OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 07:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 236 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 26.11.2019, 15:59 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2018, 15:32
Příspěvky: 30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 19 times
tomascz píše:
Dnes mě potěšila zásilka, kterou jsem si samou radostí dovolil zkolážovat :-D


Tome gratulujem :like:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 15.02.2020, 11:00 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Další menší sběratelská přestřelka vyhrána :-)
Ještě jednou moc děkuji původnímu majiteli, že mi hru prodal, byť se jednalo o jeho srdcovku :god2:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Vysloveně "Super cena" to bohužel nebyla, no ale co - aspoň si konečně můžu tuhle hru odškrtnout jako splněnou :-)

Ještě image disket. Na první disketě se zřejmě vyskytuje lehká forma protipirátské ochrany - 81.cylindr, běžnému uživateli nedostupný, instalátor hry zřejmě proto v DOSBoxu hlásí "Toto není první disketa" (nedostatek DOSBoxu - geometrii floppky totiž nejde v oficiálním vydání ručně nastavit, resp. aspoň mě se to nepodařilo). Hru si ale ve volné chvíli určitě zahraju, protože mě ve své době naprosto minula - ještě že existuje v už nainstalované podobě :thumbup:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 15.02.2020, 16:00 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
JJ, na tuhle fototextovku pamatuju z Excaliburu :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 15.02.2020, 16:34 
Offline
Kecka
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2018, 15:32
Příspěvky: 30
Has thanked: 20 times
Been thanked: 19 times
tomascz napsal:

Další menší sběratelská přestřelka vyhrána :-)
Ještě jednou moc děkuji původnímu majiteli, že mi hru prodal, byť se jednalo o jeho srdcovku.


Nazdar Tome,

obrovská gratulácia ;)

Inak som veľmi zvedavý čo za ochranu je na tej diskete, v podstate images diskiet Ramona, čo sme mali doteraz k dispozícii...každá sada sa tvárila akoby žiadnu ochranu nemala - myslím pri pokusoch o dump :shock:

Vyskúšam tento dump na origo železe :comp:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 29.02.2020, 10:20 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Tak si dovolím ještě jeden unboxing.


Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek


Zpoza bublinek vykukuje vodovkový obrázek na krabici, první česká komerční závodní hra a první velký projekt dvou středoškoláků. Turbo Speedway, předělávka klasické arkády Rally Speedway z Atari a Commodore 64, kterou její autoři bezmezně milovali.

Přestože se v době jejího vzniku adorovalo vše české, byť kvalitativně místní produkce značně pokulhávala za tou zahraniční, Turbo Speedway byl natolik amaterský počin, že hra nezklidila vůbec dobré hodnocení (rekordní 1/10), což se ve výsledku odrazilo i na jejím prodeji. Pro srovnání, o tři roky dříve vyšlo Tajemství Oslího ostrova nebo 7 dní a 7 nocí a před dvěma lety vydalo Vochozka Trading první českou hru na CD, Dračí historii. No a za našimi hranicemi se experimentovalo s 3D enginy (např. mistrovské dílo Alone in the Dark) nebo filmovými scénami (např. Gabriel Knight). Což samozřejmě není výtka tvůrcům, kterým tehdy nebylo ani 18 let (sám vím co jsem v tom věku dělal za "výtvory"), ale spíše vydavateli, který se rozhodnul do tohoto projektu jít.

Ale šel. O čtvrt století pozdějí tak dal vzniknout jedné z cenných sběratelských her a je mi ctí, že ji konečně mohu přivítat ve své sbírce. Mimochodem líbí se mi, když se ke hře dozvím i nějakou osobní vzpomínku. Původní majitel M.D. hru dostal od sestry k svátku cca v roce, kdy hra byla uvedena na trh. Na jeho popud - "jinak bych dostal asi svetr nebo mýdlo s jelenem," jak uvedl :-D Hru Ramonovo kouzlo z předchozího "unboxingu" mu jeho tatínek koupil na výstavišti v Praze. Ovšem když hru doma rozbalil, z krabice na něj vykoukly diskety 1, 2 a ještě jednou 2 - třetí disketa chyběla. "Takže chudák táta musel jet zase zpátky, aby mu to vyměnili" :-)


Obrázek



Nuže, ladies and gentlemen, let me introduce you to the kompletní produkce vydavatelství Space Interactive 8-)

Obrázek

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 29.02.2020, 10:27 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Co si budeme nalhávat, Rally Speedway byla švanda jen při hře dvou hráčů. S kámošem jsme na Atárku propařili nejeden večer. Ale v jednom to prostě byla po chvilce véééélká nuda.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 29.02.2020, 12:04 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 26.03.2015, 18:45
Příspěvky: 579
Bydliště: Třebíč
Has thanked: 43 times
Been thanked: 91 times
musím uznat, že celé vlákno je hezké počtení a hlavně ty napínavé fotky s rozbalováním nového titulu do sbírky :thumbup:

_________________
C64C 2x, C64C s S-Video, C64 MK2 reloaded, floppy 1541-II 3x, Commodore monitor 1084, MPS1250, 1541 ultimate II+, FCIII, SD2IEC, XU1541
*** 8bit lives matter ***


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 29.02.2020, 17:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Děkuji pane :-)

Ještě image. Po jeho vytvoření jsem s údivem zjistil, že na 81.cylindru jsou dva nestandardní sektory, každý s délkou 2kB.

Obrázek


Už už jsem se těšil, že v roce 1997 Češi konečně měli trochu sofistikovanější protipirátskou ochranu (když i na didaktiku jsme ji jednou měli). Jenže hra jde bez problému nainstalovat a spustit i bez těchto sektorů - jedná se tak s největší pravděpodobností o zapomenuté sektory z předchozího formátování. Anebo se protipirátská ochrana bez těchto sektorů projeví až po nějakém čase hraní. V každém případě je tu DJova stránka i s manuálem ke hře, pokud byste si chtěli zahrát v DosBoxu.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 05.03.2020, 11:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Mafia Live - Orchestral Concert


Obrázek

V první části zazněly skladby z prvního dílu Mafie z roku 2002. Trochu mi vadilo, že se mladší publikum (což byla většina) při promítání dobových záběrů na programátory za CRT monitory smálo. Připomnělo, že už mám halt něco odehráno… Nicméně líbila se mi myšlenka tu krásnou grafiku a interakci prošpikovat i chybami ve hře - v gameplayi, který běžel na pozadí tak bylo možné např. vidět jak si hlavní postava sáhne dovnitř vlastní hlavy nebo jak dva policajti při pronásledování kolem sebe kličkují, protože se nemůžou dohodnout kam kdo poběží. Protože jsem Mafii nikdy pořádně nehrál (ale ne že nehrál vůbec!!), byla pro mně většina záběrů ze hry nová a žasnul jsem, co Petr Vochozka a hlavně jeho tým dokázal v roce 2002 vyrobit za klenot! :god: První část jsem si vysloveně užil.

Obrázek

V druhé části zazněly skladby z… no, druhého dílu Mafie z roku 2010. Tady se zase víc bavilo mladší publikum a já jen tupě zíral jak pořád někdo na někoho míří a tváří se přitom strašně nasraně. Přišlo mi to hodně monotvárný, takže druhou část jsem spíš přetrpěl. Nicméně můj první dojem je (Mafii 2 jsem nehrál nikdy), že Mafie 1 nastavila laťku hodně vysoko, takže druhej díl se kvalitatitně o moc nelišil. Osobně si myslím, že hráči v roce 2002 byly mnohem víc vyvalený (byť měli míň polygonů) než v roce 2010.

Zcela zasloužený standing ovation na konci.


Obrázek


Dvě dobré zprávy na konec. Nikdo v sále nechrchlal :-) A koncert natáčel nějaký štáb, takže zřejmě bude časem k vidění i pro nepřítomné :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 23.05.2020, 15:31 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Pro mně zcela přelomový unboxing - výsledek jedné cross-platformní výměny :-) Greta aproves: Velmi správně odesílatel použil už použitou krabici - uschovám ji a použiju dál. Snad brzy proběhne další výměna s jiným sběratelem :-)

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

V tuhle chvíli už mají sběratelé česko-slovenských PC her jasno :-)

Obrázek

V tuhle chvíli už mají "pamětníci" jasno.

Obrázek

Obrázek

Dr.Šílenec (Vochozka Trading, 1996), jedna z několika polských her přeložených do češtiny. Tahle byla druhá v pořadí - první byl Agent mlíčňák o rok dříve. Na rozdíl od Agenta mlíčňáka, tahle hra už vyžadovala Windows (tj. nebyla určena pro DOS) a SVGA grafickou kartu. Vyšší rozlišení je trochu dvousečná zbraň (což mluvím ze své dávné zkušenosti s tvorbou her) - na jednu stranu se naskýtá větší plocha, do které se toho vejde víc, na druhou stranu ale nastává problém, co do té plochy nakreslit. Obrázek v rozlišení 320x200 bude vypadat tak nějak "bohatší" než v rozlišení 640x480 - tedy pokud se do něj nepřikreslí nějaké detaily. Grafika u Dr.Šílence se očividně inspiruje potrhlou cartoon grafikou z her od LucasArts (věci jsou křivé, neproporční a mnohdy záměrně v kontrastních barvách) - provedení u Dr.Šílence ovšem malinko vypadá jako malůvky z Paintbrushe než jako profesionálně vytvořené komerční dílo. Pro srovnání, před dvěma lety (neprvoplánově!) vytvořila partička gympláků hru Tajemství Oslího ostrova a před rokem Vochozka Trading vydalo první dabovanou hru, Dračí historii.

phpBB [video]

https://www.youtube.com/watch?v=qF-nv9ktblc

Přes všechny nedostatky hry (včetně jednoho údajného bugu ve hře) mě ale tahle hra svým způsobem bavila. Vlastně její grafika byla natolik jednoduchá, že mi tehdy "ukázala cestu" a já se kvůli tomu začal učit Flash, kde se dala kombinovat grafika s interaktivitou, produkujíce tak hry a hříčky pro potěchu vlastní a později i potěchu publika.

Toliko tedy k dnešnímu unboxingu.

Btw, teď trochu smrádku jménem samochvála: Ač jsem to při založení v roce 2015 rozhodně neplánoval, tohle téma se stalo jedním z dovolím si tvrdit "středobodů" sběratelství česko-slovenských PC her. Už několik lidí mně skrze něj oslovilo, ať už s nabídkou prodeje (čímžto jsem se dostal k zajímavým kouskům) nebo s nabídkou výměny (čímžto se rozšířily moje kontakty) :like: Děkuji adminům :god2:


No a nyní bych poprosil, aby se kolegové sběratelé pro jistotu posadili.










Následuje totiž...

téměř kompletní produkce Vochozka Trading












Obrázek

Obrázek


Děkuji za pozornost.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 16:47 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ok,... :o (z kategorie "Zbláznilo se Aukro nebo lidi?")
Originální nerozbalená počítačová hra VIETCONG

Nevím, jestli si kupující gratuluje nebo zpytuje svědomí - 32k není zrovna pakatel, notabene za jedinej titul :suicide:

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 16:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Tak to je mazec, 32 tisíc bych dal jen za Mire Mare pro ZX :-)

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 16:57 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
A někdo to dá za Vietcong... :P Třeba je to pro něj jen týdenní kapesné dětem...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 17:16 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
solaris104 píše:
Tak to je mazec, 32 tisíc bych dal jen za Mire Mare pro ZX :-)
Jemný decentní humor, to se mi líbí :like: :D
Czech Human píše:
A někdo to dá za Vietcong... :P Třeba je to pro něj jen týdenní kapesné dětem...
No právě. A na naše děti musíme sbírat víčka! :D Ale vážně, 32k bych za jednu hru (sebestarší) nedal - upřímně si nedovedu představit ty výčitky. Byly časy, kdy jsem na eBayi za měsíc ztopil 20k na starých PC titulech, čili něco málo o výčitcích vím :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Ceske hry z pocatku 90.let
PříspěvekNapsal: 06.06.2020, 17:30 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Proto je vhodné být ke sběratelství taky psychopat, ti totiž takovými hloupostmi netrpí ;)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 236 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 16  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz