OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:58

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Jak kopírovat diskety z PC a do PC?
PříspěvekNapsal: 06.12.2021, 22:07 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
Někdy před koncem minulého tisíciletí jsem se snažil všechny diskety ze Sama zálohovat bitovými kopiemi do souborů na PC. Tehdy jsem si na to udělal prográmek pro MS-DOS, který prostě přečetl všechny sektory a zapsal do souboru. Teď je rok 2021, mám Windows 10 a v rámci oživování Sam Coupé bych rád zase naopak okopíroval ty věci zpátky z bitových obrazů na fyzické diskety. Pamatuju si, že jednak byl problém s tím, že na stopě je 10 sektorů a PC to někdy mělo problém přečíst, no a pak hlavně už dávno nemám MS-DOS a ve Windows tyhle low level věci nefungují. Takže co se dá dnes dělat, jak se to dá udělat? Nezkoušel někdo, jestli třeba ve VMware ty low level disketové příkazy fungují?

Bez dalšího hardwaru, jak se dá taková pravá samovská disketa zase udělat? Krátce jsem googlil a našel jsem nějaké programy, jenže taky pro MS-DOS, a pak tam bylo něco, co chtělo speciální ovladač do Windows a hlavně tam byla poznámka, že to funguje jen na starých řadičích pro dvě mechaniky a to jaksi už 15 let nemám. Jak se zálohují Sam-diskety dnes v roce 2021, když člověk nemá na Samovi hard disk?

Přemýšlím o nějakém řešení... Co třeba nahrát ten disk image do souboru normálně na disketu formátu PC (FAT12)? Muselo by se to nahrát na dvě diskety, nebo by to podporovalo jen menší kapacitu, protože ta disketa by měla jen necelých 720 KB místo 800 KB. No a pak v Master Basicu se dají číst celé stopy, takže by snad bylo možné načíst to celkem rychle a zapsat na jinou disketu přímo v tom Basicu. (Pokud by to nešlo čtením celých stop v Master Basicu, tak čtením jednotlivých sektorů by to asi bylo na delší zimní večery...) Samotný formát FAT by asi nebyl problém. Viděl jsem kdysi nějaký program, co to už podporoval, ale ten byl taky neskutečně pomalý, to by se muselo vyřešit nějak rychleji, aby to bylo reálně použitelné.

A druhá možnost, o které přemýšlím, je propojit si paralelní porty. Ten mi na Samovi nějak nefunguje, ale snad se to podaří opravit. Je v podstatě jen výstupní, takže vstupy bych chtěl napojit do joystick portu. Šlo by to? Mám strach, jak moc pomalé by to bylo, jakou rychlost přepínání stavů ten joystick port spřažený s klávesnicí zvládá. :-D Ale MacGyver si musí vystačit jen s tím, co má k dispozici. ;-)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 06.12.2021, 23:06 
Offline
Radil

Registrován: 18.10.2014, 23:10
Příspěvky: 377
Has thanked: 28 times
Been thanked: 120 times
Pre ne-USB disketové mechaniky to nieje problém.
https://simonowen.com/fdrawcmd/

Ale kto má len USB mechaniku, tak potom je asi jednoduchšie aj na Samovi použiť CF, alebo SD kartu, prípadne USB cez Gotek.

Ale je tu ešte jedna možnosť s upraveným formátom diskety (9 sektorov na stopu).
https://github.com/simonowen/writeusb?f ... DWJfCFdDaQ


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 09.12.2021, 21:17 
Offline
Kecka

Registrován: 29.11.2021, 03:10
Příspěvky: 57
Has thanked: 36 times
Been thanked: 12 times
OK, takže tohle je vyřešené. Díky za dobrý tip. :-)

(Našel jsem starou mechaniku, našel k ní i kabel... a samozřejmě to chtělo ještě starou základní desku, kde je na to slot. A funguje mi to s tím SamDiskem a driverem fakt dobře. 30 let staré diskety úplně bez chyb.)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 3 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz