OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 08:41

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 20:52 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Už nějaký čas mám částečně v Eaglu a částečně v hlavě připravenu minisběrnici SAPI pro více desek. Mikrosběrnice pro dvě desky je fajn, občas na ní (neúspěšně) ladím například BGP-1, ovšem pro takové to víkendové předvádění systému, například na budoucí OldComp párty, to už chce více slotů.

Co je dáno: slot procesorové desky oddělen zesilovači adresové sběrnice ve stylu ARB-1, několik SLAVE slotů pro desky systému, integrovaná SRAM 64kB na desce minisběrnice s nezávisle připínatelnými kvadranty po 16kB spínači DIL, natvrdo dekódovaný výběrový signál pro 8kB ROM od adresy 0000h. ROM se buď fyzicky osadí nebo ne, nemá na desce svůj DIL spínač.

A tím se dostávám k jádru věci. Než pošlu desku do výroby, zajímal by mě názor potenciálních uživatelů, jak tuto sběrnici koncipovat.

1) kolik slotů (s ohledem na provoz OPEN FRAME na stole, ovšem s možností zakapotovat se standardní roztečí desek)
2) jaká rozteč slotů v milimetrech
3) jaký zdroj použít (opustil bych variantu EA-1605 a osobně bych přešel na ATX zdroj jako jedinou smysluplnou a levnou variantu - ale to je právě věc, kde asi bude nejvíc rozdílných názorů)
4) doplnit nějaký BOOTovací mechanismus? (například UART8251)

Nechtěl bych z toho dělat super univerzální variantu, ve které půjde nastavit všechno všem. Vidím to spíše jako základ, do kterého hodím JPR-1x, AND-1x a nějakou tu desku rozhraní nebo RPD/CF kartu, z toho mi předběžně vychází kapacita pro 5 desek včetně procesorové desky. Myslím, že po pěti se dělaly i ty vodicí kolejničky.

Bohužel Nostalcomp měl nějaký soubor s idejemi pro vývoj něčeho takového, ale zdá se, že zavřel krám. Snad jen dočasně...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 21:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Já jsem si teď postavil tohle https://www.8bity.cz/2021/postavte-si-p ... -sbernice/.

Slot pro CPU s oddelovacem, ktery se da odstavit pro pripadne pouziti PKT-1. 6 normalnich slotu a jeden na plocho na bastleni. Da se osadit i normalne, ale na plocho mi to prijde super na ladeni a ozivovani karet, nic se nevikla na PDK-1.

Napajeni AT nebo ATX, pridana moznost -5V z -12V ATX, protoze -5V uz tam obvykle dnes neni. Tlacitka na zapnuti/vypnuti a reset. Moznost standby +5V do sbernice, tj. udrzovani baterie napr. v ZRMD-1 a nejake to svetylko navic.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 22:17 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak teď je otázka, zda to dávat vyrábět, když kromě integrované paměti je něco podobného hotové... Popřemýšlím. Díky za info. Jinak vypadá to moc pěkně, to vaše dílo. Už jsem se díval i po výrobcích 4U van, že bych něco upravil jako domeček pro takovou nádheru. Ještě jsem pár těch výrobců 4U van našel. Jak vnitřků, tak i vnějších krabic.

Já jsem původně uvažoval, že deska minisběrnice bude za provozu postavena svisle, podobně jako je ve vaně. A desky budou do ní zasunuty a vzájemně sešroubovány distančními sloupky cca 20mm v rozích naproti sběrnice. Některé desky tam mají malé otvory, já jsem u mikrosběrnice pro dvě desky použil distanční sloupky o průměru myslím 2 nebo 2,5mm a ta sestava je pak robustní a kompaktní. Přemýšlím, zda plošný spoj té minisběrnice neudělat jen jako obrys těch FRB konektorů plus minimální boční plocha pro ty paměti, konektory, posilovače a tlačítka. No, nasadil jsi mi brouka...

A pokud bych tu minisběrnici dělal, dovolili bych si okopírovat ten boční úhlový slot. To je super věc.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 03.03.2021, 23:02 
Offline
Profík

Registrován: 06.03.2018, 16:00
Příspěvky: 959
Bydliště: Valtínov, Kunžak
Has thanked: 39 times
Been thanked: 471 times
A nešlo by udělat třeba 4 sloty a "do prostoru" přidat přímý (edge) konektor pro, řekněme, 2, 3 nebo 4 další desky? Bylo by to modulární, každý by si připojil tolik desek, kolik by potřeboval. Ale si je to blbost...

P.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 04.03.2021, 02:30 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1194
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 292 times
Been thanked: 301 times
Svět je pestrý, mě se zase zdálo o těchto verzích ARB-butterfly a ARB-mikro.
Příloha:
arb-butterfly   arb-mikro.jpg
arb-butterfly arb-mikro.jpg [ 61.75 KiB | Zobrazeno 3367 krát ]

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 05.03.2021, 19:30 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Ať už bude osud této desky jakýkoliv, ještě uvedu schéma, kde je vidět zamýšlené zapojení RAM a ROM na desce minisběrnice. Možná to někoho inspiruje k myšlence, která by stála za implementaci a opodstatnila dokončení další sběrnice pro SAPI.

Možná ještě dotaz na EC1045: Jaký konkrétní problém Ti dělaly na Tvých verzích ARB-1x obvody 74LS541 na pozici zesilovačů adresové sběrnice?


Přílohy:
Minibus3Logic.gif
Minibus3Logic.gif [ 55.24 KiB | Zobrazeno 3260 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 05.03.2021, 20:30 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
To že se u těch dlouhých směrnic ARB-1x použili budiče MHB828x bylo, pokut si dobře pamatuji, kvůli proudu, co jsou schopné dodat do sběrnice a pak taky že je TESLA dělala. Původně tam jsou 3216. Ale obecně by to mělo chodit s čímkoli, co je určeno jako budič sběrnice. Na PKT-1 jsou 74LS241 a počítalo se s dlouhou sběrnicí …

K té RAM a ROM, to zapojení kouzelně nahrazuje RAM-1x a REM-1 ale chtělo by to pro jistotu tam mít i budič na data pro ty paměti aneb pojedou do sběrnice. Další drobná vada na krase je ta že jsou systémy které najedou do terminálu (RS232C) jen za předpokladu že není AND-1x tj. v dané oblasti není RAM. Konkrétně to bude dělat problém jen u některých verzí 64KB CP/M.

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 05.03.2021, 20:43 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 921
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
S tím budičem datové sběrnice - to je asi fakt.

Ale jestli dobře chápu tu připomínku o testu RAM a následném přepnutí systému na terminálový provoz, tak zde stačí na DIP přepínači vypnout příslušný kvadrant paměti, kde systém testuje videoram. Pravda, je nutno vypnout celých 16kB. U JPR-1 to nevadí, tam se stejně RAM připne jen do kvadrantů 1 až 3, tedy mimo kvadrant 0, kde se nachází EPROM, porty a podobně. V kvadrantu 3 by to chtělo vydekódovat ten 1kB blok videoram pro systémy s JPR-1A/JPR-1Z. Asi to jsi myslel, že?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: SAPI - kompaktní minisběrnice
PříspěvekNapsal: 05.03.2021, 21:10 
Offline
Profík

Registrován: 15.01.2014, 20:08
Příspěvky: 783
Bydliště: Šlapanice
Has thanked: 129 times
Been thanked: 97 times
Ano u ZPS-1 a ZPS-2 tam to je v pohodě tj. JPR-1. U 48KB CP/M se vypne 3 kvadrant a ta také v pohodě jen u 64KB CP/M je VRAM buď poslední 2KB (AND-1Z případně upravená AND-1A) nebo je 5 a 6 kilo od konce tj. AND-1A a poslední 4KB nejsou použity … jsou vyhrazené pro VVS-1. Obecně by mělo stačit dekódovat, tj. blokovat po kile (mělo by stačit po dvou kilech), poslední 8KB na což by měla stačit 74145 a 8(4)x DIL spínač plus nějaké to hradlo. Tím by se pokryly všechna standardní kombinace ZPS. (Stránkování bych do toho netahal, aneb to bude bráno spíše jako malý systém).

_________________
Ne všichni jsme měli z češtiny za jedna, aneb jsem dyslektik a dysgrafik.

http://www.sapi.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 9 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz