OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 04:10

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 20.12.2018, 10:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, jedeme dál :-) (někteří rozumí)

(Tento příspěvek je delší a obsahuje link na novou verzi.)

S CSSem a jeho problémem neskutečně pomalého dumpu jsme se dobrali ke třem závěrům: (1) V RIDE CSSmu utíkají sektory pod čtecí hlavičkou, takže na přečtení dvou bezprostředně za sebou jdoucích sektorů potřebuje dvě otáčky disku (a na přečtení 16 sektorů tedy 16 otáček). (2) Css používá diskety formátované reálným TR-DOSem 5.05, ovšem u disket TR-DOSu 5.04 mu dump běží "normálně" rychle. (3) Dump diskety formátované pod reálným TR-DOSem 5.05 do image pomocí SamDisku Cssmu běží "normálně" rychle.

Z toho jsem usoudil, že: (i) TR-DOS 5.05 dává při formátu stopy příliš krátkou mezisektorovou mezeru, zatímco TR-DOS 5.04, který Css také testoval, a 5.03, který pro změnu testoval Trelix, dávají mezeru cca podle normy, a (ii) v RIDE je tedy nutno sektory na jedné stopě číst/zapisovat prokládaně, což pravděpodobně mlčky dělá i SamDisk, protože na dump jedné stopy TR-DOSu 5.05 mu stačí zlomek času RIDE. To se mi nakonec také potvrdilo - když jsem v RIDE začal sektory číst/zapisovat prokládaně, časy SamDisku a RIDE se nachlup vyrovnaly :-)

Nicméně prokládané čtení/zápis sektorů se nehodí, když jsou sektory od sebe tak jak praví norma - tehdy zbytečně točím diskem dvakrát (když čtu/zapisuju nejprve liché a pak sudé sektory). Zkusil jsem tedy vytvářet si časovou mapu sektorů, tj. kdy se na stopě objeví jejich hlavičky, a podle toho odhadovat jak daleko jsou od sebe (konec dat jednoho a začátek hlavičky druhého) a jestli je stihnu přečíst v jedné otáčce, nebo si je nechám až na tu druhou. Zatím to není úplně hotové, ale vypadá to dobře:

Pokus 1. Dump image TR-DOSu (libovolného) na cílovou disketu se správně dlouhou mezisektorovou mezerou (Gap3 ≥ 32), bez formátování cílové diskety, bez verifikace zápisu (protože SamDisk verifikaci zápisu neprovádí): SamDisk = 1:22, RIDE = 0:57 :like: A vy se ptáte, kde jsem nahrabal ten čas? Při správně dlouhé mezisektorové mezeře nemusím prokládat čtení/zápis, ale vemu všechny sektory najednou v jedné otáčce; naopak SamDisk natvrdo vždy prokládá.

Pokus 2. Dump image TR-DOSu (libovolného) na cílovou disketu s krátkou mezisektorovou mezerou (Gap3 < 20), s formátováním cílové diskety, bez verifikace zápisu a bez verifikace formátování (protože SamDisk ani jednu z verifikací neprovádí): SamDisk = 1:54, RIDE = 2:01 :-( Tady ještě musím zapřemýšlet - vím kde nabírám čas, ale momentálně úplně nevím co s tím. SamDisk má výhodu, že je specializovaný tool.

Tolik tedy letmý úvod (změn bylo opravdu hodně) do verze 1.4.5 RC1 (GitHub), která kromě nástřelu na urychlení práce s floppy mechanikou (dokončení v "ostré" verzi 1.4.5 - některé konstelace nastavení momentálně nejsou pokryty a mají stejné časy jako předchozí verze) přináší i toto:

※ odstraněno duplicitní nastavení verifikace sektorů v dialogu FDD access options a Format cylinders (děkuji Trelixovi za upozornění); ponecháno pouze nastavení ve FDD access options
※ urychleno formátování - pokud explicitně nevyžadována verifikace formátování, má se za to, že stopy se naformátovaly OK, "časová mapa stopy" (viz letmý úvod) je známa, stejně jako obsahy sektorů - ušetřím minimálně dvě otáčky disku (nevím, že mi to nenapadlo dřív) :-)
※ přidán check-box "Medium already formatted (thus reformat just bad tracks)" do dialogu Dump to destination; pokud tento check-box zaškrtnut a cílem dumpu je floppy mechanika, cílová disketa se neformátuje, pouze se do ní zapisuje - obdoba switche "--no-format" v SamDisku (vizte taky Pokus 1); pokud do stopy zapisovat nelze, RIDE stopu přeformátuje a pokusí se na ni opětovně zapsat; pokud ani po třech automatických pokusech neuspěje, vyhodí dialog Retry-Ignore-Abort (SamDisk vyhodí chybu bez debaty ihned, což se mi nelíbilo)
※ přidána možnost reportit chyby přímo z aplikace přes Help → Report a bug (snad jsem si tím moc nenaběhl) :-)
※ přidána indikace jaká verze TR-DOSu je používána, vpravo dole ve File Manageru (podobně jako tomu dosud bylo u MDOSu)
※ změněna výchozí mezisektorová mezera pro diskety TR-DOSu ze stávajících 54 na vhodnějších 32 (aby se všechny sektory vždy vešly - děkuji CSSmu)
※ odstraněny některé podmínky pro rozpoznání MS-DOSových disket, např. "označení tabulky oddílů disku (AA55h)" :-) a zohledňování 32-bitových informací u FAT16 a nižších (motivace: některé vochozkovy tituly, např. Ramonovo kouzlo, se nedrží FAT-standardu a nenastavují tato pole na hodnoty, které by měly normálně obsahovat, takže diskety zůstávaly v RIDE nerozpoznané)
※ přidána podpora pro kolečko myši ve všech instancích HexaEditoru a náhledu ZX obrázku "Screen$"
※ opraven konkurenční přístup do imagů (pokud jste nedumpovali/nepatchovali když jste zrovna byli přepnuti na záložku Track Map, pak ke konkurenčnímu přístupu nedocházelo)
※ přidáno zobrazování runtime hodnot proměnných BASICu ihned za výpis BASICu, tj. <ZX-DOS> → Show as BASIC program
※ do vlastností image *.DSK, dostupné pod Image → Options, přidány defaultní hodnoty pro položku Creator - verze RIDE a uživatelské jméno ve Windows

No a to je vše. Snad jsem nenasekal moc chyb - pokud náhodou ano, Help → Report a bug to jistí :-)

V příští verzi 1.4.5 bych rád dokončil urychlení práce s flopkou, uhladil nějaké prompty a aktualizoval on-line FAQ, jinak žádné vážnější úpravy by se neměly konat.

Děkuji za pozornost a stay tuned :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.12.2018, 10:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Tak, omlouvám se, drobný bug se přeci jen vyskytl, a to zobrazení souboru většího než 6912 bajtů jako ZX obrázek - neviná chybka zavlečená do "core" při refaktoringu interfacu třídy... ale to vás asi nebude zajímat, hlavně že to je opravený :-)

Zde tedy dávám k dobru verzi 1.4.5 RC2 (GitHub), kde kromě výše uvedeného fixu je také:

※ přidána možnost kolečkem myši v kombinaci s Ctrl měnit velikost okna ZX obrázku "Screen$" (ještě že jsem se v tom začal hrabat :-))
※ změněna detekce, zda existuje novější verze - nyní se spoléhám na data z GitHubu místo na své naivní řešení, takže odteď by detekce měla fungovat vždy
※ přidána možnost zrušit výběr v HexaEditoru když klepnuto mimo hexa nebo ASCII oblast

Pokud by ještě něco nefungovalo, připomínám Help → Report a bug :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.12.2018, 10:42 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Závazek budování míru splněn a místy překročen (když tedy máme toho Silvestra) - aplikace je stejně rychlá, ne-li rychlejší než SamDisk :-) (Zároveň jsem také fixnul neinicializovaný obsah sektorů při formátování bez verifikace, za což se omlouvám.) Výsledky jsem přehledně shrnul do dvou tabulek - dump směrem "na" disketu a "z" diskety. Dump směrem "na" disketu (tj. dump "image → disketa") jsem už myslím dostatečně vypiloval (nechci psát "k dokonalosti", protože pořád je tam jeden případ...), ale trochu jsem se bál, že mě pro změnu SamDisk tentokrát porazí ve směru "z" diskety (tj. dump "disketa → image"). Ovšem...! :-)

Obrázek

Ještě jsem urychlil čtení adresáře TR-DOSu, které při krátké mezisektorové mezeře mohlo zabrat až 8 otáček disku (8 sektorů), takže teď je disketa otevřena skutečně v mžiku během maximálně dvou až tří otáček (boot sektor + jedna až dvě otáčky na adresář). U MDOSu jsem nezaznamenal problémy s příliš krátkou mezisektorovou mezerou, takže tam jsou všechny diskety otevřeny cca stejně rychle. U MS-DOSu a GDOSu jsem nedělal žádná urychlení.

Dalším problémem (reportěným Ielmanem ve vlákně Betadisk 128) bylo formátování dosud nikdy neformátované 2DD diskety (u HD problém shodou okolností nebyl) - problém se projevoval chybou č.13, "Nesprávný parametr," vrácenou ovladačem fdrawcmd. Odformátováním jedné ze svých testovacích 2DD disket jsem zjistil, že tento případ skutečně nebyl pokryt, takže ještě jednou díky Ielmanovi za upozornění.

V současné verzi 1.4.5 (GitHub) je tedy:

※ opraven neinicializovaný obsah sektorů po formátování bez verifikace
※ urychlena práce s floppy mechanikou (nicméně Issue #14 zatím nechám otevřené, kdyby něco)
※ opraveno formátování dosud neformátované 2DD flopky (za toto a nápady na vylepšení, které budu realizovat v příštích verzích, přidán Ielman do kreditů)
※ přidány zbývající hodnoty boot sektoru MS-DOSové diskety/image do záložky Boot Sector, zatím tedy pouze pro FAT12 a FAT16 - FAT32 je trochu komplikovanější, takže přijde až časem (FAT32 je sice kompletně naimplementována, ale aplikace ji zatím záměrně blokuje)
※ přidána podpora CygnusBootu 2.2.3 do záložky Boot Sector TR-DOSu - z "komanderů," které jsem viděl zatím vychází nejlépe; ještě jsem zvažoval přidání Betadisk Boot Loaderu, nicméně nakonec jsem ho zavrhnul, protože TR-DOS přeci jen silně překročil hranice domovské Británie, takže češtině bysme rozumněli pouze my; pokud by tedy někdo věděl o dalším dobrém komanderu, nechť dá vědět a já ho tam do příští verze přidám - zde jsem objevil seznam (převážně rusky mluvících) komanderů, z nichž se mi žádný dostatečně nelíbil, resp. nejlépe měl nakročeno Windows Commander, ale už od prvního pohybu kurzorem mi bylo jasné, že je tak trochu "buggy"; každopádně CygnusBoot v seznamu chybí, takže zřejmě se nebude jednat o kompletní seznam, proto ona výzva na případné další kandidáty do záložky Boot Sector
※ opraveno "odemknutí/zamknutí" PropertyGridu (switchem Image → Write protected), když právě probíhá editace některé položky
※ přidána podpora pro proximácký UniRUN do záložky Boot Sector disket MDOSu; časem přibyde ještě málo známý Booter od JHCS a zvažuju KoZa Commander (citát z proximáckého manuálu: "Nesmějte se") :-)
※ další drobné úpravy a jedna oprava, které možná ani nepostřehnete
※ updatovány on-line FAQs

Obrázek

Tolik tedy pro tento rok, moc všem děkuji za přízeň, přeji co nejméně CRC errorů a v příštím roce se budu (snažit závazky opět splnit...) zabývat Issue #6, "Browsing raw sector data in hexa-mode," které už jsem trochu načal v 1.4.5 RC1, nicméně do dokončení zbývá ještě daleko.

Již tradičně, stay tuned :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.01.2019, 09:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Zaslepen bobříkem trumfnout SamDisk co do rychlosti s flopkou jsem si ani nevšimnul, že je tu ošklivý bug z kategorie "velký špatný" - čachry s PropertyGridem v RC1 a jeho následná "oprava" v 1.4.5 totiž způsobovaly pád aplikace kdykoliv chtěl člověk akceptovat novou hodnotu. Opraveno v aktuální verzi 1.4.5.1 (GitHub) a náležitě otestováno.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2019, 09:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Ježiš, to už je zase 3.5 (palce) měsíce pryč?! Nejvyšší čas na převážně stabilizační verzi 1.4.6 (GitHub). Nejprve co přibylo:

※ prohlížení položek adresáře v hexa módu (File Manager → Directory → Browse in hexa mode); Grunt za tento a další nápady forenzních schopností aplikace (dříve v tomto vlákně) přidán do kreditů
※ ID sektorů v hexa náhledu souborů (<DOS> → Show as binary),
※ jmenovku svazku MDOSu, TR-DOSu a GDOSu lze nyní editovat jako "spectráckou příkazovou řádku," takže teď je možné vpisovat něžná slůvka jako RANDOMIZE, STOP nebo ATAN jako jeden bajt (motivace: RETURN TO ZORK, FLINT STONES atd.),
※ při importu souborů, které "vypadají jako image" (např. expedice.d40 nebo mirror.trd) aplikace nabídne jejich otevření v nové instanci sebe sama; při importu souborů, které "vypadají jako páska Spectra" (např. cyberun.tap) aplikace nabídne jejich otevření v nové záložce v téže instanci,
※ v TR-DOSu umožněno importovat do nulté stopy do míst, která jsou běžně vyhrazena pro snapshot (motivace: Mirror, TR-DOS → Import to system track, aktivní pouze když je disk prázdný a nejedná se o SCL image); CygnusBoot nebo jiný soubor si tak můžete naimportovat sem se všemi riziky, které se vážou se systémovou stopou; tuto volbu lze kdykoliv vypnout a začít tak další soubory importovat do běžné oblasti disku,
※ hexa-editor nyní umí zobrazovat i vadná data (červeně) a poradí si i s nedostupnými sektory ("No data"),
※ správnost checksum spectráckých bloků na pásce je nyní zobrazena zelenou fajfkou nebo čeveným křížkem.

A teď seznam oprav, aneb "Make RIDE great again":
※ opravena vizualizace v hexa editoru (logicky to bylo správně, pouze se to špatně zobrazovalo), např. zobrazení ampersandu (&, 0x26), označení atp.,
※ rozpoznání hustoty záznamu MS-DOSových disket,
※ manuální selekce DOSu (Image → Open as),
※ zobrazení Basicovských řádků s nulovou délkou (<SpectrumDOS> → Show as Basic program), např. když zobrazován obrázek jako Basic,
※ crash aplikace při importu souborů s vadnými sektory (např. z jiné instance RIDE),
※ opraveno opětovné čtení floppy sektoru poté, co tento sektor modifikován (čímžto se změny zahodily),
※ otevírání SCL imagů, ukládání jednostranných imagů do SCL,
※ unescaping přípon souborů právě importovaných na disk MDOSu, TR-DOSu a GDOSu (např. "MujSoubor.%32" se nekonvertovalo na "MujSoubor.2", ale brž na "MujSoubor.%"),
※ pak tu bylo relativně rozsáhlé téma určování délky souboru (Issue #29); jeho vyřešením se vyřešily i drobné problémy jako např. listing Basicu daného souboru GDOSu a TR-DOSu nebo určení místa, které soubor na disku zabírá (File Manager → Selection → Properties),
※ opravena detekce klíčových slov Spectra ve jménech souborů, která tato jména neobsahují (např. že soubor "PICTURE.B" nebude importován jako "PICTURE.B", kde PI je klíčové slovo, nebo že soubor "DOPLN.P" nebude importován jako "DOPLN.P", kde LN je opět klíčové slovo),
※ zavírání záložek v TDI, konkrétně Spectrum pásky,
※ opraven crash při tvorbě kopií souborů na spectrácké pásce (Ctrl+C, Ctrl+V),
※ opravena hláška při konverzi spectráckého souboru na headerless nebo fragment,
※ opraveno skrývání menu DOSu když přepnuto na záložku, která se netýká DOSu (např. webová stránka),
※ opravena inicializace disků MS-DOSu s FAT12 a FAT16 (sektory kořenového adresáře se neoznačily jako "dirty" a neuložily se na reálnou disketu),
※ opraveno importování souborů bez přípony na disk MS-DOSu (např. "MyDir" se importovalo s tečkou na konci jako "MyDir.", což zmátlo FAT driver Windows, který si o takové položce myslel, že se jedná o odkaz na síťovou jednotku); tento fix byl vytvořen za pomoci nové funkcionality hexa-procházení položek adresáře - její debugovací účel se tak naplnil :-)
※ opravena detekce počtu stran při re-formátování diskety,
※ detekce počtu stran v záložce Track Map (disketa je naformátována jednostranně, poté příkazem DOS → Format cylinders reformátuju oboustranně, a změny se ihned projeví).

Ještě bych rád naimplementoval následující témata (v uvedeném pořadí):
※ hexa-procházení sektorů image/disku (Issue #6) - následující verze 1.4.7,
※ podpora BS-DOSu a imagů MB-02 (Issue #8), a při té příležitosti sepsal i tutoriály jak rozšířit teď už vpodstatě platformu RIDE o další DOSy, protože interfacy už se ustálily - verze 1.5,
※ audio dekodér spectráckých záznamů vpodstatě se všemi fíčurami, které navrhnul Cygnus (Issue #31) - verze 1.5.x,
※ "nějaká" podpora Kryofluxu,
※ vysokoúrovňová podpora USB zařízení (např. externí floppy nebo ZIP mechaniky),
※ Gruntovy nápady usnadňující "forenzní analýzu" navržené dříve v tomto vlákně,
※ hexa-diff,
※ +3DOS, Atari ST,
※ plus další menší témata, která jsem si za ty téměř čtyři roky vývoje sepsal, ale z časových důvodů se k nim nedostal.

Twl, ono je na tom furt co dělat! :-D
Takže děkuji za přízeň a stay i nadále tuned :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2019, 12:17 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2184 times
Been thanked: 892 times
Moc děkuju, paráda, až teď jsem v aplikaci zaregistroval podporu formátu GDOSu.

Pokud bys pracoval dále na MGT, bylo by možno přidat SAMDOS a MasterDOS?
Viz https://scratchpad.fandom.com/wiki/MGT_filesystem .
Příp.ještě image BDOSu.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2019, 12:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Ano, můžu to dát hned za audio dekodér. Je skvělé, že GDOS konečně otestuje někdo, kdo tomu pořádně rozumí (vařil jsem jen z Wikipedie a pár imagů stažených z WoSu - moc testovacích vzorků tam není). Pokud shledáš, že implementace je ok, můžu u GDOSu v příštích verzích odstranit jeho přídomek "experimental" :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2019, 14:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3022
Has thanked: 2184 times
Been thanked: 892 times
Budu rád testovat image: disket i CF/SD karet, včetně +DivIDE, k němuž jsem kdysi překládal i něco málo psal.
Ale nemám skutečné disketové jednotky, zbavil jsem se jich snad už před patnácti lety (jen ve dvou C128D mám poslední jakési obří jednotky MFM, škrdlavé a belhavé - diskety na nich sice přečtu, ale už nenaformátuju...).
Obrázek

Můžu zapůjčit či věnovat poslední záložní sadu disket pro SAMa, je mezi nimi pár originálek i různě chráněné distribuční diskety z KAPSY.
Možná by se tu našli aktivní diskeťáci ochotní k testování - a stejnou sadu samáckých disket např. ode mne dostal před lety Suksoft.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: dysfunctional foreign policy


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 10.04.2019, 16:25 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
SCjoe píše:
Budu rád testovat image: disket i CF/SD karet, včetně +DivIDE, k němuž jsem kdysi překládal i něco málo psal.
Testování imagů postačí - ono image a reálná flopka by se koneckonců měly chovat naprosto stejně :-D K čemuž jsem naštěstí v průběhu let doiteroval 8-)

Já bohužel pro změnu nemám dvě reálné interní mechaniky, abych jednu mohl eventuelně zapůjčit na testování (a měla ideálně nastaveno DS0). Půjčil (nechci tě o ně obírat) bych si tedy tvoje originálky i ty copy-protected diskety, vyrobil si z nich image a zase včas vrátil. Dej vědět třeba přes SZ jak to provedem, díky :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 09:22 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
TODO list pro verzi 1.4.7 se před několika dny vyprázdnil, takže ji dávám k dobru (GitHub). Jak jsem avizoval výše u 1.4.6, hlavním bodem této verze je Issue #6, aneb hexa-procházení sektorů image/disku, dostupné pod novým příkazem Image → Browse sectors. Už tedy netřeba počítat bajty v některém z cizích hexa-editorů, aby se určil začátek požadovaného sektoru (což bylo obzvlášť zajímavé u DSK imagů s vlastními hlavičkami). Samozřejmě procházet a případně i měnit lze sektory také přímo na fyzické disketě. Tento nový příkaz je spojen se záložkou "Disk browser," jejíž hexa-editor kromě jiného umožňuje přímo navigovat na konkrétní sektor (Go to → Sector, resp. Ctrl+E), přeskakovat ze sektoru na sektor (Ctrl+PgUp/PgDown, se Shiftem ze stopy na stopu) nebo označit celou stopu/celý cylindr (ať to může být dobré k čemukoliv). Pro snazší navigaci určitě přijdou vhod i nově zavedené bookmarky :-)

Dále přibyly nebo byly vylepšeny i nějaké drobnosti:

※ přidáno automatické vybrání "typického" kontejneru pro daný DOS (např. D80 pro MDOS nebo MGT pro GDOS),
※ vylepšeno zakládání nového image když vybraný DOS není mezi automaticky rozpoznávanými (Image → Recognition; Edit: dříve to mohlo způsobit rozpaky, protože image se naformátoval, ale pak se nerozpoznal),
※ přidáno zobrazení časů vytvoření/čtení/zápisu souborů MS-DOSu plus možnost je editovat nebo smazat (taková lehká příprava na BS-DOS a MB-02), :-)
※ urychleno čtení některých copy-protected sektorů na disketě,
File Manager nyní automaticky naskroluje na soubor, se kterým se posledně pracovalo,
※ image je možné otevřít poklepáním na prázdnou (šedou) pracovní plochu,
※ přidána možnost resetovat celou nebo jen vybranou část adresářové položky (File Manager → Directory → Browse in hexa mode).

Bylo taky nutno několik drobných oprav:

※ na SCL imagi již nelze importovat do systémové nulté stopy (resp. v pomocném TRD imagi, který na pozadí zastupuje SCL image),
※ opraveno zavírání záložky, na kterou zrovna není přepnuto,
※ v hexa-editoru opraveno přesunutí kurzoru o stránku výše, resp. níže (PgUp, resp. PgDown - v 1.4.6 se skočilo o dvě stránky výše/níže),
※ vyřešeny důležité warningy Visual Studia - tím opraveny asi dvě nebo tři potenciální chyby,
※ opraveno překreslování srovnání dvou souborů v hexa-editoru (File Manager → Compare files),
※ opraveno zjištění počtu formátovaných stran na disketě (projeví se u disket, které jsou formátované pouze na druhé straně a první mají neformatovanou),
※ opraven memory leak :-( při zápisu SCL image.

V následující verzi 1.5 bych se rád zabýval BS-DOSem a mechanikami MB-02, Issue #8, a při té příležitostí sepsal tutoriál v duchu "Jak do RIDE přidat vlastní DOS." Když už budu u psaní, ihned poté by měla následovat (opravná verze... :-)) podpora Kryofluxu a tutoriál "Jak do RIDE přidat vlastní kontejner." Se Solarisem104 jsme totiž usoudili, že by Kryoflux mohl být přínosnější než původně plánovaný dekodér pískání Spectra (Issue #31).

A propos Kryoflux: Budu objednávat na svou virtuální adresu v Británii. Momentálně beru tři kusy Personal Edition Basic (pro kolegu v kanclu, pro Solarise a pro sebe). Pokud by se někdo další chtěl přidat, tak prosím zprávu přes SZ nebo do tohoto vlákna. Termín objednání je 6.srpna (příští úterý). Termín dodání v druhé polovině, resp. konci srpna (protože než mi skončí aktuální lot na virtuální adrese, než to pošlou, než to sem dojde...).

Před Kryofluxem ale BS-DOS cca v listopadu.

Do té doby stay tuned ;-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Naposledy upravil tomascz dne 30.07.2019, 09:37, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.07.2019, 09:28 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3636
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
tomascz píše:
(taková lehká příprava na BS-DOS a MB-02), :-)
Drzim palce :thumbup: :)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 09:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Jen v krátkosti verze 1.4.7.1 (GitHub) s bugfixy dvou drobných chyb, které unikly mojí pozornosti:

※ ukládání SCL image při otevřené pásce, a
※ import souboru, který je z nějakého důvodu zamčený (např. import image SCL do sebe sama přetažením z Exploreru do RIDE); takový soubor to tiše nenaimportuje (což je pokrok oproti původnímu pádu) a v příští verzi to i řekne proč se import nezdařil - včera večer už jsem neměl duševní sílu zjišťovat jak nejlépe informovat uživatele aby se z toho nezbláznil, když se mu naráz nepovede naimportovat třeba sto souborů.

Tak. A je ze mně Pan Štábní :-D

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.07.2019, 20:34 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
tomascz píše:
Tak. A je ze mně Pan Štábní :-D
"Brnkni, až budeš na obálce..." 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.08.2019, 08:50 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
Ten jsem neznal :lol:

Škoda že 1.4.7.1 vyšla po téhle hlášce, mohl jsem oplatit a použít "And now for something completely different. Jen v krátkosti verze 1.4.7.1 (GitHub)…" :D

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 04.10.2019, 09:08 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1552
Has thanked: 485 times
Been thanked: 633 times
BS-DOS je zatím v přerušovaném sporadickém vývoji, ale dávám k dobru aspoň mezilehlou verzi 1.4.8 (GitHub) s několika bugfixy a pár vylepšeními. Asi nejvýraznějším vylepšením je úvodní "rozcestník" zobrazený hned po spuštění. Ještě to není hotovo, spíš se jedná o takový naivní pokus, ale i tak to může novým uživatelům pomoct se zorientovat v aplikaci pomocí nabídnutého "helpu" k nejčastějším úlohám. Rozcestník taky nabízí možnost otevřít nedávné soubory (zatím jenom soubory, časem přibydou i fyzické jednotky) a to stejnou cestou jako byly otevřené naposledy, tj. buď automatickým rozpoznáním disku, nebo podstrčením konkrétního DOSu, který byl uživatelem naposledy manuálně vybrán.

Obrázek

Kromě rozcestníku byla také
- přidána možnost "přihrát" obsah jiné ZX pásky k současné ZX pásce (<DOS> → Tape → Append tape…)
- přidána možnost označit "záznam" v hexa-editoru dvojklikem do jeho obsahu (záznam = např. položka adresáře při jeho prohlížení, resp. sektor při hexa-prohlížení disku),
- urychlena spolupráce se svazky s velkým počtem clusterů (což je zatím úplně k ničemu, protože Master Boot Record není podporován, ale může se to hodit při nouzových okrajových použitích, což se přihodilo i mně),

Bugfixy pak obsahují:
- opětovné vyvolání dialogu "Reset selection" v hexa-editoru (kontext menu → Reset → Selection with…),
- nastavení defaultní geometrie kontejneru (image nebo disku) v příkazu Image → Open as… (aplikace už v krajním případě nepadne),
- inicializaci FS-Info sektoru ve svazcích s FAT32 a chybové hlášení při jeho případném pozdějším nerozpoznání,
- určení počtu všech sektorů na svazcích FAT a editaci tohoto údaje v záložce Boot sector (nefungovalo pokud počet sektorů se nevešel do 16-bitového čísla),
- časový souběh hexa-editoru a zdroje dat pro hexa-editor v příkazu Image → Browse sectors (stokrát to vyšlo, ale po sto prvý se nepotkali včas a aplikace buchla).

Tak enjoy a hezký víkend.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 224 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 ... 15  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz