OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 19:24

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Další
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 08.06.2018, 10:22 
Offline
Radil

Registrován: 14.10.2013, 23:12
Příspěvky: 342
Has thanked: 261 times
Been thanked: 25 times
rozumim, to dava smysl. asi me popletla jen tahle vase verejna debata, ktera navodila dojem, ze by vse uz verejne byt mohlo :-)


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 08.06.2018, 11:50 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Taky to, ze zdrojaky uz jsou v gitu. Takze se daji kontrolovat commity, historie atd. Ale jak psal Martin8bity, je to hlavne o tech informacich okolo, o testovani a o nastaveni konfigurace a vyrobeni vzorovych image.

Pokud se nekdo pusti do nejake casti na praci a bude mit konkretni dotazy, tak se budu snazit mu poradit a poskytnout co nejvice informaci. Ale fakt nedavam debatovat na tema proc neni to a to, proc se to nedela takhle nebo proc to neni jinak.

A jeste poznamka, vubec bych se nebal, ze to je nejak extremne slozite. Krok za krokem se to da v pohode zvladnout. Slozite se mi to zdalo jen do doby nez jsem se tim zacal zabyvat prakticky. A tady (i diky tomuto foru) na to nemusis byt sam.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 09.06.2018, 17:57 
Offline
Pan Generální

Registrován: 19.07.2013, 15:54
Příspěvky: 2723
Has thanked: 144 times
Been thanked: 422 times
Zkusim se jeste jednou zeptat zda Mikes21 bude tak ochotny a udela ten zip a da ho na VAK (nebo mi ho posle) abych to mohl zpracovat ja a Martin8bity. Je potreba na 100% diskutovat prave o jednom buildu a ten ted nemuze udelat nikdo jiny nez Mikes21, lepe receno, bylo by to idelani. Ja nemam problem to dat na svuj web aby si to kdokoliv ze sveta mohl stahnou a podivat dovnitr a pripadne mohl pomoci s opravou.

Pak muzeme zacit diskutovat o zdrojacich a co v nich upravit. Bohuzel existuji ruzne verze a v tech co jsem drive "cetl" jsem videl ze je tam hodne komentaru. Treba za mne by to chtelo vse smazat. Samozrejme myslim kometare co byl drive nejaky program a pak se to jen zaremovalo, ne zadna pridana hodnota. Dale, jak jsem rikal na TM urcite jsem pro to aby to slo prelozit na gcc i za cenu ze treba nepujde video vystup. Ja potrebuji aby fungovat spravne ramdisk a to zatim nefunguje. Za mne by bylo idelani kdyz by se mohlo pomoci konfiguracniho souboru nastavit co chci zapnout a co ne. Co se tyce treba vlastniho cteni sbernice, tak cele mi to pripada velmi hazardne udelane. Pocita se, ze pri sestupne hrane IORQ a WR jsou ostatni signaly stabilni ale to neni vubec pravda, viz napr. http://www.mouser.com/ds/2/450/ps0178-19386.pdf. Treba tady si myslim ze by spravne unikarta mela cekat na nabeznou hranu CLK a pak se rozhodnout co ma delat. Nebo alespon po aktivaci IORQ pockat na RD ci WR signal a pripadne kontrolovat ze neni v M1 stavu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 09.06.2018, 20:44 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Na TM sme sa bavili o MZQ a jeho štandarde. Mám emuláciu MZQ, ale nekompatibilnú s rozšíreným MZQ, ktorý podporuje aj Unikarta. Kde nájdem zdrojáky Unikarty? Ak správne chápem, nie je to verejné. Mal by som teda prosbu, či by bolo možné poslať mi aspoň súbor s emuláciou QD, aby som mohol fungovať v emulátore podľa štandardu?

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 09.06.2018, 22:18 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Suksoft: ok, poslu Ti aktualni zdrojaky a build pro MZ-800 a MZ-1500. To by melo stacit na Tve zkouseni a laborovani.

Milsa: Tobe poslu zdrojak a hlavicku od modulu, ktery emuluje QD. Je to docela hodne odzkousene a troufam si tvrdit, ze uz i stabilni. Alespon ted nevim o zadnem problemu. Nebo se domluv s Uunkem na pristupu do gitu.

Pokud by jste mel nekdo nejaky dotaz nebo treba patch (upravu kodu), tak mi to muzete poslat, zkusim to spojit do aktualnich zdrojaku a poslu vam vyslednou binarku na otestovani. Urcite mi vzdy napiste, pro jakou platformu to ma byt. Idealni format pro posilani uprav je ".patch" nebo cely soubor se zmenami, ja si to porovnam, patch vygeneruji a namerguji. A omlouvam se za ty 'anglikanizmy', nevim jak to napsat cesky ;-)

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 10.06.2018, 21:09 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Do verzie 1.8 určite pridaj MZQ v adresári. Malo by to výhodu, že by nebolo treba vytvárať MZQ súbor a pri vymazaní z BASICu by sa to aj reálne mohlo vymazať. Ja som to v mojom emulátore tak aj spravil, ale len na čítanie, ale na TM spomínal Michal, že on si to v emulátore tak spravil, takže by mohol mať aj zdroják, ktorý bude po pár úpravách vhodný aj pre Unikartu (v podstate len prispôsobiť pre knižnicu na čítanie FAT32). Mimochodom, toto by vyriešilo aj problém s dvomi stranami QD. Stačilo by dať do MZQ adresára adresáre SIDE1 a SIDE2 a MZ-1500 má hry z Unikarty vyriešené.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 11.06.2018, 09:24 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Nevim, co je verze 1.8 a co znamena pridat MZQ do adresare. Uz ted BASIC pri INITu smaze obraz QDisku a to tak, ze realne. Samozrejme image muze byt kdekoliv v adresarove strukture.
Jinak emulace QD v unikarte umi zapis a taky prohazovani vice image a vicedilne hry funguji. Resi se to nazvem image, kdy jmeno konci treba "jmeno_1.mzq" a po 3 vterinach se prohodi image na "jmeno_2.mzq", atd. Funguje to s jakoukoliv poslounosti, treba "jmeno_C.mzq", "jmeno_D.mzq", "jmeno_E.mzq" atd. Podle me je to prehlednejsi, nez mit spoustu adresaru a v ni jen jeden soubor.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 11.06.2018, 11:07 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 14.05.2013, 19:10
Příspěvky: 1486
Bydliště: Kurim
Has thanked: 828 times
Been thanked: 577 times
Milsa asi mysli, ze bys mel soubory, co jsou soucasti QD disku na SD karte v adresarove strukture a Unikarta z toho udelala virtualni image. To je fajn u emulatoru na PC, ale na Unikarte mi prijdou obrazy fyzickeho media lepsi. Nejlepsi by bylo samozrejme oboje, ale budme radi za to, co mame, funguje to super.

_________________
http://www.8bity.cz


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 11.06.2018, 21:11 
Offline
Profík
Uživatelský avatar

Registrován: 12.05.2013, 19:34
Příspěvky: 551
Has thanked: 408 times
Been thanked: 166 times
Myslim si, ze na zpusobu vyvoje by se meli domluvit jen ti, co se na vyvoji realne podili. V tuto chvili na FW pracuje primarne mikes, at si tedy sam urci, jak mu to vyhovuje a co, kdy a jak bude distribuovat. Ja bych na svem webu v zadnem pripade binarky nevystavoval, pokud bych nemel zajistenou dokumentaci a zaroven nekoho, kdo bude ochoten a schopen podilet se na zodpovidani dotazu a reseni problemu.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 11.06.2018, 23:36 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Myslím, že keď je to tu, do diskusie sa môže zapojiť každý. Môj príspevok v diskusii je len o tom, čo si myslím, že by bol prínos a nie o tom, čo za každú cenu treba pridať.

Pokiaľ viem, posledná verzia je 1.7, preto som písal, že verzia 1.8 by mohla obsahovať.

No a k tým adresárom: Ak by sa vybral MZQ súbor, manažér by to obsluhoval ako doteraz. Ak by sa vybral adresár, tak manažér by súbory v adresári považoval za obsah QD. V BASICu by to malo tú výhodu, že ak by sa mazalo z QD, tak by sa súbor z adresára mohol reálne vymazať a práca s QD by bola šikovnejšia. Poradie súborov na QD by bolo podľa abecedy alebo podľa poradia v adresárovej štruktúre (neviem ako pracuje knižnica pre FAT32).Vyzeralo by to takto:

Kód:
ADRESAR
\- 1-MZ-5Z009.MZF
\- 2-AUTO RUN.MZF
\- 3-OPENING 800.MZF
\- 4-OPENING DATA.MZF


Ak dám DELETE"AUTO RUN" tak sa na reálnom QD označí súbor za vymazaný, ale na disku ostane. Unikarta by ho v tomto prípade reálne vymazala. Samozrejme adresár by emulovala ako QD, takže by to zvonka pôsobilo tak, že na QD sú za sebou nahraté všetky súbory okrem vymazaného. Takto mám emuláciu urobenú ja v emulátore, ale len pre čítanie. Zápis ešte emulovaný nemám.

Michal ale spomínal na TM, že v jeho emulátore je toto už takto naemulované (predpokldám, že aj zápis).

Keďže ja programujem v Pascale, môj prípadný zdroják bude asi k ničomu. V C to programovať pre mňa nemá význam, lebo to nemám ako reálne vyskúšať. Ak to urobím v Pascale, rád zdroják poskytnem, ale predpokladám, že by putoval rovno to koša. Ak by som to aj prepísal do C, tak otestovať a vyladiť by to opäť musel niekto iný. A navyše mám málo času, lebo o ten čas, čo mám, ma oberá rekonštrukcia domu, záhrada a dcéra. Nie, že by som sa sťažoval, ale nedá sa odo mňa očakávať adekvátne rýchla reakcia.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 12.06.2018, 08:03 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
S tou verzi je to trochu nepochopeni. Aktualne je to tak, ze kdyz se prevadi binarka do tvaru, kteremu rozumi upgrade funkce v unikarte, tak se tam napise cislo. Ted je ve tvaru "0.17". Z toho asi vychazi to "1.7". Zatim neni mechanizmus, ktery to nejak logicky posouva a nikdo k tomu nenapsal, co je obsahem 'nove' verze. Zatim jen takova idea. Mimochodem, fw unikarty to aktualne nepouziva. Drzi se kontrolni sumy, a kdyz se zmeni, tak spusti upgrade. A urcite by bylo dobre... a melo by se... ;-)
Citace:
Michal ale spomínal na TM, že v jeho emulátore je toto už takto naemulované (predpokldám, že aj zápis).

Ano, opravdu emulace pouziva i zapis. Ale vyhradne pres zapis a cteni do image. Logickou strukturu image si resi kazdy program (BASIC, TRANS, monitor) samostatne.
Ten princip emulace souboru pres adresarovou strukturu narazi na nekolik nevyresenych otazek. Jak emulovat pocitadlo datovych bloku. Soubory nemusi byt vzdy hlavicka+data, nekdy muze byt i 'data, data, ...'. Jak funguje v BASICu zapis do datoveho souboru? A co kdyz neco menis v dobe, kdy probiha zapis do noveho souboru. Treba pocet nebo delku, jak si s tim podari emulacni rutina? Jediny vhodny okamzik pro takove zmeny je v dobe, kdy probiha reset mechaniky. A ten hlavni problem vidim v samotne funkci INIT. Jak to resis v emulatoru? V techto pripadech by jsi stejne musel drzet nejaky image toho disku.
Pokus poskytnes zdrojak, tak urcite nebude putovat do kose ;-) Alespon v mem pripade, rad se priucim. Ja jsem mel spise predstavu, ze posles (nebo kdokoliv, kdo se bude chtit pridat k vyvoji, posle) kus kodu, idealne 'patch', ktery primo rozsiruje zdrojaky a muze se buildnout a otestovat. Obavam se, ze napad nebo myslenka se sama jen tezko implementuje do zdrojaku.

P.S.: Cas, tzn., 24hodin, jsme dostali vsichni stejny. Ostatni je otazkou priorit, potreb a okolnosti. A je to tak spravedlive...

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 12.06.2018, 09:19 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Citace:
Ak dám DELETE"AUTO RUN" tak sa na reálnom QD označí súbor za vymazaný, ale na disku ostane.

Jeste jsem se chtel zeptat: zkousel jsem (ale jen v emulatoru) nekolik BASICu, treba "1Z-016A.MZF" a "5Z-009B.MZF", ale napise mi to "QD:Can't execute error". Ve ktere verzi jsi to zkousel? Muzes mi ji poslat? Zajimalo by me, jak je tahle funkce na QD implementovana. Podle me to musi prepsat hlavicku souboru v image.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 12.06.2018, 14:58 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Mikes21 píše:
S tou verzi je to trochu nepochopeni. Aktualne je to tak, ze kdyz se prevadi binarka do tvaru, kteremu rozumi upgrade funkce v unikarte, tak se tam napise cislo. Ted je ve tvaru "0.17". Z toho asi vychazi to "1.7". Zatim neni mechanizmus, ktery to nejak logicky posouva a nikdo k tomu nenapsal, co je obsahem 'nove' verze. Zatim jen takova idea. Mimochodem, fw unikarty to aktualne nepouziva. Drzi se kontrolni sumy, a kdyz se zmeni, tak spusti upgrade. A urcite by bylo dobre... a melo by se... ;-)
Citace:
Michal ale spomínal na TM, že v jeho emulátore je toto už takto naemulované (predpokldám, že aj zápis).

Ano, opravdu emulace pouziva i zapis. Ale vyhradne pres zapis a cteni do image. Logickou strukturu image si resi kazdy program (BASIC, TRANS, monitor) samostatne.
Ten princip emulace souboru pres adresarovou strukturu narazi na nekolik nevyresenych otazek. Jak emulovat pocitadlo datovych bloku. Soubory nemusi byt vzdy hlavicka+data, nekdy muze byt i 'data, data, ...'. Jak funguje v BASICu zapis do datoveho souboru? A co kdyz neco menis v dobe, kdy probiha zapis do noveho souboru. Treba pocet nebo delku, jak si s tim podari emulacni rutina? Jediny vhodny okamzik pro takove zmeny je v dobe, kdy probiha reset mechaniky. A ten hlavni problem vidim v samotne funkci INIT. Jak to resis v emulatoru? V techto pripadech by jsi stejne musel drzet nejaky image toho disku.
Pokus poskytnes zdrojak, tak urcite nebude putovat do kose ;-) Alespon v mem pripade, rad se priucim. Ja jsem mel spise predstavu, ze posles (nebo kdokoliv, kdo se bude chtit pridat k vyvoji, posle) kus kodu, idealne 'patch', ktery primo rozsiruje zdrojaky a muze se buildnout a otestovat. Obavam se, ze napad nebo myslenka se sama jen tezko implementuje do zdrojaku.

P.S.: Cas, tzn., 24hodin, jsme dostali vsichni stejny. Ostatni je otazkou priorit, potreb a okolnosti. A je to tak spravedlive...

Čas nie je problém, len je ho trochu menej na tieto veci.

Ja mám emuláciu QD v dvoch súboroch, Z80SIO a QD. V tomto prípade by sa pre potreby adresárovej štruktúry menila len knižnica QD. Zámerne to tak mám, aby som oddelil "vnútro" počítača od samotnej periférie (áno, viem, radič QD je vlastne mimo počítača, ale to nie podstatné).

Aby som mal kompatibilnú emuláciu, možno to prerobím presne z Unikarty, ale keď dorobím tú adresárovú štruktúru, poslal by som pôvodný PAS súbor a nový. Ty si urobíš rozdiel a uvidíš, či to dáš do kódu Unikarty alebo nie. Ale môžem povedať, keďže do toho trochu vidím (čítanie mám v pôvodnom kóde urobené aj z adresárov), že problémy s tým nebudú. Ideálne by to bolo hlavne pri BASICu, kde je to pohodlnejšie ako FD, kde sú súbory na DSK. A ak bude záujem zo strany ostatných skúsim (ak bude čas) prerobiť aj emuláciu FD na adresár. To už bude hardcore, ale o to väčšia výzva. Samozrejme prevod do C by v mojej réžii nebol použiteľný. Vy ste hardvéristi, ja sa na vás nechytám, ale v oblasti softvéru by som v niečom mohol byť užitočný.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 14.06.2018, 12:48 
Offline
Pan Štábní

Registrován: 11.11.2013, 10:29
Příspěvky: 1198
Has thanked: 360 times
Been thanked: 304 times
Mikes21 píše:
Citace:
Ak dám DELETE"AUTO RUN" tak sa na reálnom QD označí súbor za vymazaný, ale na disku ostane.

Jeste jsem se chtel zeptat: zkousel jsem (ale jen v emulatoru) nekolik BASICu, treba "1Z-016A.MZF" a "5Z-009B.MZF", ale napise mi to "QD:Can't execute error". Ve ktere verzi jsi to zkousel? Muzes mi ji poslat? Zajimalo by me, jak je tahle funkce na QD implementovana. Podle me to musi prepsat hlavicku souboru v image.

Milsa: muzes mi, prosim, poslat BASIC, ktery se chova tak jak pises? Docela hodne by me zajimal a ja ho nemuzu nejak najit. Hlavne me zajima mechanizmus, jak je to v nem implementovane. Diky.

_________________
Sharp MZ-800++, MZ-1500++, MZ-2500++, SM-B-80T, MK-14_replica, HP-85, ZX-80+replica, ZX81, ZX-Spectrum+replica++, PMI-80+replica, SAM coupe++, PMD-85-2A+3, Didaktik-M, SORD-M5, TI-57, TI-59+PC-100, TI99/4A, ZetaV2+ppp, ZX-uno, Petr


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Unikarta
PříspěvekNapsal: 14.06.2018, 22:54 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 09.10.2013, 19:04
Příspěvky: 1403
Has thanked: 130 times
Been thanked: 71 times
Ja som o tom nevedel, ale Michal na TM hovoril, že ak sa na QD dá DELETE, tak len označí súbor za vymazaný, ale reálne ho nevymaže. V tom prípade buď sa hovorilo o niečom inom a zle som počúval alebo tam padla nesprávna informácia.

Doplnené: Potom by ale na QD nemal fungovať ani LOCK a UNLOCK, lebo by to nemalo význam.

_________________
Sharp MZ-821
Milsa MZ-841


Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 279 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 19  Další

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz