OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 27.04.2024, 10:54

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Pravidla fóra


Hlašte, prosím, neaktivní témata. Po uskutečnění transakce napište krátké hodnocení k uživateli. Jeden uživatel = jedno hodnotící téma.



Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 25.03.2024, 20:28 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Nefotil jsem si to, bylo to na možná 5 minut práce. Uvnitř byl původně laser typu 1200W se 20 pinovým konektorem na plochý pásek. Koupil jsem verzi 1200W-B u kterého jsem nenašel v datasheetu, že je nekompatibilní a opravdu to funguje. Myslím že se prostě jedná jen o mírně novější verzi se shodnou funkčností. Koupil jsem ho tady: https://www.ame.cz/Elektronika/CD-a-DVD-optiky-lasery-motorky/DVD-jednotky/DVD-jednotka-HOP1200W-HOP-1200W-d1337510

Před výměnou se ale musí hodně dávat pozor na statickou elektřinu, sahal jsem raději často na radiátor. Je to zmíněné i v datasheetu že ten laser je neuzemněný na statiku citlivý jak hraběnka, tak jsem to nijak nechtěl pokoušet. Musíš pak ještě odletovat kuličku cínu, co je na 3 zkratovacích kontaktech vlevo od toho 20 pin konektoru, až potom co se připojí GND v kabelu. No a to je vše. Na výměnu stačilo sundat osičky, na kterých ta hlava jezdí po povolení dvou párů šroubů co je drží a novou hlavu umístit zase do kolébky, se kterou hýbe krokový motor. Běhalo to hned, dva otočné trimry co na ní jsou jsem nijak nenastavoval. Opět v datasheetu se píše, že i hodnotově minimálně nevhodná kombinace napětí A+B+C+D = instantní smrt laseru proražením těch diod. Malinko jsem to už předtím namazal vazelínou a vyčistil od prachu tak to snad bude zase nějaký rok fungovat :-). Životnost laseru psali na netu je cca 5000 hodin, je to daň za použité laserové diody - jsou levné, ale není to navždy. Když to začně hůř číst, je možné v rozsahu povoleném datasheetem zvýšit napětí co do diody jde, ovšem o to rychleji pak odejde...

A existuje hromada laserů a hlav, hodně záleží na jaký typ se co dává. Zespodu mají označení typu, to se musí dodržet. Ale to je asi jasné.


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 27.03.2024, 12:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3829
Has thanked: 280 times
Been thanked: 457 times
Tak jednu fotečku ještě té staré umírající hlavy jsem vyštrachal :-). Ty 3 plošky vlevo jsou právě zkratovací plošky, na kterých je kulička cínu co se musí před zapnutím odsát aby přehrávač jednorázově nepřehrál jen DVD "magické dýmy." U těch trimrů je popis napájení C a D, co se taky hodnotově musí striktně řešit dle datasheetu.


Přílohy:
Laserova hlava.jpg
Laserova hlava.jpg [ 146.7 KiB | Zobrazeno 320 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 17 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 62 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz