OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:09

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 08:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já problém s RTC čipem naposledy řešil takto - viz foto. Vydlabal jsem kousek plastu v místě, kde byly ukryté nožičky RTC čipu ohnuté výrobcem dovnitř směrem k baterii a nikoli dolů k plošnému spoji. Odpojil jsem je od baterie, která zůstala zalitá v plastu uvnitř a připájel jsem držák baterie CR2032, osadil baterii, zasunul zpět do patice v základní desce a od té doby to funguje.

Dělal jsem do s deskou pro Pentium a fakt je, že bez baterie taky neudržela nastavení BIOSu, nešly ani nastavit parametry HDD a nabootovat z něj.

Btw... já bych pomohl rád, ale museli bychom si to PC posílat nějakou přepravní službou, což není moc fajn.


Přílohy:
DSC03312 oriznuto zmenseno.JPG
DSC03312 oriznuto zmenseno.JPG [ 177.24 KiB | Zobrazeno 1351 krát ]

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 12:44 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
zxcygnus píše:
J
Btw... já bych pomohl rád, ale museli bychom si to PC posílat nějakou přepravní službou, což není moc fajn.


To by chtělo někoho od Brna s vyfukovačkou nebo odsávačkou. Tam by si S asi mohla dojet.
Já jsem to před časem řešil podobně. Dokonce jsem Dallas ani nevypájel z desky. Tady by to asi nešlo, je nevhodně otočený.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 21:52 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
dex píše:
Server po vyndání zapnout šel, ale co bez RTC dělá, nevím, neměl jsem připojený terminál.

A čo takým testom naslepo zistíte?
Nie je to ako testovať PC bez monitora?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:04 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
jjilek píše:
Stojí za to připomenout původní přání autorky vlákna:
Acer 915P-Dokáže mi niekto bezpečne vymeniť RTC?
Odpoví někdo? Podle mne by stačilo, kdyby Sabině někdo vyměnil Dallase za patici, snáze by se našel i na dálku někdo, kdo by buď upravil starý Dallas nebo by S. zakoupila nový. :)

Ďakujem,to je asi ideálne riešenie,to by som v prípade núdze/než zoženiem nový čip,mohla používať starý a až zoženiem nový,mohla by som si ho už sama vymeniť a keď nezoženiem,mohla by som zistiť,čo to urobí bez toho čipu a keď bude výsledok rovnaký ako s tým čipom,tak by som aspoň nemusela riskovať to vytečenie elektrolytu a keby to bez RTC nešlo vôbec,tak by som tam tento mohla vrátiť,kým nezoženiem iný.
Úplne ideálne riešenie.
Ináč to vnímam automaticky tak,že keď sa nikto na spájkovanie nehlási,tak nikto nebýva dosť blízko,možno nakoniec Vy,p.Jílek,ste najbližšie,alebo sa nikomu nechce,alebo sa všetky osoby boja ma navštíviť,lebo som neočkovaná,alebo sa nikomu nechce vo vlaku dusiť qôli náhubku...
No nemôžem nikoho nútiť a mnohé z tých dôvodov,prečo sa nikomu nechce,chápem,ja som napríklad chodila často vlakom pre zábavu,ale v tomto režime už je to qôli náhubku utrpenie,tak už skoro necestujem a chápem všetky ostatné osoby,ktoré nechcú,aby ich štípal xicht z respirátora FujFujP3.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:06 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1508
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 380 times
Ale já přece nic netestoval a nepotřeboval jsem nic zjišťvoat (snad krom toho, že to stále jde zapnout).
Jen jsem psal, že ne vždy je dobré nechat čip se zabudovanou baterií v systému, protože jsem viděl případ, kdy koroze prolézala z čipu po nožičkách ven na desku.
Byl u toho Swarm s Klusáčkem, kteří takovou věc viděli i dříve, na jejich radu jsem nechal čip venku.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:14 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Sledge píše:
@zxcygnus: Je-li to Acer 915P II, tak je tam klasický Dallas, tzn. jasná výměna, ten nemohl přežít :)

Taký ako vo Falcone? DALLAS 12887A tak je tu je nahrada od Ceskeho vyrobcu:
https://centuriontech.eu/product/rtc-falcon030/

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:23 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
zxcygnus píše:
Já problém s RTC čipem naposledy řešil takto - viz foto. Vydlabal jsem kousek plastu v místě, kde byly ukryté nožičky RTC čipu ohnuté výrobcem dovnitř směrem k baterii a nikoli dolů k plošnému spoji. Odpojil jsem je od baterie, která zůstala zalitá v plastu uvnitř a připájel jsem držák baterie CR2032, osadil baterii, zasunul zpět do patice v základní desce a od té doby to funguje.

Dělal jsem do s deskou pro Pentium a fakt je, že bez baterie taky neudržela nastavení BIOSu, nešly ani nastavit parametry HDD a nabootovat z něj.

Btw... já bych pomohl rád, ale museli bychom si to PC posílat nějakou přepravní službou, což není moc fajn.

Ďakujem za tip a ochotu a lokalizáciu skrytých nožičiek,po tom,čo urobila prepravná služba s tým Scenicom,čo som si nedávno objednala(viď vlákno Zbierka Windows),ale asi fakt nezverím takejto službe 286ku 1000x historicky hodnotnejšiu,než Scenic 600,s ktorým mlátili cestou tak,že odjebali PC Speaker a ten potom uvoľnený lietal hore dole po skrini,je len šťastie,že hranou nerozbil žiadny čip na doske,ani svojím magnetom neodrovnal HDD,vrátila som ho na miesto,ale keď som konečne vypátrala jeho konektor,nemohla som ho pripojiť s5,lebo je to združený konektor,dá sa tam pripojiť minimálne 2 rôznymi spôsobmi a konkrétne piny preň určené nie sú označené,konkrétne toto bol dopravca WE DO,ale nemám dojem,že by bola hoc s UPS záruka jemného zachádzania,no v Aceri 915P nemôže lietať PC speaker,ale napríklad HDD drží len na 1 skrutke,to by dopadlo...
No a konkrétne v prípade tohoto riešenia je otázka,či odpojenie pôvodnej batérie zaručuje,že z nej nikdy nevytečie elektrolyt?

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:31 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
jjilek píše:
To by chtělo někoho od Brna s vyfukovačkou nebo odsávačkou. Tam by si S asi mohla dojet.
Já jsem to před časem řešil podobně. Dokonce jsem Dallas ani nevypájel z desky. Tady by to asi nešlo, je nevhodně otočený.

Myslíte,že by som vzala samotnú dosku vlakom?
Keď sa napríklad pošmyknem na schodoch vozňa Bdmtee,tak je po doske,ale vďaka za nápad,len sa proste bojím,že je to riskantné,musím porozmýšľať,či je to viac,alebo menej riskantné,než hrozba vytečenia batérie.
A qôli náhubku poriadne nevidím pod nohy,tak to fakt hrozí sa pošmyknúť na ultrastrmých schodoch Bdmtee.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:43 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
dex píše:
Ale já přece nic netestoval a nepotřeboval jsem nic zjišťvoat (snad krom toho, že to stále jde zapnout).
Jen jsem psal, že ne vždy je dobré nechat čip se zabudovanou baterií v systému, protože jsem viděl případ, kdy koroze prolézala z čipu po nožičkách ven na desku.
Byl u toho Swarm s Klusáčkem, kteří takovou věc viděli i dříve, na jejich radu jsem nechal čip venku.

Áno,to je primárny dôvod ten čip nejak riešiť,no a to de fakto vylučuje riešenia s externou batériou,kde čip ostáva na mieste aj s pôvodnou batériou,z ktorej pôjde korózia najprv vnútri čipu a prestane fungovať,pokiaľ sa už práve toto nestalo,lebo prázdne kolonky by mohli znamenať nielen mŕtvu batériu,ale aj čip ako taký,no a samozrejme až preleznie korózia čip,tak z neho polezie po nožičkách,to je reálna a vážna hrozba externou batériou nevyriešená,stále u mňa vyhráva riešenie s päticou,úplne ideálne pripojenou k pôvodnému miestu čipu káblikom a umiestnenou na prístupnejšom mieste,aby som už nemusela potom demontovať zdroj qôli ďalším výmenám RTC.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 14.08.2021, 22:46 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
tridé píše:
Sledge píše:
@zxcygnus: Je-li to Acer 915P II, tak je tam klasický Dallas, tzn. jasná výměna, ten nemohl přežít :)

Taký ako vo Falcone? DALLAS 12887A tak je tu je nahrada od Ceskeho vyrobcu:
https://centuriontech.eu/product/rtc-falcon030/

Ďakujem,to je ten kód čipu,keď vyriešim spájkovanie,kúpim.
Aj keď si nie som istá,či tam na konci bolo to (A),musím sa zas pozrieť na to video,myslím,že tam šlo o výmenu 1287 za 12887,ale nespomínam si na to (A) na konci.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.08.2021, 08:22 
Offline
Profík

Registrován: 26.04.2015, 20:26
Příspěvky: 858
Bydliště: Olomouc
Has thanked: 2 times
Been thanked: 92 times
Sabina_16bit. píše:
jjilek píše:
Stojí za to připomenout původní přání autorky vlákna:
Acer 915P-Dokáže mi niekto bezpečne vymeniť RTC?

Ináč to vnímam automaticky tak,že keď sa nikto na spájkovanie nehlási,tak nikto nebýva dosť blízko,možno nakoniec Vy,p.Jílek,ste najbližšie,

Žel na vypájení nemám vybavení a to, co jsem před lety primitivně dělal, nebylo riskantní. Jednalo se o vyřazené 386-ky, které byly určené do šrotu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.08.2021, 04:35 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 11.08.2021, 19:40
Příspěvky: 181
Bydliště: Base 493.
Has thanked: 21 times
Been thanked: 4 times
Ďakujem za info.No keď som tento stroj našla,bol určený do šrotu,pred tým som ho už raz zachránila,teraz je určený na 2.GO a nerada by som,aby to smerovalo zas do kremíkového neba.

_________________
<font color="darkgreen">Live long & prosper & let others live long & prosper too=do not eat Animals.
Did U knew,Blue Screens Of Death r 32bit & 64bit only?
They do not run on Win16,nor DOS:) .
That is,y Win16 & DOS r the best...
No,Windows 10 is not equal to Windows 7+Windows 3...


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 27 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 16 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz