OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:44

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 28.03.2021, 10:17 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 21:39
Příspěvky: 1970
Bydliště: Praha
Has thanked: 85 times
Been thanked: 255 times
Busy píše:
Doda píše:
Mozna se pletu, ale tohle si pamatuji take a nebyla to optika mys jak si to predstavujeme dneska, ani nevim proc tam ta "opticka" vlastnost je zminena, snad ze to opticky pripomina mys, ale bylo to podivne polohovaci zarizeni, ktere fungovalo spis jako trackpoint, ale ve tvaru mysi. Ta mys se pohybovala pouze mirne po te male podlozce, ktera s ni byla mechanicky spojena, coz tvorilo zdanlive jakesi jedno zarizeni, ktere ale cele nejezdilo po stole jako mys.

A co si pamatuji dalsiho, ze moc dobre to nebylo, bylo to spis jako joy nez mys. Tohle jsou dobre vzpominky, to uz mi z hlavy uplne zmizelo.
Prave naopak, bolo to velmi dobre a prakticke, hlavne ak clovek nemal na stole prilis vela miesta. Nie je to ziadny trackpoint ani joy, ale poctiva opticka mys, ktora sa pohybuje po tej podlozke. A je skutocne opticka, poloha mysi na podlozke sa snima opticky. Jednu taku som denno-denne pouzival temer 15 rokov, plasty uz totalne zazltnute, ale stale slape ako hodinky, bez jedinej poruchy. Dokonca ani klzne plosky po takej dobe nie su prilis osuchane. (Tu co som nedavno venoval som mal kupenu ako nahradnu, ak by sa ta prva pokazila - ale k tomu vobec nedoslo.)

Je pravda, ze na podlozne su zarazky, ktore obmedzuju pohyb mysi iba v rozsahu par centimetrov, ale rozlisenie optickeho snimania polohy (DPI) je dostatocne na to, aby v tych par cm clovek obsiahol (a vedel presne nastavit kurzor) obrazovku s rozlisenim 1024x768. Mozno by slo aj viac, ale na PeCedle, na ktorom som tuto mys mal, sa vyssie rozlisenie nastavit nedalo. V kazdom pripade to bolo velmi prakticke, cloveku stacilo hybat rukou iba v zapesti, nemusel zbytok ruky vobec po stole presuvat.


Z tveho popisu nedokazu poznat jestli nemyslime stejnou vec a pak je asi veci pouze osobniho nazoru, komu se to libilo a komu ne. Vzhledem k tomu ze to je davno zapomenute, tak to mozna zas tak svetove nebylo, ale bezduvodne zmizela cela rada jinych dobrych veci, tak to nechci soudit. Za me tohle bylo mizerne, soucasne mysi podobne jen vzdalene a osobne bych tim ani tu kulickovou mys urcite nenahradil.

Samozrejme se mozna pletu, ale ta mys na obrazku byla od te podlozku nedelitelna, spojena nejakou osou, ktera byla soucasti mechanizmu urcujiciho polohu, coz snad mohlo byt i opticky, to nevim.

Na eBay to urcite ke koupi bude, ale za me je to vehement.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2021, 13:08 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Co jsem si já představoval pod RS232 optickou myší se speciální podložkou je např. toto
https://www.youtube.com/watch?v=8CeKiSn5lGU

Ty s "kamerou", jako mají dnešní se začaly vyskytovat až později. Nevím jestli existovaly přímo RS232, nebo s redukcí a podobně jako pozdější optické PS/2+USB uměly oba protokoly? Vím, že redukce PS/2 - RS232 existovaly, ale určitě to nepracovalo s libovolnou myší.

viz redukce u tohoto inzerátu https://www.ebay.com/itm/Serial-PS-2-2- ... 3850646065

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 28.03.2021, 14:08 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Doda píše:
Z tveho popisu nedokazu poznat jestli nemyslime stejnou vec
Tak teraz si ani ja nie som isty :) Ale ja som urcite popisoval taku mys ktora je na tej mojej fotke.
Doda píše:
coz snad mohlo byt i opticky, to nevim.
Ano, snimanie polohy na 128% funguje opticky. Jednak to pisu na tej skatuli a dvak som ju aj mal rozobratu.
zxcygnus píše:
jako pozdější optické PS/2+USB uměly oba protokoly? Vím, že redukce PS/2 - RS232 existovaly, ale určitě to nepracovalo s libovolnou myší.
Redukcia PS/2 - USB je len cista prepojka, ziadna elektronika v nej nie je. Mys musi poznat oba protokoly, a podla zdetekovaneho sposobu pripojenia zvoli spravny protokol.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 30.03.2021, 22:32 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Redukce dorazila a je pěkně new old stock, nová, v lehce ošoupaném pytlíku, značky Manhattan, jako bývaly všechny ty RS232 a LPT kabely v té době :)

Ověřil jsem, že podle pinoutu PS/2 konektoru je +5V a GND na správném místě. Myš svítí. Myš připojuju k vypnutému PC, pak zapínám. Zbývající dva vstupy jsou signály, dá se naměřit pullup odpor. V BIOSu je IRQ 12 povolené s PS/2 mouse v závorce.

Trochu mě zmátl manuál, na desce jsou dva jumpery JP11 a J11 a pak ještě cosi blbě OCRkované okolo napájení CPU. Naštěstí JP11 je HDD LED a spolu s jumpery CPU jsou druhé straně desky. Přesto mi trvalo J11 najít, je ukrytý mezi ISA sběrnicemi ne tak daleko od klávesnicového controlleru. A vskutku to v DOSu s ctmouse funguje. A napodruhé se chytla i ve W98.

Jupí! Problém vyřešen.

Když jsem to kdysi dávno zkoušel, nejspíš jsem zapoměl na ten důkladně ukrytý jumper.


Přílohy:
DSC06241 zmenseno.JPG
DSC06241 zmenseno.JPG [ 318.69 KiB | Zobrazeno 3311 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 31.03.2021, 13:40 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
zxcygnus píše:
Díky za odkaz na Krup, to je přesně ono. Ale nebudu tě mít rád. Takové obchody jsou pro mě jako pustit dítě do cukrárny. Našel jsem tam, jako obvykle, hrst dalších užitečných věcí

No já tam taky nechal skoro litr :lol:

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.07.2021, 02:31 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
Ja sem koupil na burze po 50 Kc par optickych mysi IntelliMouse Explorer 3.0A a pro me idealni - do vetsi ruky, optika nepotrebuje zadnou specialni podlozku, pripojit se da do USB nebo redukci do PS/2. Ja s ohledem na starsi OSy pouzivam zasadne PS/2, protoze to funguje nativne vzdy a vsude. Bohuzel novejsi desky maji treba jen 1 PS/2 port a pokud na nem nefunguje Y rozbocka, tak sem si holt musel vyvest druhy PS/2, no problem :)
http://rayer.g6.cz/hardware/gap67ds3.htm#PS2_PINOUT

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.07.2021, 15:15 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.12.2017, 00:24
Příspěvky: 156
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Jo takže ty Super I/O ten druhej kanál mají, jenom není vytaženej? No safra, to dybych věděl :D

_________________
Špičkové elektrolytické kondenzátory, akumulátory, baterie, měřicí přístroje, mikrospínače do myší aj.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 19.07.2021, 07:25 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.12.2017, 00:24
Příspěvky: 156
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times
Tasem to vozkoušel na bůčku s XPčkama, podařilo se zřejmě přes Virtual Floppy Drive udělat image, no tak uvidím, zkusim si ho zas příště jak budu doma u serveru natlačit na disketu a nabootovat z toho, esli se podaří.

_________________
Špičkové elektrolytické kondenzátory, akumulátory, baterie, měřicí přístroje, mikrospínače do myší aj.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 23 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
cron
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz