OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 19.03.2024, 08:00

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 27.04.2020, 15:46 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
Doufám Mrafe, že na něj taky dostaneš Linux, když už máš stejnou skříň, jen ne tak žlutou :P
https://egalerie.net/index.php/pocitace ... Hz-Pentium

Btw... ten druhý pro Mrafa mám v ATX provedení. Nechci se ho zbavit, jen je zajímavé, že plasty jsou identické, vč. toho, že v mé skříni jsou sloupky na montáž PC AT spínače (místo ATX tlačítka) i Turbo LED, plechy se samozřejmě liší hodně. Začal jsem ho používat s deskou PT-5VMX (s K6-2/550MHz), teď je v něm asi 4. deska v pořadí Asus PRIME Q370M-C, ale ATX napájení té desky trochu koliduje s prostřední 5.25" pozicí.

Jo a mimochodem, mám ještě někde pár našich firemních polštářkových samolepek s doby, kdy jsme PC stavěli :-) Kdybyste někdo chtěl, tak se po nich můžu podívat a pár jich poslat. Dnešní skříně už nemají ten standardizovaný čtvereček na nalepení, jako všechny tyhle od Poweracka.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 08:44 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2385
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 423 times
Been thanked: 444 times
Já vím že se tu už probíraly různé Linuxy a Unixy vhodné pro retro PC. Ale co retro Linuxy, stařičké distribuce. Ze svých mladých let pamatuji třeba Monkey https://jenda.hrach.eu/f2/monkeylinux/czech.htm , který jsme měl jen proto, abych mohl říct, že na kompu mám i Linux a trochu na naučení toho nejzákladnějšího. A pak pamatuju RedHat, který Asus dával k některým svým boardům, to už bylo vlastně docela použitelné i pro běžnou linux-lamu.

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 09:50 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Pro retro mašiny (kategorie 386/ranné 486) toho zase tak moc není, řekl bych že vás to musí bavit šťourat se v systému jako takovém protože hry na tom neběží a na nějakou práci už to taky moc není byť třeba na tisk je ještě proti 8bitům taková 386 zlatá :lol: . Já se díval na starý Debian či Slackware někdy kolem verze 1.2 až 2.0, ty jsou schopné běhat použitelně na 386 s 8MB RAM i když obyčejně maximálních 32MB je určitě lepší mít, to pak máte pocit nekonečných možností s nekonečnou volnou RAM :lol: . Jsou to ale skutečně prehistorické distribuce, kde "nic není" a spousta věcí je oproti dnešku řešena dost jinak nebo vůbec není řešená. Musíte taky mít jen specifický podporovaný hardware jinak to nefunguje apod. Tehdejší linux byl skutečně ještě víc hračka než to, co se z něj postupným vývojem stalo dnes, hlavně protože pro něj není dost softwaru, ještě je nikdo moc nepsal. Tehdy měl ekosystém kolem DOSu náskok cca 10 let a je to vidět, byť třeba takové GUI z xfree86 není zase tak hrozné vzhledem k tomu jak a na čem to běhá.

Krká mě že z kernelu vypadlo i586, tak se musí používat staré custom jádro nejen pro pentia ale i K6 všech druhů (a taková K6-2+/3 není zase tak špatná...), tam by se to ještě dalo celkem používat na úrovni vzhledu Win98, byť i tehdy dostupnost softwaru nebyla kdovíjaká ale proti 386kám už výrazně širší. Se 768MB RAM by se na tom teoreticky dal spustit i aktuální kernel, byť by to nebyla žádná velká diskotéka. Ovšem na dual PPro to docela šlo, bylo to i s lubuntu sice pomalejší ale ne nepoužitelně pomalé. Zkuste si na takovou sestavu dát třeba Vistu, nebo i W10 :mrgreen:.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 10:44 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
Asi tak...

To je důvod, proč jsem na 150MHz Pentiu rozcházel Gentoo z roku 2011 a ne dobovou tehdejší distribuci z 90. let. Resp. zkusil jsem nějaké disketové distribuce, z velkých třeba starý Mandrake, ale když jsem zjistil, že i prosté připojení myši do USB vyžaduje změnu konfigurace a restart Xek (snad nepřeháním tolik), zprovoznění sítě je peklo a podpora filesystémů mizivá... tak jsem to zahodil a použil něco, co je mnohem víc plug and play, blíž tomu, jak jsme dneska zvyklí.

Vlastně jediné, co na tom Mandrake fungovalo o ždibec lépe byla podpora starých PCI grafických karet, která se z novějších distribucí s novějšími jádry a XOrg vytrácí. O grafikách do ISA ani nemluvě.

Spolehlivost systému taky nestála za moc, i novější Linux jsem dokázal přivést k zatuhnutí, třeba spuštěním hry, která přepnula grafický režim a systém/hardware/ovladač grafiky to neustál, ale jinak to fungovalo uspokojivě.

Jako možná se časem k experimentům vrátím až ukuchtím něco ve virtuálu pro alespoň i586, ne-li níž, ale určitě ne brzy.

Jeden z problémů je prosté nabootování. Netuším, jestli je vůbec bootovat na 486/586 Grub2, jestli jádro není moc velké, jestli se vůbec rozbalí... to všechno jsou důvody, proč jsem zvolil, co jsem zvolil. Navíc tu instalaci jsem měl hotovou z modernějšího PC (cosi před/současník Core2Duo, už nevím), jen jsem ji zkopíroval a překompiloval na starší CPU a začal ladit. Nerozcházel jsem to úplně celé "na zelené louce". Už samotné nalezení balíčků kompatibilních s tou verzí byl problém. Repozitáře částečně vymizely, v mnoha z nich zůstaly majoritní verze, ale ne zrovna ta mezi se správnými MD/SHA součty atd...

A když se vrátím tomu nabootování - v období 486/586 se bootovalo výhradně z disket. Bootovat z CD na mnoha strojích nešlo (na mém Pentiu to určitě nejde) a tedy k Linuxům distribuovaným na CD bývaly bootovací diskety, ale ty se občas nedají najít (fyzické se ztratily), někdy jsou jsou součástí instalačních CD a je nutné je z něj připravit jinde... ale k novějším distribucím už nemusí existovat vůbec, čím později, tím hůř.

Spíš než i586 by mohl dřív přijít na řadu EEE 901 s Intel Atomem. Sice to je jen 10 let a něco, ne 20+, ale zase to má pouze dva SSD disky 4GB + 8GB + nějaká SD karta. Zprovoznit na tom něco použitelného taky není úplně triviální, na úložištích je hodně těsno a pomalo.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 12:26 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
EEE 901 je brutální mašina, výkon jako Pentium 3 a povšechná "rychlost" dechberoucí :twisted: . Ještě donedávna to utáhlo alespoň linuxový Skype ale posledního tak půl roku už to ani ten Skype moc nechce... I youtube tak ještě 480p když nic jiného neběží. A maximálně 2GB RAM pro 64bit OS, to je prostě no comment. Na nějakou lehkou přenosnou konzolovou mašinku na testy ale ještě ok, má to ethernet, wifi, připojíš USB disk a utáhne funkčně Open Arenu :-).

Bootování je peklo i s DOSem když je BIOS na desce dement, typická věc je nepodpora >512MB disků, CD-ROM, USB vůbec nemluvím. Naštěstí na to je SW nástroj co BIOS obejde (nebo bootovací disketa ale ta taky nefunguje vždy) tak mám v 386 připojený disk 1,7GB nebo kolik a běhá to. Na počítače pod Pentium II/PPro ale linux imo nemá cenu instalovat, hlavně kvůli rozsahu instalovatelné RAM a nic zajímavého tam nepojede ani v textové konzoli. Jak nemáte aspoň 512 nebo raději 768MB RAM na nejlehčí neindivudálně upravená distra tak je to swapiáda promrhaného času.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 14:00 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Ve svých začátečnických PC dobách jsem nikdy linux na 486/586 necpal. Monkey linux si taky pamatuju. Co takhle Vector linux?

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 14:10 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
Ad EEE 901 - mám v něm ty max. 2GiB RAM, ale stroj je čistě 32bit (1.6GHz Atom N270 zpomalitelný na 200MHz). 64b uměly snad až některé následující Atomy. Já ho používal jako cca z 99% SSH konzoli na cestách, zápisník a vzácně Firefox pro nějaký ten SOHO WiFi router a podobné krabičky

Krom toho mám ještě EEE 1000H, což je pomaleji taktovaný a víc hřející Atom@900MHz, ale už se do toho dá dát normální 2.5" SATA disk/SSD a má to asi o 10% větší a tím o 100% pohodlnější klávesnici. Jinak je to podobná zoufalost. Ale díky normálnímu disku je instalace čehokoli mnohem snazší. V EEE 901 je cosi, co se podobá mSATA, ale mSATA v tom nefunguje, protože to sice má podobný (stejný?) slot, jenže prý to je snad i ATA ne SATA... byly do toho speciální max. 32GiB SSD, já mám jen ty původní malé. Kdyby někomu takové SSD do EEE přebývalo, ideálně větší kapacity, rád se ho ujmu.

Co těmhle dvěma EEE musím přiznat, tak oba mají (s ohledem na rozměry) dobré rozložení kláves. Velmi jsem si na nich oblíbil Fn + šipky fungující jako Home, End, PgUp, PgDown. Používá se to přirozeně a dává to smysl.

V době, kdy notebooky vydržely běžně 2 - 3 hodiny a tahle levná s/hračka fungovala 5+ (s Linuxem, ne WXP) a zároveň se to všude lehce vešlo, mělo to 1kg + brašna a nemusel jsem se bát, že to rozbiju, protože za cenu normálního notebooku jsem si mohl koupit 3 takové malé... mělo to smysl. Vlastně jsem to jednou i rozbil, když mi při čtení spadl z postele na roh displeje... ale i ten náhradní displej do toho byl levný a šel snadno vyměnit.

Podporu >512MiB disků u Pentia jsem tak trochu obešel tím, že jsem se zásobil několika 512MB CFkami. Nicméně to Pentium i když má taky limit 512MB nakonec docela v pohodě bootuje ze 40GB ATA disků pokud udělám první oddíly menší (musel bych se podívat, jestli mám oddělený i /boot, nebo jen / do 8GiB a zbytek v dalších oddílech). Ze SATA se mi bootovat nepovedlo :)

Ad misticjoe zkus Mandrake 8.0, to je dost retro distribuce a dá se stáhnout na 2 CD s množstvím aplikací - množstvím na tu dobu a objem dvou CD. Mám vyzkoušeno, že na starých strojích se dá rozchodit a ty dvě CD jsou pořád nalezítelná. Na jednom z nich jsou i image bootovacích disket.

Jinak jsem zkoušel - fdlinux, floppix, bg-rescue a jiné obskurnosti možná trochu podobné schopnostmi tomu Monkey Linuxu. Tj. dalo se tím připojit na síť, nebo přečíst obsah disku (fakt ne vždy obojí) a na síti tak pingnout, nebo použít telnet. Ono se toho na diskety moc nevešlo. Zlatý Mandrake na CD :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Naposledy upravil zxcygnus dne 29.04.2020, 14:14, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 14:12 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Já to zkoušet nebudu. Ten Vector Linux jsem navrhoval Mrafovi :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 14:15 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2326
Has thanked: 302 times
Been thanked: 636 times
misticjoe píše:
Já to zkoušet nebudu. Ten Vector Linux jsem navrhoval Mrafovi :-)
ok... plácnul jsem se přes prsty a místo tlachání jdu raději dělat něco nepočítačového :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 14:48 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
Tak prstíky zase pohlaď, myslím že pro někoho, kdo bude chtít linux rozchodit i na starých strojích, jsou tvé postřehy velmi přínosné.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 16:34 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Já můžu doporučit Mandrake 9.0, byl sice už na 3 CD ale spousta softwaru a jádro 2.4 se spoustou ovladačů grafických karet co se lehce instalují v odpovídajícím Drakovi X, zvuk, čeština apod. A umí .rpm takže tehdy jednička trhu red hat balíčky na tom celkem jdou instalovat. S KDE to byl už dobře použitelný desktop i pro lamku mého typu, nějakou dobu mi dělal i internetový router na ppro. Jeho grafické rozhraní mi přirostlo k srdci. Jediná nevýhoda byla absence USB myši ale to by se myslím dalo přikompilovat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 19:35 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2769
Has thanked: 223 times
Been thanked: 600 times
Hm, tak si vzpomínám, kernel 2.0, všechno na jedné disketě, už ani nevím jak se to jmenovalo a co jsem s tím dělal, protože software tam nebyl skoro žádný. Pár konzolových utilitek. Dalo se s tím připojit k síti a pingnout Seznam :lol:

Ale na hraní dobré a pár věcí jsem na tom pochopil, když jsem zjišťoval že v unixovém světě je všechno jinak a často úplně opačně než v tom maloměkkém.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 20:04 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10095
Bydliště: Praha
Has thanked: 1952 times
Been thanked: 1515 times
No to byla určitě nějaká ta distribuce, která potřebovala mrtě ram, kam se vše z té diskety rozbalilo.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 20:10 
Online
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2769
Has thanked: 223 times
Been thanked: 600 times
Právě že ne, měl jsem to na K6 se 128 MiB, ale neřeknu ti jestli jsem to tenkrát zkoušel i na něčem starším. Někde bych měl mít image, zkusím se po něm podívat.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Retro Linux
PříspěvekNapsal: 29.04.2020, 20:45 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3748
Has thanked: 269 times
Been thanked: 447 times
Jedna z prvních live distribucí co jsem zkoušel byl Knoppix, ten se tehdy spokojil snad se 128MB RAM, kdy si ještě programy dohrával za běhu. ZKoušel jsem ho bootovat na čtyřiosmě AMD Am5x86 PR75 se 128MB RAM ale ten BIOS to nedal dál než těsně za načtení loaderu. Když už jste měli 256MB už jste si mohli vyskakovat a pokud jste měli 768 nebo víc, dalo se nakopírovat celé CD do RAM a pak to běhalo hezky i na pomalých počítačích. Mělo to snad nejdříve 400 MB a později 650... A taky Puppy Linux a tiny core linux, ten je opravdu hodně malý ale to už byly spíš takové jednoúčelovky než plnohodnotné distribuce. Ten Knoppix se dal použít na tvorbu výpočetního distribuovaného clusteru v LAN (takový ten rádoby superpočítač pro socky) tak jsem si s ním chvíli hrál. Nějaké počítačové farmy na univerzitách ho tehdy i používaly, byla to nejlevnější cesta jak něco takového vyrobit z běžných PC byť výkon asi za moc nestál pokud tam nebyla 1Gbit+ LAN a kde byla, tam už měli i na normální servery.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 73 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz