OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 14:38

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 26.07.2021, 21:16 
Offline
Kecka

Registrován: 11.07.2020, 20:03
Příspěvky: 34
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Zdravím,

pořídil jsem si XT-CF-Lite V4.2 pro svůj Compaq Portable. Vypadá to, že karta funguje dobře, protože její BIOS se po zapnutí spustí, ale nedaří se mi zavést DOS. Pokaždé se objeví Booting C>>C a počítač zamrzne.

CF karta by měla být v pořádku, jelikož jsem ji koupil přímo s XT-CF a už měla na sobě DOS 6.22 s nějakým dalším softwarem. Zkoušel jsem na ni dát jiný DOS (3.0, 3.30, 3.31) prostřednictvím Virtual Boxu, kde bootování v pohodě šlo, ale reálné XT pořád nebootuje.
Možnost vzít systémovou disketu a naformátovat CF kartu přímo v Compaqu nemám, jelikož mám ve fyzické podobě jen kopii Compaq DOS 1.1 a ten s disky neumí.

Tento Compaq je jediné IBM PC kompatibilní co mám a navíc je velmi ranný (1983), takže měl BIOS rev. B, který by nefungoval s XT-CF. Vyměnil jsem jej ale za BIOS rev. C, takže to by nemělo činit problém. Na desce jsem ale nechal dipswitch SW2, který sloužil k nastavení množství paměti, BIOS rev. C si dokáže množství paměti zjisti sám. Je tedy možné, že to může způsobovat problémy, i když jsem někde četl, že rev. C dipswitch prostě ignoruje, ať už je osazen nebo ne.

Paměti mám jen 256k na desce a k tomu mám ještě dalších 256k na multifunkční kartě. Nevím ale, jestli funguje správně, protože nemám CheckIt. Každopádně POSTem projde, takže je asi v pořádku.

Pokud by měl někdo nápad, jak to vyřešit, budu rád.
Ještě dodávám, že jsem XT-CF koupil z Ruska přes Ebay a adaptér z IDE na CF vypadá dosti neprofesionálně sestavený, někdo zapomněl smýt kalafunu.

Eventuálně, kdyby závada byla neřešitelná (Jako mé jiné projekty, konkrétně mám na mysli ten Apple 1, ten bohužel asi nebude. Nebo alespoň ne z drátků, ale s tišťákem.), tak bych ocenil, kdyby byl někdo ochoten mi vyrobit pár disket 5,25 360k s DOSem, CheckIt, atd. Samozřejmě, že to nechci zadarmo. Zaplatil bych nějakou rozumnou částku.

Děkuji,
solis123


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 11:05 
Offline
Kecka

Registrován: 11.07.2020, 20:03
Příspěvky: 34
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Trochu jsem pokročil s hledáním závady. Pokaždé když počítač zapnu, tak se název CF karty nahodile mění. Správně by tam mělo být napsáno asi "Unigen Flash", místo toho tam ale dostávám: dva nebo tří smajlíky, smajlík mezera IGEN FLASH nebo UNIGEN FLASHA několik mezer A

Nevím přesně, co by to mohlo způsobovat, jestli operační paměť počítače, video paměť grafické karty nebo samotná CF-XT karta.
Každopádně, jak jsem již zmiňoval, tak CF karta je čitelná pro moderní PC a Compaq mi jinak žádné nesmyslné znaky na obrazovce neukazuje, takže video paměť bude asi také v pořádku.

Takže zbývá operační paměť, což bude těžší, protože dvě řady devíti čipů jsou připájené do desky (naštěstí mám odpájecí stanici). Zbytek je v paticích a náhradní čipy si můžu půjčit z té multifunkční karty.

Pořád si ale nejsem moc jistý tím CF-IDE adaptérem (jmenuje se CF-IDE40 V.E0 - černé barvy, prodávají ho i na Mallu za 99,- Kč), jednak byl neočištěný od kalafuny a bylo na něm dost všelijakého smetí. Tak také proto, že se mi nikdy nerozsvěcuje žlutá ledka "Active", i když jsem ji odpájel a funguje. Na internetu jsem ale nenašel, že by si na tento adaptér někdo stěžoval, takže závada bude asi v Compaqu.


Přílohy:
smajlíci (1) (1).jpg
smajlíci (1) (1).jpg [ 252.88 KiB | Zobrazeno 3865 krát ]
IMG_20210727_1110 (1).jpg
IMG_20210727_1110 (1).jpg [ 267.76 KiB | Zobrazeno 3865 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 11:23 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Samozřejmě cesta vede přes: vyzkoušet jiný CF adaptér (ne všechny si s XTCF tykají - vlastní zkušenost) a pak pořádně prozkoumat jumpery na kartě, jestli s něčím nekoliduje. Když jsem je nastavoval ve své 286tce, byl to doslova očistec, než jsem našel správnou konfiguraci.
Ad cfka: IMHO nejjistější je její příprava v nějaké 486tce a níž. Z moderního pecka s pomocí čtečky nemám nejlepší zkušenosti při přípravě FAT16 DOS systému - zajímavé, že třeba CFky do Amigy s čtečkou a WinUAE mají výsledky 100% kladné.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 13:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Co jsem kupoval CF IDE adaptéry v číně tak 2 z 5 byli špatně zaletované a musel jsem je opravit.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 14:18 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Kolega má přímo XT-IDE a ne tohle http://www.malinov.com/Home/sergeys-projects/xt-cf-lite, takže zkusit jiný CF-IDE adaptér nebude od věci (anebo ten adaptér zkusit na nějakém IDE). Přesto odhaduju, že chyba bude právě ve formátu, potažmo partici.

Bohužel řešení moc není. Ale asi bych vrazil XT-IDE do jiného pecka, bootnul z diskety a dal FDISK /MBR (zkusit to můžeš i na virtuálu, ale asi to chodit nebude)
Věřím, že pak se bootování rozjede.
Pokud ne, tak znovu FDISK, smazat a vytvořit partici, nastavit ji aktivní a následně naformátovat a nainstalovat znova.

Vzhledem k tomu, že solis123 nemá vyplněné bydliště, tak možnost stavit se na hoďku u mně někdy o víkendu zatím nenabízím... :cartman: :mrgreen:

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 15:05 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 21.01.2021, 11:05
Příspěvky: 1581
Bydliště: Pardubice
Has thanked: 25 times
Been thanked: 238 times
Nevím proč někteří tají odkud jsou. Taky bych nabídl řešení na místě.

_________________
Praxe znamená, že vše funguje, ale nevíme proč. Teorie znamená, že vše víme, ale nic nefunguje.
Někdy je teorie spojena s praxí. Znamená to, že nic nefunguje a nikdo neví proč ...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 15:12 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Nějak to nechápu.
Píše se tu o XT-CF-Lite v 4, kde ale žádná IDE-CF redukce není.
Pak o XT-IDE...
O jakém interface je tedy řeč?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 16:54 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.06.2013, 00:11
Příspěvky: 641
Has thanked: 1 time
Been thanked: 76 times
Nekdy byva u CFek problem s geometrii - ze oddily a formatovani vytvorite na novem PC, ktere pouziva LBA a pak se to strci do stareho PC, ktere pouziva CHS a pak to nejde. Takze jak uz radili nade mnou, provest rozdeleni a format /s na nakem starem PC bootnutem s diskety ci jineho disku.
Ale to, ze to spatne pise ID string CF karty, bude nejspsi naky HW problem v kontaktech mezi CF a adapterem nebo na adapteru mezi sbernici, to je potreba vyresit prednostne. V Praze bych se na to mohl podivat osobne...

_________________
http://rayer.g6.cz, core i7-2600K, SB Audigy+YMF724+DreamBlaster, GTX970, DOS/WIN98SE/NT4/XP/Debian | retroPC: PPro 200, 192MB, SB AWE64+Live, Matrox Millenium II/8MB+Voodo1, USB 2.0


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 17:35 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Mne hlavně zajímá, co je to za interface, protože
1) jak je řešeno napájení IDE-CF redukce? (pokud tam nějaká je)
2) co ty DIP switche?
Měl jsem totiž XT-IDE, ke kterému jsem připojil DOM a v TNS HC-16 mi nejelo. Podezíral jsem DIP switche.
S XT-CF-Lite od Martyho to jelo hned (ani jsem na switche nesahal).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 17:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 605 times
Tipnul bych to na tohle provedení: https://www.lo-tech.co.uk/product/lo-tech-isa-compactflash-pcb/
Verze kterou mám já napájení IDE neřeší, takže pokud se použije redukce na CF, musí být napájená.

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 18:13 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Asi to kupoval zde
https://www.ebay.com/itm/144114407078?

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 18:27 
Offline
Kecka

Registrován: 11.07.2020, 20:03
Příspěvky: 34
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Oj, vidím, že se mi to jaksi vymknulo z ruky. Nečekal jsem takové množství odpovědí, proto se pokusím uvést vše na pravou míru. Každopádně díky za všechny rady.

Nejdřív ta karta:
Skládá se ze dvou destiček:
1. XT-CF-Lite V4.2 (cituji to, co je na ní napsané) na jedné straně 8-bit ISA, na druhé straně IDE i s napájením (prý pin 20), takže není problém v tom, že by do CF karty nešel proud. Dipswitche jsou následující: SW1.1 - EEPROM enable, SW1.2 - EEPROM write enable, SW1.3-1.7 - EEPROM adress selection, SW1.8-1.10 - I/O address selection.
Zkoušel jsem měnit adresu EEPROM (SW1.3-1.7), ale nijak se to neprojevilo (V Compaqu mám jen ovladačovou kartu pro disketové mechaniky a grafickou kartu, takže to nemá tak vysokou šanci na kolidování s něčím). Počítač chce bootovat jen z adresy 360h, pokud přepnu SW1.8-1.10 na jinou adresu, tak počítač CF kartu nenajde.

2. CF-IDE40 V.E0 (opět cituji, co je napsáno na té kartě) - adaptér IDE na CF, možnost napájení z IDE konektoru i externě. Po zapnutí s vloženou CF kartou svítí ledka "Power" i "Card detect", takže karta je napájena. Tuto černou kartu bych typoval jako zdroj problémů. Zkusil jsem odpájet a znovu připájet IDE konektor, ale žádná změna. Pořád je ale možné, že je někde malá kapka cínu co spojila třeba dva piny CF konektoru.


Dále bydliště:
Jsem z Olomouce, jen jsem si to na účtu nenastavil.

Dále "použití jiného PC":
Mám jen PC s Athlonem II z roku 2009, na které bych mohl ale zkusit připojit ten černý adaptér do IDE konektoru (napájení externě z PSU) a nabootovat z něho. Tak bych zjistil, jestli je v něm závada.
Žádné jiné XT/AT/286/386/486 ... nemám, a na disketě mám jen DOS 1.1


to MilasPce:
Poslal jsem ti odpověď mailem, na ten co jsi mi napsal.

to solaris104:
Tak, tak, máš pravdu.


Přílohy:
Karta zezadu (1).jpg
Karta zezadu (1).jpg [ 291.63 KiB | Zobrazeno 3781 krát ]
Karta zepředu (1).jpg
Karta zepředu (1).jpg [ 301.53 KiB | Zobrazeno 3781 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 27.07.2021, 19:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 07.05.2014, 01:21
Příspěvky: 2570
Bydliště: Praha
Has thanked: 502 times
Been thanked: 605 times
Na dálku těžko říct, ale měl jsem kdysi s jednou takovouhle CF redukcí z ebay taky problém, ale ta nefungovala vůbec.
Pár jsem jich bral od Nobyho, ty fungovaly v pohodě - https://divide.cz/index.php?y=CF_prima.cz

_________________
ZX80, ZX81, ZX Spectrum, ZX Spectrum +2, Didaktik M, PMD 85-1,2A,3, Olivetti Prodest PC 128, Acorn BBC Micro, PC-XT, Amiga 500


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 28.07.2021, 08:55 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
Tak z Olmíku za mnou asi nedojedeš. :D Právě proto tam ta kolonka bydliště je, protože posílat pár disket poštou je veliké zlo :lol: a bůhví v jakém stavu by došly a nikdy nevím jakým elektromagnetickým peklem by si prošly.
Pro mně je mnohdy jednodušší obětovat hoďku o víkendu, než něco někam posílat. A troufám si tvrdit, že v tomto případě, pokud by nebyl v háji ten XT-CF adaptér, tak do hodiny odcházíš s funkčním zařízením. :ugeek:

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: XT-CF nebootuje - Compaq Portable
PříspěvekNapsal: 28.07.2021, 09:03 
Offline
Kecka

Registrován: 11.07.2020, 20:03
Příspěvky: 34
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
to Starej_Mraf:

Zatím jsem se předběžně domluvil s jjilkem, ten je z Olomouce.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 37 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz