky a zkušenosti z té první varianty.

Jestli jsem neudělal chybu v úvaze, tak MPH-1 bude mít atrapu "klávesnicového" konektoru X2 z desky JPR-1x, aby v případě obsazení skutečného X2 na JPR-1x šlo s touto klávesnicí hrát jako s nějakým GAMEPADem. Ovšem kam na ten hlavní (datový) konektor klávesnice K3 dát to napájení? Jako bezpečný se mi jeví pin č.1, pokud tam bude zkrat na pin č.2, tak tam je stejně pull-up pinu P1.4/IN, který je v dané aplikaci nevyužitý. Ale z tohoto pinu (č. 1) by se klávesnice napájela jen přes desku MPH-1. Pak tam ale někde do té klávesnice musím dát přepínač pro volbu napájení, zda z SPN-1 přes konektor K2 nebo přes datový konektor K3. Spojovat paralelně obě cesty mám obavy. To by mohlo dělat šílenou paseku kvůli rozdílným úbytkům napětí.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 18:12 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Libor L.A. píše:
...
Krabičku Z33 jsem teď vzal do ruky ..... plocha na horní straně krabičky má šířku 170mm....


PCB tedy přišroubujeme do vrchního deklu na distanční sloupky?
Tak jen prosím mrkni, zda montážní šroubky, kterými to do horního deklu prošroubujeme nevyjdou nějak ošklivě v hraně osazení rámečku v plastu. Snad vyjdou uvnitř ? Existují nějaké vrutky které se dají nějak černě začepičkovat ať tam nesvítí kov?

Libor L.A. píše:
......... šlo s touto klávesnicí hrát jako s nějakým GAMEPADem..............

Předpokládá se, že budou nějaké hry z PMD na ovládání nějak šipkama?? ( namapované na nějaké klávesy??)
Sorry toto nestíhám sledovat jak to uvažujete...
Nebude v tom případě lépe vzít tu větší krabičku a pravo udělat pole s 4 klávesami jako šipkami?
Nebo to uvažuješ vyvést z klávesnice ven pro případ připojení pro standardni joystick nebo gamepad?

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: náhrada klávesnice SAPI ANK-1
PříspěvekNapsal: 06.11.2020, 18:37 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 923
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Samozřejmě pohlídám, aby kotvení plošného spoje do horního krytu bylo maximálně esteticky provedeno. A pokud budou vidět z pohledové strany hlavy šroubků, tak maximálně rozměr M2.5 a nějaká pěkná hlava. Třeba IMBUS nebo TORX, ty by vypadaly, jako že tam jsou schválně.. Rozhodně dám nakonec ke schválení.

A pro účely hraní na PMD-85 mám toto (viz příloha): už jde z číny pět kousků druhé generace. A je to do krabičky Z34. Umožňuje to osadit různé varianty od prostého ATARI joysticku až po výběr několika joysticků na jedné "sběrnici", signalizaci aktivace a nucené pull-upy. Je to inspirováno joystickem dle standardu 4004/482 (čísla bývalých Svazarmovských organizací). A osazeno je to.. samozřejmě tlačítky Marquardt 6425.


Přílohy:
joy.png
joy.png [ 34.03 KiB | Zobrazeno 3035 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 78 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz