OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 02.04.2022, 12:48 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Potýkám se s instalací ovladače k letité tiskárně, která se notabene blbě identifikuje na USB.

Vyhledal jsem a ve třech různých souborech upravil USB vendor id, product id (o jedna zmenšil), bez toho WXP hlásí, že ovladač není k připojenému hardwaru. Úpravou product id se toto opravilo, ale skončil jsem na hlášce v subjectu "V souboru INF nebyl nalezen povinný oddíl." (The required section was not found in the INF) - viz screenshot.

Problém je, že ani náznakem netuším, jaká sekce v INF souboru chybí a jak to zjistit. Wokenní logy mi nic neprozradily, instalátor taky ne... Google nepomáhá, resp. nacházím různé diskuze, ale žádná k této tiskárně, která mimochodem šla nainstalovat ve W98, ale s hodně přesvědčováním i ve W10 (dalo se vypreparovat z ovladače W. Vista), jen ve WXP ne (používají společný ovladač pro W2000 a možná i pro WNT).

Četl jsem částečně i toto https://docs.microsoft.com/en-us/window ... on-section a podle toho jsem některé části kontroloval, ale chybu nevidím.

Nějaký nápad, jak zjistit víc?
Jak verifikovat INF?
Jak zjistit který ze tří INF je špatně a jaká sekce chybí?
Je možné, že instalace koliduje se "zbytky" po předchozích pokusech?


Jde o driver: driver WXP 2005-01-24 3.51a pro tiskárnu Brother PT-9200DX


Přílohy:
Poznámka: kousek jednoho ze tří INF souborů - PTPRO2V.INF
tisk-brother_screenshot5 oriznuto.png
tisk-brother_screenshot5 oriznuto.png [ 27.83 KiB | Zobrazeno 3871 krát ]
Poznámka: hláška
tisk-brother_screenshot4.png
tisk-brother_screenshot4.png [ 9.92 KiB | Zobrazeno 3871 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.04.2022, 21:08 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 23.05.2013, 20:30
Příspěvky: 322
Bydliště: Východní Čechy
Has thanked: 2 times
Been thanked: 48 times
zxcygnus píše:
Potýkám se s instalací ovladače k letité tiskárně, která se notabene blbě identifikuje na USB.

Vyhledal jsem a ve třech různých souborech upravil USB vendor id, product id (o jedna zmenšil), bez toho WXP hlásí, že ovladač není k připojenému hardwaru. Úpravou product id se toto opravilo, ale skončil jsem na hlášce v subjectu "V souboru INF nebyl nalezen povinný oddíl." (The required section was not found in the INF) - viz screenshot.

Problém je, že ani náznakem netuším, jaká sekce v INF souboru chybí a jak to zjistit. Wokenní logy mi nic neprozradily, instalátor taky ne... Google nepomáhá, resp. nacházím různé diskuze, ale žádná k této tiskárně, která mimochodem šla nainstalovat ve W98, ale s hodně přesvědčováním i ve W10 (dalo se vypreparovat z ovladače W. Vista), jen ve WXP ne (používají společný ovladač pro W2000 a možná i pro WNT).

Četl jsem částečně i toto https://docs.microsoft.com/en-us/window ... on-section a podle toho jsem některé části kontroloval, ale chybu nevidím.

Nějaký nápad, jak zjistit víc?
Jak verifikovat INF?
Jak zjistit který ze tří INF je špatně a jaká sekce chybí?
Je možné, že instalace koliduje se "zbytky" po předchozích pokusech?


Jde o driver: driver WXP 2005-01-24 3.51a pro tiskárnu Brother PT-9200DX


Jakej tam zůstane u toho zařízení kod chyby,když se klikne dokončit?

_________________
JMP $FCE2

C64, C128DCR, IDE64, SuperCPU64, 1541 Ultimate-II, MMC Replay, FC3, REU 2MB, Geroram512, NeoRAM 2MB, RR-Net, SilverSurfer, Wiznet64 , 1541-II,1571,1581,Oceanic


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 02.04.2022, 21:55 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Comos píše:
Jakej tam zůstane u toho zařízení kod chyby,když se klikne dokončit?
Nezůstane, neobjevil jsem kód chyby, jinak už bych ho zkoušel hledat atd... Instalátor nic víc než hlášku na screenshotu neřekne, zařízení se v seznamu hardwaru se žlutým vykřičníkem neobjeví (ani skryté zařízení jsem tam neviděl). V logu není víc než jedna položka se jmény DLL a nic víc. Žádný error.

Pro dnešek jsem to odložil, dokud nebude důvod se k tomu vrátit... ale zkusil jsem i vymazávat vše související z registrů (položky, kde jsem našel kousek jména tiskárny) a instalovat znovu, odebrat ovladač instalátorem (nabídne odebrání, když zvolím síťovou instalaci).

Jako není to kritické, jen by by bylo fajn, kdybych mohl tisknout štítky i na stejném PC, kde můžu programovat EPROM. A jsem si jistý, že jsem to na jiném stroji kdysi i s WXP zprovoznil, jen netuším, jestli stejnou verzi ovladače a jestli to taky byly WXP Pro CZ SP3 (nebo starší SP a jen to zůstalo funkční i po updatu). Brother ale jinou verzi ovladače ke stažení nenabízí a v mém archivu ji taky nemám.

Teoreticky bych taky WXP CZ SP2 mohl nainstalovat na čistý disk a porovnat, ale nechce se mi tím trávit zas až tak moc času. I tak mě to stálo půlden.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2022, 11:26 
Offline
Kecálek

Registrován: 28.11.2020, 17:02
Příspěvky: 88
Has thanked: 157 times
Been thanked: 15 times
Podľa manuálu to vyzerá tak, že P-touch Editor sa asi má nainštalovať pred inštaláciou ovládačov. Inštalácia (v prípade pripojenia cez USB, cez serial cable je to inak):

"... For a USB connection: Do not connect the PT-9200DX to the computer before installing the P-touch Editor software, otherwise it may not be installed correctly. Be sure not to connect the PT-9200DX until you are instructed to do so."

Potom pri ovládačoch:

"... With Plug-and-Play, new devices connected to the system are detected, and their drivers are automatically installed. If the PT-9200DX is to be connected through the USB port, its driver will be installed with Plug-and-Play. Be sure to read the installation instructions described below before install¬ ing the file supplied on the CD-ROM.
Do not connect the P-touch 9200DX to the computer until you are instructed to do so, otherwise the PT-9200DX printer driver may not be installed correctly."

Nebude problém v tom pripojení tlačiarne ešte pred inštaláciou SW? (Častý to problém pri inštalácii mnohých USB zariadení pod Window$...)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 03.04.2022, 12:39 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Stano píše:
Nebude problém v tom pripojení tlačiarne ešte pred inštaláciou SW? (Častý to problém pri inštalácii mnohých USB zariadení pod Window$...)
Ano, napadlo mě to, protože tiskárnu jsem před instalací připojil, ale instalace neproběhla. Jakmile jsem spustil instalátor, tak už jsem následoval návod, ale poprvé s ovladačem, který se odmítl nainstalovat, protože odlišné product id, ačkoli je pro tu tiskárnu.

Myslím, že připojení až když si ovladač řekne je tam proto, aby se instalátorem spároval proces monitorování tiskárny. Ne proto, že by apriori vadila přítomnost nějakého záznamu v registrech. Tzn. mělo by to být triviálně napravitelné.

(Na pořadí instalace PTouch editoru nejspíš nezáleží. Prostě jen nefunguje, když není nainstalovaný i ovladač.)
(Sériový kabel nemám, tiskárna má nestandardní konektor, mohu ji připojit jen přes USB.)

Fakt netuším, proč má ovladač v sobě 04f9:2002, ale tiskárna se hlásí jako 04f9:2001. Jméno modelu přitom sedí.

Stejný trik s úpravou product id jsem použil i na W98 a tam to zafungovalo. Je možné, že se tím v ovladači pro W2000/WXP něco rozbije? Nevím.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.04.2022, 08:45 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Tak jsem včera stihl ještě jeden pokus - udělal jsem čistou instalaci WXP SP3 Pro v US lokalizaci a nainstaloval ovladač tiskárny do toho.

A povedlo se. Ovladač s upraveným product id funguje správně, tiskárna tiskne atd... Resp. byl tam zádrhel v tom, že si ovladač sám nenašel port a nasměroval tiskárnu na generický USB port. Stačilo překliknout na správný v nastavení tiskárny a od té doby je vše v pořádku. Tzn problém není v tom, že jsem upravil product id v INF souborech a v jednom DAT, ale v něčem jiném.

Btw... ten počítač není nejrychlejší, jen 123MIPS (126kB/s) v benchmarku 7Zipu 19.00, takže na používání to není, ale na ověření to stačilo.


Přílohy:
Clipboard05.png
Clipboard05.png [ 7.49 KiB | Zobrazeno 3650 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 6 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz