OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.04.2024, 21:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 01.01.2024, 22:11 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Dobrý den. Chtěl bych se na něco zeptat ohledně programování Z80, ale nejdříve, protože jsem tady nový, bych něco řekl o sobě. V 80. letech jsem vystudoval SPŠE obor automatizace, ale po celou dobu jsem se elektronikou moc nezabýval, takže se považuju za začátečníka. Dlouhodobě jsem byl lodním modelářem a k elektronice jsem se vlastně dostal úplnou náhodou. Před dvěma roky jsem potřeboval něco konkrétního z elektroniky, narazil jsem na časopis Praktická elektronika. Po nějaké době v něm začaly vycházet články na variantu PMI-80. Ve škole jsme používali TEMS 80-03 (doufám, že to píšu zprávně) a dá se říct, že jsem ten předmět měl rád.Říkali jsme mu kufr. Ta stavba mně prostě nadchla. Postavil jsem jednodušší variantu, autor ji nazval binární blikačka. Po odstranění několika chyb jsem ji konečně s velkou radostí rozjel. Pak jsem ji dal do plastové krabičky, přidal vypínač apod., aby to nějak vypadalo. Krabička je schválně trochu větší, aby se věc mohla rozšiřovat. Je tam použitý eeprom 28c64, programoval jsem ho na prog. willem 5.0. Psal jsem ručně přímo ve strojovém kódu. Plošný spoj udělat neumím, je to celé dělané na pájitelném plošném poli. V zapojení je použitý procesor Z80.
Pak jsem postavil i druhou variantu stejným způsobem. Některé její části se mi podařilo odzkoušet stejným způsobem jako tu první - odzkoušet obvod 8255 a 74175 pomocí blikání LED. Toto jsem zase napsal ručně přímo na programátoru. A teď konečně je tady problém, proč to celé vlastně píšu. Do softu programátoru se dají vložit soubory BIN, zatímco autor napsal soubor v HEX a ASM. Soubory jsou volně ke stažení na stránkách aradia. Zkoušel jsem nějaké věci z netu, ale pořád se mi nedaří ten soubor převést na BIN. Mohl by mi někdo poradit?
Přikládám pár fotek první varianty, za kvalitu se omlouvám.
Přeju pěkný den.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 02.01.2024, 09:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1200
Has thanked: 364 times
Been thanked: 304 times
Zkus pouzit tuto utilitu pro prevod HEX->BIN:
Příloha:
Hex2bin.zip [10.82 KiB]
34 krát

Ale asi lepsi zpusob by byl zjistit, jak autor vygeneroval ze zdrojoveho souboru ten HEX a jestli by slo (urcite ano) vygenerovat primo BIN soubor. Nebo take jestli programator neumi nacist HEX soubor primo. V nem muzou byt treba ulozene nektere dulezite informace.
A take ten 'kufrikovy pocitac' TEMS 80-03 je tady docela znamy a uz se to tady probiralo, tak si to muzes dohledat. A lepsi je asi vse okolo PMI-80, to je mnohem beznejsi SBC. I kdyz ty by jsi se asi potreboval naucit, jak napsat kod, zkomipovat ho a nahrat do pocitace.

Poznamka: Zapomnel jsi prilozit ty prilohy ;-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 02.01.2024, 22:20 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Děkuji za reakci. Teď jsem snad přiložil fotky, nevšiml jsem si, že je musím zmenšit.
Hex2bin jsem zkoušel už předtím, píše to, že ten zdrojový soubor nemůže otevřít. To, co chci dostat do programátoru se přesně jmenuje Reinkarnácia PMI-80 alebo jednoduchá učebná pomocka z aradio.cz. Zkoušel jsem i jiné věci než hex2bin, to co jsem byl schopný vygooglit, ale bez úspechu. Na willema používám verzi softu 098d12c3, mělo by to být zprávně.


Přílohy:
foto222.jpg
foto222.jpg [ 77.42 KiB | Zobrazeno 1527 krát ]
foto111.jpg
foto111.jpg [ 90.71 KiB | Zobrazeno 1527 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 03.01.2024, 00:22 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2588
Bydliště: Praha
Has thanked: 511 times
Been thanked: 620 times
Vytvořená binárka, jiná utilita (win32) a původní hex v příloze.
Program od Mikese dává stejný výsledek.


Přílohy:
pmi.zip [49.25 KiB]
36 krát

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 03.01.2024, 10:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1200
Has thanked: 364 times
Been thanked: 304 times
Tady to mas v priloze zabalene vsechno, vcetne bat, ktery to cele prelozi. Je tam i prekladac.
Do zdrojaku jsem akorat doplnil direktivu END na konec, ktera tam chybela. Jen jsem pouzil jiny prekladac (TASM) a ten vygeneruje primo binarni soubor. Ja ho pouzivam radeji a tu binarku taky preferuji, pokud to nevadi.
Mozna se pletu (omlouvam se), ale z toho, co jsi napsal, jsem mel pocit, ze pomoci hex2bin prevadis puvodni zdrojovy text, ale to je pro prevod HEX souboru na BIN. Tedy jen na zmenu formatu souboru.
A programator, ktery pises, neznam, takze nevim. Nejlepe by asi bylo prostudovat navod ;-)


Přílohy:
PMI-reink.ZIP [128.93 KiB]
40 krát

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Kufříkový počítač
PříspěvekNapsal: 03.01.2024, 21:11 
Offline
Stydlín

Registrován: 31.12.2023, 18:46
Příspěvky: 7
Has thanked: 0 time
Been thanked: 2 times
Děkuji mockrát za odpovědi. Bez problémů jsem to nahrál a odzkloušel (v NVSRAM DS1230Y).Dělá to další chyby, ale v podstatě mám odzkoušený display a klávesnici. V každém případě se to snaží o zavedení systému. Toto jsem neměl jak odzkoušet, v assembleru a nejenom v něm jsem velice slabý.
Programátor jsem použil Willem koupený v Číně za pěknou cenu, návod k němu nepřišel, ale to se dalo čekat. Přikládám fotku toho, co jsem vlastně dělal. Ještě jednou děkuji za pomoc.


Přílohy:
foto444.jpg
foto444.jpg [ 97.37 KiB | Zobrazeno 1398 krát ]
foto333.jpg
foto333.jpg [ 110.72 KiB | Zobrazeno 1398 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz