OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 09:03

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 11:08 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ten htop vysloveně škemrá o lepší CPU a swap 23MB to musí být peklo na zemi na odezvu :-). Neuvažuješ o 200MHz verzi pentia? Každý MHz je tu hodně poznat - bylo by to 25%. A RAM, to je obrovský rozdíl když swap neswapuje protože není potřeba. Já mám dual PPRo desku s aktuálním Lubuntu a kernelem 4.15 (přece jen jsou ty CPU dva s 1MB cache a i686) a s 512MB RAM a tam je obrovský rozdíl jak se zapne prohlížeč a přeteče do swapu nebo si to hoví v RAM (systém čistě asi 65MB). Tak plánuju 768MB :-). Nakompilované Gentoo na míru s jádrem 2.6 by tam ale běhalo jako z praku.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 15:41 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Czech Human píše:
Ten htop vysloveně škemrá o lepší CPU a swap 23MB to musí být peklo na zemi na odezvu :-). Neuvažuješ o 200MHz verzi pentia? Každý MHz je tu hodně poznat - bylo by to 25%. A RAM, to je obrovský rozdíl když swap neswapuje protože není potřeba. Já mám dual PPRo desku s aktuálním Lubuntu a kernelem 4.15 (přece jen jsou ty CPU dva s 1MB cache a i686) a s 512MB RAM a tam je obrovský rozdíl jak se zapne prohlížeč a přeteče do swapu nebo si to hoví v RAM (systém čistě asi 65MB). Tak plánuju 768MB :-). Nakompilované Gentoo na míru s jádrem 2.6 by tam ale běhalo jako z praku.
Je to pomalé, někdy to byly i desítky sekund než to doswapovalo, ale neuvažuji.

Já to ve skutečnosti nechci používat. To PC mi primárně slouží pro pár DOSových her a nějaké utility, které na ničem novějším neběží. Instalace Linuxu byl experiment, jestli to vůbec jde, počínaje omezením desky na 512MB disky (v DOSu), přičemž Linux spouštím ze 40G disku, ale grub ani tak nezavede jádro, když první oddíl přesáhne... nevím, asi 8G? prostě s 20G root oddílem to nebootovalo, ale s 6.5G ano.

Je zajímavé, jak se to chová, že to vůbec jde. Je zajímavé, jak lze Linux přizpůsobit a přiohnout tak, aby se dal spustit i na tak letitém hardwaru. Je zajímavé, jak velký rozdíl v náročnosti je mezi různými programy, byť zdánlivě nedělají mnoho, ale jsou třeba postavené na náročném frameworku (QT).

Zajímavé bylo vyzkoušet modernější karty a periferie (USB, SATA) o kterých se okolo roku 1996 ani netušilo, že budou.

Možná by bylo zajímavé vyladit nějakou z ASCII her, aby byly skutečně nenáročné. 0verkill šlape perfektně, ale některé modernější ASCII hry jsou napsané mnohem hůř, náročněji a nejspíš zbytečně (ninvaders tuším?).

Ale zároveň na tom vlastně nejde dělat skoro nic, co bych nemohl dělat lépe na libovolném rychlejším PC s aktuálnějším softwarem. Zvláště kompilace čehokoli na 150MHz Pentiu je fakt na dlouho a šifrování je totálně mimo.

Kdybych chtěl upgradovat, ale stále používat něco hodně retro, tak mám třeba Omnibook XE4500 (1.2GHz Pentium M se 768MB RAM), nebo některý z 1.6GHz Sempronů a pod... Na Core2Duo se už dá provozovat i současný Debian (přinejmenším Debian 9.8 na dvou starých noteboocích s Core2Duo mám).

Cílem bylo rozchodit co možná nejlepší možný software na tomto PC a to se asi povedlo.

Teď mám v plánu jiné věci a jestli se k tomu PC v dohledné době vrátím, tak spíš s instalací MSDOSu 6.22. Ve FreeDOSu mi nefungují některé hry a chtěl bych vidět, kde přesně je problém. Třeba stará dobrá klasika Stunts se ani nespustí, ale třeba Duke Nukem 3D, nebo Warcraft 1 běhají spolehlivě... může být problém správce paměti (EMM386/Himem vs Jemmex/Himemx a pod.).

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 16:20 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Aha chápu. Je to jen hříčka :-). Já bych to asi nevydržel a sestavu vytunil na nejrychlejší CPU i RAM to by to byl pěkný win9x/DOS stroj s nějakou voodoo 1. Ty ppro by se ještě se skřípěním zubů daly na vysoce nenáročných programech v linuxu používat k běžné práci kdyby to ale nežralo 140 wattů v zátěži a 125 v klidu :-). A za takovou spotřebu už je dnes CPU se stonásobky výkonu této sestavy.

Periferie jsou už opruz, hlavně nové. Mám třeba nějakou popelnicovou PCI VIA usb 1.1 kartu vybranou z podobně staré sestavy kdysi ve sběrném dvoře, která funguje bez problému ale když jsem chtěl používat AMD HD7350 s můstky PCI/PCIE tak ani za brambůrky, BIOS to nepodporuje a konec. Jen VGA a nic víc. Můj postřeh k diskům je ale ten, že IBM mi na té ppro desce bez potíží naběhl a fungoval přes kapacitu 20GB pro win xp i linux a 10GB Quantum nedalo ani ránu. Ta deska má taky FX440 takže neumí nic nad 8 GB... možná disk od IBM by ti mohl pomoct s bootem. Další možností by mohl být nějaký ATA Sil PCI řadič, ta rychlost je pak skutečně o mnoho větší a funguje DMA 66+. Ta medově rozvážná autentičnost to nebude ale práce s diskem dosahuje násobky výkonu co integrovaný řadič.

Ještě ti tam schází L2 modul abys měl více cachované RAM i když v DOSu to bude asi dost jedno ;) .


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 20:19 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Czech Human píše:
Aha chápu. Je to jen hříčka :-). Já bych to asi nevydržel a sestavu vytunil na nejrychlejší CPU i RAM to by to byl pěkný win9x/DOS stroj s nějakou voodoo 1. Ty ppro by se ještě se skřípěním zubů daly na vysoce nenáročných programech v linuxu používat k běžné práci kdyby to ale nežralo 140 wattů v zátěži a 125 v klidu :-). A za takovou spotřebu už je dnes CPU se stonásobky výkonu této sestavy.
Tak samozřejmě, Voodoo 1 by do toho sedla, ale přiznávám, že kvůli Linuxu mě mnohem víc lákalo tohle:
https://www.ebay.com/itm/Rare-PNY-GeFor ... 4902.l9144
(Třeba ji teď koupí někdo z OldCompu a kartu mi na vyzkoušení půjčí ;) ;) )

Spotřebou bych se netrápil, dokud to s rezervou zvládne zdroj. Není to počítač, který by měl běžet trvale, nebo alespoň často.

Spíš jde o to, že den má jen 24 hodin, není to jediná věc, které chci věnovat čas a alespoň pár hodin denně musím spát i kdyby se mi nechtělo.
Czech Human píše:
Mám třeba nějakou popelnicovou PCI VIA usb 1.1 kartu vybranou z podobně staré sestavy kdysi ve sběrném dvoře, která funguje bez problému ale když jsem chtěl používat AMD HD7350 s můstky PCI/PCIE tak ani za brambůrky, BIOS to nepodporuje a konec.
Proto jsem koupil kartu s čipem NEC. Ty jsou obecně kompatibilnější, údajně kvůli tomu, že čip toho dělá víc sám a méně CPU... ale přesné detaily neznám. Fakt je, že fungovala ve všech třech PC, kde jsem ji zkusil. VIA ne.
Czech Human píše:
Můj postřeh k diskům je ale ten, že IBM mi na té ppro desce bez potíží naběhl a fungoval přes kapacitu 20GB pro win xp i linux a 10GB Quantum nedalo ani ránu. Ta deska má taky FX440 takže neumí nic nad 8 GB... možná disk od IBM by ti mohl pomoct s bootem.
To si nemyslím. Resp. můžu zkusit nějaký disk přepnout na 32G, ale aktuálně mi fungují 40G bez problémů a jedný zádrhel je v tom, že musím mít root zvlášť a zbytek v dalších oddílech (tj. třeba /home, /usr/src s jádrem a /usr/portage/distfiles s balíčky). Nic co by bránilo fungování. Spíš časem uvolním starou zálohu z 320G PATA disku a zkusím, jestli se to bude nějak lišit v chování/rychlosti atd.
Czech Human píše:
Další možností by mohl být nějaký ATA Sil PCI řadič, ta rychlost je pak skutečně o mnoho větší a funguje DMA 66+. Ta medově rozvážná autentičnost to nebude ale práce s diskem dosahuje násobky výkonu co integrovaný řadič.
To jsem zkusil o pár příspěvků dřív, měl jsem připojený disk na SATA. Rychlejší to bylo, ale ne o mnoho.
Czech Human píše:
Ještě ti tam schází L2 modul abys měl více cachované RAM i když v DOSu to bude asi dost jedno ;) .
Limit čipsetu je stejně jen 64MB, víc není schopen cachovat. A krom toho není schopen taktovat ani CPU nad 180MHz, tedy 200MHz Pentium by nejspíš nepomohlo. To už bych to mohl rovnou vyměnit celé a to nechci.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 20:24 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Spis bych to videl na nejaky znackovy SCSI radic a k tomu pekny 15000 RPM disk. Adaptecy 2940 jsou ted za par kacek...
Do PCI jsem nekde mel FX5200, ale netusim, kam jsem ji odlozil.
Na normalni 2D by mozna stacil nejaky Rage II, tam bych cekal slusnou podporu v Linuxu.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 20:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2332
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Kubik píše:
Spis bych to videl na nejaky znackovy SCSI radic a k tomu pekny 15000 RPM disk. Adaptecy 2940 jsou ted za par kacek...
Do PCI jsem nekde mel FX5200, ale netusim, kam jsem ji odlozil.
Na normalni 2D by mozna stacil nejaky Rage II, tam bych cekal slusnou podporu v Linuxu.
Připojit SATA disk, kterých mám na výběr plnou krabici mi připadá jako mnohem snazší úkol než shánět cokoli SCSI. Proč by to ostatně mělo být rychlejší? Vždyť ten počítač nedovede využít naplno ani SATA 150 a to by samo o sobě mělo být mnohem svižnější než UDMA33/66/100.

Nicméně PCI nVidia by mě fakt hodně zajímala. Nějaký ovladač se mi nainstalovat podařilo. Co jsem ověřoval, tak by měl umět určitě všechny GeForce2 a snad i GeForce4 MX 440. O FX5200 si jistý nejsem (a vlastně slyším prvně, že by měla být i PCI), ale možná že i tu by to mohlo umět.

2D akceleraci spíš nepotřebuju, to už umí i ta S3Virge, alespoň v nižších rozlišeních určitě.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 21:11 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
zxcygnus píše:
Proč by to ostatně mělo být rychlejší?

Pristupova doba? Bus master?

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 08.07.2019, 22:14 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tohle CPU je asi příliš pomalé aby plně využilo vyšší rychlosti co poskytuje ATA66+ ale i tak, je to viditelný pozitivní rozdíl v startu a odezvě systému. Hlavně ty DMA přenosy a nižší latence disku uleví zatížení CPU a zlepší odezvu když se používá swap. Sata 150 nelze na 33MHz/32bit PCI reálně plně využít, ta sběrnice je na něj se svou propustností už moc pomalá a i propustnost RAM je tu nižší než teoretická propustnost sběrnice. Je hrozné když trochu lepší SD karta má větší rychlost než RAM počítače z roku 1996 :).

Ad ta cache - stejně máš víc jak 64MB RAM tak je to i tak už mimo cachovaný rozsah, tak bych tam pro linux nacvaknul 128MB, pořád to bude rychlejší než swap. Teď už asi jen kde ji vzít a nekrást co... Ale na DOS uberstroj bych ty 8MB kousky hned vyndal a nechal tam právě jen těch 64MB, on stejně víc RAM neumí a budeš to mít v plné rychlosti :-).

SCSI je pro tyhle plečky požehnání, protože si všechno zařizuje samo, nemá stupidní kapacitní/non DMA omezení starých ATA řadičů a CPU se do ničeho nemíchá, což vám dá další výkon navíc a zde to je opravdu viditelně poznat.

Ad ta GPU - co raději nějaký Radeon 7000 PCI? Poloviční cena https://www.ebay.com/itm/32MB-R6L-27-D-Ati-Radeon-7000-Pci-e-DVI-VGA-HDMI-Gpu-4R6LJ322/273873982374?hash=item3fc42953a6:g:igEAAOSwlbZc9OaU a jsou taky v distrech té doby podporované + mají hezčí 2D výstup až do 2048x1536, určitě lepší než ta geforce, zejména přítomnost DVI to dostane úplně jinam. Ale je to holt ATIna, to je v 3D na starších distrech bolest tam kde záda navazují na nohy. Já s ní v linuxu mám dobré zkušenosti na desktop - obraz je digitálně výborný a dá se to krásně připojovat na LCD, zašuměné VGA signály pěkně trhají oči. Ono na hry co bys ji využil to CPU stejně nemá výkon a na DOSovou pařící mašinku bych se zase snažil dodat voodoo1/2 nebo rovnou PCI verzi Voodoo3, to jsou ty správné čipy na první 3D gamesky ;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 09.07.2019, 18:31 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Hm klasicky jsem se překlikl a nakopíral špatnou verzi grafické karty a pak čekal do rána na schválení příspěvku adminem tak posílám až teď. Z Itálie se teď dá koupit krásná značková (Sapphire) 64 MB PCI verze Radeonu 7000. Přesně tenhle model mám k dispozici a jako zobrazovadlo můžu jen doporučit. Utáhne to v linuxu i Open Arenu (+/- Q3A engine) čili staré enginy s prstem v nose a máte mimo VGA i digitální DVI a TV out výstup = tedy krásný obraz na LCD nebo analogovou televizi a připojíte 2 monitory. Za 15 € + cca odhadem 5-10€ doprava z Itálie se jedná o zajímavou kartu. https://www.ebay.com/itm/SCHEDA-VIDEO-GRAFICA-PCI-ATI-RADEON-SAPPHIRE-7000-64MB-DDR-VGA-PC-E-MAC-G3-G4-G5/132843034657?epid=5014968665&_trkparms=ispr%3D1&hash=item1eee0fd821:g:98oAAOSwviFbtfkE&enc=AQADAAAB4KX%2FKt4E1xf3SDqEdBclaYap%2FHnm6wwDiYVoAfqnQ0RAZv2K5cl%2F3BZB1E%2FC4XfYuUnMI40CWgRNZpr5KjhQWuzgtgbbxu%2FrQYV%2BIlNs1%2B%2BOMcVnO4f%2B%2B1kdkClJytkwp3LN1h1FwTiZfSBefMWjfIr89od4NIhGApiO75j%2FkjXXjKlR3CmSUjNYqW0gzHQoT7eEieqfjcMxKatFhQelv%2Bux4hOl07Hw7KMPz3xumxBvqfViEtKWQb4UM5bj0MhDnqUMN661X2YIKriHMiaDOMd5YLwsKgDOL18Z00pqkOj59lWtwAevM2QEczMUQh5zrKvehm4UxbAUYo9o2G8pMl6xd8vpXbSBXEQphGKGom9Xv24I9HQbZZwFvHXRGnsnstsNYRKgp0R5%2B6fzgCd72U73BCr03wlfdz4qbu86E4sTWCRZWRlmYv05U44i174sDhLjXpE6BmXzHvIq7c46C86YMghTRDo52eZENzVci3lz0QEFaS4mBbGPNRQULXMTVKnz38iK%2BOEhjR0B6iwnCU5dh3kMQ5inxjj8u343XsIJ1dDBOIiByUG6y7BUy%2B%2BDmRWZeQYay9PlHohrz4XYKPkp7jMHB5kPKHQe1Ou5OEe05M%2Bf%2FCjzhY3A78pdgpM36g%3D%3D&checksum=132843034657fab3ccce28b7464d9f46febd5ec0774a

Jak říkal klasik "Kupujou, nebude, nebude!"


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 09.07.2019, 22:08 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
A ty bydlíš v Itálii ?

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 09.07.2019, 22:30 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
To sice nebydlím ale je tam uvedena možnost prodejce kontaktovat a nevidím důvod proč by to nemohl poslat do ČR když mu to zaplatíš. Však se toho chce zbavit a jede ve velkém, měl jich desítky. Kupují to buď sběratelé nebo velmi specifické osoby a přesto 45 prodal, protože je to do PCI dobrá karta - dostatečně stará aby fungovala skoro všude a velmi dobře vybavená výstupy vzhledem do jakých počítačů se bude dávat. V rámci EU je to navíc v pohodě, poštovné bude okolo 10 € tak se vyplatí koupit asi víc než jeden kousek naráz. A kdyby dotyčný měl zatěžko na poště říct "do zahraničí," tak bych se zeptal kolegy itala ;). Za ty prachy mám trochu cukání si jednu dvě koupit ač doma jednu už mám.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 09.07.2019, 23:25 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Jo, je to úžasný, asi jako když dáš šestiválec do Trabanta :lol:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 09.07.2019, 23:51 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Jen kdybys ho v tý kastli měl :P Když se dostaneš s rozlišením horko těžko na 1280x1024 prokládaně 43Hz v nějaké obskurní barevné škále takže ti to většina LCD buď vůbec nepobere či na CRT je to jedna velká oční cukatura. A pak máš v pohodě akcelerované fullhd rozlišení v plných barvách a digitálně bez zamlžení takže se s tím dá normálně pracovat. To je jasné co je lepší si zvolit. Nehledě k tomu, že to GPU se přes svou pomalost pořád brutálně fláká když CPU jede často i na menší frekvenci ;).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 10.07.2019, 00:07 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
A má to cenu, dělat z nějaké 486, nebo P1 raketu ?
Na tohle mám dobové CRT monitory a VGA S3 vision 968.
http://www.vgamuseum.info/images/palcal ... top_hq.jpg
Sběratelé dostávaji z modrého chipu IBM epileptické záchvaty :lol:

Určitý smysl má rozšířit paměti na maximum, 512kB L2 a 32MB EDO SIM72 mi tu leží připravené.
S 128MB RAM je W98 vyloženě pohodovej operační systém :lol:

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Cygnusovo Pentium
PříspěvekNapsal: 10.07.2019, 08:03 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Ale to je pěkné :slint: Nevěděl jsem že IBM fušovalo do těchto věcí...

Můj názor na problematiku je ten - a nikomu ho nevnucuju - že když už si mám krátit život na starých počítačích, tak chci hezký obraz na moderním zobrazovadle. CRT monitor sice mám, ale skutečně jen na výjimečné události a není na stole ale v kumbálu v galaxy far far away... Takže mít kupříkladu digitální výstup na 486 či Pentiu dnes není k zahození. Staré grafické karty mají spoustu omezení, kvalita obrazu už je po létech schnutí kondíků v... tedy není nejlepší a trápit se prokládanými režimy i když bys je vyměnil? Proč?

Namaxovat desku co se výkonu týká je super, s tím je i zábava ale během procesu a pak se muset koukat na vlnící se VGA v 16 barvách nebo mít plynulé fullhd... Nedávno jsem si užil obě varianty a za mě jednoznačně vede fullhd a to ho poskytovala TNT2M64 :god: .


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 119 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz