OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 10:49

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 30.12.2021, 02:04 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Nová verze emulátoru ASCD 1.2

Po téměř 10 letech od minulého vydání :whist:

3x hurá!

k dispozici zde: http://www.keprt.cz/progs/#sam


Když jsem tu před pár týdny objevil v jedné hodně staré diskuzi, že někdo někdy i používal můj emulátor ASCD, byl to pro mě impuls, že musím udělat novou verzi. :-)
Nejdůležitější novinkou je, že jsem přepracoval zobrazování, aby to dobře fungovalo na nových počítačích, hlavně na Windows 10 a plochých displejích.

What's new:
* The first new release after almost 10 years!
* ASCD has been backported to Visual Studio 2005 (which is just a minor compilation difference, it has no user impact)
* Vastly improved display routines - both 2D and 3D are supported both in window and fullscreen and now they both work on everything from Windows 2000 to Windows 10
* One thing remains the same: Video drivers are available for DirectX 6 in 2D mode and DirectX 9 in 3D mode. They should work on all graphics cards
* On Windows 2000 or Windows XP, it defaults to the old behavior witch resolution switching - good for older systems with CRT monitors
* On anything newer than that, it tries to keep the current display resolution and places the 4:3 image to the center of it - this is good for flat displays
* You can use configuration opetion switchres to override the above mentioned default behavior, this option is also available in the menu
* There were compatibility issues with display routines in Windows 10 - they all should be now fixed
* Application window is repainted during resizing
* You can anytime switch between windowed and fullscreen mode with key F10
* Option hires removed from configuration file (id did nothing, was just forgotten there since MS-DOS)
* Improved the implementation of speed changing (controlled by keys F3 and F4)
* Now all speeds higher than 200% use 100 Hz interrupt and execute multiple emulated frames per each interrupt
* Speed can be increased up to 1000%
* Configuration file ascd.ini is stored in user's AppData - this is the default behavior since Windows 2000
* If there is ascd.ini file in exe's folder and it is writable, it is used instead of AppData
* This allows both typical scenarios of usage - either install to Program Files or unpack the zip to any folder
* Process priority set to above-normal, this should help the program to run smoothly
* SaaSound library updated to the latest version 3.4.0
* A custom DLL is distributed here, compatible with older versions of Windows and does not need msvcr140.dll from Visual Studio 2017
* You can anytime upgrade SAASound by replacing this DLL with a newer one downloaded from online, but the official version will require that dll and Windows Vista or above
* Zlib library updated to the latest version 1.2.11
* A sister project called Alyx81 was developed in year 2012 together with ASCD, but it was never released - now I am going to release it too :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 04.01.2022, 00:22 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Díky, to je skvělý počin.
Kdysi jsem hodně času věnoval možnostem emulu SimCoupe, ale pak se ukázalo, že autor je applista :?

Mám na všech strojích Linux Mint, ASCD v něm díky Wine běží,
jen jednu estetickou vadu má, že roletová menu se nesmažou a při přecházení File/Emulation/Display/Help se překrývají...

Prosím o podporu CF/SD karet nebo alespoň HDF souborů.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 04:01 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
ASCD 1.4 8-)

Nová verze emulátoru, tato zejména opravuje několik letitých bugů, které se konečně podařilo vypátrat a odladit. Týká se to především časování emulace, která byla mírně pomalejší než by bylo správné a s tím souvisejících problémů se zvukem. Dále opravena emualce myši a seznam recent files v menu. A je toho víc, kompletní seznam oprav a dalších změn:
* Major rewrite of timing routines - the emulation was often 10-20% slower due to imperfect timing, now it should be fixed
* As a side effect of new timing routines, the emulator can now also run in old Windows 95/98/Me :-)
* Direct3D now clears the whole screen (there were some artifacts visible around the screen on some cards)
* A bug fixed in 24 bpp display modes (this is untested, because I have no card capable of native 24 bpp)
* Fixed Sam mouse emulation, simplified implementation of mouse strobe
* Fixed the recent files list
* Fixed bug in save Sam snap - SAA registers were not saved correctly
* Fixed bug which caused all ZXS 48K snapshots were saved in SNA format and all 128K snapshots in SCS format
* Fixed: Config file option pallines was mistakenly ignored
* Fixed: Screen was corrupted due to too short interrupts after computer type switched in runtime
* 8255 DAC registers are now saved to SCS format (4 bytes added to the end of ZXS registers structure)
* Slightly changed implementation of sound pause to reduce audible clicking

A jediná změna v předchozí verzi 1.3. (30.12.2021):
* Window size was a few pixels smaller on some versions of Windows, this is now hopefully fixed


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 25.01.2022, 04:08 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
SCjoe píše:
Mám na všech strojích Linux Mint, ASCD v něm díky Wine běží,
jen jednu estetickou vadu má, že roletová menu se nesmažou a při přecházení File/Emulation/Display/Help se překrývají...

Prosím o podporu CF/SD karet nebo alespoň HDF souborů.

Tak to rád slyším, že emulátor funguje i v emulátoru. Ostatně já to vyvíjím ve VMware, což je taky vlastně emulátor. :lol:
Mám to odzkoušené i na skutečných počítačích i ve virtuálkách od Windows 98 po Windows 10. :-)

Já sám jsem hard disk nikdy nepoužíval, takže mi to v emulátoru nikdy nechybělo. Přemýšlel jsem spíš o podpoře skutečné disketové mechaniky. O tom hard disku můžu taky uvažovat, letos na další funkce ale asi už nebude čas. Mám rozdělané dvě hry a chtěl bych aspoň jednu dokončit, než přijde jaro a na počítač už pak zase nebude čas až do další zimy.

A to nemazání menu se někdy objeví i ve Windows. Asi by to nebylo těžké opravit, ale je to těžké zreprodukovat a ověřit.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 31.01.2022, 01:32 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
ASCD 1.5

Nová verze emulátoru a to hned pár dní po té předešlé, protože...
* Jsou zde důležité změny týkající se instalace pomocí setup.exe do adresáře Program Files, který není po instalaci už dále zapisovatelný
* Vylepšeno quicksave/quickload
* Hned několik nastavení, která byla možná jen v konfiguračním souboru nebo na příkazové řádce je nyní dostupných i v menu (velikost vnitřní i externí paměti, US/UK klávesnice, joysticky a autofire)

http://www.keprt.cz/progs#sam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: ASCD 1.6
PříspěvekNapsal: 19.02.2023, 22:33 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
ASCD 1.6

Nová verze emulátoru, tentokrát se slíbenou novinkou...

* Emulace "harddisku" Atom a Atom Lite, podporovány HDF image, včetně master+slave konfigurace
* Nově je také možno namapovat jeden record z HDF jako disketu (čili použít bez BDosu)
* Hodiny reálného času Sambus a Dallas (souvisí s předchozím, ale podporuje i s MasterDOS či QDos)
* Opraveno pár starých chyb

http://www.keprt.cz/progs#sam


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 14:53 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Vyzerá to dobre, zatiaľ som síce vyskúšal len AtomClassic.hdf.
Pre mňa je problém s podporou obrazov diskiet vo formáte .dsk, alebo lepšie povedané enhanced dsk, tak ako ich vytvára napr SimCoupe. Tiež formát .sad má problém s viac ako 80 stopami, alebo sektormi s dĺžkou 1024 bajtov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 16:31 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Tak mě hlásí antivir ve Woknech toto :-(


Přílohy:
ascd.png
ascd.png [ 19.6 KiB | Zobrazeno 3774 krát ]

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 18:50 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Solaris104 píše:
Tak mě hlásí antivir ve Woknech toto :-(


No klasika. Samozřejmě to, co mám zveřejněné u sebe na webu, neobsahuje žádné viry ani trojany. Jaký antivirový program používáš? Doporučuju zkusit nějaký jiný, na redditu doporučovali třeba Mawarebytes trojan scanner
https://www.malwarebytes.com/solutions/trojan-scanner a taky můžeš zkusit tu zip verzi. Pokud jsi už předtím nějaký ASCD přes setup.exe instaloval, klidně to můžeš přehrát tím zipem. Akorát si pak musíš najít, kde máš uložený default ini a nahrát tam ten nový. (Jestli se nepletu, tak default.ini je ve stejném adresáři jak exe a pak je ještě výchozí nastavení v ascd.ini v adresáři C:\Users\[jméno]\AppData\Roaming\Aley Keprt\ASCD.)

Toto by prý vyřešilo koupit si od Microsoftu asi za 200 dolarů nějakou tu jejich licenci, "certifikát", a oni pak těm exe souborům víc věří. Prostě výpalné. Jelikož nedělám vůbec nic za peníze, nemám v plánu dávat každý rok 200 dolarů výpalného a každý rok znovu a znovu. (Nevím jistě, jak se to přesně platí, znám jen zprostředkovaně.)

Update: Tak jsem si to vyhledal... Výpalné Microsoft prodává pod názvem EV certificate a nabízejí to za 350 dolarů na 1 rok nebo 750 dolarů za 3 roky. Tím certifikátem se podepíše ten EXE a Smartscreen ve Windows pak přestane mrčet. A klidně bych se vsadil, že stejně tak ten antivir přestane křičet, že je tam trojan. Protože tam samozřejmě žádný není a jen se mu nezdá, že ten soubor nemá digitální podpis od nějaké známé firmy.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 19:08 
Online
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Hlásil to MS Defender, který je součástí Windows. U portable verze ASCD to nehlásí.

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 19:15 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Mně to teda takovej problém nehlásí a nejsem si jistý, že máš ten stejný exe soubor. Teď to zkouším... mně to umožnil spustit. Stáhneš ten soubor na disk, pak ještě než ho spustíš, tak si na něj klikneš pravým, jdeš do Vlastnosti/Properties a tam dole napravo zvolíš Unblock (mám anglické Windows). Pak při dalším spuštění to sice varuje, že neznámé programy můžou být nebezpečné, ale umožní kliknout, že to fakt chceš spustit. Tolik na tady tom notebooku.

Příloha:
unblock.jpg
unblock.jpg [ 35.46 KiB | Zobrazeno 3745 krát ]


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 20.02.2023, 19:27 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Díky za novou verzi! Se stydím, že jsem ještě ani pořádně nezkusil ve svém linuxu s Wine, zatím proháním portable verzi na cestovním noťasu
ale jedna jednoduchá věc mi tu hned chybí:

Moc prosím o přidání možnosti uložit screeny ve formátu SSX (event. SS4), jak je to definována na https://github.com/simonowen/ssxview

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 24.02.2023, 22:53 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
SCjoe píše:
Díky za novou verzi! Se stydím, že jsem ještě ani pořádně nezkusil ve svém linuxu s Wine, zatím proháním portable verzi na cestovním noťasu
ale jedna jednoduchá věc mi tu hned chybí:

Moc prosím o přidání možnosti uložit screeny ve formátu SSX (event. SS4), jak je to definována na https://github.com/simonowen/ssxview


Však ukládání obrázků s paletou tam je. V menu File - Save SCREEN$. Nebo jak se tohle "SS4" liší?
O tom SSX jsem dosud neslyšel, jaké by to mělo využití? Přijde mi kdyžtak lepší uložit normální obrázek (prostě BMP nebo tak něco).


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Emulátor ASCD
PříspěvekNapsal: 25.02.2023, 23:38 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3025
Has thanked: 2191 times
Been thanked: 894 times
Aley píše:
Však ukládání obrázků s paletou tam je. V menu File - Save SCREEN$. Nebo jak se tohle "SS4" liší?
O tom SSX jsem dosud neslyšel, jaké by to mělo využití? Přijde mi kdyžtak lepší uložit normální obrázek (prostě BMP nebo tak něco).

Jo, to je ono. Mne zmatla pripona SCR.
Podle delky jsi kompatibilni s SSX :-) SS4 soubory, co umi delat program RetroX, jsou kratsi...

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: celý příběh


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 14 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz