OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 00:55

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 20.04.2023, 15:30 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Jak se tu vyrojily zprávy o celkem již použitelné emulaci Sound Blasteru na "moderních" netboocích, tak jsem začal přemýšlet, zda toho taky nějak nevyužít. Přecijen PeCí sekce na různých akcích není zrovna nejvyhledávanější a tak by se tam místo megatoweru, monitoru, klávesnice, atp. mohl vzít nějaký ten menší stroj, na kterém se staré DOSové pařby také dají hrát. Uvolněné místo pak může zabrat Amiga, Atari, Sharp, Spectrum, Commodore, či jiná zajímavější zařízení.

A tak jsem jednoho dne bez rozmýšlení naprosto na blint sáhl po moc pěkném AspiruOne Z5G. Netušil jsem, zda na něm DOS pojede. Netušil jsem, jak ne/kvalitní má display, ani jestli SBEMU bude na tomto stroji pracovat. Prostě jsem prubnul "štěstí neznalého". A teď, po třech nedělích, kdy jsem na něj měl čas asi jen tři večery po nějaké té hodince, musím říct, že jsem neprohloupil. Hned na začátek musím říct, že původní majitel dal novou baterku a přihodil skutečné 120GB SSD. RAM rozšířil na 1,5GB, což nám je ale pro DOS stejně až moc. Také o netbook evidentně pečoval, protože na něm není ani škrábanec a vše funguje, jak má. Kdyby tenkrát v Hornbachu věděli, co za skvost prodávají, a že z něj bude za 20 let čupa DOSová mašina, tak za něj chtěj víc, jak těch 5 tisíc, nebo kolik to tenkrát stálo. Já ho pořídil za krásnou ticku.

Příloha:
netbook-acer-aspire-one-z5g-154848904.jpeg
netbook-acer-aspire-one-z5g-154848904.jpeg [ 52.22 KiB | Zobrazeno 1807 krát ]


Nejdřív přišlo rozhodování, co za DOS na něj dám. Ale pak jsem se rozhodl, že nebudu konzerva a ten FreeDOS prostě vyzkouším. Umí spoustu věcí, které bych si do klasického DOSu musel doinstalovávat (USB, dlouhé názvy souborů, velké disky). Prvotní zmatení šlo rychle pryč. Jakmile člověk pochopí strukturu freedosích zaváděcích souborů, tak už je snadné vyházet zbytečnosti a upravit si "autoexec" a "config.sys" podle svého.

Trochu zádrhel přišel s SBEMU. Ale to byl spíš můj problém, než problém AAO. Prostě jsem nebral v potaz nutnost použít podpůrné programy dodané v balíčku SBEMU, ale tvrdošíjně jsem použil jejich starší verze z FreeDOSu. Netbook svými interními repráčky příliš neoslní. Trochu nevýhodou je i fakt, že se hlasitost nedá přímo nastavit přes FN+příslušná klávesa - to v DOSu prostě nereaguje. Zajímavé, zkratky na jas displaye ano. Na sluchátkách nebo externích repráčcích je výsledek o poznání lepší.

Další problém nastává s resetem. CTRL+ALT+DEL prostě neudělá to, co má. Resp. neudělá nic. Když na netbooku byly ještě WinXP, tak kombinace vyvolala správce souborů, čili tu nejde o to, že by některá z kláves, resp. jejich kombinace nefungovala fyzicky. No, vyřešila to BATka s obsahem "fdapm reboot".

Největší oříšek jsem však řešil s myšoidováním. Přestože uhci driver tvrdil, že není třeba ho nainstalovat, bo stroj jede v legacy režimu, tak CuteMouse nic nenašel. To mě trochu rozhodilo, protože tenhle ovladač myši mě ještě nikdy nezklamal. Prostě na USB myši i touchpadu mrtvo. Zoufale jsem hledal info na netu. Samozřejmě naprosto bez úspěchu, protože tenhle netbook provozuju s DOSem já a pak...už ani nikdo. Teda vlastně někdo jo - kdysi, asi před patnácti lety, to někdo zkoušel a řešil stejný problém. Solution ovšem bylo "jo, už mi to funguje".
No, nebudu to prodlužovat - světe div se, mně už taky! Zapátral jsem ve svém archívu myšoidních driverů a postupně všechny zkoušel. A našel. Nějaký od Microsoftu z roku 1992. Nejenže ten ovladač nejspíš neznal ani PS/2, ale o USB se v té době nikomu ani nezdálo. A on funguje! Dokonce jak na myš, tak na touchpad! Prostě nemožné se stává realitou...

Co musím hodně pochválit, to je display. Jeho pozorovací úhly jsou neskutečné. Grafika ostrá, žádné zdvojené nebo deformované pixely, a to ani v nízkém rozlišení. V Quákovi jsem vyzkoušel všechna nabízené X-módy a šlape to. Při velikosti displaye dokonce i v 360x240px působí grafika jemně, ale ne tolik, aby z toho nedýchl pořádný retro-feeling. Agent Mlíčňák dokonce vypadá krásněji, než kdykoliv předtím :-)

Zítra, až bude světlo, tak postnu i nějak videjko, ať se můžete taky pokochat.

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 12:29 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Tady posílám video (info pro Trafa a další, co touží po hrách v CZ - pracuje se na SQ1). Nečekejte žádnou kvalitu, vzal jsem to jen na rychlo. Ovládat touchpad křížem přes ruku, co drží telefon, je trochu na pikaču :-) (a ano, 77 je ukázka, že i tady bude potřeba P2Patch)
https://youtu.be/8lg79xPNs3M
phpBB [video]

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 12:45 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Každopádně je to zvláštní - když na ten display koukám svejma očima, tak se v něm neodrážím. Ale jakmile namířím telefon nebo kameru, tak je to jak zrcadlo. A telefon si z nějakého důvodu myslí, že musí použít přísvit... Až najdu vhodnější natáčedlo (nebo lepší podmínky), tak udělám samo kvalitní "recenzi".

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 13:02 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3767
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Tohle je fajn nápad, taky jeden takový tablet mám a už mu dávno došel dech na moderní OS. Přitom je ale solidně vyrobený, není omlácený či popraskaný, baterie ještě taky funguje a na takovéhle využití to bude ideální, ty malé rozměry jsou super a přitom výkonu to pro DOSové aplikace má moře.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 21.04.2023, 13:51 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
A tady ještě přihazuju ten myší driver, kdyby někdo řešil pobodný problém, jako já :-)


Přílohy:
MOUSE.ZIP [20.74 KiB]
61 krát

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 5 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz