OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 23:19

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 11.10.2019, 05:08 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Konektor na spectru jsem cistil, zkousel jsem promerovat primo propojeni mezi spectrem a betadiskem, mereni delam primo na nozickach integracu, abych vyloucil spatne patice, vse vypada ok. Na ten tranzistor jsem koukal osciloskopem a spina...i kdyz obcas po resetu spectra se tak nejak prapodivne zacykli ale to vidim spis na problem spectra kdyz nema spravne natazenou ROM.
Jediny co me zarazilo pri mereni, ze je na spectru vystup na konektoru -12V propojenej s pinem 4 kde je +9V, ale to je asi podle schematu ok, je tam v ceste akorat civka


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 09.11.2019, 21:24 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Tak po dlouhé době jsem se k tomu zase dostal a i s osciloskopem. První zjištění bylo že procesor ve Spectru měl odpálený výstup M1 a i RFSH byl mrtvej. Vyměnil jsem procesor za nějaký co jsem doma našel(Goldstar) a pořád to nic nedělalo. Znovu osciloskop a zjištění že jsem idiot...do desky TRDosu jsem dával tranzistor BC639 jak je popsanej ve schématu od Cygnuse, jenže jsem ho tam napálil podle fotek co jsem našel bez ověření jakej má pinout(má pořadí E-C-B a na desce je třeba C-B-E...a to byl ten problém. Zatím jsem tam vrazil BC337 a TRDOS konečně naběhnul :-)
Tak se konečně můžu vrhnout i na druhou polovinu BetaDisku.
To bude zase sprostejch slov jestli to nepojede :-D
Každopádně děkuju za rady!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 10.11.2019, 01:15 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
majkl.s píše:
do desky TRDosu jsem dával tranzistor BC639 jak je popsanej ve schématu od Cygnuse, jenže jsem ho tam napálil podle fotek co jsem našel bez ověření jakej má pinout(má pořadí E-C-B a na desce je třeba C-B-E...a to byl ten problém.
Ups... to se omlouvám za zmatení.

Fakt je, že v Betadiscích mám tranzistory různé, myslím že v jednom bude určitě BC547, v jednom asi BC639 (což je trochu overkill na zbytečně velký proud) a v jednom možná i KC635 od Tesly? U někoho jsem viděl KC509 atd... Ono tam funguje kde co, pokud je NPN, s přiměřeným zesílením, ne moc pomalý a správně otočený. Ale proto je možné, že schéma je ověřené podle jednoho Betadisku a k tomu fotka jiného, skoro identického.

Na druhou stranu, byli jsme blízko, když jsme podezřívali /ROMCS a cosi okolo :)

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 10.11.2019, 19:48 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
jj, problému se sešlo hromada...by mě zajímalo jakou úspěšnost měli kutilové v roce 89.
No a teď pokračování...jak jinak, opět nějaká zrada. Po osazení desky řadiče a připojení k desce TRDOSu spectrum naběhne jen standartně ať je přepínač tak nebo tak a někdy zůstane viset na černé obrazovce ale BREAKem se vrátí zpátky do BASICu. Jediný kdy TRDOS naběhne i s připojeným řadičem je když z řadiče vyndam 74LS367. Jsem věděl že to zase nebude jednoduchý :-D

Jinak mě trošku rozhodilo že ve schématu řadiče v popisu ICček je popsaný IC8 jako 74LS08, přímo ve schématu je správně už IC8 74LS04...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 11.11.2019, 11:47 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
majkl.s píše:
Jinak mě trošku rozhodilo že ve schématu řadiče v popisu ICček je popsaný IC8 jako 74LS08, přímo ve schématu je správně už IC8 74LS04...
ajaj, opravím

Ad, tranzistor, teď koukám, že na fotce mé desky u schémat je dokonce F199 (BF199) a taky má překroucené nohy. A na téhle je pro změnu ten teslácký KC něco https://egalerie.net/index.php/opravy/B ... 9-16_03_46

A teď k tomu IC6, nejdřív jsem se lek, jestli to není další chyba. Ale zdá se, že ne. Na cygnus.speccy.cz popis z fotky nevidím (našel bych doma v archivu, nebo rozebrat nafocený Betadisk). Na https://egalerie.net/index.php/opravy/B ... 9-22_26_53 mám ruský ekvivalent К155ЛП11, což snad opravdu je 74LS367 https://www.microshemca.ru/LP11/

A jak teď koukám do datasheetu 74LS367, tak by mělo být i docela snadné vyzkoušet, že obvod je ok. Jediné, čím by mohl ovlivnit spuštění TRDOSu jsou ty dva datové výstupy D6 a D7 (jsou spojené s daty k EPROM za oddělovačem). Může taky být špatně řízen z IC2A (74LS139). Druhá část funguje jen jako oddělovač signálů z FDD do WD1793, to by nemělo zablokovat spuštění TRDOSu.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 11.11.2019, 13:21 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Ten 74LS367 souhlasí i s Mikrobází. Taky jsem koukal že jediný co jde do desky je D6 a D7(tady mě napadlo jestli nemůže dělat problém prohození D0 a D7 na desce TRDOSu, ale to by mělo být OK, pokud mam náplň EPROMky od tebe z webu...dal jsem tam trdos_505_cz_velesoft.rom, ale zkoušel jsem i TR-DOS_5_05.rom).
V původním osazovacím plánu je i rezistor R13 ten mi tam chyběl, přidal jsem ho a změna žádná...pak jsem se dočetl že je tam navíc a proto tam nebyl tak šel zase ven.

Tak budu muset dál hledat, cesty vypadají ok i po proměřování podle schéma...to bude zase nějaká blbost :(


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 05.01.2020, 18:29 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
pekny novy rok prajem,

a hned sa aj ospravedlnujem za trochu offtopic prispevok, totiz, ide skor o SW ako o HW, ale kategoriu "zx spectrum - software" som nenasiel (ak som prehliadol, ospravedlnujem sa), videl som len "zxs - aplikacie", "zxs - hry" a "zxs - dema", co si myslim ze ani jedno nie je vhodne pre moju otazku, to uz vhodnejsie mi prislo dat to sem (kedze sa jedna o tr-dos)...

ale k veci...

Potrebujem zistit, kolko znakov pouzival trdos verzie 3.X na heslo.

Guglil som a objavil som popisy, kde miesto kde byvalo heslo ulozene je popisane ako 'unused' (pretoze vyssie verzie tr-dosu uz heslo nepoznaju). tiez som nasiel jeden obrazok, kde bola popisana struktura disku a v nej bolo napisane ze je tam 9 bajtov na heslo, ale uz ziaden popis, ci to heslo bolo nejako ukoncene (povedzme bajtom 0, cize by potom heslo mohlo byt max 8 znakov) alebo nie (cize by mohlo mat celych 9 znakov).

V lstrd.c je sice alokovanych 9 bajtov na heslo (co je mimochodom malo, kedze ukoncujucu 0 dava az na desiaty bajt, ale to len tak na okraj), ale z obrazu diskety sa cita len 7 znakov. Tak by som potreboval potvrdit od niekoho, kto s trdosom aj realne robi(l), kolko to ma byt a ako je to v tom image ulozene (ci aj s ukoncovakom alebo nie), aby som to v lstrd.c mohol opravit. Pripadne, ak by niekto mal obraz rom trdos 3.0 (vyguglit sa mi nepodarilo), skusil by som to v nom dohladat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 06.01.2020, 20:05 
Offline
Kecálek

Registrován: 10.07.2014, 01:57
Příspěvky: 168
Has thanked: 25 times
Been thanked: 225 times
ub880d píše:
Potrebujem zistit, kolko znakov pouzival trdos verzie 3.X na heslo.
[...]
Pripadne, ak by niekto mal obraz rom trdos 3.0 (vyguglit sa mi nepodarilo), skusil by som to v nom dohladat.
tak sa nakoniec naslo, keby to niekoho zaujimalo, tu je aj obraz rom aj nejaka dokumentacia: http://zxspectrum.it.omegahg.com/_TR.htm

dokumentacia je sice k verzii 2.0, ale predpokladam ze sa dlzka nejak nemala dovod menit. v doc sa pise (cast c.12), ze heslo nie je dlhsie ako 9 znakov, takze max. je 9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 07.01.2020, 00:33 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Pamatuju si, jak mě zmínka o hesle překvapila, když jsem ji v dokumentaci poprvé viděl - že v TR zjevně pojali Betadisk jako produkt pro profi použití, kam tohle svým určením patří, spíše než pro "takové to domácí hraní"...

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 01:14 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
majkl.s píše:
Tak po dlouhe dobe opet dotaz ohledne BetaDisku(ten z mikrobaze). Konecne se mi podarilo ho rozbehat(trosku komplikovanejsim zpusobem, ale to rozepisu az nekdy jindy), ale ted resim jak s tim vubec pracovat. Naformatovani diskety probehne v poradku, LIST, CAT tak vypisuje obsah disku. Ale myslel jsem si ze kdyz zmacknu tlacitko(MagicButton) ze se ulozi obsah na disketu ale me se uklada na disketu jen soubor s nazvem "@" a to pri kazdem stisku vygeneruje dalsi soubor "@" (u ZX 48kb) a u ZX 128K +2 se na jeden stisk ulozi tech souboru vic treba @1 @2 @3. Delam neco spatne nebo je to spravne chovani?
To je správné chování, tak to TRDOS dělá.

Očekává se, že si uživatel soubory později přejmenuje.

Trochu past je, že když snapshot vyžaduje spuštěné IM2 přerušení, tak na začátku názvu musí být $ a samozřejmě se všechny ty soubory musí jmenovat stejně, tj. koncové číslo zachovat. Ten $ nutno doplnit, sám ho tam TRDOS nedá.

Další past je, že TRDOS pro uložení snapshotu přeci jen kousíček paměti potřebuje, takže poškodí pár bytů obrazovky. Většinou to nevadí.

Čísla v těch dodatečných souborech označují stránky paměti. Myslím, že se vynechávají, pokud obsahují pouze 0, tj. stránka je "prázdná".

Snapshot se spouští pomocí GOTO "jméno" CODE, nebo booterem, který udělá totéž.

Magic Button se stiskem klávesy (caps shift) by měl uložit screenshot pojmenovaný #

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 13:01 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Super, tak to vypadá že teda Betadisk funguje jak má. Teď už jen zjistit jak přejmenovat ty soubory, a jak se dostat na disketu z PC a nahrát tam něco jiného, teda pokud to lze(našel jsem něco jsou na to programy OmniFlop, SAMdisk ale na to musim nejdřív rozběhat noťase s FDD).

No a teď k tomu proč to nefungovalo. V tom betadisku co mám fungoval jen TRDos, ale po připojení řadiče už nenaběhl. Chyba byla, teda vlastně pořád je, v řadiči. Dlouho jsem hledal a nic nenašel...ale nevzdám to. Zkoušel jsem hledat jestli někde nejsou podklady pro výrobu nových desek(mimo těch naskenovaných stran z časopisu Mikrobáze) a nic jsem nenašel. Každopádně díky dostatku volného času kvůli Covidu jsem zkusil celej Betadisk překreslit v Eaglu a nechal vyrobit desky. Po osazení to vypadá že vše funguje, ale ještě to musím pořádně otestovat jestli tam něco není špatně.

Kdyby byl zájem tak až bude jistota že to funguje jak má můžu sem klidně nahrát podklady do Eaglu + Gerber soubory pro výrobu. Ale předem varuju, je to udělaný fakt na prasáka, prostě jen obkreslený board bez schématu takže některé spoje nejsou spolu svázané a na nějaké velké úpravy to nebude jednoduchý. Snažil jsem se to udělat co nejvíc podobné jako byly původní desky z Mikrobáze tj. i s chybou přehozených D0 a D7(tam jsem akorát přidal malé pájecí plošky pro ulehčení úpravy). Zatím jedinou chybu co jsem objevil je že jsou dal malé díry pro 7805 ale při troše dobré vůle se to tam podařilo nacpat...asi to ještě v tom Eaglu opravím.
Vím že to byla asi zbytečná práce protože existujou už lepší náhrady, ale nuda je mrcha...


Přílohy:
TRDos O-N 1.jpg
TRDos O-N 1.jpg [ 306.12 KiB | Zobrazeno 5761 krát ]
Radic O-N 1.jpg
Radic O-N 1.jpg [ 278.65 KiB | Zobrazeno 5761 krát ]
Betadisk New 1.jpg
Betadisk New 1.jpg [ 265.83 KiB | Zobrazeno 5761 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 13:12 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
Já bych se pro finální verzi důrazně přimlouval za pořádné popisky. Nejenom označení součástek, ale i jejich hodnoty a důležité signály, pokud se popis vejde, příp. další poznámky (autor, rok vzniku...). Hodně to později pomáhá. Jinak super :)

Mě osobně by svrběly prsty, jestli se nepustit do alespoň drobného vylepšování (rozlitá GND, kde se dá, víc blokovacích kondenzátorů = alespoň víc pozic na keramiky...), ale jako 100% věrná replika je to takhle moc pěkné.

Mimochodem, když jsou kondenzátory naležato a menší průměr (kapacita max. co se vejde), mohou být distančky kratší. To platí hlavně o tom jednom na konci chladiče.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 13:49 
Offline
Prvnička

Registrován: 06.10.2019, 17:56
Příspěvky: 21
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times
Popisky jsem taky zvažoval, ale nakonec jsem si to nechal vyrobit bez. Ale do projektu v Eaglu je zkusím doplnit.
Ty kondíky naležato by taky šlo a ušetřit trošku na výšce, ale zase takhle to je 100% kompatibilní s tou 30-let starou verzí. Ta rozlitá GND, možná by taky šla. A přidat pozice pro ty kondíky by taky něměl být velkej problém ale bojim se abych tam něco nezkonil, přecijen do toho už tak moc nevidim. Ale až sem nahodim "finální" eagle brd tak není problém aby to kdokoliv upravil.
Ale ty popisky zkusím ještě dodělat.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 17:02 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Pěkné. Jen taková drobnost. V Eagle si můžeš nadefinovat v knihovnách vrstvu Milling, takže ti číňan vyfrézuje mimo jiné i drážku v hranovém konektoru, abys to nemusel pilovat ručně. Je to v ceně, tak proč to nevyužít.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Make Betadisk Great Again!
PříspěvekNapsal: 28.09.2020, 19:37 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
pcmaker píše:
Pěkné. Jen taková drobnost. V Eagle si můžeš nadefinovat v knihovnách vrstvu Milling, takže ti číňan vyfrézuje mimo jiné i drážku v hranovém konektoru, abys to nemusel pilovat ručně. Je to v ceně, tak proč to nevyužít.
Nejenom drážku na zámek, ale i oválné prokovené otvory na ten napájecí konektor a samozřejmě všechny otvory na sloupky/šrouby, vč. toho pod stabilizátorem.

Neprokovené otvory dávám do Dimension. Ve vrstvě Milling mám ty prokovené oválné otvory, protože konektor tak už byl definován v knihovně (SCD-014-A con-shiua-chyuan). Sloupky mohou být i menší M2.5, ne nutně M3. Na šrouby M2.5 dávám otvory s průměrem cca 2.7/2.8mm. Zvětšit se dá vždycky.

Drážka na zámek se dělá široká 1.8mm, protože zámek u ZX Spectra bývá velmi často z kousku PCB (https://cygnus.speccy.cz/ostatni_konekt ... k_8255.php), které je tlusté 1.6mm. Drážky 1.8mm jsem dělal třeba do DG192 (https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... k/IMG_2744), 1.6mm zámek perfektně pasuje do přímých konektorů. Je to pracnější než občas používaný hřebík, ale lépe se tím trefuje a lépe to konektor vede. Trochu zvětšit se dá dodatečně, zmenšit ne.

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 52 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz