OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 20.04.2024, 00:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 05.03.2020, 23:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Průkopník počítačů v Československu František Fuka vzpomíná na dřevní doby
S Františkem Fukou jsme si mimo jiné povídali i o tom, jak vznikaly hry v Československu, kolik za takové hry dostal peněz a co programoval naposledy.


https://www.televizeseznam.cz/video/vor ... paign=_var

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 10:12 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Fuka měl sice doma Commodore VIC-20 co mu poslal jeho emigrovaný příbuzný z USA ale se Spectrem určitě taky trochu pracoval, vždyť na něj napsal spoustu her, taky měl na nějakou dobu zapůjčené PMD 85 když vyšlo z továrny aby pro něj něco bylo k dispozici... On to popisoval v jednom asi hodinovém rozhovoru s ním.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 10:15 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 318 times
Ja by jsem starsi generaci programatoru assembleru vuci te soucasne, nebavim se o mne, ja jsem pako sam za sebe, nejak zasadne nevyzvedaval. Vyroky tipu ze nekdo vuci nasi soucasnosti umel asm z pameti jsou pro mne dost nestastne. Je treba si uvedomit ze hlavne co se tyce asm na ZX zde u nas mame svetové spičky.

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 10:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
On měl Plusko a pak toaster :-). Gumáka neměl. Jinak spousta lidí nerozlišuje assembler a strojový kód :-).

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 10:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Lisiak4 píše:
Ja by jsem starsi generaci programatoru assembleru vuci te soucasne, nebavim se o mne, ja jsem pako sam za sebe, nejak zasadne nevyzvedaval. Vyroky tipu ze nekdo vuci nasi soucasnosti umel asm z pameti jsou pro mne dost nestastne. Je treba si uvedomit ze hlavne co se tyce asm na ZX zde u nas mame svetové spičky.


Já to myslel v návaznosti na ten rozhovor s Fukou tak, že se program psal nejdříve "z hlavy" do sešitu a následně se to přepisovalo už jakoby načisto do počítače a ladilo (tedy když to byl šikovný programátor samozřejmě). A byli lidi co si pamatovali všechny příkazy a mohli psát takříkajíc na první dobrou, byť jich určitě bylo málo. Většina měla vedle sebe manuál protože si dost dobře nedokážu představit psát to i v assembleru jen tak od začátku bez nějaké přípravy a promyšlení naráz, i ty tehdejší obrázky i když vypadají často sociálně bylo mnohem těžší vytvořit než dneska s pohodlným klikáním myší na PC, které vyplivne soubor, zabalí ho apod. a vy ho jen suše nahrajete. Tehdejší editory byly úplně na jiné uživatelské úrovni byť to bylo mnohem lepší než celý obrázek psát opravdu ručně...

Solaris píše:
Jinak spousta lidí nerozlišuje assembler a strojový kód :-).

Jo ti nejlepší psali rovnou stroják bez zbytečného zdržování :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 11:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 09:15
Příspěvky: 2287
Bydliště: Brno
Has thanked: 846 times
Been thanked: 318 times
Vzdy se programuje z hlavy. Vzdy musis mit v hlave usporadanou vetsi cast logiky programu kterou pak zanasis do programu. Jsou sikovnejsi a mene sikovnejsi programatori, ale bez videni souvislosti ve vetsim sektoru v programu a ty souvislosti vidis vsechny primo pouze ve sve hlave nedokazes utvaret souvisly program a tedy ani programovat. To jesli jsou dane sovislosti zaneseny na papir nebo primo do programu je jedno.
Programator dle mne zanasi vzdy vetsi cast logiky programu, nezanasi pouze jednu instrukci aby vedel jak dal. Pokud ano tak pouze v souvislosti dosazeni obsahlejsi logiky kterou ma ve sve hlave, ne v nejakem manualu. Pokud by jsem procentalne vyjadril, jak casto se musim koukat do manualu v ramci programovani tak jsem tak na 1 procente a to se povazuji za hodne podprumerneho programatora.
Vse je jen muj nazor. Jen se mi nelibi jak v ramci programovani ty veci vidis. Jsem ochoten tvuj nazor prijat pokud v ramci programovani mluvis z vlastni zkusenosti. Seru na slideni po zdejsim foru co si kde jsi. Nicmene mam silne podezreni ze si se programovani nikdy zasadne nevenoval. A pokud si programator, tak pred Tebou smekam, proto ze jsem v ramci mne prave uzrel 8.div sveta a myslim ze tohle me zivotni poznani jiz nebude opakovat a diky za tenhle prozitek. Soucasne se ti omlouvam za to co jsem zde napsal jako absolutni lama v programovani mistře :)

_________________
Amiga - PMD 85


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 11:52 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10125
Bydliště: Praha
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 1521 times
Tohle adorování Fuky mě popravdě tak trochu udivuje. V té době bylo v ČSSR několik daleko lepších programátorů her, Fuka se dle mého hodně svezl na popularitě textovek. A rozhodně bych ho netituloval jako průkopníka domácích počítačů u nás. O to se spíš zasloužili "pašeráci", co vozili "vysloužilé" stroje ze SRN.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 11:59 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3819
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Jestli je to na mě tak já jsem programovací lama :lol:. Taková ta opička co náhodnými údery do klávesnice vytváří program. Ale není to z mé hlavy, tak to popisoval i Fuka že se psalo nejdřív do sešitů, hlavně u grafiky to ani jinak nešlo, taky jsem si dělal bitmapky do her stejným způsobem. Ono to tehdy bylo jistě i vynucené když počítače byly výrazně méně dostupné než čtverečkované sešity a máš na to víc času přemýšlet, v 8bit počítači to měnit je poněkud těžkopádné :-). Lepší je zapisovat už minimálně teoreticky funkční program, vyhneš se problémům se jmény proměnných, řetězci apod. To vše je moc dobré si psát bokem.

Třeba já coby počítačový analfabet si píšu části programu jako algoritmus co to má dělat krok za krokem a pak to přepisuju a všechny proměnné mají svůj vlastní list s popisky. Když píšeš program rovnou, napadají tě další varianty a dá se v tom snadno ztratit, použít proměnné znovu a to opravovat je občas katastrofa na kolečkách.

Fuka měl jednak štěstí že měl příbuzného na západě co mu poslal počítač když 99% populace nemělo šanci ho ani vidět a zároveň to byl jeho koníček a šlo mu to. Prostě měl přístup k technologii, zatímco lepší programátoři si mohli obvykle psát programy leda na ten kostičkovaný papír.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 12:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1917
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 519 times
Been thanked: 816 times
Já myslím, že v té době jich moc nebylo. Před ním byl jen Jiří Pobříslo (Amisin). Bavíme se o letech 1984/85. Pak se samořejmě vynořilo dost kvalitních programátorů.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 12:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1521
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 383 times
Jistě byli lepší programátoři, ale Fuka
1) sám sebe označil za "mistra laciných efektů" - jeho hry prostě vypadaly dobře, ohromovaly (i u kravin jako Boxing a Bowling 2000 je to vidět)
2) kromě hudebního nadání i dramatický smysl - jeho textovky byly prostě napínavější a zajímavější, než od jiných
3) byl už předtím televizní celebrita, když jako malý chlapec ukazoval programování na ZX81
4) byl v centru dění - stanička mladých techniků na Praze 6 (třeba úvodní obrázek k robotu Karlovi na Spectru je též od Fuky), tak se jeho programy tehdy snáz šířily a tím i popularita
5) nepsal jen sám, ale přispíval i jiným - spousta lidí si podle úvodního obrázku nebo hudby pak myslela, že hra je od Fuky


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 12:18 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10125
Bydliště: Praha
Has thanked: 1957 times
Been thanked: 1521 times
Dobře, dejme tomu v těch letech 1984-1985/6 byl jeden z mála, co nabídl československým hráčům nějakou tu laskominku. OK, to beru. Rozhovor jsem si nakonec pustil, ale zvládl dokoukat jen do půlky (kvůli časové vytíženosti). Pravdou je, že oproti jeho výstupům +- před deseti lety trochu zmoudřel a už se netváří jako mistr všehomíra (tedy pokud to tehdá nebyla jen nějaká mediální póza).

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 12:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Czech Human píše:
...že se program psal nejdříve "z hlavy" do sešitu a následně se to přepisovalo už jakoby načisto do počítače...
Tehdy ani nešlo psát jinak, nebyly editory ani překladače, než do čtverečkovaného sešitu a pak zápis v HEX kódu do počítače (kódy instrukcí si člověk samozřejmě brzy zapamatuje). I obrázky v HEX kódu (nejdříve vzor na papíře, grafické editory také ještě jaksi nebyly). Jen po pár opravách a relokacích se takový kód stal už docela nečitelný.
Příloha:
program.jpg
program.jpg [ 69.31 KiB | Zobrazeno 8253 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 13:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 31.05.2017, 11:58
Příspěvky: 1205
Bydliště: Ostravsko
Has thanked: 301 times
Been thanked: 302 times
Czech Human píše:
Jo ti nejlepší psali rovnou stroják bez zbytečného zdržování :lol:

Obrázek
Obrázek

_________________
....


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 13:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1975
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 870 times
Been thanked: 699 times
Moderní kodéři programují v qubitech.
Příloha:
quant_coder.jpg
quant_coder.jpg [ 31.8 KiB | Zobrazeno 8226 krát ]

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: video - rozhovor Fr. Fuka
PříspěvekNapsal: 06.03.2020, 13:49 
Offline
Profík

Registrován: 06.02.2019, 11:47
Příspěvky: 902
Has thanked: 51 times
Been thanked: 230 times
Panda38 píše:
Tehdy ani nešlo psát jinak, nebyly editory ani překladače, než do čtverečkovaného sešitu

Ja používam štvorčekový zošit doteraz. Toto je moja príprava na demo na Forever. Je to ľahšie ako notebook, keď si to berieš do postele :-)
M.


Přílohy:
papercoding.jpg
papercoding.jpg [ 22.98 KiB | Zobrazeno 8219 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 30 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz