OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:35

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další
Autor Zpráva
PříspěvekNapsal: 16.08.2015, 11:15 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Zdravím,
nedaří se mi obnovit obsah diskety "ZX_Mini+ZX_Midi" od Miroslava Beníčka (přestože očividně formátováno pod MDOSem2, pro naprostou většinu sektorů hlásí Sector not found). Pokud tento titul někdo máte, mohli byste mi poslat jeho image?
Předem díky,
Tomáš


Přílohy:
P1100395.JPG
P1100395.JPG [ 149.58 KiB | Zobrazeno 16945 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.08.2015, 17:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
SCjoe píše:
Nemel ZX603 extra-protipirátskou ochranu? V recenzích si na to u ZX602 nebo u ZX603 stežovali.

A co té diskete ríká scan?


Ten program nemam jak spustit, protoze interni FDD mam na stroji s Win95.

Ad ZX603)
Disketu sektorove prectu v didaktiku. Program ma protipiratskou orchranu (viz jeji vysledek v priloze): Z originalni diskety se ZX603 musi "nainstalovat" na pracovni disketu, ze ktere jde editor vyvolat maximalne desetkrat. Pak se musi pocet spusteni "doplnit" opet z originalni diskety.
Zelbohu, prestoze mam original, tak nevim, jak se stalo, ze se mi na pracovni disketu nainstaluje neco, co se ve vysledku chova jako nelegalni kopie - nevim, jestli to tak bylo ihned po nakupu, nebo jestli jsem se kdysi v originalu vrtal a neco pokakal... Sice jsem v 90.letech ziskal take wareznutou verzi, ktera funguje i bez doplnovani, ale neni to ono jako kdyz by si clovek tu pracovni disketu vyrobil z toho co ma
EDIT: ZX602 protipiratskou ochranu nemel. Miroslav Benicek v manualu k ZX603 pak popisuje, jak snadno od nejakeho pirata ziskal wareznutou verzi sveho programu vpodstate za pakatelni castku, coz ho vedlo k zabudovani kopirovaci ochrany prave do ZX603.

Ad Mini/Midi)
Disketu sektorove prectu v PC pres fdio, ale zazracne ji neprectu v kompaktu s MDOSem1 (Sector not found). Vysledny image z PC je nefuncni.


Přílohy:
P1100400.JPG
P1100400.JPG [ 102.54 KiB | Zobrazeno 16892 krát ]
P1100397.JPG
P1100397.JPG [ 128.09 KiB | Zobrazeno 16892 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.08.2015, 18:39 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Inu, neni to bug, ale fíčura: Z originalky se na pracovni disk ZX603 nainstaluje jako "nedoplnene" a tuto cistou instalaci nutno jeste pred pouzitim "nabit" na onech deset spusteni. Je to trochu matouci, protoze ihned po svem vytvoreni se tato instalace zacne automaticky spoustet, coz vede k one carodejnici na obrazovce. Obcas je preci jen dobre nakouknout do manualu :-)
Bohuzel ale ta ochrana bude zrejme promyslenejsi nez pouhe snizovani a zvysovani poctu spusteni. Ono totiz ani originalka nejde poradne spustit v Real Spectru (konkretne volba "Dopln") - emulace se zasekne na konci rutiny DOWDCOM (komunikace s radicem). original, pracovni
S Mini/Midi jsem zatim nepokrocil.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.10.2015, 20:26 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
No, nepokročil jsem...
Zatím jsem tedy k vytvoření funkčního image ZX603 zkoušel pouze sektorovou kopii originálky, ale to bohužel nezabralo (viz čarodejnice). Originál nemá žádnou fyzickou ochranu jak o ni, myslím že, Mraf psal jinde, tj. vpichy do kotoučku apod.
Zítra se ještě pokusím přečíst 81.stopu, není-li tam něco uloženo - přeci jen mechanika s disketou pořádně cvičí, tak bůhví kde všude je něco uloženo. Pokud by ani tohle nezabralo, mám dotaz jestli někdo neznáte program na vydolování surových stop z diskety (tj. ne pouze sektorů, ale komplet všeho co na stopě je). Ideálně by to pak daný program měl být schopen také zapsat na novou disketu.
Díky.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 15.10.2015, 20:40 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Starej_Mraf píše:
Hm, tohle by byla uloha pro kryoflux... To je ale HW zarizeni.

Na to jsem zrovna dneska koukal, ale nechce se mi investovat sto euro do hardwaru, který bych pak už (s velkou pravděpodobností) nevyužil. Program typu FDIO by byl ideální (pokud náhodou v cestě nestojí řadič mechaniky, např. ten od WD). Zítra a během víkendu zkusím, jestli některá stopa nemá náhodou deset místo devíti sektorů (což už samo o sobě by byla celkem pěkná ochrana) a pokusím se přečíst 81.stopu. Na konci víkendu budeme moudřejší...

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.10.2015, 13:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Busy píše:
tomascz píše:
mám dotaz jestli někdo neznáte program na vydolování surových stop z diskety (tj. ne pouze sektorů, ale komplet všeho co na stopě je).
Na toto by sa dala velmi jednoducho napisat utilitka na MB02. Staci otvorit mechaniku s disketou a zavolat uz pripravenu biosovu sluzbu na precitanie celej stopy tak, ako je, vratane vsetkych sektorovych hlaviciek a medzisektorovych medzier.

Nevím co je to MB02 (a tudíž to zřejmě ani nemám). Jak by se z toho pak vydolovaly ty přečtené stopy do PC? (A eventuelně zpět na disketu?)
Pravděpodobně by ale totéž šlo udělat i na didaktiku - onehdá jsem narazil na článek popisující jak správně formátovat diskety pod MDOSem1 tak, aby byly čitelné i pod PC. Mám pocit, že se tam nějak řešilo i to, co bude uloženo mezi sektory, pauzy mezi sektory, výchozí obsah sektorů, atd. Pokud se tedy nepletu, šlo by ten článek vzít, obrátit a napsat tutéž utilitu i na didaktiku. Otázka by byla ale stejná - jak výsledek (nějak efektivně) přenést do PC (a případně zpět).
Zatím si tento plán vedu jako bobříka odvahy "na pozdějc" - nejdřív bych se rád pokusil o ty duševně méně náročné postupy (81.stopa, 10.sektor, atd.) :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 16.10.2015, 14:37 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
hynek píše:
Neslo by na to jit z druhe strany: zjistit, kdy se vyhodnoti detekce diskety jako piratska? Treba by to slo celkem snadno zjistit porovnanim originalni a wareznute verze...?

Už bohužel netuším kde mám wareznutou/cracknutou verzi (pokud jsem ji kdy měl a pokud byla na samostatné disketě). V tuto chvíli tedy bohužel nemám žádnou jinou verzi, se kterou bych mohl srovnávat... :-(

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.10.2015, 16:57 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Takže bohužel, disketa je formátována přesně na 80x9, tj. 81+ stopa jsou prázdné a žadná stopa nemá 10.sektor :-(
Někdy v průběhu příštích víkendů se snad odhodlám ponořit se do low-level formátu diskety, abych zjistil co nestandardního je v mezisektorových mezerách, protože jiná možnost ochrany už mi nenapadá...

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.10.2015, 17:57 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
Mal som originálnu disketu s programom KOMPRESOR D40 na komprimáciu SNAPov a pokiaľ sa dobre pamätám, mala na prvý pohľad štandardný formát 2x40x9.
Čo je ale podstatné, tento program mal ochranu proti kopírovaniu. Nielenže obyčajné skopírovanie programu na inú disketu spôsobilo, že bol skopírovaný program nefunkčný, ale ani skopírovanie originálnej diskety 1:1 po sektoroch na inú disketu neviedlo k tomu, aby bola kópia funkčná.
Pochopiteľne, že som sa v tej dobe snažil zistiť, ako tá komprimácia funguje a ako je riešená tá ochrana proti kopírovaniu. Vzhľadom na to, že sa takéto veci veľmi zle trasujú, tak som úplne všetko nepreskúmal. Čo som ale zistil je, že časť výkonnej časti programu je umiestnená na niektorej "vzdialenej" stope v sektore s číslom 15. Toto číslo sektoru je samozrejme mimo obligátny rozsah a tak bežný celo-diskový kopirák tento sektor na cieľovú disketu neprenesie.
Tým chcem povedať, že by nebolo vôbec nereálne, že podobný typ ochrany mohol použiť aj Beníček.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.10.2015, 18:46 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
rombor píše:
Čo som ale zistil je, že časť výkonnej časti programu je umiestnená na niektorej "vzdialenej" stope v sektore s číslom 15. Toto číslo sektoru je samozrejme mimo obligátny rozsah a tak bežný celo-diskový kopirák tento sektor na cieľovú disketu neprenesie.

Tomu dost dobře nerozumím. Máš na mysli vzdálenou stopu č.15, nebo sektor č.15 na vzdálené stopě? To druhé mi přijde jako nesmysl, ledaže by byly nějak "bypassnuty" rutiny MDOSu (nějak univerzálně pro verzi 1 i 2).
rombor píše:
tomascz píše:
mám dotaz jestli někdo neznáte program na vydolování surových stop z diskety (tj. ne pouze sektorů, ale komplet všeho co na stopě je). Ideálně by to pak daný program měl být schopen také zapsat na novou disketu.
Na toto by mohli poslúžiť utility CPDRead a CPDWrite, ktoré ale fungujú iba pod DOSom.
Utilita CPCDiskXP by byť spojením predchádzajúcich dvoch DOSovských utilít pre Windows XP (osobne som ale túto utilitu ešte nepoužíval).

Velice díky za oba programy - vyzkouším určitě velmi brzy.
Ještě předtím než jsem se kouknul na OC jsem našel stránku https://fdutils.linux.lu/Fdutils.html, která mi vnukla myšlenku podstrčit utilitě FDIO "degenerovanou geometrii" disku - 80 stop a 1 sektor na stopě, zato pořádně dlouhý. Pokud tedy ty utility pro DOS nezafungujou, zkusím najít kapacitu jedné stopy a ještě jednou to potrápím přes FDIO.

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 17.10.2015, 19:30 
Offline
Radil
Uživatelský avatar

Registrován: 13.05.2013, 17:48
Příspěvky: 529
Bydliště: Košice
Has thanked: 423 times
Been thanked: 265 times
tomascz píše:
rombor píše:
Čo som ale zistil je, že časť výkonnej časti programu je umiestnená na niektorej "vzdialenej" stope v sektore s číslom 15. Toto číslo sektoru je samozrejme mimo obligátny rozsah a tak bežný celo-diskový kopirák tento sektor na cieľovú disketu neprenesie.
Tomu dost dobře nerozumím. Máš na mysli vzdálenou stopu č.15, nebo sektor č.15 na vzdálené stopě? To druhé mi přijde jako nesmysl, ledaže by byly nějak "bypassnuty" rutiny MDOSu (nějak univerzálně pro verzi 1 i 2).
Mám na mysli skutočne sektor s číslom 15 v niektorej stope mimo samotný program.
Pri formátovaní stopy je potrebné radiču povedať: veľkosť sektorov, počet sektorov na stopu a ich číselný zoznam (teda poradie). Obvykle sa sektory číslujú od 1 do N (a ich poradie môže byť a často bývalo poprehadzované). Ak však radiču povieme, aby na jednej stope vytvoril 10 sektorov, ktoré budú mať čísla 1 až 9 a 15, tak on nebude namietať a takúto stopu s takto očíslovanými sektormi vytvorí.
Takže na vytváranie distribučných diskiet programu KOMPRESOR D40 mali zrejme autori vytvorený špeciálny formátovač, ktorý disketu zodpovedajúco pripravil.

_________________
https://pmd85.borik.net - PMD 85 Emulátor, PMD 85, PMD 32-SD
https://pp01.borik.net - PP 01 Emulátor, PP 01, SD-ROM Modul


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 00:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Miroslave, Miroslave, ta ZX603 mi dala ale zabrat! Aneb, Úspěšně zachráněno :-) (Ale zabil jsem tím opravdu celý večer...)
Jak jsem k tomu dospěl: Odpolodne jsem si spíchnul utilitku, která testovala přítomnost desátého sektoru na stopě - u konzistentních 80x9 nehlásila desátý sektor pro žádnou stopu (což je dobře), u konzistentních 80x10 hlásila desátý sektor pro každou stopu (což je taky dobře). Nekonzistentních 80x9 (tj. mix devíti- a desetisektorových stop) byl tedy odhalitelný, ale pro disketu ZX603 překvapivě nezahlásil nic. To byla depka.
Pak přišel Rombor s utilitou CPDRead. Protože jsem ale nechtěl disketu ZX603 už po sté dřít v mechanice, otestoval jsem ji nejdřív na klasické disketě 80x9 - vypadnul image DSK nafouknutý o hlavičky tohoto formátu (tj. nejednalo se o sekvenci surových stop jak jsem původně doufal). Takže tuto cestu jsem také zavrhnul a pustil se do zkoumání formátování diskety podle Komentovaného výpisu ROM D40 (Kvaksoft). Zjistil jsem, že jedna devítisektorová stopa má 6110 bajtů (včetně synchronizace, značek, číslování, dat,... prostě komplet). To se mi hodilo do FDIO pro trik s 80-ti jednosektorovými stopami (tj. 80x1). Žel bohu FDIO mi hned zkraje utnulo, že sektor nemůže mít 6kB. Takže ani tudy cesta nevedla...
Začal jsem tedy v Real Spectru trasovat existující image ZX603 (ten co generuje čarodejnici). Začal jsem tím, že jsem koukal, jaké požadavky padají do rutiny DOWDCOM (komunikace s WD řadičem). V jednu chvíli přišel požadavek přečíst na páté stopě 241-ní sektor a pokud se to nepovede, tak skočit mimo přímé zpracování (viz obrázek RS.PNG). A pokud se to povede, tak další bizardní požadavek na čtení 102-ho sektoru na šesté stopě. Tady mi bylo celkem jasné, že tohle je ta ochrana - ale jelikož jsem si v té době ještě nepřečetl Romborův dodatek k číslování sektorů, považoval jsem to za chybu, která vznikla tím, že se něco nenačetlo - konkrétně desátý sektor, který na špatném imagi chybí.
No, nakonec jsem to po asi dvou hodinách breakpointování vzdal a řekl jsem si, že tedy to CPDRead holt zkusím přímo na originál ZX603 - ono jestli o jedno dření v mechanice víc nebo míň... A pak se stalo něco nečekaného - mezi všemi devítisektorovými stopami se náhle objevily dvě desetisektorové, konkrétně pátá a šestá! Absolutní nadšení! Když jsem pak získaný image zapsal pomocí CPDWrite na jinou disketu, disketa se podle očekávání chovala jako originál, tj. plně funkční editor bez čarodejnice! Po otevření image DSK mi bylo jasné, proč moje odpolední utilita nefungovala - ono totiž ty desáté sektory mají opravdu čísla 241 a 102, nikoliv utilitou předpokládaných 10 a 10 (obrázek Sektory.PNG).
Výsledek je tedy v příloze :-)
PS: Podle trasování je čarodejnice uložena ve stopách 3 a 4 ;-)

rombor píše:
Pri formátovaní stopy je potrebné radiču povedať: veľkosť sektorov, počet sektorov na stopu a ich číselný zoznam (teda poradie). Obvykle sa sektory číslujú od 1 do N (a ich poradie môže byť a často bývalo poprehadzované). Ak však radiču povieme, aby na jednej stope vytvoril 10 sektorov, ktoré budú mať čísla 1 až 9 a 15, tak on nebude namietať a takúto stopu s takto očíslovanými sektormi vytvorí.

No... Škoda, že jsem si to přečetl až teď dodatečně... :-)

k0x píše:
Ot: jak naformatovat disketu pod mdos1 aby byla citelna i na pc?

Na formátování PC-friendly disket pod MDOSem1 se taky chystám, protože tu mám ještě cca 60 disket s warezem z 90.let, které bych rád také zachránil (chci každou stopu načíst, přeformátovat, zpětně zapsat a výsledek pak přímo strčit do PC bez cvičení v mechanice didaktiku). Tu formátovací rutinu ti pak můžu vyhrnout do samostatné utility.


Přílohy:
rs.PNG
rs.PNG [ 100.61 KiB | Zobrazeno 13443 krát ]
cpdread.JPG
cpdread.JPG [ 114.5 KiB | Zobrazeno 13443 krát ]
sektory.PNG
sektory.PNG [ 50.53 KiB | Zobrazeno 13443 krát ]

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Naposledy upravil tomascz dne 18.10.2015, 00:59, celkově upraveno 1
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 00:53 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Teď jsem upravil přílohy v předchozím příspěvku a image ZX603 musím vyhrnout do nového...


Přílohy:
ZX603.zip [141.89 KiB]
700 krát

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)
Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 18.10.2015, 07:43 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 05.04.2013, 15:29
Příspěvky: 2394
Bydliště: Starý Vestec
Has thanked: 426 times
Been thanked: 446 times
k0x píše:
Ot: jak naformatovat disketu pod mdos1 aby byla citelna i na pc?

V MFC http://mts.speccy.cz (MDOS file commander) nebo
V TOOLS128 http://ci5.speccy.cz/progs/tools-128/
tomascz píše:
Na formátování PC-friendly disket pod MDOSem1 se taky chystám, protože tu mám ještě cca 60 disket s warezem z 90.let, které bych rád také zachránil (chci každou stopu načíst, přeformátovat, zpětně zapsat a výsledek pak přímo strčit do PC bez cvičení v mechanice didaktiku). Tu formátovací rutinu ti pak můžu vyhrnout do samostatné utility.

Rutinu udělej, bude se hodit spoustě lidí. Ale 60 disket je dost. Pokud to nemáš ke mně daleko, nabízím možnost zaarchivovat to u mně v doupěti na kryofluxu.

Jo a mimochodem, program samdisk si nezkoušel?

_________________
Amiga Sinclair Didaktik Sam_Coupé Enterprise SAM440ep μA1 MacBook_Air Mac_Mini_MOS CPC Atari MSX Acorn C64 RetroPC

http://party.oldcomp.cz/


Nahoru
 Profil  
 
PříspěvekNapsal: 01.04.2018, 15:23 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 08.07.2013, 00:28
Příspěvky: 1554
Has thanked: 485 times
Been thanked: 634 times
Ahoj,

disketovka je na těchto stránkách absolutní základ :-)

Právě jsem zkusil Real Spectrum - bohužel co se Didaktiku týče, neumí emulovat nic než soubory s příponou D80. Sáhnul jsem tedy po emulátoru Fuse a zde dávám krátký návod jak v něm zprovoznit ZX603:

(1) Stáhni a nainstaluj Fuse. Pro zprovoznění mechanik Didaktiku budeš potřebovat ROMku mechaniky D40/D80 - tu najdeš např. zde (v adresáři DIDAKTIK_KOMPAKT_1992). Zkopíruj tuto ROMku do adresáře Fuse\ROMs pod názvem "Didaktik80.rom".

(2) Spusť Fuse. Předně se ujisti, že jako počítač máš nastaveno Spectrum 48k (volbou Machine -> Select). Poté klikni na Options -> Peripherals -> Disks a zaškrtni "Didaktik 80 interface" (a zároveň odškrtni všechno ostatní). Emulátor tě upozorní, že se musí resetovat. Po potvrzení uvidíš důvěrně známou červenou obrazovku - znamení, že jsi na dobré cestě :-)

(3) Vlož originální disk ZX603, tj. soubor ZX603.DSK, příkazem Media -> Disk -> Didaktik 80 -> Drive A -> Insert. V tento okamžik jsem z neznámých důvodů musel opět provést reset emulátoru (příkazem Machine -> Reset), abych mohl provést výpis adresáře vloženého disku (CAT a Enter).

(4) Miloslav Beníček zvolil poměrně netradiční ochranu proti kopírování - z originálního disku je nutno vytvořit tzv. "pracovní disk", který má omezený počet použití (myslím, že deset spuštění ZX603) a poté je nutné jej "doplnit" opět z originální diskety. Pokud tedy nad zresetovaným emulátorem a vloženým originálním diskem provedeš RUN, spustí se ZX603. "3 - 2 - 1 - Už!". V menu o dvou možnostech zvol "Kopíruj".

(5) Z originálního disku se načte část dat a budeš vyzván k vložení pracovního disku. Ten vlož opět do mechaniky A příkazem Media -> Disk -> Didaktik 80 -> Drive A -> Insert New (tím vytvoříš image diskety na tvém fyzickém hard disku). Stiskni klávesu, aby ZX603 uložilo data na pracovní disk. Poté budeš opět vyzván k vložení originálního disku. Vlož jej příkazem Media -> Disk -> Didaktik 80 -> Drive A -> Insert (tj. nikoliv Insert New) a stiskni klávesu - ZX603 načte další část dat, kterou po výměně uloží na pracovní disk (opět příkazem Insert, tj. nikoliv Insert New). Tato diskotéka se opakuje asi sedmkrát. Zde jsem připravil čerstvý pracovní disk.

(6) Po vytvoření pracovního disku se ZX603 automaticky spustí (v menu zvol možnost "Editor"). Pokud vyčerpáš počet spuštění z pracovního disku, budeš vyzván k "doplnění" opět z originálu.

Snad to nějak pomůže :-)

_________________
より良い競争相手からソフトウェアを購入する (。◕‿‿◕。)
Ďábel se skrývá v detailu (staré technické rčení)


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 58 ]  Přejít na stránku 1, 2, 3, 4  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz