OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 29.03.2024, 06:40

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 349 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 24  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 05.06.2017, 07:28 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
https://www.youtube.com/watch?v=dZ19cgWa6No

- skrolujeme + 64 x HW 256c sprajty = vazne to prekona aj amighu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 05.06.2017, 09:17 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
Myslim, ze na plnu AMIGA FPGA implementaciu to bude chciet aspon 20 000 LE na FPGA, teda viac nez ma SpecNext k dispozicii .. z toho co vsak vsak NEXT dev tim ukazuje /teda praca na komplet novom GPU/, bude mat SpecNExt aj tak vykon niekde okolo Turbografix alias PC engine .. ten spominam zamerne .. ma tiez "iba" 8 bit CPU a velmi vykonne GPU.

https://www.youtube.com/watch?v=K6E84Xda13Q

Blaznive je, ze novy 256c graficky mod s HW skrolingom a sprajtami moze bezat paralelne so starym grafickym ULA/ULA+ modom a soft. sprajtami .. viac grafiky nez ste schopny zvladnut.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 18.06.2017, 22:01 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
https://www.specnext.com/product/zx-spe ... -computer/

- kto zmeskal .. moze dokupit .. avizovali este pocas KS kampane /ikskrat, takze sa nestazujte/ ze to moze byt za vyssiu cenu a tak sa aj stalo .. asi +20%.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 20.06.2017, 16:14 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
SpecNext facebook .. novy turbo rezim .. layer 2 je ta 256 farebna grafika az 320x240 pixel ak treba.

Jim Bagley - " .. 28 Mhz without layer 2 ( you can have sprites still though ) and 7Mhz with layer 2. With layer 2 you can use 28Mhz in the vblank and swap back to 7Mhz before the screen starts drawing."


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 25.06.2017, 06:18 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
VELESOFT píše:
Viktor se nedavno na FB ptal, jestli nekdo ma nejaky navrh na vylepseni desky. Navrhoval jsem, aby o par pinu protahnul pinove listy pro pridavny memory upgrade, pres novych 8 vodicu by mohl tahat dalsi datovku. Takze by mohl cist ze dvou ruznych pameti soucasne. To je 2x 8bit data = 16bit. Videoram data pak muze vycitat 2x mene casto, nebo naopak pri stejne rychlosti cteni dostane 2x vice dat. Pak by CPU melo vice casu, nebo by se az 2x zlepsila grafika. Nestalo by to skoro nic, jen par pinu na desce a ten upgrade (sram 512kB stoji snad pod stovku). No ale seslo z toho... Pritom by to bylo nejrozumejsi rozsireni moznosti desky "zadarmo". A v pripade 32bitove datovky by se krasne daly vycitat data videoram v plnobarevnem rezimu bez atributu 4x rychleji a rychlost CPU by pak mohla dale stoupat... No ale ZX neni o rychlosti, ze. DMA prenos s sirsi datovkou by se take znasobil...


Viem, ze im chces len dobre, rozumies tomu comu hovoris .. ale videl som na ich FB konte, ze uz potrebuju finalizovat zakladny navrh dosky a firmveru prave v tychto dnoch /co sa uz aj stalo/ aby stihli produkciu tych augustovych masin.

Obaja navyse vieme, ze samotny vykon masiny nie je podstatny ak pre to nijaky spickovy soft vznikat nebude a pojde len o HW hracku na machrovanie pre nejake technicky zdatne ega a nic viac.

Kazdopadne ku novym grafickym schopnostiam .. zda sa /vid "demo" videa nizsie/, ze aj na zakladnej frekvencii 3.5Mhz je 2D vykon minimalne rovnako dobry ak nie vyssi ako klasicka amiga a 3D vykon /na 28Mhz/ daleko daleko pred tou amigou aklebo atari ST .. a to musi a aj bude bohato homebrew scene staci.

https://www.youtube.com/channel/UCEhXaS ... Hnmgex3FvQ
- paralaxny skroling .. aj per pixel line alebo ala Shadow of the Beast.

https://www.youtube.com/watch?v=Nz15OtcD9vo
- 3D cast, vid stare hry na Freesscape engine /Castle master/ beziace minimalne 2 krat rychlejsie ako na amige.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 27.06.2017, 22:31 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
https://www.youtube.com/watch?v=uJcEBQc ... e=youtu.be
- a pribudlo aj DMA.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 13.07.2017, 22:18 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
VHDL nakodovane Z80 DMA - Z8410/Z84C10 .. pre SpecNext.

https://www.youtube.com/watch?v=-YQ05Pf5n_s

v 28Mhz rezime to hadze 6.8 mega/sec .. skoro 140 kilo na 1/50 frame .. proste strasne more bajtov.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 20.12.2017, 07:56 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
Martin8bity píše:
Info k rozsirenim je tady https://www.specnext.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=544.
Na moji desce jsou osazene IDT71V424S10YG, doplnil jsem to CY7C1049G33-10VXI a zda se tam spolecne chodi. Ale obecne je to totalni tragedie. Zmenili pameti na posledni chvili pri finalni vyrobe, jadro s nimi zlobi, spouste lidi nefuguje poradne HDMI vystup. Mne taky nefungoval, trepalo se to jak osika, musel jsem upgradovat firmware. To slo navic dost komplikovane. Kompatibilita ze Speccy programy mizerna, spousta veci mi nejede. Ja jsem z toho teda hodne rozcarovany. Projekt velkolepy, ale delaji to jako amateri. Zmeny na posledni chvili a zadny testing. Ja vim, ze jsou pod tlakem, ale tohle rozhodne nemeli poustet mezi lidi. Snad to pujde poladit firmwarem.


ja neco podobneho cekal, takze jsem si odpustil koupit jen mb a rozhodl se pockat az na finalni vyrobek prave z toho duvodu, abych nebyl zklamany. doufam, ze to ve finale vsechno hezky poladi. chci byt optimista.

pameti jsem si koupil ty puvodni, tak snad mi pak doma nezustanou jen tak lezet nepouzite z duvodu nekompatibility :-/


Naposledy upravil JohnBlbec dne 20.12.2017, 07:59, celkově upraveno 1

Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 20.12.2017, 10:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1068
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 131 times
Been thanked: 473 times
Martin8bity píše:
misticjoe píše:
Tak jako já čekám. Mám vobjednanou votuněnou kompletní verzi a doufám, že jí v lednu dostanů! Jinak se z toho poserů!

No, to je prave ono. Manici jsou pod tlakem, vsichni na ne huci, jak to nutne potrebuji a vysledek je pak ten, ze se vymeni typ pameti ve finalnim produktu za jiny dostupnejsi model. Vysledek je spousta zklamanych lidi. Ja bych na to opravdu nespechal. Moc to neresim, hracek mam dost a doufam, ze ten final odladi. Takze za mne, at je to klidne na konci pristiho roku, ale at to funguje po rozbaleni z krabice a at na tom jdou spustit vsechny Speccy hry ;-)


Takto dneska prebieha vyvoj a ked som videl ako roztrasene posobi vyvojovy tim, bolo uplne jasne, na co bude sluzit prva vlna dosiek. Presne preto som nebackol holu dosku. Vsetci ti, co si ju objednali, totiz teraz budu pol roka alpha a beta testeri, pre doladenie finalneho produktu. A aj to sa radsej modlime, aby to trvalo len pol roka...

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 20.12.2017, 16:02 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
zxcygnus píše:
Ad kompatibilita - co zlobí a jak?

Poradne jsem to nezkousel, byl jsem rad, ze jsem to dokopal do faze, ze to zobrazuje i zvuci na HDMI, rozsiril jsem pamet, pridal RTC a WiFi a oboje otestoval. Vice testu provedu o vikendu, ale zatim TRAGEDIE, ze je spis na miste co jede nez co nejede. Urcite mne nejela Beruska ani SHOCK demo. FXSound4 mel jen lehunko rozhozeny pruh v borderu. Nejaky jejich dema mi fungovaly. Jinak se silene sere PS/2 klavesnice, bez klasicke je to skoro neprovozovatelny. Mozna zkusim jinou, ale na tehle mam Speccy prelepky a asi na 5 jinych klonech mi chodi v pohode.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 20.12.2017, 16:20 
Offline
Óm Nejvyšší
Uživatelský avatar

Registrován: 28.01.2016, 23:57
Příspěvky: 3756
Has thanked: 213 times
Been thanked: 388 times
Mam podobny zkusenosti s PS/2 klavesnici na ZX Uno. Koupil jsem si takovou malou sikovnou PS/2 klavesnici na takovyhle veci, ale se ZX Uno proste nejede, musim vzdycky vytahnout starou IBM. Rekl bych, ze ty novy PS/2 klavesnice jsou nejak odflaknuty a asi existuje nejaka standardni implementace ve VHDL, ktera to proste neda.
Nastesti mam nekde hromadu starych malych mechanickych Cherry, ktery jsem puvodne chtel kuchnout na spinace, ale asi je necham vcelku.

_________________
Nikdy nediskutujte s blbcem. Stáhne vás na svoji úroveň a vyhraje zkušeností.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 21.12.2017, 09:48 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:27
Příspěvky: 1011
Has thanked: 231 times
Been thanked: 221 times
Martin8bity píše:
Zrovna tahle mi se ZX Uno chodi v pohode. Vsude jinde chodi v pohode. Udelam vic experimentu a napisu zkusenosti.

Nejsem Spectrista, tak at to nestrilim namatkou. Ktery demicka mam vyzkouset a co na nicch mam sledovat?


Chyba. Ale to už se změnit nedá :lol:
Zkus třeba toto: http://www.worldofspectrum.org/infoseek ... id=0007672
Je tam šachovnice v borderu, která skroluje pro sínusovce. Je to pro Pentagon 128. Pokud je toto v pořádku, tak je to dobré.
Dále bych vyzkoušel hudbu ve hře Future Games, konkrétně takový zvukový efekt přechodu (tuším že u mazání obrazovky). Ten zvuk se liší na různých ULÁch. Někde je víc zvonitější (třeba na eMku/Kompaktu). Ale tohle bych asi musel slyšet sám, abych si udělal názor.

_________________
Have you played ATARI today?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 21.12.2017, 10:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
ikon píše:
Doska dorazila včera. Neosádzal som žiadne rozšírenia (wifi, akcelerátor ani RAM). Pripojil som analog VGA výstup, lacnú čínsku PS/2 klávesnicu a na SD kartu s v0.3 firmware som nakopíroval obsah karty, ktorú používam bežne s divIDE. Otestoval som zopár dem (Aeon, Shock, Micro, Tailwind, Dizzruptor, Critical Error) a hier (Manic Miner, JSW, ATV Simulator, Dizzy) Okrem jednej tapky (zrejme poškodenej; to musím ešte otestovať na pôvodnom ZX) mi bežalo všetko bez zádrhelu. Takže po stránke firmware som neobjavil žiadne závažné nedostatky. Čo ma mrzí je rozloženie konektorov, mikrospínačov a SD slotu. Môj pôvodný zámer - osadiť dosku do krabice od Pluska - bude realizovateľný len s veľkými obtiažami.

Urcite je to tim novym firmwarem. Pokud pouzivas VGA, tak to asi chodi, ale zlobi HDMI. Jestli Ti to tak vyhovuje, nech to byt. Jak upgradnes firmware, aby chodilo HDMI, tak se uplne podela casovani jader. To co maji jako posledni na webu 0.5 - 1.92B treb SHOCK demo nespusti vubec repsektiv vytuhne uz na prvnim rolujicim textu. Phoebus Dokos mi vcera poslal jiny firmware, ktery je zamceny na 50Hz a ten chodi lepe, ale dema zlobi. SHOCK je rozhozeny uz na druhem demu jak jedou prouzky do borderu.

Jinak mne konecne prisla po roce a ctvrt krabice na Speccy od RetroRadionics, tak tam nebudu mit problem do ni vyrezat dalsi otvory na prislusne konektory.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 30.12.2017, 09:12 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
pentagon ako "ilegalny" non sinclair pocitac /ROM/ nie je mozne oficialne na spec next spustit, nesmu ohrozit svoje licencie a IP, v systeme vsak je pritomne casovanie pre pentagon, len si tam tu ROM musite pridat na vlastne tricko, presne z rovnakej priciny sa zbavili aj esxDOS /je mozne ho dodatocne rozbehat/ a nahradil ho NextOS na baze +3e od Lancastra.

vsetko to bude chciet este mesiace ladenia a prace.

dev tim - hlavne V.Trucco a F.Belavenuto komunikuju /vyslovene brazilska, nechcem povedat ciganska natura/ s komunitou iba velmi velmi zriedkavo, takze sa tieto veci dozviete doslova nahodou niekde medzi recou na facebooku aj to nie priamo od nich.

to ze "zrazu" nefunguje rezim 28/14Mhz som sa dozvedel od M. Daillyho /DMA design, Lemmings, GTA/ ako uplne mimobeznu informaciu, ked sa postazoval, ze mu specnext Layer 2 so soft sprajtami na 7Mhz pri 256 farbach veru velmi svizne bezat nebude, dev tim vsak po cely cas ani tuk, bobrik mlcanlivosti.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: ZX Spectrum Next
PříspěvekNapsal: 26.02.2018, 09:59 
Offline
Kecálek

Registrován: 22.08.2013, 07:10
Příspěvky: 151
Has thanked: 0 time
Been thanked: 10 times
https://www.kickstarter.com/projects/1835143999/zx-spectrum-next/posts/2122455

Najnovsie oficialne, velke info o Spec next /krabica, obrazky, video, audio/.


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 349 ]  Přejít na stránku Předchozí  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 24  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz