OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 16.04.2024, 09:56

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 18:24 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Do nového roku s úklidem na fóru...

Co byste si přáli a co Vás napadá zlepšit?
Více základních rubrik - vadí a překáží nebo to naopak usnadňuje hledání?

Životaschopné jsou Plottery & HPGL
a FPGA multiplatformní počítače - pro FPGA Arcade, ZX-UNO, MiST, Mister a spol.
(čistě spectrácké jádro ZX-UNO zůstává v Novodobých ZX klonech).

Samostatnost si zaslouží kultovní Sinclair MK14, Jupiter Ace a taky MSX.

U některých platforem se rozmnožily emulátory v různých sekcích,
tak jsou nyní nově samostatné
Amiga - Emulace na moderních strojích
a ZX Spectrum a kompatibilní - Emulace na moderních strojích
(multiplatformní emulátory zůstavají v Ostatním...).

Byl by zájem o novou sekci 3D tiskárny?
Zatím tohle téma pokrývá vlákno o Průšovi, které však není jen o něm, takže by šlo uklidit, vyčistit a rozdělit...

Do 3D tiskáren nezahrnuju 3D modely, které by mohly/měly být zveřejňovány u jednotlivých platforem.

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 19:56 
Online
Óm Nejvyšší

Registrován: 22.05.2013, 21:14
Příspěvky: 3659
Bydliště: Bratislava
Has thanked: 373 times
Been thanked: 795 times
Mne osobne by sa pacilo keby v defaultnom datume (t.j. ten co sa zobrazuje ked nie je nikto prihlaseny) bol mesiac uvedeny cislom a nie slovnou skratkou.
T.j. namiesto "25 pro 2019, 18:24" by sa zobrazovalo "25.12.2019, 18:24". Dovod mam jednoduchy - ono tie proprietarne ceske nazvy mesiacov ludia mimo Ciech moc neovladaju. A cislo je univerzalne a nezavisle od narodnostnej lokacie. Samozrejme nie je to nijak nutne (nejak sa z tych ceskych mesiacov uz vysomarim) ale potesilo by to :)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 20:43 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2777
Has thanked: 226 times
Been thanked: 602 times
Normám ISO a ČSN od roku 1980 vyhovuje tvar časového údaje 2019-12-25 18:24:00, určený právě pro počítačové použití. Proto to už MS-DOS v českém nastavení zobrazoval tímhle způsobem ;-)

Já mám problém zase s těmi mezinárodními "latinskými" měsíci, co je to za nápad nazývat devátý měsíc září číslovkou sedm, kdo si to má pořád přepočítávat :lol:

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 20:56 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3806
Has thanked: 278 times
Been thanked: 455 times
Za to můžou ještě Římani, kteří měli začátek roku posunutý oproti dnešku a křesťani, kteří potřebovali naroubovat svoji ideologii na již existující slavnosti aby si nové ovce ve stádu po svobodném rozhodnutí "křest nebo smrt" lépe zvykaly... Má se počítat unixově a byl by pokoj :lol:


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 20:57 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 11.06.2013, 15:27
Příspěvky: 3051
Has thanked: 2200 times
Been thanked: 901 times
Potrebujeme tu zobrazovany format kvuli nejakemu pocitacovemu zpracovani?
pak bych nejen u datumu preferoval tvoreni od obecneho ke specialnimu, od vetsi skupiny k mensi,... aby se to dobre tridilo co nejjednodusseji,
tedy ve stylu 2019-12-25

Jestli ale jde hlavne o srozumitelne, lidske, citelne a esteticky prijemne zobrazeni,
pak se primlouvam za 25. 12. 2019, 18:24 hod.

Jeste mne svrbi oddil Ceskoslovenske pocitace"
dle poctu prispevku uz nastal cas vytvorit PMD85, PP-01, IQ-151 apod., nemyslite?

_________________
// na co myslím, když sedím u oldkompů: od šestnácti... .:. corona papers


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 21:09 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3806
Has thanked: 278 times
Been thanked: 455 times
S fulltext vyhledáváním to ještě není tak hrozné ale je pravda že to objemově pomalu ale jistě narůstá - holt komunita přispívá :-). Ty počítače bych za sebe nechal v té sekci, mě osobně to spadá všechno do čs. počítačů když zase tolik jich nebylo. Třeba jen udělat ty samostatné oddíly v rootu toho tématu podle typu by bodlo.

Já se osobně zajímám jen o PMD, ale nevadí mi vidět i něco jiného. Na druhou stranu občas různá udělátka a programy jsou použitelné i mezi nimi (řekněme síťování, hry...) tak se při prolézání dá narazit na více obdobných témat, když je to pohromadě. Možná víc moderátorsky protřídit témata kam obsahově patří, někdy název != obsah ale obávám se že to je spíš průběžná nudná práce, tak nějak naráz po x letech se to moc úspěšně dělat nedá.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 22:59 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1516
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 381 times
Czech Human píše:
Za to můžou ještě Římani, kteří měli začátek roku posunutý oproti dnešku a křesťani, kteří potřebovali naroubovat svoji ideologii na již existující slavnosti aby si nové ovce ve stádu po svobodném rozhodnutí "křest nebo smrt" lépe zvykaly...

Římani za to sice můžou, ale z úplně jiného důvodu.
Zbytek jsou bláboly.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 25.12.2019, 23:52 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3806
Has thanked: 278 times
Been thanked: 455 times
Stačí mít trochu povědomí o historii a slovem "bláboly" bys to jistě neoznačil. Bylo by víc než vhodné to tvrzení něčím podložit.

Naroubování křesťanských svátků na původní pohanské bylo v době christianizace Evropy zcela běžná věc, jistě jen náhodou se Ježíš dle křesťanů narodil o zimním slunovratu, pro pohany uctívající znovuzrození slunce docela důležitý den a ukřižován a vzkříšen byl na jaře.

Stejně tak do této rovnice zapadalo doporučení některých biskupů v raném středověku k využívání původních pohanských míst pro stavbu kostelů, případně jejich vykropení a žehnání. To zajišťovalo kontinuitu místa pro lid, které ovšem vzal pod ochranu nový, už křesťanský bůh.

A onen přístup křest nebo smrt byl v raném středověku až novověku vcelku rozšířený. Církev neměla s fyzickou likvidací pohanů žádný velký problém, žili v hříchu a všichni automaticky šli do pekla a s křesťanem nesměli ani usednout ke stolu jak se přesvědčili čeští vládcové když ještě coby pohani přijeli do Řezna a jídlo dostali na zem. Krvavým příkladem budiž třeba Prusové v 11. stol. na Rujáně. Tam se angažoval i český král přemysl otakar. Islám má taky v teorii předepsaný spíše přístup "po dobrém" co se případných konverzí týká ale nevěřící též žádná (velká) vpráva nemají a jakékoliv porušení slibu, smluv s nimi apod. se v takovém případě nebere jako hřích, stejně jako u středověkého křesťanství. Dnešní islámští fanatici se též nechovají o nic lépe než křesťané v té době, ba ještě hůř. Prostě historie se opakuje.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 00:05 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2777
Has thanked: 226 times
Been thanked: 602 times
Římané jsou v tom nevinně, jejich kalendář měl deset měsíců a zimní období se do něj vůbec nezapočítávalo. Nakonec můžu být ještě rád že quintilis a sextilis si ti dva císaři pojmenovali podle sebe, mám tak s tím přepočítáváním méně práce :-P

Ježíš se narodil na podzim, nikoliv v prosinci. Zbytek je politika.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 00:13 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3806
Has thanked: 278 times
Been thanked: 455 times
Přesně tak:-). Za vším hledej cui bono, boj o moc a zdroje. Ti co se nejvíc ohání nějakými velkými ideály pro dosažení vznešených cílů obvykle jim jsou nejvzdálenější a za vznešenými cíli mají umístěny cíle vlastní..


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 01:57 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 12.05.2013, 22:24
Příspěvky: 1516
Bydliště: u Prahy
Has thanked: 44 times
Been thanked: 381 times
Rozumím dobře tomu, že křesťani se svými svátky můžou za to, že se roku 45 před Kristem zafixovaly juliánskou reformou dva měsíce navíc a v blbém pořádku? Můžou za to, že nebyl dostatek populárních "nových bohů", římských císařů, aby se daly přejmenovat všechny posunuté číslované měsíce?
Dále souvislost zavedení dvanáctiměsíčního kalendáře a likvidace Prusů mi uniká. Souvislost Prusů a geograficky vzdálené slovanské Rujány mi uniká.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 08:25 
Offline
Kecálek

Registrován: 03.11.2016, 08:49
Příspěvky: 149
Has thanked: 47 times
Been thanked: 25 times
Nechtělo by tohle taky novou kategorii ?

_________________
Atari 130XE/XC12/Robotron, Atari 65XE(320kB), Atari 1040STE, GBA


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 09:52 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 23.03.2014, 20:13
Příspěvky: 2777
Has thanked: 226 times
Been thanked: 602 times
Taková už tu byla a je delší čas zamčená, protože jsme se v ní strašně hádali a já nejvíc. Takže bych se vrátil k tomu formátu data. Problém vytváří výchozí slovní název měsíce, ten by se mohl nahradit číslem, fungujícím nezávisle na jazyku.

Pak připadají v úvahu dva tvary, buď klasický 26. 12. 2019, který je ale tak trochu lokální, a mezinárodně přenositelný 2019-12-26, ustavený právě proto, aby si mezi sebou počítače lépe rozuměly a nedocházelo k omylům, způsobeným různými národními zvyklostmi.
Ještě tu padl UNIX time, ten je sice "very geeky", ale nepříliš "human readable" ;-)

Takže si můžeme zahlasovat, komu co lépe vyhovuje. Já osobně používám ten druhý tvar i v ručních zápiscích už od osmdesátých let, takže za mě ISO.

_________________
Plesnivý sýr z Tesca, zatuchlé kuřecí řízky z Albertu, oslizlé hovězí a myší trus z Lidlu.
Nákup potravinářské inspekce v ČR, říjen 2023.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 10:22 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3806
Has thanked: 278 times
Been thanked: 455 times
Kdyby na stránce byl plugin, co unix čas přepočítává na human readable, tak by nebyl problém a počítač by si stáhnul rovnou unix time. Protože předpokládám že tento web běží na linuxu, bylo by to snadno dostupné přes upravené date, epoch se dá zobrazit date +%s.

Já osobně mám rád náš český lokální přístup ale pokud sem často zavítají i českým kalendářem matení cizinci ze Slovenska či dalších vzdálených krajin tak klidně použijme mezinárodní datum. :lol:

A není kupříkladu v možnostech nastavení webu třeba toto nějak customizovat dle chuti každého soudruha? Není tady tlačítko, které zmáčknout by vyřešilo tento problém? A když ne, tak se ptám proč ne ;)

dex: Nevím zda to děláš z neznalosti nebo schválně aby bylo další polínko ve flamewaru ale já ti ho zapalovat nebudu. Technicky vzato je za náš kalendář odpovědný až papež Řehoř XIII., který nechal opravit tou dobou už notně s realitou se rozcházející kalendář Juliánský, tedy ten referovaný 45 n.l. Ve své době ale čistě solární juliánský kalendář byl významný krok kupředu, protože ten předchozí, desetiměsíční kalendář založený na měsíci a slunci s výpadkem v zimě a závislý na opravách, které se občas neděly, se nedá považovat za něco parktického ani spolehlivého.

Že křesťané přímo nepoužili data římských svátků je vcelku pochopitelné, protože se jednalo o dvě nepřátelské ideologie a ty pohanské svátky byly řekněme více živočišné než ty křesťanské. Ale v pozdějších dobách se tento přístup hodil a používal, protože nerozbil původní pohanský roční cyklus, silně spojený se zemědělstvím a takříkajíc bezbolestně nahradil svátky starší.

Prusy jsem použil jako vhodný příklad kdy se úspěšně aplikoval přístup "křest nebo smrt." Na Rujáně pravda žili Ránové ale i jim bylo dopřáno 1168 této volby. A modla Svantovíta v Arkoně byla uctívána v celé oblasti, tedy i jednotlivými kmeny Prusů.


Naposledy upravil Czech Human dne 26.12.2019, 10:45, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Vylepšení, úklid a nové rubriky
PříspěvekNapsal: 26.12.2019, 10:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2340
Has thanked: 303 times
Been thanked: 640 times
Today is Setting Orange, the 68th day of The Aftermath in the YOLD 3185

... ISO formát data je ok i pro mě, jinak je mi to fuk. Názvy měsíců po Římanech jsou problém národů, jejichž jazyky neprošly národním obrozením :-)

Jestli bude mít PMD 85, nebo plotry vlastní rubriku mi tolik netrápí, proti současným kategoriím nic nemám, jsou navržené docela rozumně, většinou koukám primárně na "aktivní témata" a nebo hledám. Skrze rubriky jsem prolézal fórum jen párkrát.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 24 ]  Přejít na stránku 1, 2  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz