OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 16:47

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 16:27 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Takže diodu 1N4148 nebo 1N4448 zapojit anodou do společného bodu tří diod na desce interface. Katodu připojit na vývod 3/DD31 (MH7486).


...ještě budu zkoušet kompatibilitu této úpravy s časovým posunem signálu VIDEO, který je nutný pro bezpečné fungování Colorace všech druhů...


Přílohy:
interface.png
interface.png [ 50.51 KiB | Zobrazeno 5817 krát ]
mb.png
mb.png [ 69.29 KiB | Zobrazeno 5817 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 16:40 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
...a mohu potvrdit, že i když se originální signál VIDEO urychlí o jednu periodu signálu OSC (MASTER OSC 18MHz), tedy o cca 55nsec (to je nutné kvůli Colorace), tak výše uvedená úprava je funkční a zabrání sněžení na PMD 85-3. Zkoušeno na hře Miny. Uvedenou úpravu lze provést "spolu s" nebo "bez" posunu signálu VIDEO.

Ale jak bylo řečeno, tato úprava může fungovat pouze lokálně na některých strojích. Jednak mohou být některé stroje upraveny, jednak vlivem rozptylu parametrů kritických součástek mohou být signály posunuty jinak. Čert ví. Tyto úpravy platí samozřejmě jen pro PMD 85-3. Odkazy na schémata jsou ze stránek Petra (EC1045) http://www.sapi.cz/pmd-85/pmd85-3.php.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 16:57 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Bezva tuhle diodu mám tak vyzkouším, sněží mi to jako bejk.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 19:54 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Haleluja, rušení je zcela pryč :thumbup: Zkoušeno též na Minách s Tesla krysou. Pro jistotu ale musím dodat že na čerstvě zapnutém PMD se studenými IC, budu tomu muset ještě trochu přiložit pod kotel nějakým testíkem co to udělá teplé :-).

Edit: Ani 45 minut běhu hry Funny Fruits nezanechalo na obrazovce přes použití myši jedinou stopu nebo rušení, takže tuto úpravu považuji za velmi povedenou a plně funkční. S korektně běžícím Colorace to bude lahůdka zahrát si 7barevné hry na živém PMD s myší. Ještě jednou sláva Liborovi L.A.!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 22:03 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Tak to jsem rád, že to zabralo i na jiné trojce než u mne. Má to pravda nevýhodu, ten drát propojuje dvě nezávislé desky. Dodatečně si tam dám jednopinový konektor, protože občas v rámci laboratorních prací desky používám jako testovací materiál a vymýšlím na nich nové věci. A ta pupeční šňůra je pak první na odpis.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 25.05.2021, 22:37 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Mě napadlo táhnout to pod deskou a přilepit ten jedno pin ke propojovacímu FRB konektoru z boku že by se to lehce odpojilo. Jen ho zatím nemám a ještě nebylo kdy to dělat. Té diodě bych vyvrtal malou dírku v pcb tak by to ani nepoučené oko nepoznalo že jde o samodomo úpravu.

Takovéhle věci ale podporují myšlenky na lépe navržené PMD, taky jsem hrdým majitelem vraku s bedničkou byť mám i origo neosazené pcb.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 04:39 
Offline
Profík

Registrován: 28.07.2018, 14:37
Příspěvky: 917
Has thanked: 43 times
Been thanked: 411 times
Obecný problém je, že při každém stavu VIDEO (videoprocesor čte data z RAM) se na datové sběrnici nalézají videodata. A pokud trvá cyklus čtení periferie, data z periferie funkcí WIRED-AND zkomolí data pro videoprocesor. To je to sněžení. Neplatí to ale pro integrované periferie, které jsou "odstaveny" signálem /IOR jeho deaktivací z 8228 (slavný pull-up odpor, který stejně skoro nikde není). On ten pull-up je paradoxně u trojkové verze, kde je zase podle mne chyba v osazení toho klopného obvodu, který /IOR vzorkuje pro použití oddělovače na desce rozhraní. Ale zase: otcové zakladatelé asi nebyli paka a tu úpravu kvůli něčeho udělali.

Takže mě napadlo zakročit u zdroje problémů. Jenže je to jako parafráze té věty, že příroda si s činností člověka poradí. Jen se to člověku nemusí líbit. A tak i výše zmíněnou úpravou jsme vyřešili problém (a to u zdroje), ovšem péemdéčku či jeho periferním obvodům se to někdy nemusí líbit. To ukáže čas a statistika.

No a pak zbývá milion problémů s nezapojenými vývody na plošném spoji, hlavně tedy u mé trojky. To je úplná šílenost. Zase jsem včera našel nezapájený odpor, konkrétně ten 2k2 u tří diod...


DOPLNĚNO: Jeden pin na propojovacím konektoru obou desek (FRB30) je potenciálně volný. Je tam vyveden signál STB, u některých verzí tam je místo něj tuším něco od přerušení. Tento pin bych obětoval, stejně není standardní a místo něj bych zapojil /VIDEO.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 07:22 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Libor L.A. píše:
DOPLNĚNO: Jeden pin na propojovacím konektoru obou desek (FRB30) je potenciálně volný. Je tam vyveden signál STB, u některých verzí tam je místo něj tuším něco od přerušení. Tento pin bych obětoval, stejně není standardní a místo něj bych zapojil /VIDEO.
Včera poobede sa mi to už nechcelo písať, ale presne toto mi napadlo, keď si tu to riešenie napísal. A takto si to aj urobím.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 08:06 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 07.07.2019, 22:14
Příspěvky: 3766
Has thanked: 269 times
Been thanked: 452 times
Libor L.A. píše:
Takže mě napadlo zakročit u zdroje problémů. Jenže je to jako parafráze té věty, že příroda si s činností člověka poradí. Jen se to člověku nemusí líbit. A tak i výše zmíněnou úpravou jsme vyřešili problém (a to u zdroje), ovšem péemdéčku či jeho periferním obvodům se to někdy nemusí líbit. To ukáže čas a statistika.



Není nic jednoduššího než tam dát malý DIP vypínač. Normálně to bude zapnuté a když by periferie zlobila, dalo by se to nedestruktivně a lehce vypnout. Na té desce konektorů vlevo od toho rezistoru by na to asi bylo i místo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Myš na PMD 85-3
PříspěvekNapsal: 26.05.2021, 09:40 
Offline
Radil

Registrován: 28.11.2020, 19:52
Příspěvky: 287
Bydliště: Košice
Has thanked: 30 times
Been thanked: 119 times
Kto vie, prečo tam mienili zapojiť STB, neskôr INTE, a nakoniec nič. Nikde sa to nepoužívalo, no snaď tentoraz sa to zíde so signálom Video :)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 130 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz