OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 17:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 08.03.2020, 14:41 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Uz delsi dobu planuji navrhhnout a zhotovit externi ZX modul pro SAMa. Donedavna jsem diky praci nemel temer zadny volny cas, ale se zmenou zamestnani se to zmenilo k lepsimu. Takze prace na projektech pokracuji. Ale rovnou k veci. Pujde o externi interface s vlasnim procesorem, rom a ram. Po zapnuti se odpoji interni procesor uvnitr SAMa a jeho funkci prevezme externi Z80. SAM romka zustane take odpojena a opet ji nahradi externi 512kB flash eprom s moznosti strankovani a prepsani. Interface obsahuje take vlastni pamet sram od kapacity 512kB az teoreticky do 8MB. Puvodne jsem zamyslel udelat jen interface, ktery prida rezim strankovani ZX128 a cele to postavit na z beznych 74XX. Ovsem deska by byla o dost vetsi. Sahl jsem tedy opet po CPLD a pro jistotu rovnou vetsi 144 pinove pouzdro, kam jsou privedeny temer vsechny signaly ze sbernice.
Deska prvni verze bude mit ROM,SRAM,CPU a AY v patici. Ano, je tom i AY cip a audio vystup z SAA cipu je vyvedeny na sbernici, takze si ho interface primixuje do AY a novy audio out bude vyvedeny na stereo jack. Mezi casti adresove sbernice CPU a sbernici SAMa je CPLD, ktere meni adresovy prostor podle potreby, konkretne pro dosazeni strankovani videoram ZX128. Dalo by se to orezat jeste na absolutni minimum s jednim malym CPLD XC9572XL, bez romky a s mensi ram, ale jakekoli dalsi rozsireni funkce by znamenalo opet prekreslit celou desku a nahradit cpld za vetsi. Proto jsem sahl po XC95144XL (jde osadit i XC95288XL) ve 144 pinovem provedeni. To dovoli zpracovavat i RGB vystup ze sbernice a pripadne ho nejak i menit.
Ted je CPLD primo na desce, ale uvazuji o jeho oddeleni na desku samostatnou, ktera bude nasazena na pinove listy nad deskou s CPU, to jeste uvidim....
Po startu pocitace by mela externi romka spravne nastavit potrebne porty a dovolit start SAMa, nebo ZX128 rezimu. Ale bude mozne mezi SAM a 128 modem prepinat softwarove tam i zpet. Soucasti karty bude i SD slot, kde planuji DIVMMC podporu, ale na tom budu pracovat az nakonec.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.03.2020, 08:54 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Velesofte chci si optat zda jsou nejake dalsi novinky v tomto projektu? Budes delat projekt otevrene, tim myslim zda zverejnis schema a pripadne i eagle data? Zde se mi jedna o to, ze kdyz by jsi sel cestou externi CPLD desky tak bych pripadne uvazoval o udelani desky ktera by na FPGA desce simulovala to CPLD.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.04.2020, 12:25 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Sorry za opozdenou odpoved, ale nechodim sem moc casto. Na projektu se pracuje kazdym dnem. Doslo k mensim zmenam. Napriklad patice pro pamet sram ma 40 pinu, takze lze osadit jak 512kB sram, tak 2MB sramkou, ktera se da jeste sehnat na Ebay. Adresovych vodicu je na patici ale jeste vice, pro moznost adresovat az 64MB ramky. Mozna si reknete, ze velke pameti sram byvaji extremne drahe, ano slo by o tisice korun. Ale pocitam se zhotovenim maleho modulu (maly plosnak, ktery se zasune do patice pro pamet) a pouziti pameti pSRAM coz je Pseudo Sram, jinak receno je to pamet DRAM s velkou kapacitou, ktera ma ovsem signaly jako pamet sram a i se tak da pouzivat. pSRAM miva pristupovou dobu 70ns, coz je dostacujici a kapacitu klidne 32MB. 16bitova datovka bude zapojena jen z poloviny pro 8bit data a vyuzije se tak jen 16MB pameti (druhych 16MB bude nepouzito). Cena pSRAM je pritom kolem 130 korun, takze to vubec nemusime resit. Cena,kapacita i kompatibility se sram jsou hlavni duvody, proc tuto pamet pouzit. Ale ma to i sve nevyhody. Napriklad pouzdro pSRAM je v miniaturnim BGA pouzdru a tak pametovy modul musi byt vicevrstva deska a osazeni BGA je take trochu komplikace. Dalsi problem je napajeni pameti 1.8V, takze modul musi byt uzpusobeny tak, aby 5V(Z80) i 3.3V(CPLD) logika spolupracovala s 1.8V pameti. Ale to uz je zda se vyresene. Je tedy dost dobra sance, ze pamet velikosti desitkek MB bude bezne dostupna.

Doslo k dalsim zmenam na desce, veskere operace s rgb , tedy s paletou, bude resit druha deska (ano, interface je dvoudeskovy). Stejne tak bude druha deska obsahovat vsechny audio cipy. Spodni hlavni deska s horni druhou deskou budou propojene pomoci nekolika pinovych list.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.04.2020, 12:32 
Offline
Óm Nejvyšší

Registrován: 16.06.2014, 12:23
Příspěvky: 3676
Bydliště: Jesenice u Prahy
Has thanked: 28 times
Been thanked: 280 times
Nabízel jsem tu 5V 1MB SRAM po 20Kč.

Jaká RAM je do patice 40 pinů, nebo to je jen nějaká mezipatice ?

_________________
Diagnóza: Touretteův syndrom, Koprolálie, Dyslexie, Obsedantně kompulzivní porucha.
Kalkulačky: Privileg PR56, TI51-III, TI57, TI58, TI59, TI83, TI-83 Premium CE, TI89
Počítadla: BOBO64, ZX48 plus, DG-88, Didaktik-M, C16, C64C, Amiga 500+, MZ800, MUPID C2A2


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.04.2020, 13:09 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
Nabízel jsem tu 5V 1MB SRAM po 20Kč.

Jaká RAM je do patice 40 pinů, nebo to je jen nějaká mezipatice ?


40 pinu tam je kvuli dalsim adresam. Ta ramka 2MB potrebuje jen 36 pinu (M48Z2M1). Je hodne draha, to je fakt, ale je to jen jedna z moznosti.
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=m48z2m1&_sacat=0&LH_TitleDesc=0&_osacat=0&_odkw=sram%2016mb&fbclid=IwAR1YPA9MRCbCB0IdPxp1afGyh-hagmL4PaksYz3SWtaid2cRhZrl3DhXg_4

Vzhledem k cenam pSRAM uz ale nema smysl tam davat sram za kazdou cenu (abych zase tak uplne nekecal, toto plati jen kdyz jdu do vetsich pameti nad 2MB, tam uz cena za 1MB je super).
Je teda pravda, ze kvuli pSRAM je treba zajistit prevod 5V<>1.8V a pouzit vicevrtvou desku, coz jsou dalsi naklady.
Zatimco v nejakou beznou 5V sramkou v smd se da treba 2MB modul postavit na dvouvrstve desce a bez prevodu log.urovni, takze levny a jednoduchy plosnak ale drazsi sramky.
Jasne, ze by slo pouzit jakekoli stare zasoby od tebe a klidne na to extra nakreslit novou desku modulu do patice (vyhodou je, ze je modul miniaturni, tedy desky levne).

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 21.04.2020, 13:49 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Příloha:
ScreenShot03(36).png
ScreenShot03(36).png [ 212.77 KiB | Zobrazeno 12829 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 22.04.2020, 08:53 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
Jako mezipatice by to šlo, menší paměti v DIL by tam šly přímo.
Ty moje paměti jsou 512kx8x2, takže na dvouvrstvou destičku 26x54mm by se vešly 4ks a 74HCT138, 4MB CMOS SRAM.

Proč máš tu patici pro RAM zdvojenou ?


Ona neni zdvojena, ale ze spodni strany jde osadit flash eprom AM29F040. Ale nic nebrani tomu, aby sla romka umistit i primo na ram modul.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 22.04.2020, 15:22 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
danhard píše:
Je to myslím typ K6X8016C3B a dá se to použít jako dvě 512kB.

Cena lidová, 20Kč za 1MByte, 950ks k dispozici.

Nejlevnější je ale s tím typem počítat a posadit to přímo na tišťák.
Je to TSOP44, to se dá běžně zaletovat.

Do vývoje 10 kousků zadarmo :!: a to se vyplatí :lol:


Nejde ani tak o nejnizsi cenu. Dulezitejsi je pro me naopak moznost vymenit pamet. Proto ta patice. Napada me spousta projektu, kde by se ta pamet dala vyuzit. Urcite je zkusim, hned jak budou hlavni desky.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 10.05.2020, 21:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Na projektu se stale maka. Aktualne mam plosny spoj temer pripraveny k zadani vyroby, vlastne uz ted je hotovy, jen na nem je volne misto, ktere jeste nejak vyuziju /par konektoru.

Trochu me pozastavilo vyuziti vysokokapacitni pameti PSEUDO SRAM, kterou bych take rad vyuzil. Budu objednavat par kousku v pouzdru VFBGA54 a pro tento ucel jsem musel vytvorit na rychlo novy projekt. Pujde o ram interface pripojitelny k ZX (kvuli rychlejsimu testovani), kde si teprve budu hrat s prevodem urovni mezi 5V a 1.8V obvody, pamet je totiz napajeni jen z 1.8V a neni ani 3.3V tolerantni. Pujdu nejjednodussi cestou, pamet namapuju misto ZX rom. Z datasheetu pameti jsem nejak nevydedukoval, jestli pamet umi pracovat ciste 8bitove. Ma sice dve osmibitove datovky s oddelenym selektem, ale jine ramky napriklad vyzaduji pri zapisu, aby se zapsalo bud vsech 16bitu dat, nebo do obou datovek po sobe a zapise se az word (16bit data). Tady predpokladam ze by to mohlo jit vyuzit i v ciste 8bitovem rezimu. V nejhorsim pripade by se zahodila polovina kapacity pameti.

Samozejme nechci aby toto testovani pameti brzdilo cely projekt, takze se stale pocita s tim, ze interface pro SAMa ma na desce patici pro pametovy modul a klidne si tam muzu prozatim pouzit beznou sramku, nez se PSEUDO SRAM otestuje. Rad bych pak vyuzil i sram cipy od DANHARDa.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 20.06.2020, 21:29 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Na projektu se stale maka. Po kouskach, ale maka. Cele je to stavene jako dvoudeskovy interface, ale jako minimum to bude schopne behat i jen se zakladni jednou deskou (bez zvuku AY). Pro testovaci ucely jsem desku jeste poupravil, ale nekdy v budoucnu mohla behat i jako samostatny klon SAM COUPE ci ZX. Na zakladni desce je moznost osadit jeden micro SD slot. Vsechny ostatni konektory budou na druhe (horni) desce. Uz je to ve fazi, kdy mohu zadat vyrobu desek. Cekalo se na komponenty, aby ch si ovezil, jestli vse perfektne licuje s navrhem plosnaku. Jistota je jistota.

Reset u SAMa bude digitalne upraveny, pekne prodlouzeny a bez zakmitu. A to jak pri zapnuti, pri poklesu napeti pri vypinani i pri stisku resetu.
NMI ze SAMa si CPLD prefiltruje samo nemel by vznikat zadny zakmit. Ta puvodni prasarna u SAMa byla hruza.

Jeste upresnim proc jsou to dve desky. Spodni deska je hlavni, horni je pro zvuk a dalsi konektory (tedy vymenitelna, levna deska). Horni deska je stejne velka jako ta spodni (10x10cm), dvouvrstva a tvori rovnou horni kryt interface (komponenty a konektory budou totiz zevnitr nohama vzhuru). Propojene budou signaly pinovyma listama a desky zafixovane k sobe distancnim sloupkem v kazdem rohu. Hladka horni plocha dovoli umisteni potisku/loga. Nektere casti horni desky budou transparentni a podsvetlene led diodama jako kontrolky.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 27.06.2020, 19:48 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Navrh plosneho spoje je hotovy. Je to prvni verze, kde mam par veci "navic" pro moznost testovani. Pripraveno pro vyrobu desek.


Přílohy:
samcoupe_CPU_CARD5.png
samcoupe_CPU_CARD5.png [ 248.93 KiB | Zobrazeno 10437 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 27.07.2020, 00:11 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Desky jsou doma....


Přílohy:
IMG_20200727_001010.jpg
IMG_20200727_001010.jpg [ 858.65 KiB | Zobrazeno 9720 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 02.08.2020, 00:04 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Osazeno. Sice jeste par veci chybi, ale na prvni testy toto staci.


Přílohy:
IMG_20200802_000101.jpg
IMG_20200802_000101.jpg [ 377.86 KiB | Zobrazeno 8313 krát ]

_________________
http://velesoft.speccy.cz/
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 08.08.2020, 18:47 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Co se strankovani externi pameti tyce, velikost stranek muze byt od 256 bajtu az do 32kB. Prakticky nema smysl vyuzivat prilis male i velke stranky, takze idealni bude 16kB, 8kB nebo i 4kB. Pamet bude mozne strankovat kdekoli a cokoli, tedy v celem 64kB adresovem prostoru. Flasher pro flash eeprom budu pouzivat ze ZX (mb02 strankovani). Zvlast velky duraz bude kladen na moznost ulozeni snapshotu bez poskozeni zasobniku.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX modul pro SAM COUPE
PříspěvekNapsal: 01.11.2020, 20:31 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1612
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Poslední dobou jsem řešil připojení SAM COUPE k monitoru. Starý RGB monitor mi odešel a doma jsem měl už jen LCD monitory bez scart vstupu. ZX mám připojené pomocí interface ZX-VGA-JOY k VGA monitoru, ale pro SAM COUPE jsem měl připravený konvertor SCART to HDMI, který záhadně přestal fungovat. Takže jsem SAMa nemohl používat. Dnes jsem pořídil starší LCD monitor se SCART vstupem, takže SAM už zase šlape. Práce na interface mohou pokračovat. No trochu mě teď zarazila skutečnost, že mám v mechanice v háji řemínek. Nemáte někdo plonkovej ? Je prej stejnej jako pro ZX128+3. Jako můžu ho objednat, ale budu na to zase déle čekat. Je to už nějaký pátek, co jsem naposledy oprášil programátor CPLD (na starém PC s win xp). Teď vše budu zase zprovozňovat. Bohužel to starší vývojové prostředí co podporuje ABEL jede už jen pod XPckama, takže buď to budu celé psát na starém PC, nebo si XP budu muset rozbehat na modernim pocitaci s WIN10 (nejaky ten virtualbox...). Nechce se mi do VHDL...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 25 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz