OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 06:46

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 10:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 83 times
Malá vada:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
;-)

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 10:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
To se omlouvám!
Vím, že poté, co jsem vše otestoval a neshledal vadu, tak jsem si v rámci překladu do angličtiny hrál s ID-čkama a zřejmě omylem přesměroval TRDOS do menu GDOSu. Bude opraveno zítra :-)

Edit: A nebo se prázdný disk TRDOSu skutečně rozpozná jako disk GDOSu, i to je možné (protože na prázdných discích není moc čeho se chytit a GDOS nemá boot sektor). Večer to skouknu.

Edit2: Teď jsem to zběžně skouknul a zdá se, že problém by skutečně mohl být v rozpoznávání raw imagů Raw Image nebo TR-DOS image, protože pouze tyto nefungují. Image SCL a DSK fungují správně, protože tam je délka sektoru vždy explicitně daná (viz výsledná struktura DSK) a rozpoznání GDOSu na něm selže.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 12:32 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 83 times
Ještě dodatek...
Zadám 40/1 stranný disk:
Obrázek...
...uložím...
Obrázek..
...pohled na track-y...
Obrázek...
...nicméně po zpětném načtení:
Obrázek

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.04.2018, 13:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak to bude celkem jistojistě nakopnuté rozpoznávání prázdného image. Pokud se správně pamatuju, tak DOSy se rozpoznávají v pořadí, v jakém jsou uvedeny v dialogu New Image, kde jsou uspořádány podle abecedy. Takže první, který si "očuchá" image (a zkusí na něj napasovat svoji geometrii) je GDOS, a hned uspěje (a další DOSy se netestují).

Přestože se TRDOSem naformátovalo pouze 40 stop, GDOS jich zobrazí 80 - pokud se opět správně pamatuju, je to proto, že GDOS natvrdo nastavuje geometrii na 80 cylindrů, 10 sektorů na stopu, a zbývající parametry (např. počet stran) se dopočítají podle velikosti raw image. Pokud je velikost raw image menší než minimální zjištěná/dopočítaná geometrie, raw image se automaticky rozšíří na danou geometrii - tím vzniknou cylindry 40-79.

Večer na to kouknu, bude to nejspíš jen nějaká maličkost (případně zpřísním rozpoznávání GDOSu). Zatím můžeš otvírat image pomocí příkazu Open as - věděl jsem, že se to jednou někomu bude hodit :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.04.2018, 09:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, moc děkuji Trelixovi za skvělou spolupráci při debugování TRDOSu a (potenciální) objevení chybky v Cygnusově specifikaci - sektory s největší pravděpodobností nejsou fyzicky číslovány na každé stopě od nuly, ale od jedničky. TRDOS zřejmě interně pracuje s číslováním 0...15, ale řadiči pošle informaci 1...16. Vysvětlovalo by to, proč Jiiirovi ani Trelixovi nefungoval přístup k reálným disketám (naformátovaných pod RIDE a vložených v Betadisku, a obráceně). Trelix zkusil naformátovat DSK image pod FUSE, aby objevil jaké fyzické číslování je vlastně použito - vyšlo mu, že to druhé (od jedničky).
Druhý problém (prázdný TRDOSový image je otevřen pod GDOSem) byl opravdu v rozpoznávání. Testování tvorby prázdných testuju vzásadě při začátku tvorby nového DOSu a pak už spoléhám na to, že to funguje (protože v "core" jsem přeci nic neměnil). Proto mi zřejmě uteklo, že prázdný adresář TRDOSu (čerstvě naformátovaný) je rozpoznatelný jako adresář GDOSu. A protože GDOS si čerstvě naformátovaný image očuchal jako první a neshledal, že by neměl být jeho (resp. neměl se vzásadě v prázdném adresáři čeho chytit), byl image otevřen pod ním.
Zde je tedy tradiční changelog pro dnešní verzi 1.4.3 RC1 (Uložto, Hyperlink):

- přehozeno rozpoznávání DOSů - GDOS je nyní poslední (v následující verzi upravím, aby DOSy byly v dialogu New Image opět abecedně seřazeny)
- opraveno fyzické číslování sektorů TRDOSu - prosím zkuste to na různých mechanikách a dejte mi vědět jako to funguje buď sem (čímžto uvidíme, jaký hardware už byl otestován) nebo přes SZ
- přidán Trelix do kreditů :-)

Ještě jsem objevil, že informace First empty sector v boot sektoru TRDOSu není zohledněna. Sice se formálně updatuje při importu/smazání souborů z disku, i při "defragmentaci", ale jinak není nijak využita - volné místo se vždy počítá podle informací v adresáři, nikoliv boot sektoru). To bych tedy napravil v následující verzi, kterou snad dám dohromady během víkendu.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.04.2018, 13:49 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 83 times
Ahojky ;-)
Zatím OK - další testy budou následovat.
--
Prosil bych info ohledně "barev" viz obrázky:
ObrázekObrázek
Díky
8-)

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.04.2018, 14:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Vidím, že zatím to je stále otevřené jako "Unknown DOS", rozpoznání TRDOSu z diskety tedy stále nefunguje?
Ad Track Map - to černé přeškrtnutí sektorů na Cyl2,Head1 by mělo být červené (nevím proč není) a záhlaví "Cylinder - Head - Sectors" by mělo být zarovnané tak, aby to sedělo (opět nevím proč není - vypadá to, že se ti tam zřejmě propaguje zvětšení písma, s čímž na WinXP nepočítám a pod Win10 se mi to neděje). Jinak barvy - momentálně máš zobrazená data sektorů, kde "Filler Byte" sektorů je vždy zobrazen bíle (u TRDOSu je to myslím bajt 0x00, u MS-DOSu je to 0xE5), ostatní bajty jsou nějak namapované na duhovou škálu. Zobrazení statusu sektorů (samostatný dialog "Legend") mám naplánované, že budu přidělávat při revizi Track Map (např. že fialové sektory jsou systemové apod.). Zatím můžeš stav sektorů vidět ve stavovém řádku.
Dej pak vědět jak dopadlo rozpoznávání TRDOSu přímo z diskety, jsem napnut :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 20.04.2018, 17:05 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 05.12.2013, 09:01
Příspěvky: 289
Bydliště: Praha
Has thanked: 1148 times
Been thanked: 83 times
tomascz píše:
Vidím, že zatím to je stále otevřené jako "Unknown DOS", rozpoznání TRDOSu z diskety tedy stále nefunguje?...

Jen rychlý dodatek:
To byly snímky z ještě neopravené verze; jen mě zaujaly "barvičky" ;-)
Záhlaví jsem pochopil, byť nezarovnané = neřešil jsem ;-)

_________________
//// eLeMeNt_v1; ZX Nucleon512_v2A; ZX Spectrum; ZX Spectrum+; ZX Spectrum 128k; ZX Spectrum 2B; SDI-1; Sparrow 48K; Didaktik D80; D80min; Didaktik Melodik; Betadisk; Divide; Aritma 517; ZX Diskface Plus B; BDI; NewBetaDisk-css; DigitalTapeRecorder_v2; ZX-VGA-JOY; ///A500mini;


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 12.05.2018, 18:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Moc děkuji Trelixovi za skvělé testování TRDOSu, opět jsme s jeho implementací pohnuli dopředu v tom smyslu, že diskety formátované pod RIDE už jsou bezpečně rozpoznatelné pod Betou (a naopak) :-) V předchozí verzi zůstal však bug u fyzického přečíslování sektorů od jedničky, díky němuž se parametr "za" daty (např. u Basicu) zapisoval a četl o jeden sektor vedle, což samozřejmě vedlo k nepoužitelnosti Basicovských programů. Trelix dále testuje stávající implementaci, a já mu za to moc děkuji :-) Společně jsme dali dohromady verzi 1.4.3 RC2 (Uložto, Hyperlink) s těmito úpravami:

- přidán dialog na úpravu "rozpoznávací sekvence", tj. pořadí DOSů, které si disk osahají jestli náhodou není jejich (Image -> Recognition)
- přidána možnost vedle dat "obnovit" také ID sektoru (viz obrázek)
- upraveno určení volného místa na disku TRDOSu - nyní místo určeno na základě informace First empty sector v boot sektoru (dříve na základě informací adresáři - nový způsob ale umožňuje "tweaknout" obsah disku :-))
- přidána odezva na stisk Enteru v hexa-editoru - předání fokusu předchozímu "majiteli" (a tím např. okamžitý update záložky Boot sector)
- přidána podpora exportu ZX jmén typu "D80>TRD.B" nebo "Name%AT <> STOP ;o).P", i když stále platí drobná omezení při exportu do Průzkumníku (nikoliv do jíné RIDE instance), např. nelze exportovat dvojtečku ":" ve jménu souboru (opakuji, že to platí při exportu do Průzkumníku - cílová RIDE instance schroupne jakékoliv jméno)
- opraveno importování souborů TRDOSu (jednak když nemají "importní informace" a druhak pozůstatek fyzického adresování sektorů od nuly)
- odebrána možnost akceptovat i/o chybu (např. CRC dat) během dumpu do raw image (např. *.IMA) - jediné, co v takové situaci zůstává, jsou možnosti Recover, Repeat, a všemocné Abort :-)
- přidána podpora zobrazení na high-DPI obrazovkách - vše kromě PropertyGridu by nyní mělo být správně rozložené bez ohledu zda ve Windows máte zoom 100%, 125% nebo třeba 184.37%; podpora pro PropertyGrid bude dodělána velmi brzo; zde jsem připravil krátké demo pro srovnání zobrazení jakékoliv předchozí verze se současnou

Edit: Ad ještě jednou obnova dat a přiložený obrázek - troufám si tvrdit, že kandiduju na nejlepší využití kontrolky "IP Address" pro účely jiné než reprezentaci IP adresy (minimálně tady na OldCompu) :-) Btw, mlčky předpokládám, že chyby v ID Field-ech sektorů nastávají pouze u disket (nikoliv imagů pevných disků), a že tedy rozsah 0..255, který kontrolka "IP Address" poskytuje, je dostačující pro jakékoliv číslo cylindru na disketě.
Nyní tedy vzhůru, bratři, ke zdárnému dokončení překladu PropertyGridu, ať už je to z krku, a na GitHubu :-)


Přílohy:
recoveryFromError.png
recoveryFromError.png [ 6.81 KiB | Zobrazeno 12145 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.06.2018, 13:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Dávám do víru událostí semifinální verzi 1.4.3 (GitHub, Hyperlink), kde

- přidáno hlášení před "Uložením jako"
- přidán přepínač Export with shell-compliant names do menu všech DOSů; ve výchozí pozici je zapnut, tj. exportované soubory budou mít názvy shodné s názvy v imagi (pokud možno) a nebudou obsahovat exportní informace; vypnutím přepínače budou názvy generovány jako doposud, tj. např. soubor "Tape>>Disk.P" se do Průzkumníku exportuje jako geekovské "Disk%3E%3ETape.P ZXP64000aL1811Tf"
- upraveny exportní informace - nyní přísnější (motivace: floppy verze Jména růže)
- přidáni Lanex do kreditů (za výše uvedený nápad shell-compliant názvů) a Mistic (za nápad obnovit data sektorů, resp. nahradit je zástupným obsahem - přidáno už ve verzi 1.3.6, sorry za absenci v kreditech :-))
- opraven fatální překlep ve File Manageru: Ctrl+Shift+A
- přidána MDOSová "túra", tj. představení implementovaných funkcionalit MDOSu, viz MDOS -> Take a tour
- přidána narychlo splácaná ikona z obrázku z internetu
- opraveno asociování aplikace s vybranými imagi (nyní se známý DOS na imagi skutečně otevře bez chybového hlášení)
- opravena funkce Fill empty space když přepnuto na ZX pásku
- upraveny dialogy Open a Open as (nyní je jako defaultní filtr All known images)
- opraveno přesouvání v rámci disku souborů MS-DOSu, jejichž jméno je ve formátu "8.3" (např. README.TXT)
- opraveno generování jména pro druhou (a další) kopii souboru (všechny DOSy)
- opraveno/vylepšeno zpracování jmen exportovaných/importovaných souborů (např. znak copyrightu © nebo klíčová slova Spectra)
- aktualizovány online FAQ
A za tohle mě nebude mít rádi:
- změněn font písma ve File Manageru u MS-DOSu z Fixedsys na Lucida Console (motivace: lépe se škáluje na high-DPI monitorech, a navíc podporuje antialiasing, což jsme si vždy všichni přáli :-))

Celý příští týden má být víceméně hnusně, tak to prubněte :-)

Každopádně protože rád dotahuji věci až do konce, tak vznikne ještě neplánovaná verze 1.4.4, kde dokončím myšlenky a ideje.

Pokud byste někdo měl nápad na lepší ikonku než stávající
Obrázek
dejte vědět. Trelixe napadlo
Obrázek
což není nijak špatné, ale rád bych využil zkratku "ride" k vyjádření pohybu (jízda na koni, na kole, na horské dráze...). Víte co, když už na tom člověk strávil skoro tři roky, tak chce mít i zajímavou a nevšední ikonku :-)

Stále slibuji open source, žel bohu zatím jsem se nedostal k dokončení překladu PropertyGridu. Je to kompletně refaktorované (škálovatelnější, lépe navržené), ale zatím absolutně neotestované (stávající verze aplikace proto stále běží na původním PropertyGridu z roku 2014, tehdy vyvinutém pro jiný projekt). Následující verzi 1.4.4 bych proto rád vydal už pod novým a otestovaným PropertyGridem, plus přidal jednu spectráckou fíčuku navíc, plus přidal túry pro TRDOS a MS-DOS. Pokud máte někdo nápad na vylepšení, teď máte na nějakou dobu poslední šanci se mi s ní svěřit (nebo si ji později naimplementovat sami). Také musím zjistit, jak GitHub vlastně funguje - zatím jsem si tam pouze zřídil účet a vytvořil repozitář této aplikace.

Stay tuned :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.06.2018, 15:50 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
tomascz píše:
Také musím zjistit, jak GitHub vlastně funguje - zatím jsem si tam pouze zřídil účet a vytvořil repozitář této aplikace.


Super ultra rychlý návod jsem před časem připravil zde:
https://github.com/oldcompcz/readme/blo ... tallGIT.md

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 24.06.2018, 18:27 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Moc díky, určitě se bude hodit :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 11:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak zdá se, že open-source nebude, resp. minimálně ne na GitHubu. Mám cca 140 souborů a GitHub mi jich přijme max 100 (a to je ještě musím uploadovat nadvakrát!) :-(

Obrázek

Je toto omezení zrušeno, pokud bych nahrával přes onu aplikaci (jejíž instalačka má 70+ MB)?
Nebo nějaké návrhy, jak to zveřejnit?

Ještě zkusím prošmejdit SourceForge, ten snad bude vlídnější.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 11:56 
Offline
Kecálek

Registrován: 03.11.2016, 08:49
Příspěvky: 149
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times
git push to nezvládne ?

V jednom repozitáři mám jen 2500 souborů a projde to v poklidu.

Browser bych k tomu nepoužíval.

W.

_________________
Atari 130XE/XC12/Robotron, Atari 65XE(320kB), Atari 1040STE, GBA


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 13:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Já vidím Git úplně poprvé, takže bych nerad něco psal růčo :-)

Každopádně ale tvoje odpověď s 2500 soubory (fíha) mě navnadila, že Git snad neomezuje velikost repozitáře ani počtem souborů ani celkovou velikostí (leda, že tyto limity jsou nějak hodně vysoko).

Před stažením (oficiálního?) toolu na GitHub dám šanci alternativám. Právě jsem si totiž nainstaloval onen oficiální a polilo mě horko - 520 MB bordelu, přestože jsem všechny možnosti odklikal jako "Use Windows default" (např. u SSL) :( TortoiseSVN má u mě cca 45 MB a nepotřebuje ani žádný externí textový editor.

Nicméně vedlejší části jsou nahrané (externí záležitosti, TDI, a PropertyGrid), RIDE samotné zatím chybí - rád bych to zkusil nahrát nějakým toolem, abych si Git "ošmakal" :)

Stay tuned.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz