OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:25

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 11:18 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
Ahoj kluci,

založil jsem nové vlákno se samostatným tématem diskový prostor pro 486 a jak nejlépe handlovat data do takového PC.
Předpokládám, že bych měl mít desku 486 s PCI a tam je řadič již na desce. Pokud se pletu, tak mě opravte.

PATA HDD:
Předpokládám, že časem si nějaký seženu nebo prozatím na rozjezd použiju nějaký starý kus z našeho gauče, ale zajímá mě maximální velikost disku.
FAT16 má omezení na 2GB, ale zase přes fdisk šlo disk rozdělit až na 4 oddíly, tak teď nevím.

Compact Flash:
Také mě zajímá, jak je to s touto redukcí, její spolehlivostí, co vše k ní potřebuji a jakou nejlépe použít CF kartu z hlediska výkonu a rovněž spolehlivosti.

Handlování dat:
Napadlo mě, že mám doma stařičké NASko DS209, které stále používám, sice už jeho výkon je velmi slabý cca 20-30MB/s, ale šlo by na něm rozjet FTP.
Myslíte, že by pod DOSem šla rozjet normálně síť s nějakým FTP klientem? TCP/IP ?? Nesloužila k tomu 4. instalační disketa DOSu, kde byl SW pro síť?
CD se mi už pálit nechce a tuto možnost hned zamítám, pamatuji si, že existovala nějaká utilita fakecd.exe :)
Minulou neděli jsem vyhodil pytel 60l, který byl jen z 10l zaplněn různými CD, od SCORE, LEVEL, až po ... :roll:

GoTek místo FDD:
Toto téma prosím v tomto vláknu vynechme. Nemám s touto technologii žádné zkušenosti a velmi mě zajímá, takže na to později založím separátní vlákno.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 11:46 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
NoXO23 píše:
PATA HDD:
Předpokládám, že časem si nějaký seženu nebo prozatím na rozjezd použiju nějaký starý kus z našeho gauče, ale zajímá mě maximální velikost disku.
FAT16 má omezení na 2GB, ale zase přes fdisk šlo disk rozdělit až na 4 oddíly, tak teď nevím.
Na disku si mozes spravit sekundarnu particiu a do nej naflakat logickych diskov po 2GB kolko len chces. Pokial to ma aj bootovat, tak na disku vytvor najprv primarnu particiu, potom sekundarnu. Z primarnej bude bootovat a v sekundarnej budu vsetky dalsie logicke disky.

Ale pozor, dalsie obmedzenie moze byt v biose, ktory moze podporovat len disky do urcitej kapacity (512 MB, 8GB, ...). Disk moze byt aj vecsi, ale bios z neho bude vidiet len tento limitovany priestor. Alebo treba pouzit nejaku utilitku, napr. EZ BIOS, ktory sa vlozi do boot sektora a pri bootovani sa este pred msdosom natiahne do pameti a nahradi stary bios.
NoXO23 píše:
Myslíte, že by pod DOSem šla rozjet normálně síť s nějakým FTP klientem? TCP/IP ??
Urcite ano. Predtym, nez sa rozsiliri windowsy, tak sme chodili na internet cez MSDOS. Bolo treba pri bootovani nainstalovat tri drivery - najprv driver pre sietovu kartu, potom nejaky driver pre spravu paketov a napokon driver pre TCP/IP stack. Nazvy tych driverov si zial uz nepametam :( Ale pametam si, ze potom sme mali programy ako TELBIN.EXE a FTPBIN.EXE ktore cez tento TCP/IP stack komunikovali.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 11:54 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
Busy píše:
EZ BIOS, ktory sa vlozi do boot sektora a pri bootovani sa este pred msdosom natiahne do pameti a nahradi stary bios.

Zajímavé, to neznám, ale podobným mechanizmem se "aktivují" např. Windows. :lol:

To je nějaká standardní utilita, která je nezávislá na výrobci MB a BIOSu?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 13:17 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Delalo to nekolik vyrobcu, a kazdy vyrobce disku mel svoji utilitu, pripadne licencovanou od nekoho jineho. Vetsinou fungovaly s ruznyma diskama, nevzpominam si, ze by byla nejaka zamcena na jeden typ/vyrobce disku.
Nevim, jestli se to nejmenovalo EZ-Drive, ne EZ-BIOS...

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 14:29 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3642
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 371 times
Been thanked: 788 times
Ano, je to zname pod obidvomi nazvami: EZ-BIOS aj EZ-DRIVE.
Tych utilitiek existovalo viac druhov, napriklad kedysi som pouzival aj Ontrack Disk Manager.
Je to nezavisle od vyrobcu MB a biosu na nom, to vyrobci harddiskov zvykli dodavat k svojim diskom aby sa dali pouzit aj na starsich biosoch ktore nepodporovali disky takej velkosti.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 14:51 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Trochu ste sa zakecali o PATA, takže ja sa napojím na CF kartu. Existujú adaptéry na IDE, do ktorých sa zapojí CF karta. Tá sa potom v prípade potreby dá odobrať a čítať v bežnej čítačke. A kúpiš to za nízku cenu na Aliexpresse.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 15:46 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
S tými diskami to niekedy nieje také jednoduché. Stáva sa, že pokiaľ je disk väčší ako podporuje BIOS, tak to zamrzne pri detekcii diskov (hlavne BIOSy ktoré už vedeli CD-ROM, a teda ju detekovali nezávisle na nastavení [ne]prítomnosti disku). A to aj keď detekciu diskov vypneme a zadáme menšie parametre ručne, alebo nastavíme že žiadny disk nieje. A keď sa nedostaneme na bootovanie, je nám nejaký driver nanič.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 15:47 
Offline
Kecka

Registrován: 08.04.2021, 02:11
Příspěvky: 67
Bydliště: ThePlice
Has thanked: 0 time
Been thanked: 16 times
NoXO23: Pata HDD vs. CF
Drž se stylu, v době 486 byl CF zatím jen ve vlhkých snech autorů.

NoXO23+Busy: Handlování dat
Ty tři drivery byly NE2000.sys IPXSPX.sys NET.com a byly pro IPX/SPX sítě z dob předinternetových (viz LanPárty DOOM, DUKE, CC..) Pro IP byl stack místo IPXSPX, myslím že TCPIPODI.COM, někde bych ho měl mít. Nejlepší na to byl NovellDOS7 (MSDOS6.22 kompatibilní, navíc s multitaskem/DOS4GW). Potom na to stačí "NET USE \\192.168.1.2\NETDISK H:" namísto čachrování s úložištěm.
Anebo varianta BŽ:
DX4/100/16/WD1200 byl dostačující s W95OSR2 na netsharing.

Dodatek: Pro HDD nad (snad)540MB byla potřeba možnosti volby LBA v BIOSU. CHS to nedal. Potom chodily disky do 2GB. Ale ta PCI deska by to měla zvládat. Tímhle trpěly (většinou) onlyISA desky co neuměly DX2(66,80)/DX4(75,100) -SX,DX33/40/50

PPS:Pokud se někde mýlím, bezskurpulí mne opravte. Nerad bych štrachal realhardware kvůli +/- překlepu.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 16:01 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Ono samotné 486 je dosť široký pojem. Prvé 486kové dosky nemali ani autodetekciu a vedeli disky iba do 512 MB, posledné 486kové dosky mali autodetekciu, vedeli aj CD-ROMku, a disky brali kľudne do 64 GB. A nad 64 GB sa dalo tiež, keď sa ručne nastavili parametre pod 64 GB. Síce diskové nástroje hlásili že je oddiel mimo rozsah, ale normálne išiel čítať aj zapisovať. Alebo si to už pletiem s Pentium 1? (VX PRO?)

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 16:02 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Milsa píše:
Trochu ste sa zakecali o PATA, takže ja sa napojím na CF kartu. Existujú adaptéry na IDE, do ktorých sa zapojí CF karta. Tá sa potom v prípade potreby dá odobrať a čítať v bežnej čítačke. A kúpiš to za nízku cenu na Aliexpresse.

Adapteru existuje spousta, treba adapter na IDE, ke kteremu se pripoji SATA (SSD) disk, nebo adapter na IDE-44, do ktereho se da mSATA SSD... Ale kdyz 486ku, tak s poradnym 300MB diskem! :)

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 17:41 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
Kubik píše:
Delalo to nekolik vyrobcu, a kazdy vyrobce disku mel svoji utilitu, pripadne licencovanou od nekoho jineho. Vetsinou fungovaly s ruznyma diskama, nevzpominam si, ze by byla nejaka zamcena na jeden typ/vyrobce disku.
Nevim, jestli se to nejmenovalo EZ-Drive, ne EZ-BIOS...


Já si pamatuji, že jsem kdysi u kamaráda na 486 VLBUS instaloval disk WD 800MB, který oni nezvládli nahodit, já v té době měl nějakou 486DLC40 jen s ISA a strašně jsem mu záviděl. Mu šel Duke3D na 800x600 SVGA a možná i na 1024x800, mi snad jen na VGA 640x480. Ten HDD se jim vždy standardně naformátoval na 524MB a s tou utilitou, myslím Ontrack, se to naformátovalo na 800MB :-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 17:43 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
Milsa píše:
Trochu ste sa zakecali o PATA, takže ja sa napojím na CF kartu. Existujú adaptéry na IDE, do ktorých sa zapojí CF karta. Tá sa potom v prípade potreby dá odobrať a čítať v bežnej čítačke. A kúpiš to za nízku cenu na Aliexpresse.


Přesně tam jsem to viděl a líbilo se mi na tom to, že to jde strčit rovnou do MB a člověk nemusí dělat kabel management :-)

Jak je to s rychlostí a stabilitou ? Nějaké negativní účinky? Jsou všechny ty redukce stejné?


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 17:49 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
CF je v podstate IDE, tam nieje žiadna elektronika medzi tým, je to iba pasívny adaptér (vlastne je tam aj regulátor napätia). Tiež sa vyrábajú ako zadný plech, takže karta trčí z neho von a dá sa vyberať bez nutnosti otvárať PC.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 17:56 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
aceltd píše:
NoXO23: Pata HDD vs. CF
Drž se stylu, v době 486 byl CF zatím jen ve vlhkých snech autorů.

Chápu, ale já si teď stavím herní 486 stroj a disk tam určitě dám, jen ho nechám asi odpojený a bubu ho šetřit :)

aceltd píše:
NoXO23+Busy: Handlování dat
Ty tři drivery byly NE2000.sys IPXSPX.sys NET.com a byly pro IPX/SPX sítě z dob předinternetových (viz LanPárty DOOM, DUKE, CC..) Pro IP byl stack místo IPXSPX, myslím že TCPIPODI.COM, někde bych ho měl mít. Nejlepší na to byl NovellDOS7 (MSDOS6.22 kompatibilní, navíc s multitaskem/DOS4GW). Potom na to stačí "NET USE \\192.168.1.2\NETDISK H:" namísto čachrování s úložištěm.
Anebo varianta BŽ:
DX4/100/16/WD1200 byl dostačující s W95OSR2 na netsharing.


Já měl podezření, že tam bylo jen IPX/SPX, protože nám Duke3D a Doom jel špatně ve 3 lidech, kousalo se to, ve dvou to jelo normálně. Nevím proč, ale tuto chybu jsme odstranili, pokud jsme Duke3D spustili přes Win95 s TCP/IP. Měli jsme síť mezi baráky na BNC + polní telefony. Byli jsme pánové na dědině. :god:

O tom Novelu nic nevím, ale je to pro mě novinka a velmi dobrý bod. Rád bych to pak vyzkoušel. Děkuji za nakopnutí správným směrem.

aceltd píše:
Dodatek: Pro HDD nad (snad)540MB byla potřeba možnosti volby LBA v BIOSU. CHS to nedal. Potom chodily disky do 2GB. Ale ta PCI deska by to měla zvládat. Tímhle trpěly (většinou) onlyISA desky co neuměly DX2(66,80)/DX4(75,100) -SX,DX33/40/50

Doufám, že to moje budoucí MB zvládne. :) Moc se těším.

PPS:Pokud se někde mýlím, bezskurpulí mne opravte. Nerad bych štrachal realhardware kvůli +/- překlepu.[/quote]


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 29.01.2022, 18:01 
Offline
Kecálek
Uživatelský avatar

Registrován: 23.01.2022, 16:08
Příspěvky: 218
Bydliště: Ostrava
Has thanked: 34 times
Been thanked: 11 times
Kubik píše:
Adapteru existuje spousta, treba adapter na IDE, ke kteremu se pripoji SATA (SSD) disk, nebo adapter na IDE-44, do ktereho se da mSATA SSD... Ale kdyz 486ku, tak s poradnym 300MB diskem! :)


Můžeš dát konkrétní link, kdy by šlo připojit nějaké menší SSD nebo mSATA? Já tam HDD dám, ale nechám jej odpojený :)

Má to SSD vliv na performance? Nebo tou redukcí se smažou veškeré výhody SSD.

Pro mě byly legendární disky 420MB a 800MB, mezitím byly nějaké 640MB.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 93 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz