OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:17

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 08.11.2016, 01:16 
Offline
Prvnička

Registrován: 12.07.2016, 11:02
Příspěvky: 10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
SCjoe píše:
Mam spravny dojem, ze ty prodejce nic nenuti sdelovat technicke ficury a vymozenosti?


Když jsem se jich ptal na manuál, tak mi ho nechtěli poslat, prý až si to koupím, tak mi pošlou link ke stažení. V tom jsem ocenil Enjoy, u kterého má Ben všechno na webu. To možná taky rozhodlo, proč jsem si to nakonec od nich nekoupil.

Ale zajímalo by mě, zda měl někdo možnost ty interface srovnat? Vlastně kromě jejich webu, ebaye a jedné španělské diskuze jsem o x2 na webu nic nenašel (čekal jsem třeba nějaké promo na youtube), což mi u relativně živé retro ZX scény příjde docela podivné.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 08.11.2016, 19:01 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
liborek píše:
SCjoe píše:
Mam spravny dojem, ze ty prodejce nic nenuti sdelovat technicke ficury a vymozenosti?


Když jsem se jich ptal na manuál, tak mi ho nechtěli poslat, prý až si to koupím, tak mi pošlou link ke stažení. V tom jsem ocenil Enjoy, u kterého má Ben všechno na webu. To možná taky rozhodlo, proč jsem si to nakonec od nich nekoupil.

Ale zajímalo by mě, zda měl někdo možnost ty interface srovnat? Vlastně kromě jejich webu, ebaye a jedné španělské diskuze jsem o x2 na webu nic nenašel (čekal jsem třeba nějaké promo na youtube), což mi u relativně živé retro ZX scény příjde docela podivné.


U všech variant DIVMMC není co srovnávat. Všechny jsou stavěné ze stejných součástek, podle stejného schematu a hlavní CPLD je všude stejné. To co uvolnil MARIO PRATO se jen převzalo a několik lidí nezávisle na sobě desku jen překreslilo. U posledních verzí najdete na desce ještě "přilepený" kempston joystick, ale ten nemá s DIVMMC co do funkčnosti nic společného. Ať si koupíte jakékoli DIVMMC či jeho klon, bude většinou jen rozdíl v rozměru desky, přidaném joy konektoru a nebo přibude druhý SD slot. Manuál pro DIVMMC je pro všechny stejný, lišit se bude jen popis desky a jumperu pro povoleni joysticku.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 10.11.2016, 15:08 
Offline
Prvnička

Registrován: 12.07.2016, 11:02
Příspěvky: 10
Has thanked: 1 time
Been thanked: 0 time
Tomu rozumím.

Šlo mi spíše o to, že když jsem kupoval Enjoy, tak mi Ben psal, že novou revizi enjoy zatím neplánuje, protože má ještě dost desek, ale že do budoucna přemýšlí nad náhradou gal chipů a možná i nějakých dalších součástek kvůli zvýšení stability a kompatibility. Tak jsem si říkal, jestli třeba toto už kluci ve Španělsku nevyřešili. Nevyznám se v elektronice natolik, abych to poznal jen z těch fotek, co mají na webu...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 13.11.2016, 16:15 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
liborek píše:
Tomu rozumím.

Šlo mi spíše o to, že když jsem kupoval Enjoy, tak mi Ben psal, že novou revizi enjoy zatím neplánuje, protože má ještě dost desek, ale že do budoucna přemýšlí nad náhradou gal chipů a možná i nějakých dalších součástek kvůli zvýšení stability a kompatibility. Tak jsem si říkal, jestli třeba toto už kluci ve Španělsku nevyřešili. Nevyznám se v elektronice natolik, abych to poznal jen z těch fotek, co mají na webu...


Dosud nikdo na DIVMMC nic neměnil, je to jeden projekt a jedno schema. Maximálně tam bývá jiný stabilizátor. Victor Trucco coby autor ZX NEXT klonu dělá na nové verzi DIVMMC, která má mít joystick konektor a RTC s baterií. Po funkční stránce to ale bude nejspíš stejné jako originál.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 17.11.2016, 00:43 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Kdo mate zajem o manual k DIVMMCx2, mohu poslat mailem.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 15.03.2017, 16:46 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.10.2013, 16:50
Příspěvky: 19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Zdar,

slovo divMMC slysim uz par let, vyrabi a hlavne prodava to kde kdo, a tak mne zajima, na jakych portech to SPI vlastne sedi a jak se to softwarove ovlada - a NULA, nic, zero, lautr hovno dokumentace!

Sem tam nekdo na foru odkazuje na muj stary programming_model.txt pro divIDE, ale ... to jaksi vime, ze to ma pamet pagovanou stejne. To, co tam vlastniho noveho pridali, nam nejak hosi zapomneli dokumentovat?!

Z.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 15.03.2017, 16:59 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Mario Prato nic z toho CPLD nezdokumentoval a ostatni len pajcuju dookola tu jeho schemu a jeho firmware. Aspon je tu vidno, ako na tom kazdy len ryzuje, ale zaujem o to, ako to funguje, je nula.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 15.03.2017, 17:16 
Offline
Prvnička

Registrován: 21.10.2013, 16:50
Příspěvky: 19
Has thanked: 9 times
Been thanked: 19 times
Diky, Zoome.

Ja nasel teda tohle: https://github.com/mvvproject/Library-M ... divmmc.vhd
a tam to jde vykoukat, i kdyz VHDL je pro mne asi totez, jako sackova polevka Knorr pro kuchare :-D.

Trosku mne s tou komercializaci serou, inzeruji "featury" jako ze to ma "rainbox stripes" a ze to je "optimised" a "stable as rock", ale kdybych susil know-how a info stejne, jako oni, maji ted hovno :-(.

https://www.thefuturewas8bit.com/index.php/divmmcfuture

Asi jim napisu, bo mne to mirne rozladilo.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 16.03.2017, 00:03 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
zilog píše:
https://www.thefuturewas8bit.com/index.php/divmmcfuture.


INJECTION MOULDED CASE

Whow! Konečně někdo, kdo se k tomu staví profesionálně. Jen koukejte na ten prototyp ve 3D tisku. No to je přímo neetické.

Tak tohle je asi první moderní interface, o kterém bych byl ochoten uvažovat. I když z mého pohledu mu k dokonalosti chybí 2 porty pro joysticky včetně podpory Kemston mouse a ideáně více tlačítek ovladače na jednom portu jako např. Sega Mega Drive gamepadu, který tuším Velesoft implementoval v jedném ze svých interface. Ale i tak, konečně!


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 16.03.2017, 12:32 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
tommik píše:
zilog píše:
https://www.thefuturewas8bit.com/index.php/divmmcfuture.


INJECTION MOULDED CASE

Whow! Konečně někdo, kdo se k tomu staví profesionálně. Jen koukejte na ten prototyp ve 3D tisku. No to je přímo neetické.

Tak tohle je asi první moderní interface, o kterém bych byl ochoten uvažovat. I když z mého pohledu mu k dokonalosti chybí 2 porty pro joysticky včetně podpory Kemston mouse a ideáně více tlačítek ovladače na jednom portu jako např. Sega Mega Drive gamepadu, který tuším Velesoft implementoval v jedném ze svých interface. Ale i tak, konečně!


@zilog: Vidis to, lidi vubec nezajima co je uvnitr. Zajima je INJECTION MOULDED CASE!

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 16.03.2017, 13:31 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.06.2013, 20:26
Příspěvky: 2487
Has thanked: 115 times
Been thanked: 424 times
Factor6 píše:
tommik píše:
zilog píše:
https://www.thefuturewas8bit.com/index.php/divmmcfuture.

INJECTION MOULDED CASE

Whow! Konečně někdo, kdo se k tomu staví profesionálně. Jen koukejte na ten prototyp ve 3D tisku. No to je přímo neetické.

Tak tohle je asi první moderní interface, o kterém bych byl ochoten uvažovat. I když z mého pohledu mu k dokonalosti chybí 2 porty pro joysticky včetně podpory Kemston mouse a ideáně více tlačítek ovladače na jednom portu jako např. Sega Mega Drive gamepadu, který tuším Velesoft implementoval v jedném ze svých interface. Ale i tak, konečně!

@zilog: Vidis to, lidi vubec nezajima co je uvnitr. Zajima je INJECTION MOULDED CASE!

To víš, "Obalová technika - nejlepší kuchař!"... 8-)

_________________
"Je lepší rozsvítit byť jen malou svíčku, než jen proklínat temnotu." (Konfucius)

www.zxsparrow.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 16.03.2017, 19:56 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Uz od vzniku DIVMMC ENJOY se zacalo osazovat tlacitka reset a nmi tesne vedle sebe. A timto stylem to pokracuje i jinde. Proc proboha ? Vzdyt se clovek akorat tak prehmatne a reset znici komplet obsah ram. Pokud clovek premysli alespon trosku prakticky, mel by pochopit, ze jde o dve zcela ruzna tlacitka s uplne jinou funkci a kazde by melo lezet uplne jinde.

Pokud jde o info k funkcnosti, je to prakticky okopirovana pamet stareho divide (bez allram), akorat na strankovacim portu ma vyuzite jeste dalsi bity az do kapacity 512kB ram. EEPROM je stale stejna 8kB, ale pouzivaji tu verzi AT28C64B, kterou lze softwarove zamknout a odemknout. Jeste je tu mala zmena, EPROM je korektne zapojena, takze nema zprehazene datove a adresove vodice. Pamet pouziva port 223 ala DIVIDE.

Pak jsou tu dva dalsi porty. Jeden slouzi pro select SD karet (baster a slave) a pouziva k tomu dva spodni bity D0 a D1. Tento port je jen pro zapis. Dalsi port je SPI a ten funguje tak, ze pri zapisu data posila seriove do karty. Taktovano signalem CLK ze ZX sbernice. Pri cteni portu se zacnou data z SD nacitat, ale az s dalsi instrukci IN tuto hodnotu nacte procesor. O presnejsim casovani se muzeme dozvedet z projektu ZXMMC, ze ktereho to cele vzniklo. Jde o rozsirenou divide pamet + zxmmc interface se zmenenou adresou portu. Porty z hlavy ted nevim, ale vim jiste, ze jsem oba nove porty pro DIVMMC volil tehdy ja sam. Autor ESXDOSu pred lety mel desku V6Z80P, kde jela podpora ZXMMC a k tomu pridana DIVIDE pamet (tehdy jen 256kB ram). Prvni MMC verze esxdosu se testovala u me doma na realnem HW (ZX128+2 + PROFI INTERFACE se zapnutou divide pameti + ZXMMC). Nasledne se resil problem se spatnou adresou portu pro selekt a SPI, tak jsem podle tabulky zx portu zvolil to co tam mate dnes.... Krome tech portu nemam s DIVMMC uz nic spoledneho.

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 26.03.2017, 23:16 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Tak uz mame prvni fotky desky DIVMMC FUTURE. Hehe, nema to zadne jumpery, ani na flashovani eeprom. Vykoukal jsem z fotky toto:
- 4 vrstva deska
- postavene opet na schematu DIVMMC ( Mario Prato )
- cerne lepidlo zakryva asi kempston dekoder nebo/a dalsi logiku pro upravu CLK signalu
- 128kB sram (standard/minimum)
- 8kB flash eeprom (standard)
- joystickovy konektor ma nekam vyvedene vsechny piny (teoreticky muze podporovat vice nez jedno tlacitko fire)
- 5V a GND piny na joy konectoru dovoli pouziti joysticku s podporou autofire
- neni videt jumper pro preprogramovani EEPROM.... Vsak tam take pisou, ze to nelze pouzit jen jako SD porty bez pameti s +3e romkou. Takze kdo si to koupi, asi tam bude mit na veky jen ESXDOS 0.8.5 a basta.

http://velesoft.speccy.cz/other/DIVMMC_FUTURE_TOP.jpg
http://velesoft.speccy.cz/other/DIVMMC_FUTURE_BOTTOM.jpg

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 02.04.2017, 12:02 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 29.06.2013, 16:52
Příspěvky: 1611
Has thanked: 31 times
Been thanked: 357 times
Uz jsme chytrejsi. Prvni softwarove testy jsou tu:

DIVMMC FUTURE:
- plnych 512kB sram (zmatla me puvodne koncovka 128 na sramce).
- jumper pro flashovani je nahrazen tim, ze se vytahne SD karta. SD slot ma kontakty, ktere se rozpoji/spoji s vysunutim/zasunutim SD karty, takze je to zapojene takto...
Nahrajete flashovaci tapku z SD karty, pak SD vytahnete,cimz povolite zapis a dale jen stisk klavesy a flashujeme.
- neumi to gunfovat bez pameti jen jako SD porty, takze nepouzitelne s +3e romkou.
- zabudovany kempston joystick ma neuplnou adresaci a dekoduje jen adresu A5=0, takze nejde pouzit napriklad v kombinaci s K-MOUSE interface.
- nastesti vraci kempston plne 8bit data a horni bity jsou v log.0, alespon ze tak.
- kemspton je natvrdo pripojeny, nelze vypnout.

Takze to vypada, na pouzitelny kus HW, ikdyz kdyby tam byl alespon ten jumper na vypnuti kempstonu,...

_________________
http://velesoft.speccy.cz/


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: DivMMC-x2
PříspěvekNapsal: 11.04.2017, 15:28 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:23
Příspěvky: 1910
Bydliště: Vsetín
Has thanked: 517 times
Been thanked: 812 times
Pořídil jsem si novou verzi 2017.2 Benovy karty DivMMC Enjoy! Duo. Nepotřebuji 2 SD sloty, ale nová verze má možnost přepínat joystick mezi kempston a sinclair. Pro mě jako hráče je to velmi významná feature :-). Druhý SD slot má karta ze spodní strany PCB. Má původní verze 2014.1 obsahovala ještě GAL obvod a měla i trošku větší spotřebu. I když jsou karty od Bena dražší než u ostatních výrobců, tak musím říct, že jsem neměl problémy se stabilitou a jsem s jeho produkty spokojený.


Přílohy:
DivMMC_Enjoy_v2017.2.jpg
DivMMC_Enjoy_v2017.2.jpg [ 106.52 KiB | Zobrazeno 10198 krát ]

_________________
cs.speccy.cz, ondraspo186.8u.cz, zx-spectrum.cz
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 45 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz