OldComp.cz

Komunitní diskuzní fórum pro fanoušky historických počítačů


Právě je 28.03.2024, 22:52

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 05:20 
Offline
Kecka

Registrován: 26.05.2018, 05:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Písek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Zdravím, koupil jsem si Divid a na Spectru jde v pohodě. Ale na Didaktiku bohužel ne. Systém načte ale háže chyby, při spouštění programů a her. Na druhém zdroji, ani nenačte systém u divid. Sekne se natvrdo. Měřeno v Didaktiku bez divid 19,1-4,8 a z divid 17,9-4,7. Zkusil jsem, ještě dva jiné Didaktiky a totéž. Má cenu, něco dělat ze zdrojema? Nebo raději nějakou alternativu? Děkuji.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 05:37 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Odmeraj napätie 5V na systémovom konektore, ako prichádza do divide. Aj s divide, aj bez. Napíš, čo si nameral.
Inak zdroj didaktiku vie dať na 5V až 1A, pritom sám didaktik berie tuším 300mA, takže poriadna rezerva pre divide by tam bola.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 10:15 
Offline
Pan Generální
Uživatelský avatar

Registrován: 18.05.2013, 14:56
Příspěvky: 2331
Has thanked: 303 times
Been thanked: 637 times
sid11 píše:
Měřeno v Didaktiku bez divid 19,1-4,8 a z divid 17,9-4,7. Zkusil jsem, ještě dva jiné Didaktiky a totéž. Má cenu, něco dělat ze zdrojema?
Co přesně ta čísla říkají? 4,8 je napětí na nějakém čipu, nebo na sběrnicovém konektoru? Jak mám chápat "19,1-4,8"? A jak "17,9-4,7."? Těch 17,9 znamená nestabilizované napětí na sběrnici?

1/ DivIDE potřebuje pouze 5V napájení, cokoli jiného, co se na sběrnici vyskytuje, do DivIDE není zapojeno

2/ 4.8V na 5V větvi je málo

3/ je to obecně problém všech Didaktiků M i Gama, protože mají stabilizátor napětí v napáječi vzniká tam sice malý, ale přeci jen ne zcela zanedbatelný úbytek napětí na přívodním kabelu, konektoru, spojích... ona to je setinka k setince a nakonec je napětí o desetinu menší, než by mělo

Napájení logických obvodů v ZX Spectru má nějakou toleranci a má být v nějakém rozmezí, ale pokud se budeš pohybovat okolo dolní hranice, tak hrozí, že se šum, který voltmetrem nezměříš bude náhodně dostávat pod tuto hranici a obvody se tu a tam poblbnou a třeba interpretují stav na vstupu později, nebo jinak, než by měly, protože vliv má i šum na signálech a to celé dohromady pak způsobuje tu nespolehlivost, hroucení programů a jiné náhodné chování. U horní hranice rozsahu zas riskuješ jejich poškození a přehřívání, takže je potřeba se napájecím napětím trefit někde mezi, ok? 5.0V je ideál, 5.05 až 5.1V je blízko té horní hranice, 4.8V je málo, to je ta dolní hranice.

A teď, co s tím? No, moc možností nemáš, protože je pravděpodobně vše tak, jak výrobce zamýšlel, leda snad stabilizovat +5V pro DivIDE samostatně, posílit spoje, zkrátit kabel, zvětšit napětí na stabilizátoru v napáječi o pár desetin...

Ze stejného důvodu jsem ubastlil do DG192k stabilizátor dovnitř počítače a nastavil ho na cca 5.05V, viz zde https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... 92k?page=2

_________________
https://cygnus.speccy.cz ZX Spectrum 128k, Betadisk, DivIDE, ESXDOS


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 10:45 
Offline
Pan Generální

Registrován: 01.12.2017, 21:01
Příspěvky: 2062
Bydliště: BA-Petržalka :(
Has thanked: 18 times
Been thanked: 323 times
Všeobecne je v elektronike pri 5V daná tolerancia 5%, Takže od 4,75V do 5,25V je to v pohode, a malo by to fungovať. Pokiaľ teda divide nenavrhoval nejaký ***** (doplňte podľa uváženia) a neurobil ho presne na 5,0V. Ešte ma napadá: vyčistiť systémový konektor. Keby bol aspoň pozlátený, ale toto pocínované čosi nieje moc priateľské na častejšie odpájanie a zapájanie.
Zvyčajne je problém v tom kábliku medzi zdrojom a didaktikom, je moc tenký, a teda má veľký úbytok pri záťaži. Tiež som ho mal na dvoch zdrojoch zlomený, tak som tam dal poriadny a dlhší.

_________________
Oznamy o novom príspevku mi na mail chodia iba sporadicky, takže keď sa nehlásim v diskusii, tak je to tým. V 80% nepríde mail vôbec.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 12:01 
Offline
Pan Štábní
Uživatelský avatar

Registrován: 05.09.2013, 14:08
Příspěvky: 1067
Bydliště: Smolenice
Has thanked: 130 times
Been thanked: 473 times
Pozor, pre Didaktik M je potrebné na DivIDE osadiť odporovú sieť RN1, 4k7. Inak to funguje podľa vetra.

_________________
To err is human, but to really foul things up requires a computer.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 17:26 
Offline
Kecka

Registrován: 26.05.2018, 05:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Písek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
zxcygnus píše:
sid11 píše:
Měřeno v Didaktiku bez divid 19,1-4,8 a z divid 17,9-4,7. Zkusil jsem, ještě dva jiné Didaktiky a totéž. Má cenu, něco dělat ze zdrojema?
Co přesně ta čísla říkají? 4,8 je napětí na nějakém čipu, nebo na sběrnicovém konektoru? Jak mám chápat "19,1-4,8"? A jak "17,9-4,7."? Těch 17,9 znamená nestabilizované napětí na sběrnici?

1/ DivIDE potřebuje pouze 5V napájení, cokoli jiného, co se na sběrnici vyskytuje, do DivIDE není zapojeno

2/ 4.8V na 5V větvi je málo

3/ je to obecně problém všech Didaktiků M i Gama, protože mají stabilizátor napětí v napáječi vzniká tam sice malý, ale přeci jen ne zcela zanedbatelný úbytek napětí na přívodním kabelu, konektoru, spojích... ona to je setinka k setince a nakonec je napětí o desetinu menší, než by mělo

Napájení logických obvodů v ZX Spectru má nějakou toleranci a má být v nějakém rozmezí, ale pokud se budeš pohybovat okolo dolní hranice, tak hrozí, že se šum, který voltmetrem nezměříš bude náhodně dostávat pod tuto hranici a obvody se tu a tam poblbnou a třeba interpretují stav na vstupu později, nebo jinak, než by měly, protože vliv má i šum na signálech a to celé dohromady pak způsobuje tu nespolehlivost, hroucení programů a jiné náhodné chování. U horní hranice rozsahu zas riskuješ jejich poškození a přehřívání, takže je potřeba se napájecím napětím trefit někde mezi, ok? 5.0V je ideál, 5.05 až 5.1V je blízko té horní hranice, 4.8V je málo, to je ta dolní hranice.

A teď, co s tím? No, moc možností nemáš, protože je pravděpodobně vše tak, jak výrobce zamýšlel, leda snad stabilizovat +5V pro DivIDE samostatně, posílit spoje, zkrátit kabel, zvětšit napětí na stabilizátoru v napáječi o pár desetin...

Ze stejného důvodu jsem ubastlil do DG192k stabilizátor dovnitř počítače a nastavil ho na cca 5.05V, viz zde https://egalerie.net/index.php/vyrobky/ ... 92k?page=2



Pardon, špatně jsem formuloval. Měřeno na konektoru Didaktiku v chodu. Těch 19,1 a 4,8. je myšleno tak že kde má být 20v je 19,1v a tam kde 5v je 4,8v. (Bez dvivid). Jinak je to Klasické divIDE 57c od Pavla Cimbala.


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 13.07.2018, 17:30 
Offline
Kecka

Registrován: 26.05.2018, 05:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Písek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
z00m píše:
Pozor, pre Didaktik M je potrebné na DivIDE osadiť odporovú sieť RN1, 4k7. Inak to funguje podľa vetra.


Aha, tak to sem netušil! Mám verzi v krabce, tak ani nevím jak to vypadá uvnitř:). Jo možno nějaké foto? Nebo jak to mám přepojit?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 19.07.2018, 11:34 
Offline
Kecka

Registrován: 26.05.2018, 05:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Písek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Tak na zdroj, použit silnější kabel a dává 5,08V. Ale situace je stejná, divide stále blbne. Co s tím?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 26.07.2018, 12:25 
Offline
Radil

Registrován: 27.09.2013, 22:59
Příspěvky: 425
Has thanked: 102 times
Been thanked: 44 times
Tu odporovou síť jsi osadil?


Nahoru
 Profil  
 
 Předmět příspěvku: Re: Zdroj Didaktik M
PříspěvekNapsal: 28.07.2018, 12:21 
Offline
Kecka

Registrován: 26.05.2018, 05:35
Příspěvky: 61
Bydliště: Písek
Has thanked: 0 time
Been thanked: 1 time
Děkuji za rady, odporovou síť, jsem tam včera napájel a už to fičí jak má. A není problém zvládá i AY a Simple Joy. Takže díky Vám, spokojenost. :ac:


Přílohy:
K640_IMG_20180728_121430.JPG
K640_IMG_20180728_121430.JPG [ 46.32 KiB | Zobrazeno 8056 krát ]
Nahoru
 Profil  
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 10 ] 

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina [ Letní čas ]


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přejít na:  
Založeno na phpBB® Forum Software © phpBB Group
Český překlad – phpBB.cz