OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 17:51

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 14:27 
Offline
Site Admin
Uživatelský avatar

Registrován: 11.05.2013, 23:48
Příspěvky: 10111
Bydliště: Praha
Has thanked: 1953 times
Been thanked: 1517 times
Panda38 píše:
Sledge píše:
...zajímavou novou hru pro DOS si zahrají řádově stovky lidí (minimálně) - což je více, než v případě hry pro Android, která v Google Play zapadne v miliónu podobných titulů :)...
To je dobrý argument. :-) Měl jsem vždy nechuť dělat něco pro Android, za peníze nebo prošpikované reklamami "Kup!"

Docela mě překvapuje zjištění, že DOS je ještě tak hojně používaný, myslel jsem že už je dávná minulost (ve svém okolí se nikde nesetkávám s tím, že by DOS ještě někdo používal). Proto jsem i přestal držet PC pro DOS (i Win98), protože se stalo nevyužitelné.


Když se vážně zamyslím, na co vlastně potřebuji Windows novějších 98ček. Bude to asi 6 her (Half-Life 1/2, Mafia 1/2, OpenTTD a ještě nějaká) a práce, protože Adobe a pokročilejší video-editory jaksi ty Win vyžadují. A ve firemní sféře to také bude hlavně o Office a nějakém to specializovaném databázovém řešení. Na hraní nejnovějších megahitů už nemám čas a často ani chuť. To raději vytáhnu nějaký ze svých retrostrojů a zapařím osvědčené zábavné tituly nebo kouknu, co kdo na ně udělal nového, protože se mě nebude snažit utáhnout na nudli z nosu v podobě megarealistické grafiky, ale raději na hratelnost.
Na pohodlné mailování a netování stačí nějaká 486/133Mhz s 64MB Ram. Pravda, dneska se už dost stránek na starých prohlížečích zobrazí divně nebo vůbec. Ale to jen díky novým bezpečnostním standardům - a já jsem línej hledat k tomuto řešení, přestože určitě existují. Ale FB ani jiné různé sociální výdobytky nepotřebuju.

edit: vlastně na HL1 stačí i 98čky a možná i na tu Mafii, ale zas mi to 486ka nerozeběhne :-)

_________________
Amiga/Amstrad/Atari/Commodore/Mac/Nintendo/PS/PC/Sega/Tandy/ZX


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 16:54 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
VEGAslot ma podporu rs232 coin accepter???

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 16:54 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 20.02.2017, 01:17
Příspěvky: 800
Has thanked: 19 times
Been thanked: 48 times
Na seriozní programy asi těžko, ale na hry je podle mého MS DOS rozhodně vhodnější než cokoliv jiného (Windows. Linux...). Programátor má totiž totální přístup přímo na železo a hry podle toho také mohou a často i běží lépe. Ring 0 you know...


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 19:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
tridé píše:
VEGAslot ma podporu rs232 coin accepter???
VEGASlot je jenom pokusná hra, ne reálný automat, nepoužívá reálné periferie. Dělal jsem ho spíš pro vyzkoušení si některých postupů, protože v té době jsem v práci programoval nějaké výherní automaty, ale ty měly už složitější herní pravidla, tady jsem si chtěl vyzkoušet "jednoduchou klasiku".

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 20:15 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 31.08.2014, 16:27
Příspěvky: 994
Bydliště: Praha
Has thanked: 63 times
Been thanked: 372 times
Panda38 píše:
baktra píše:
...Pro zvuk se tehdy dal používat "middleware" poskytující abstraktní vrstvu nad několika typy podporovaných karet....
Existují teď nějaké rozumné nadstavby, které by programu pod DOS umožnily jet v protect módu a používat snadno zvuk, grafiku a síť? Pamatuji že byly nějaké extendery jako DOS/4GW a i pro zvuk se používaly jakési nadstavby, ale nikdy jsem do jejich použití nepronikl, připadaly mi velmi komplikované. Představoval bych si, že by se jednoduše napsala aplikace v 32-bit protect módu, která by volala funkce podobně jako u vyšších systémů, ale stále by to mělo výhodu DOS programu - tj. program se dá spustit a ukončit a vrátí se zpět do reálného módu. Jen teda by bylo omezení že by se nedaly používat věci jako himem.sys a emm386 a vyžadovalo by to CPU min. 80386.


To ani moc ne. Existuje sice vývojové prostředí DJGPP, které dovoluje vývoj programů pro DOS v chráněném režimu (jde o port překladače GCC a některých knihoven) a k němu knihovna Allegro, která obstará grafiku a zvuk. Do verze 4.2 knihovna podporovala DOS. Využívá se samozřejmě VBE, protože neexistuje nic jako ovladače grafických karet pro DOS od výrobců.

Já bych se asi podíval na zdrojový text enginu pro hru Duke Nukem 3D. Ten totiž byl pro MS-DOS a chráněný režim a řešil grafiku, zvuk a síť. Je to spíš na podívání, rozchodit takové monstrum by zabralo nějaký čas.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 21:34 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
Asi je blbost, že by se dalo dohromady pár lidí, kteří vyvinou rozumně vybavené prostředí pro takové jednoúčelové programy, co? Dost často není potřeba multitask a složitý systém, stačí základ jednoduchý DOS, ve kterém se spustí program který plně ovládne počítač jen pro sebe a pomocí knihoven by měl přístup ke všem rozumným periferiím.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 22:43 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
tommik píše:
Na seriozní programy asi těžko, ale na hry je podle mého MS DOS rozhodně vhodnější než cokoliv jiného (Windows. Linux...). Programátor má totiž totální přístup přímo na železo a hry podle toho také mohou a často i běží lépe. Ring 0 you know...


Na seriozní programy, pro sběr dat, pro měření, komunikaci s měřícími přístroji, je DOS celkem postačující. Dokud nepotřebujete úžasnou rychlost na zpracování naměřených dat, ale to je velmi řídký jev. Právě proto, že v DOSu je přístup na hardware, na registry a je možno psát program třeba v assembleru, je DOS celkem výborná věc.

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 22:49 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 06.10.2015, 17:37
Příspěvky: 1554
Bydliště: Praha východ
Has thanked: 11 times
Been thanked: 144 times
Panda38 píše:
Asi je blbost, že by se dalo dohromady pár lidí, kteří vyvinou rozumně vybavené prostředí pro takové jednoúčelové programy, co? Dost často není potřeba multitask a složitý systém, stačí základ jednoduchý DOS, ve kterém se spustí program který plně ovládne počítač jen pro sebe a pomocí knihoven by měl přístup ke všem rozumným periferiím.


Já si vystačím s tím, že v počítači mám ISA GPIB adaptér od HP (lze koupit na eBay za 10-20 euro), ke kterému existuje fungující driver pro DOS a tím pádem připojím několik měřících přístrojů. Všechny solidní měřáky, staré i nové mají totiž GPIB... Navíc knihovny a příklady programů pro komunikaci s přístroji přes GPIB jsou v téměř každém uživatelském manuálu k danému přístroji.

_________________
Hyperinzerce - historické počítače

ComputerAsylum WEB: http://www.computerasylum.co.uk
Twitter: https://twitter.com/COMPUTERASYLUM
Zprávy: https://www.euronews.com/ https://www.aljazeera.com/
Obrázek


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 02.06.2018, 23:29 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Panda38 píše:
Asi je blbost, že by se dalo dohromady pár lidí, kteří vyvinou rozumně vybavené prostředí pro takové jednoúčelové programy, co? Dost často není potřeba multitask a složitý systém, stačí základ jednoduchý DOS, ve kterém se spustí program který plně ovládne počítač jen pro sebe a pomocí knihoven by měl přístup ke všem rozumným periferiím.


Když se takto ptáš, tak máš asi v hlavě už nějakou konkrétnější představu :-) Chtělo by to se o tom rozepsat podrobněji.

* měl by to být systém knihoven pro vývoj dosových aplikací, nebo pro vývoj samostatně bootovaných aplikací nebo možnost obojího?
* pro jaký memory model a procesor?
* implementace asi asm?
* api pro asm/Basic/Pascal/C?
* pokud by to mělo rozumné api pro C, tak by se možná do budoucna dalo uvažovat s implementací třeba pro malinu

Pokud by se udělal nějaký návrh, kostra projektu a vznikly by konkrétní úkoly, tak věřím že by se pár lidí, co by si nějaký úkol vzali, našlo.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 00:51 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Keď je reč o DOSovských hrách, čo tak Pinball Fantasies? Ako pekne hrá MODy z PC speakeru, zvukové efekty, a grafiku tiež vyhnal na multicolor. Čistý DOS, bez rozšírenej pamäti. Na 386 a 486ke to šlapalo pekne, na rýchlejších mašinkách už pukal a škrípal zvuk. Na emulátore je to hrôza, nevedia emulovať ten multicolor, a tiež vynecháva zvuk.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 08:56 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
berk píše:
...Když se takto ptáš, tak máš asi v hlavě už nějakou konkrétnější představu :-) Chtělo by to se o tom rozepsat podrobněji...
Už se mi v hlavě rozležel nějaký plán. :-) Zkusil jsem napsat šéfovi a uvidím, zda neschválí že bychom to dělali pracovně (ve volnu bych to asi nestíhal).

V současnosti vyvíjím v práci operační systém pro ARM, univerzální deska, kde uživatel může spouštět několik programů běžících v multitasku, které slouží k řízení periferií - např. si vytvoří systém pro řízení domácnosti nebo zpracování dat z měřáků a třeba zpřístupnění přes www server. Po diskuzi zde ale začínám mít obavy, zda o takový systém (se specializovaným hardware) bude dostatečný zájem, Šéf to zadal jako "udělej Sinclair", tedy něco jako malý počítač pro malé uživatelské programy pro domácí hraní si. Uvažuji, zda není lepší stavět to nad DOSem, jak tu zaznělo. Zdá se že je stále hodně používán a lidi mají hromady hardware pro něj.

Má představa by byla zjednodušeně taková: Vyvine se "vývojářský" operační systém, který bude mít základní rozhraní kompatibilní s DOS 3, který pojede plně v real módu, tj. půjde plně spouštět všechny běžné DOS aplikace a hry, program může získat plnou kontrolu nad PC. Jádro systému je 32-bitové, má plný přístup k paměti. Lze spouštět 16/32/64 bitové programy, které využívají rozšířené funkce systému, zajišťující to co "větší" systémy - tj. hlavně univerzální rozhraní pro různá zařízení (např. zvukovka, grafika, přístup k celé paměti). Nepoužívá se ochrana paměti, vše je v plné režii uživatele a programů. Ale je podpora i pro multitask a grafické rozhraní, uživatel si může spustit něco jako Windows pro více aplikací, jen ty aplikace nebudou vůči sobě chráněné. Vše jede v ring 0, ale uživatel může program spustit v chráněném ring 1, např. neznámý nebo laděný program, kdy systém má plnou kontrolu nad programem, hlídá ho co dělá a hlásí uživateli podezřelé činnosti. Po komerční stránce by byl systém plně free, včetně zdrojáků, k němu by mohl kdokoliv dělat programy a drivery a ty by mohly být (podle rozhodnutí autora) buď free nebo komerční. Tedy tohle jsem navrhl šéfovi jako zdůvodnění, proč bychom to měli dělat, že se pak dá vydělávat na aplikacích a driverech (ale není omezení aby někdo neudělal free alternativu). Ale i přes komerčnost některých částí by to mělo být dostatečně zajímavé na použití, mělo by být snadné v tom něco vytvářet. Mělo by to jet na 386 a vyšší, jinak jakýkoliv PC. Požadavek na paměť odhaduji tak 2 MB minimálně. Adresování paměti lineární, ne virtuální ani ne chráněná. V základní DOS paměti jsou jen vektory a skoky do systému, který je uložený nad 1 MB jako 32/64-bitový. Na zařízení (jako COM porty) má vlastní drivery, ale to co nebude umět tak použije přes BIOS. Systém je psaný v ASM + C, programy mohou být psané v čemkoliv. Neměl by být problém udělat něco podobného i pro ARM (jen programy by se musely také přeložit pro ARM a ovladače zařízení by byly jiné).

Jo jak tu píše např. PotPalo, tohle by také neměl být problém zajistit - program přehrávající MOD na speaker, s plným řízením INT 8.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 11:02 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2014, 23:56
Příspěvky: 446
Has thanked: 436 times
Been thanked: 230 times
Nejsem si tím úplně jistý..

Takoví ti IoT vývojáři jsou přímo posedlí malina-like deskami. Čím jsou ty desky míň kompatibilní s malinou, tím lépe. Pak se snaži na to zkompilovat Linux a řeší 1000 problémů. Když už ten Linux pro ty exotické desky pár šťastlivců vyrobí, tak si stěžují, že je obtížné takovou distribuci dál podporovat.

Dokážu si představit, že pro takové uživatele by byl nějaký jednodušší OS přínosem. Nedokážu si ale představit, že tito uživatelé budou nadšení velkou hučící krabicí s Intelem uvnitř :-)

Naopak takdy jsou lidi, kteří jsou nadšení svou 30 let starou nablejskanou 286-kou. Možná by se dal prozkoumat FreeDos, který je psaný převážně v C a dal by se případně nějak tunit.

_________________
ZX Spectrum DELTA, D80, Melodik, XY4150, Aritma 0512
PGP: A6EA 1F93 EF6B D8D1 35AD B6D7 1E79 73E5 1B28 17F9


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 11:18 
Offline
Profík

Registrován: 18.04.2017, 12:55
Příspěvky: 698
Has thanked: 264 times
Been thanked: 39 times
Mne by sa PandaDOS pacil...Stary komp ibm z repasu mas po 14eur.S 2gb ram a 3ghz x86...A to nehovorim o 500mhz pentiach s 256mb ram...Cize lacnejsie pomer vykon ako malina.Navyse je tam recyklacny ekologicky aspekt...

_________________
https://www.8bitbay.com


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 12:14 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
berk píše:
Nejsem si tím úplně jistý..

Takoví ti IoT vývojáři jsou přímo posedlí malina-like deskami. Čím jsou ty desky míň kompatibilní s malinou, tím lépe. Pak se snaži na to zkompilovat Linux a řeší 1000 problémů. Když už ten Linux pro ty exotické desky pár šťastlivců vyrobí, tak si stěžují, že je obtížné takovou distribuci dál podporovat.

Dokážu si představit, že pro takové uživatele by byl nějaký jednodušší OS přínosem. Nedokážu si ale představit, že tito uživatelé budou nadšení velkou hučící krabicí s Intelem uvnitř :-)

Naopak takdy jsou lidi, kteří jsou nadšení svou 30 let starou nablejskanou 286-kou. Možná by se dal prozkoumat FreeDos, který je psaný převážně v C a dal by se případně nějak tunit.
Fakt nevím. Velká hučící krabice je podstatná nevýhoda, i když dá se koupit i malá deska 386, ale je dost dražší a tím to už ztrácí ten efekt. Na druhou stranu když v práci chceme vytvořit něco jednoúčelového, tak používáme Linux a to je vždy horor to nějak zprovoznit aby všechno jelo jak má. Mně osobně by byl takový DOS s nadstavbou sympatičtější, protože by mohl být jednodušší na použití. Ale může to být špatný odhad - já se v podstatě nikdy ve svých prognózách nestrefil. :D To co měl být hit, tak nebyl o to moc zájem (jako Dosman nebo Gemtree Petr), a naopak když jsem se ženou za měsíc spíchl Vlak, tak se stal hitem, přestože dodnes netuším proč.

Jo asi by se muselo nejdřív prozkoumat už existující věci, FreeDOS je dobrým startem.

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: VEGASLOT - hrací automat bez OS
PříspěvekNapsal: 03.06.2018, 12:55 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 24.05.2018, 22:32
Příspěvky: 1972
Bydliště: Most, Praha
Has thanked: 864 times
Been thanked: 697 times
tridé píše:
Mne by sa PandaDOS pacil...Stary komp ibm z repasu mas po 14eur.S 2gb ram a 3ghz x86...A to nehovorim o 500mhz pentiach s 256mb ram...Cize lacnejsie pomer vykon ako malina.Navyse je tam recyklacny ekologicky aspekt...
Zkouším hledat, a možná je ta myšlenka omyl nebo špatně hledám informace. Nový Raspberry 64bit čtyřjádro 1,2 GHz za tisícovku, ale počítače z bazaru buď dražší nebo slabší. No tak nevím :-(

_________________
i++ (INC) increment
i-- (DEC) decrement
i@@ (EXC) excrement


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 62 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz