OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 10:16 
Offline
Kecálek

Registrován: 11.11.2014, 19:50
Příspěvky: 118
Bydliště: Žamberk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 11 times
Schánim nezavirovaný funkční Win XP. Zjistil jsem že mi umřelo instalační CD. :(
Máte někdo typ? Koukal jsem že je hodně na ulož to ale otázka jestli se toho bát nebo ne...
Díky

_________________
https://arze.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 15:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Input error: málo informácií.
Verzia Home, Professional, alebo MCE (Multimedia Center...)? Domáca verzia čo treba aktivovať, alebo Corporate? A čo jazyk? Č
český, alebo stačí anglický, kde sa dá doinštalovať Slovenčina?

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 17:39 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Mohu ti zítra upnout na FTP do PUBu svoje XPčka. Zavirovaná určitě nejsou, je to SP2. Ale pokud s tím chceš lézt na net, tak důrazně doporučuji před připojením na net stáhnout a nainstalovat SP3 a hlavně antivirák. Jinak ti XP do pár minut zkolabují.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 17:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Sám používam na internet XPčka a bez antiviráku, a už niekoľko rokov fungujú bez problémov, nezavirovali sa. A to občas pozriem aj na stránky, na ktoré by som nemal pozerať. Niečo asi robím zle. :shrug:
(IE nepoužívam)

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 18:08 
Offline
Profík

Registrován: 28.10.2015, 20:07
Příspěvky: 684
Has thanked: 0 time
Been thanked: 73 times
Kdyz nepouzivas antivir, jak vis, ze tam neni virus ? :-)

XP, pripojene k netu behem instalace, jsou zavirovane jeste drive, nez je dokoncena instalace.

Kdo tomu neveri, mohu kdykoliv natocit.

Je uplne jedno jake otviras stranky, ten system je deravy jako cednik a vira tam mas jeste driv,
nez se poprve prihlasis po instalaci.

Pri instalaci je nutne pouzit upravene instalacni CD z roku 2014 ktere obsahuje vsechny patche
do dubna 2014 z Windows update a po instalaci je nutne doinstalovat patch na Wannacry
a jeste par dalsich vydanych Microsoftem pozdeji.

Jedine co 100% funguje je soft, ktery uzamkne system proti jakymkoliv zmenam,
jako je Integrity Control od McAfee. Je to jedina ochrana, se kterou lze XP pouzivat
na netu.

To upravene instalacni ISO z dubna 2014 by melo byt stale na uloz.to, obsahuje i AHCI
ovladace bez kterych se XP nedaji nainstalovat na pocitace se SATA radicem.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 18:18 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Tak prrrrr! Kto by už bol pripojený na internet behom inštalácie? Najprv treba všetko pekne nainštalovať offline (XP, SP, aktualizácie, ovládače atď.), a až je to hotové, spraviť si zálohu cez Norton Ghost, a až potom sa ide na internet. AHCI nieje problém, stačí to v BIOSe prepnúť na Compatible, nainštalovať XP, a následne doinštalovať AHCI ovládač a prepnúť na AHCI v BIOSe. Je to na pár kliknutí.
Že tam nemám vírus viem podľa občasného využitia Online scanneru od ESETu, a tiež podľa toho, že to funguje stále rovnako svižne a bez problémov. Aktualizáciu na Wanna cry tiež nepotrebujem, stačí pozatvárať príslušné porty, ktoré zneužíva vírus, ale XP ich nepotrebuje, takže XP už na ne neodpovedá. A tiež router to istí, nepustí sem nič len tak z internetu, o čo si nepožiada priamo PC. Pokiaľ si užívaťeľ sám stiahne zavírené exe, to je iné, tomu nepomôže ani antivírus.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 18:29 
Offline
Kecálek

Registrován: 11.11.2014, 19:50
Příspěvky: 118
Bydliště: Žamberk
Has thanked: 19 times
Been thanked: 11 times
misticjoe píše:
Mohu ti zítra upnout na FTP do PUBu svoje XPčka. Zavirovaná určitě nejsou, je to SP2. Ale pokud s tím chceš lézt na net, tak důrazně doporučuji před připojením na net stáhnout a nainstalovat SP3 a hlavně antivirák. Jinak ti XP do pár minut zkolabují.

Díky to by byla paráda. Na internet s tim nepolezu ani nepočítam s připojenim. Ale SP3 si určitě nainstaluju ;-)

_________________
https://arze.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 18:33 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 863 times
Been thanked: 697 times
Ještě nějak před 4 lety jsem instaloval a používal Win XP Pro SP2 CZ, připojení na net během instalace. Žádné aktualizace jsem nikdy nedělal (ani po instalaci) a nikdy jsem nenarazil na nějaké problémy se zavirováním o kterém se stále mluví. Tak nevím, může být příčinou že jsem připojený přes router, jak píše PotPalo? (PC nemá veřejnou IP)

Občas jsem zkoušel z netu upravené instalace jako "Ultimate...", ale to byla vždy katastrofa, nepoužitelné, tak jsem vždy skončil u nejzákladnější neupravené verze.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 21:10 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Řekl bych, že nezavirovaná XP bez antiviráku jsou dílem náhody a také zavřených portů. Jak píše petr22, mám několikrát ozkoušeno, že jejich připojení na net během instalace se rovná jasné smrti. Klidně i po instalaci. Dejte jim volný průběh na net a nevydržíte s SP2 ani tři minuty. A bacha na to, že některé porty blokuje sám poskytovatel.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 01.07.2018, 21:50 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Diego píše:
Schánim nezavirovaný funkční Win XP.
Pomáhá udělat si MD5 a SHA1S součty a ty pak vygooglit. Součty korektních instalaček se většinou dají najít a ověřit.

Jo a vím, že md5 už je kompromitovaná a sha1 taky, ale oba současně se tak snadno udělat stejné nedají liší-li se binárka. A jiné se zas hůř hledají pro tento typ média.
PotPalo píše:
...stačí pozatvárať príslušné porty, ktoré zneužíva vírus...
To by platilo v případě, že stroj s WXP má veřejnou adresu, nebo je v privátní síti společně se zavirovaným strojem. Mnohem průchodnější je díra ve starém prohlížeči a útočný web, ale on už se naštěstí o WXP nikdo moc nestará. To spíš leda že by se skrz otevřené RDP připojil jinam a těmi WXP maskoval stopy (a jo, internet se opravdu dá proscanovat na konkrétní službu v řádu hodin - tedy alespoň na IPv4).

Ale předpokládám, že nikdo soudný nepřipojuje Windows k internetu jinak než skrz linuxový firewall :-) (ok, spousta těch krabičkorouterů taky stojí dost za prd a výrobci na ně serou by design, ale to není problém linuxu, jako takového)

Btw... téma mne zaujalo už tím, jak se tu holedbáte, že přeci všechny aktualizace instalujete offline. Já měl pokaždé problém je poshánět a vůbec po skončení podpory dotlačit WXP do plně aktualizovaného a nezhrouceného stavu (ne, nenasyslil jsem si je předem). Dost často se to podělalo někde po SP3 a nezbylo mi než aktualizátor vypnout a smířit se s tím, že až do poslední aktualizace ho nedotlačím (navzdory PosReady).

Nj. a taky si držím vyladěný notebook s WXP pro případ nouze a potřeby připojit k nim něco, co jinde nefunguje, ale už jsem je pár měsíců nenabootoval... a roky předtím jen asi dvakrát, abych ověřil, že to ještě žije. Jo a jednou taky proto, že jsem potřeboval napsat cosi v písmem, co už v novějších není https://technoplaneta.cz/2018/ukoly/ukol-4-1-u-ocare/ :-)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 02.07.2018, 00:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
Používám XP (english version profi, SP3) od roku 2004, momentálně je mám na dvou PC. Ihned po instalaci jsem bloknul update od Microsoftu. Preventivně. Z dřívějška, když jsem používal NTčka vím, že právě update Microsoftu způsobují nejvíce malérů. Na začátku v roce 2004 jsem měl na XPčkách antivirus. Jenže jsem zjistil, že antivirus neustále něco odesílal, kamsi, asi firmě, která antivirus vyráběla. Antivirtus navíc docela brzdil počítač. A já za to každý rok platil dost vysoký poplatek za licenci. Tak jsem se namíchnul a v roce 2008 jsem antivirus zrušil. Od té doby žádný antivirus nemám a na upgrady Velkého Billa seru. Počítač maká již 10 let bez poruchy, bez zavirování a stále je na internetu.
České verze woken odmítám, protože z minulosti, z doby NTček a Win95 ap., vím, že právě české verze woken jsou mnohem náchylnější na zhroucení, než původní anglická verze. Čím to je, že českou verzi woken tak podělali, že je náchylná na zhroucení, to jsem nezjišťoval, ale je to fakt. Navíc některé ty počeštělé výrazy jsou fakt kuriozní výplodky teenagerů.

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 02.07.2018, 06:52 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Prekladom to zvyčajne dokakajú. Pamätám ešte z Windowsu 98, že nešiel vypnúť plánovač úloh, po reštarte znova bežal. Až som našiel v registroch čo sa má spúšťať po štarte, že "Scheduling Agent", a "Agent plánovania", a obe položky ukazovali na ten istý súbor. Po pokuse o vypnutie plánovača v nastaveniach jedna zmizla. Druhá sa musela odstrániť ručne. No keď niekto preloží aj niektoré systémové premenné a názvy, tak je jasné, že to potom nefunguje.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 02.07.2018, 07:36 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Mám CD orig. XP profesional SP2 a platné licence.
Můžete sem dát návod pro blondýnky, jak to dobře nainstalovat ?
Na noťasu, co jsem "zdědil" po synovi, mi XP, SP3 běží bez antiviru už asi 8 let, občas něco ručně vyvraždím :)
Na druhém počítadle mě regulérní čerstvá instalace zkolabovovala po druhém spuštění.

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 02.07.2018, 09:59 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
PotPalo píše:
Niečo asi robím zle. :shrug:
(IE nepoužívam)
No prave ! :D
PotPalo píše:
Aktualizáciu na Wanna cry tiež nepotrebujem, stačí pozatvárať príslušné porty, ktoré zneužíva vírus
Wannacry na XP vobec netreba riesit. Samotne jadro virusu (kryptovanie a pytanie vykupneho) sice funguje, ale spustac jadra vyuziva funkcie ktore su az na modernejsich windowsoch a na XP to maximalne urobi crash a nic nezakryptuje.
Ono vobec vecsina modernych virusov sa uz spolieha na to ze clovek ma 7+ a na starsich su castokrat nefunkcne. Takze XP ako take, su uz same o sebe ciastocna ochrana pred virusmi :)
PotPalo píše:
Pokiaľ si užívaťeľ sám stiahne zavírené exe, to je iné, tomu nepomôže ani antivírus.
No praveze v tomto pripade pomoze, pretoze bud uz pri ukladani toho EXE, alebo pri jeho spustani, upozorni ze pozor, obsahuje to virus.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Windows XP
PříspěvekNapsal: 02.07.2018, 16:11 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Kedysi som mal antivírus, ešte na win 98. Zavírená disketa, spustil som súbor, antivírus samozrejme zahlásil že vírus, ale nejako ho nestopol, takže sa mi zavíril PC. Bol to MBR vírus... To ani formát a reinštall nepomohol. Hlavne že antivírus mi spomaľoval PC.

Ozaj, a podstatná vec: užívateľské kontá. Na internet nikdy nechodím ako administrátor.

Jeden známy mal wannacry na xp, bolo to pred nejakými rokmi. Ako k tomu prišiel neviem, ale zašifrovalo mu to fotky, a chcelo zaplatiť.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 104 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz